Skip to content

Premonstratsky klaster Mystery Cache

Hidden : 10/9/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Premonstrátský klášter je nejen významným kulturním a historickým prvkem města, ale je také nádhernou architektonickou památkou. Jeho návštěvu si určitě při svých toulkách Milevskem a okolím nenechte ujít. 


Nechceme vytvářet konkurenci již existující multince „Milevská klášterní multicache“, naopak, chceme ji doplnit. Zatímco „Milevská klášterní multicache“ vás prožene zajímavým okolím kláštera, naše krátká mysterka vás provede přímo jeho areálem. Určitě si ulovte obě dvě :)


Praktické informace k odlovu keše
Pozor, výchozí souřadnice neskrývají keš, ty jsou pouze orientační, jsou to souřadnice dominanty celého klášterního komplexu, už z dálky viditelné baziliky Navštívení Panny Marie. Souřadnice krabičky získáte vyhledáním několika indicií při procházce areálem kláštera. Dosazením do vzorce potom získáte souřadnice finální, na kterých je keš ukryta. Procházka i celý odlov jsou časově nenáročné, celá akce by Vám neměla zabrat více než 30 minut. Ovšem varujeme, je to hezké místo - návštěva se vám může protáhnout, zvlášť necháte-li se zlákat některou z laviček ve stínu lípy nebo návštěvou Milevského muzea.
Areál kláštera se na noc zamyká, proto NENÍ MOŽNÝ brzký ranní nebo pozdně večerní a noční lov. V přilehlém parku Bažantnice se občas v létě konají kulturní akce, které by vám mohly odlov zkomplikovat zvýšeným výskytem mudlů v areálu kláštera.
Místo uložení finálky může být někdy zamudlené, pro tyto případy doporučujeme přečíst si hint a na místě samotném se potom maskovat třeba fotografováním - místo skýtá docela pěkný výhled na budovy kláštera...


Pokud budete chtít získat podrobnější informace o klášteře, můžete se zúčastnit oficiálních prohlídek kláštera s průvodcem, harmonogram prohlídek a ceny vstupného jsou zde: http://www.milevskoklaster.cz/informace-pro-navstevniky--prohlidky
Další informace o kláštěře můžete najít na těchto odkazech:
http://www.milevskoklaster.cz
http://www.milevsko-mesto.cz

Při procházce areálem kláštera můžete využít pro lepší orientaci tento plánek:

Jako výchozí bod procházky použijte souřadnice uvedené ve waypointu jako "parking". Nasměrují vás přímo před bránu kláštera, kde můžete zdarma zaparkovat své geovozidlo. Branou vejděte dále a vítejte na prvním nádvoří klášterního komplexu.
Z informační tabule umístěné po vaší pravici se dozvíte základní informace o klášteře. Například to, že byl založen jako vůbec první jihočeský klášter v roce 1187 velmožem Jiřím z Milevska. Z informační tabule nyní zjistěte jméno prvního opata, který se mimo jiné proslavil i tím, že se stal pokračovatelem známé kroniky. Byl to:
  1. Dalimil                      A = 4
  2. Vavroch                     A = 5
  3. Jarloch                      A = 7
Dominantou prvního nádvoří je bazilika Navštívení Panny Marie. Románská trojlodní bazilika s raně gotickou příčnou lodí a s barokními prvky v interiéru. Současný exteriér je výsledkem oprav z 90.let 20.století, interiér procházel rekonstrukcí v letech 2004-05 a určitě stojí za návštěvu. Je mimo jiné vyhledávaným místem pro uzavírání církevních sňatků.
Po vaší levé ruce se nachází Řeholní dům milevských premonstrátů – premonstráti, kteří zde žijí, pečují nejen o klášter, ale také o okolní venkovské farnosti.
Budova po vaší pravé ruce je Latinská škola. Původně gotická budova sloužila snad jako hospic nebo hospodářská budova, po určitou dobu zde pravděpodobně sídlila klášterní škola. Nyní je po rekonstrukci, konají se zde některé kulturní a společenské akce, světské svatby.

Počet dřevěných schodů, po kterých musíte vystoupat, abyste se dostali do Latinské školy, je:
a) 23                  B = 1
b) 25                  B = 4
c) 26                  B = 2

A nyní se dobře rozhlédněte po nádvoří. Počet slunečních hodin na prvním nádvoří kláštera:
a) 3                    C = 1
b) 1                    C = 8
c) 2                    C = 6

Před lípou na prvním nádvoří kláštera je cedulka s nápisem:
  1. Památný strom                                    D = 2
  2. Strom chráněný státem                     D = 3
  3. Strom O. praem.                                  D = 7
Průchodem se dostaneme na poněkud zchátralejší 2.nádvoří. Jediná budova, která zde zatím prošla rekonstrukcí, je budova Milevského muzea. Muzeum se do svých nových prostor teprve stěhuje z budovy na prvním nádvoří, stěhování nějakou dobu potrvá, ale na jaře 2013 by se mělo již zpřístupnit veřejnosti.
Barva fasády nově opravené budovy milevského muzea na druhém nádvoří kláštera je:
  1. modrá                         E = 3
  2. fialová                         E = 9
  3. zelená                         E = 0
Doufejme, že se podaří realizovat zamýšlenou rekonstrukci i ostatních budov na druhém nádvoří, jistě by si to zasloužily.
Budete-li pokračovat dále do kopce, dojdete na 3. nádvoří kláštera. Na všech klášterních nádvořích se v létě pořádají koncerty, zpíval zde například Hradišťan, Čechomor, Markéta Irglová nebo Marie Rottrová. V létě zde můžete navštívit letní kino.

Z 3. nádvoří pokračujte dále, některými vraty vstupte do areálu hřbitova, který projděte po asfaltové cestě, která se stáčí okolo vůbec nejstarší stavby celého komplexu, kostela sv.Jiljí. Cestou prosím zachovejte pietu místa.

Kostel sv.Jiljí byl postaven ještě před vznikem kláštera jako románský tribunový kostel, později prošel řadou gotických přestaveb. Z původní románské stavby se dodnes zachovala již pouze zvonice na západě a románské kvádříkové zdivo na severní stěně. V presbyteriu kostela se nachází architektonicky velmi cenná, gotická síťovaná klenba tzv. milevského typu. Klenba tohoto typu byla později použita např. pro výstavbu kostela Sv.Víta v Českém Krumlově.
Za důkladnější prohlédnutí stojí již zmíněná původní románská zvonice na západní straně kostela. Kamenná věž má obdélníkový půdorys a je ze žulových kvádrů. V horní části jsou patrné dvě řady románských okének se sloupky vprostřed. Při své další cestě okolo kostela tato okénka se sloupky spočítejte, zvonice jich má celkem:

a) 6                F = 6
b) 8                F = 0
c) 10              F = 9

Asfaltová cesta vás vyvede vraty ze hřbitova ven, na silnici, po které se po pár desítkách metrech vrátíte opět před vstupní bránu kláštera.
A je to. Své odpovědi nyní dosaďte do vzorce a můžete vyrazit hledat krabičku:

                   N49°2A.BC5
                   E14°2D.EF7


Keška je součástí série kešek
Milevského vyhlídkového okruhu.
Kód potřebný pro odlov bonusové keše GC4231N naleznete pod víčkem, nebo na deskách logbooku.




Additional Hints (Decrypt)

fybhcrx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)