Skip to content

Heraldika III - tinktury Mystery Cache

Hidden : 6/1/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

S heraldikou se setkáváme takřka denně při nejrůznějších příležitostech. Znaky se objevují na mincích, bankovkách, budovách a razítkách, na vozech MHD i na sportovních dresech reprezentantů.
Heraldika není jen záležitostí středověku, ale je jako přirozený projev symboliky nadčasová a žije dál, protože vytváří jedno z pojítek mezi minulostí a současností v životě mnoha národů.
Cache is only in Czech language.

arvami skvěly se naše štíty ode dávna jen veselými bílou (stříbrnou) a červenou, žlutou (zlatou) a modrou, červenou a žlutou (zlatou); štíty s černou a žlutou (zlatou) barvou náležely k výminkám jako pánů z Vartenberka polovičný štít černý a zlatý, pánů z Náchoda korunovaný lev zlatý na černém štítě, Berků z Dubé a příbuzných s nimi rodin dvě ostrve černé ve zlatě, Šelmberků sviní hlava černá na zlatém štítě a několika málo rodin nižší šlechty. Až teprve za panovníků z rodu Habsburského štíty s černou a zlatou barvou nobilitacemi čím dále tím více se rozšiřovaly.

ožešin nebylo vůbec v Čechách užíváno na štítech aniž figur s nimi souvislých, jako železných kloboučků, také neznáme v heraldice české žádných vedlejších znamení, kterými by rozličné stupně pokrevních příbuzných v panovnických rodinách se naznačovaly, jako ve Francii a v Anglii zvykem bylo. Koruny na helmích kromě korunovaných některých zvířat málokde na starých erbích nalézáme.

eraldika nejen čarami rozděluje a omezuje jednotlivé části štítu, klenotu, přikryvadel a ostatních osdob erbovních, nýbrž také barvami kontury tyto oživuje. Barvy jsou nevyčerpatelnou studnicí všech možných rozdílů erbů a také pravým životem heraldiky, která jen plné syté barvy si oblíbila a co možná ostrých kontastů v barvách používá.

arvy heraldické známe čtyři: červenou neb rubínovou, modrou neb blankytnou, zelenou, černou a dva kovy zlato a sříbro. Kromě těchto barev užívalo se též purpuru při pláštích, čepicích, korunách, ale nikoliv na štítě. Přirozené barvy těla lidského a zvířecího užívá se jen v novější heeraldice, staří heraldikové brali k tomu konci a cíli vždy heraldickou barvu přirozeně nejbližší. Aby namalovali růži, nevzali růžovou, nýbrž červenou, strom čerstvý dostal barvu zelenou, strom na podzim červenou nebo zlatou a strom uschlý černou. Obličeje a ruce lidské namalovaly se buď stříbrné nebo červené, jak kdy potřeba kázala, mely-li totiž v barevném neb kovovém štítě býti.

raktickou cestou přišlo pravidlo, aby se nekladla b a r v a na b a r v u, aniž k o v na k o v, poněvadž kov leskem svým vedle mírnějšího výrazu barviva oku lépe lahodí, než tak státi se může, když buď dvojí kov oko příliš napíná nebo dvojí barva bez dostatečného výrazu na erbu nějakém se střídá.

ravidlo naše o poměru barvy a kovu neplatí, když buď štít aneb erbovní znamení z kovu a z barvy složeno jest, jako při červeno stříbrné orlici moravské na modrém štítě, kde barvu červenou na modré máme a také neplatí toto pravidlo o věcech vedlejších, jako korunách, zbraních a záři zvířat.
Českého stříbrného lva koruna a zbraně jsou zlaté, ačkoliv dvojí kov na štítě se spatřuje.

vynalezením tisku počaly se vydávati veliké sbírky erbů, které ovšem malovati z rozmanitých příčin bylo obtížno, proto tištěné erby doprovázeny byly heraldickými popisy.
Záhy vydavatelé erbovníků také na to pomýšleli, aby kromě popisů erbů též při obrázcích znaků černě vytištěných barvy naznačili.
Nejprve barvy prvními písmeny označovány byly. V Českých zemích bylo němčiny užíváno.
Také znamení planet v této příčině heraldice nějaký čas sloužila. Zlato označovalo se znamením Slunce, stříbro znamením Měsíce, barva červená znamením Smrtonoše, modrá znamením Králomoce, černá znamením Hladoleta, zelená znamením Krásopaní a šarlatová purpurová znamením Dobropána.

ozději se začalo užívat šrafování, které vynalezl prý Marcus Vulson de la Colombiěre. Bylo všeobecně přijato a podnes se ho všude užívá, pročež také zevrubně je vyložíme.
Červená barva se dle toho šrafování naznačuje kolmými nebo svislými čárkami, modrá vodorovnými, černá skříženými. Zelenou barvu označují pokosnými čárkami, purpurovou šikmými, zlato tečkami, kterými štít neb obraz jeho poset bývá a stříbro prázdným štítem neb obrazem.
Vytčený právě směr čárek se nemění, když se štít v právo neb levo nakloní, nýbrž čárky řídí se vždy směrem štítu nikoliv papíru, že týž erb měl by jednou červené pole, podruhé purpurové, po třetí zelené kdyby byl v poloze kolmé nebo na levo nebo na právo nakloněný. A podobně se věc má s klenoty.

lasonujíce neb popisujíce štít, buď vypisujeme úplně jména barev jako v červeném poli stříbrný lev nebo v červeně stříbrný lev, nebo se užívá skratek a znamení zvláštních. Barvu červenou znamená R (roth), modrou B (blau), zelenou Gr (grun), černou Sch nebo znaménko zlatou G (Gold), stříbrnou S (Silber), purpurovou barvu Pp (Purpur), přirozenou N (Naturfarbe).

ermelín jest nejušlechtilejší kožešinou a pochází od lasičky v zimě bílé s černou špičkou ocásku. Kožešiny jednotlivých lasiček se sešijí a na ně se dají černé špičky od ocásků. Přirozeného hermelínu užívá se jako podšívky plášťů erbovních, přikryvadel, beránků na čepicích atd. Heraldický hermelín jest polem stříbrným, které poseto jest skvrnami černými podobnými křížkům, jichžto spodní rameno ve tři konce rozštípeno jest. Jsou-li skvrny bílé a pole černé, nazývá se hermelín tento opačným. Obyčejnou kožešinu vyobrazují heraldicky jako pole rozdělené šupinami skadeřenými, které štít pokrývají čarami vlnitými, do sebe vpletenými. Někdy jednotlivé šupiny pokrývají špičky ocásku zvířete, jehož kožešinu před sebou na štítě máme.

Ke kožešině počítá se též popelice (popeličina) nebo kožešina popeličí nebo popelka od popelice, veverky norvéžské.

Kožešina nepokládá se za barvu a proto mohou všechny barvy heraldické a oba kovy na kožešiny se dáti a naopak.

ořadí barev dle oblíbenosti u předků našich jest následující: červená, zlatá, stříbrná, modrá, černá, zelená a purpurová. Přičemž zelené barvy bylo užíváno pouze na figurách obecných. Purpurové barvy se užívalo na jen pláště a stany.

eš se nachází na místě s výhledem do kraje. Kousek budete muset pěšky. Terén není vhodný pro kočárek ani pro kolo. Souřadnice naleznete v listingu. Stačí se koukat. Přeji Vám příjemnou procházku. Za vlhka pozor na bláto. K odlovu doporučuji použít dlouhé kalhoty a starší pevnou obuv.

ezapoměňte si vyfotografovat erb strážce keše a opsat si bonusový znak. Bude se vám hodit při hledání bonusové keše. Pokud zapomenete, tak mi napište a já Vám erb pošlu e-mailem. Počítejte však, že si napřed ověřím, že jste keš opravdu odlovili.
GeoCheck.org

Additional Hints (Decrypt)

CBFRQFGRVA

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)