Skip to content

Josef Ressel Multi-cache

Hidden : 6/27/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Josef Ressel - vynálezce lodního šroubu

Až budet někdy u moře a uvidíte stovky nejrůznějších motorových lodí, vzpomeňte si na chrudimského rodáka, který vymyslel jednu podstatnou součástku všech těchto lodí - lodní šroub. Na rozdíl od desítek svých předchůdců stanovil jeho správný tvar, velikost i nejvhodnější umístění na zádi lodi před kormidlo. Tvar lodního šroubu se od té doby zdokonalil, ale jeho princip a umístění je stále stejné.

Lesník Josef Ressel však nevynalezl jen lodní šroub. Byl všestranný a nadaný vynálezce. V mládí se zabýval zeměměřičstvím (nebyl sám :) ) a vydal několik prací, zabývajících se výpočtem výměr a návrhem dálkoměru. V pozdejší době navrhl používání železa při stavbě lodí a mostů, zpracoval plán na úpravu přístavu v Terstu, plán na splavování řeky Neretvy, plán úpravy Nilu a zavlažování Egypta, navrhl zřízení pneumatické pošty mezi Terstem a Vídní a vynalezl optický polní telegraf. Se svým synem vynalezl mimo jiné i šroubový lis na víno nebo kuličkové ložisko bez mazání. Je také autorem učebnice Nautická geometrie.


Rád bych vás pozval na krátkou procházku po měste, kde se Josef Ressel 29.6.1793 narodil.

Pro začátek pár informací o Josefu Resselovi:

Jeho otec byl německé národnosti, ale protože matka byla Češka a německy moc neuměla, mluvilo se v Resselově rodině česky. Malý Josef chodil v Chrudimi i do české školy - trojtřídky. Protože byl nadaný a dobře se učil, poslali ho rodiče k příbuzným do rakouského Lince, kde navštěvoval gymnázium. Roku 1809 byl přijat na dělostřeleckou školu v Českých Budějovicích a měl se stát důstojníkem. Byl však tělesně slabý, do vojenské služby ho nepřijali a proto roku 1812 odešel do Vídně, kde měl studovat medicínu. Uposlechl rad svých profesorů a ucházel se o stipendium na lesnické akademii v rakouském Mariabrunnu, kde dokázal ve zkráceném termínu školu úspěšně absolvovat. Zprvu působil v Kransku jako lesník a roku 1821 se stal lesmistrem v přímořském městě Terstu. Zde začal provádět své experimenty s lodním šroubem.
Nejprve se pri pokusech s drobnými modely přesvědčil, že jeho řešení je správné a pak začal shánět nejen prostředky, ale i majitele větší lodi. Příležitost se naskytla roku 1826 na jedné šestitunové bárce, kde poháněli šroub dva muži silou svých paží. Experiment byl sice úspěšný, roku 1827 dostal na vynález dokonce 2-letý patent ("Nekonečný šroub, který muže být použit pro pohon parolodí na moři i na řekách"), ale peníze ani zájemce na další pokusy se mu sehnat nepodařilo.
Teprve roku 1829 se dohodl s bohatým obchodníkem Ottaviem Fontanou, že zaplatí stavbu lodi, na níž se lodní šroub vyzkouší. Dohodli se, že Ressel nechá ve vhodné strojírně v Paríži vyrobit potřebné lodní součásti, aby se mohly na plavidlo co nejdříve namontovat. Jenomže nadšený Ressel byl pri těchto jednáních príliš důvěřivý a v obchodních záležitostech se mnoho nevyznal, takže se nechal partnery umluvit a prozradil jim celou podstatu svého vynálezu drív, než s nimi uzavřel smlouvu. Záhy se ve Francii a Anglii objevila celá řada falešných "vynálezců", kteří si Resselův vynález přisvojili. Spor o prvenství se pak vlekl dlouhá desetiletí. Jeho socha v Chrudimi je proto dost zakaboněná...
Bohužel uznání prvenství se nedožil. Zemřel na malárii na služební cestě dne 9. 10. 1857 v Lublani, kde je i pochován. .

Rakousko je na Josefa Ressela překvapivě hrdé (bývalo tu Rakousko-Uhersko), Josef Ressel má pamětní desku na budově gymnázia v Linci, velkou sochu před budovou Technické univerzity ve Vídni a dokonce byl jeho portrét umístěn na bankovce s hodnotou 500 šilinků. Město Chrudim je na "svého" vynálezce také hrdé - mimo sochy a označeného rodného domu je jeho jménem pojmenováno hlavní náměstí a Josefu Resselovi patří gymnazium. Při příležitosti oslav 150. výrocí úmrtí v roce 2007 bylo celé město vyzdobeno vlajkami a plakáty s J. Resselem.

zdroj: www.quido.cz/osobnosti/ressel.htm


K naší procházce:

Můžete zaparkovat na parkovišti u parku (N 49°57.279 / E 015°47.365)
- v době zakládání keše parkování zdarma.

Približně 250 m od parkoviště je Stage 1 - socha Josefa Ressela (N 49°57.172 / E 015°47.493)
Prohlédněte si ji, zachmuřený Josef Ressel si prohlédne Vás. Dole je tabulka s nápisem, který má několik řádků textu (= císlo A) a je na něm uvedeno několik letopočtů (= císlo B).
Souradnice Stage 2 Vás zavedou k domu, kde se Josef Ressel narodil. (N 49°57.119 / E 015°47.583)
Cestou budete mít možnost vidět chrudimskou raritu - 17 poskoků :-)
Ale zpět k Resselovi: Podívejte se na originální nápis na původní pamětní desce - tenkrát ješte nevěděli, že budou motory nejen na páru. Z menší destičky u vchodových dveří se mimo jiné dozvíte, ve kterém roce byla původní pamětní deska na rodném domě Josefa Ressela odhalena. Za číslo C dosaďte, kolik let po smrti J. Ressela se toto slavnostní odhalení konalo (počítejte jako rozdíl letopočtů).
Jiste Vás bude také zajímat, kolik má rodný dům J. Ressela oken - abych Vám to usnadnil, stačí, když zjistíte počet oken do Široké ulice. Výlohy do toho nepočítejte. (= císlo D).

Tak teď, když máte indicie pro výpočet Stage 3, můžete se v klidu projít po nedalekém Resselově náměstí. Před Vámi je krásný kostel Nanebevzetí Panny Marie a nejvýznačnější sochařské dílo města - morový sloup Proměnění Krista.

Až se pokoukáte, vydejte se na Stage 3. Musíte si však nejprve spočítat souřadnice - nemějte obavy, výpočet správné velikosti lodního šroubu je jistě složitejší :-) :
N 49° 57.(D-2)(A-B-C)(C-B)
E 015° 47.(B)(A-C)(D+3)

Objeví se pred Vámi socha Kalliopé. Je to taková socha cestovatelka. S Josefem Resselem má společné to, že kdysi musela opustit místo před Muzeem, aby se tam mohla umístit vynálezcova socha. Zajímavostí je, že původně byla Kalliopé umístěna na Národním divadle v Praze. Jak je vidět, nestěhují se pouze lidé.
(Pokud se ale pred Vámi náhodou objeví Dům u Havelků... máte asi něco špatně.)

Socha Kalliopé Vám pomuže získat poslední číslo, které budete potřebovat pro výpočet finálky.
Musíte zjistit, co Kalliopé drží ve své LEVÉ ruce:
1. císlo E=5 - květiny
2. císlo E=4 - lodní šroub
3. císlo E=3 - knížku
4. císlo E=2 - nic v ní nedrží

Tak, a teď ještě jeden výpočet - snad půjde i bez kalkulačky - a FINÁLKA je Vaše:
N 49° 57,(B)(A+E-D)(C+E)
E 015° 47,(C)(A-6)(E+1)

PS: Pozor na mudly, snad jich nebude moc, ale ti co budou, mohou být docela nenápadní a posedávat či polehávat na okolních lavičkách.

Pohodu pri hledání Vám přeje Tom Fuk.

Additional Hints (Decrypt)

Arobw fr gbub ;-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)