Skip to content

Vysoke Chvojno Mystery Cache

Hidden : 12/2/2006
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na uvedenych souradnicich cache nehledejte!

Vysoké Chvojno

     Povest,vztahující se k založení Chvojna,nás však zavede ješte dále do minulosti.Tehdy, nekdy na konci devátého století, se prý práve pokrtený ceský kníže Borivoj uchýlil na cas do severovýchodních Cech do Hradce (Králové), aby zde vyckal, až v Praze ochladne odpor Cechu proti jeho skutku. Casto se oddával loveckým radovánkám,ale tentokrát se své družine vzdálil a brzy v hustém lese zabloudil.Tma rychle houstla a kníže prestal doufat ve shledání se svými dvorany.Pri predstavách divé zvere,nebo ješte hure neprátel, se s obavami prodíral stále hustším lesem. Až tu najednou uslyšel slabé kokrhání a brzy uvidel do tmy blikající milíre. Uhlír, který se tuto noc Borivoje ujal, získal za odmenu šlechtický titul a hned první úkol. Mel dozírat na stavbu lesní kaple. Delníci museli nejdríve na urceném míste vykácet huste stojící stromy a ze získaného chvojí si zhotovili prístrešky. To byl prý pocátek osady Chvojna. Na streše nové drevené kaple byl podle povesti upevnen plechový kohout aby neupadlo v zapomenutí, proc byla zbudována.Nedaleko ní potom vznikl dvur Chvojno..

Musíme však upresnit, že ani tato povest nám neodpovídá na otázku, zda se jednalo o Chvojno u Holic nebo v té dobe existující jiné Chvojno, položené severneji. Brzy, v první polovine 14.století, o Chvojnu prameny hovorí již jako o mestecku s rozsáhlou tvrzí, jež bylomajetkem krále a strediskem zboží chvojenského.Tato první prímá písemná zmínka pochází až z 9.dubna 1336, kdy král Jan (Lucemburský) astavil tvrz a mestecko Chvojno s vesnicemi Belcí, Albrechticemi, Hodešovicemi, Štepánovskem, Ostretínem, Redicemi, Rovní a Holicemi Pertoltovi (proboštovi na Vyšehrade )a bratrím z Lipé za 2000 kop grošu. Další majitel, Jindrich z Lichtenburka, smenil roku 1340 (7.brezna) chvojnovské zboží s farárem Mikulášem z Chvojna za 2 lány role v Cankovicích,které patrily k chvojenskému kostelu.
      Pozdeji drželi Chvojno s ostatními vesnicemi holictí páni ze Šternberka, z nichž zde Jan, pán na Chlumci a na Chvojne, prebýval patrne v letech 1358-1376.Roku 1408 se o podací kostelní (kostel s veškerými platbami k nemu náležejícími) ve Chvojne delil se svými príbuznými Jan, potomek techto pánu holických, pán na Zajecicích, soucasne používající prídomek z Chvojna. Naposledy se pripomíná 30.zárí 1415, kdy se zarucil spolu s Jaroslavem ze Šternberka za dluh Petra ze Šternberka.
      Husitské války se znatelne dotkly Chvojna tak, jako rady jiných osad a obcí. Behem nich zanikla zminovaná tvrz, byl zboren kostel, již ve ctrnáctém století farní, a dosavadní mestecko pokleslo ve svém významu na pouhou ves. O nekteré z techto zážitku by se s námi mohl podelit nejstarší -prostrední z puvodních peti zvonu prikostelu sv.Gottharda, datovaný do roku 1590. Byl zavešen v pozdeji obnoveném, jak jinak než dreveném kostele. Spolu s krtitelnicí datovanou do pocátku 17.století (1615)dokládá, že kostel setrval farním prakticky až do belohorských událostí roku 1620 a poté se stal místní chvojnovskou filiálkou kostela v Holicích.
      V držení pánu ze Šternberka setrvala obec patrne až do roku 1465, kdy se naposledy pripomíná Jan, pán na Chvojne, Zajecicích a Býšti. Pozdeji je již Chvojno považováno za soucást panství Holického, které zakoupil roku 1481 Neptalim z Frimburka. O 12 let pozdeji se majitelem zboží holického, a tím i Chvojna, stal Hynek Tluksa Bradlecký z Meckova, ale ani ten zde nezakotvil na dlouho.
      Podle zápisu v Deskách zemských se Chvojno již roku 1507 stalo soucástí ohromného komplexu, který držel až do roku 1560 ve východních Cechách puvodne moravský rod Pernštejnu.Vilém z Pernštejna, nejvyšší hofmistr království Ceského,získal v cervnu roku 1507 koupí spolu s Holicemi, Redicemi a Ostretínem i "Chvojno vysoké, ves celu a dvory kmetcí s platem, podací kostelní v Holicích i na Chvojne"za dva a pul tisíce kop grošu.Ve stejném duchu pokracovali i Vilémovi synové Vojtech a Jan.Nejenže sverené pardubické a kunetickohorské panství dále rozširovali, ale snažili se jej i hospodársky zdokonalovat. Presto, že centrum obce je soustredeno podle dochovaných map kolem návsi, nasvedcuje pozdejší usporádání polí spíše lánovému typu jako u okolních osad. Úzké pruhy obdelávaných pozemku, ústících od domku ci cesty, se táhly huste vedle sebe až k okrajum lesu.
      Písemné stopy zachycující jména tehdejších obyvatel obce lze vysledovat v nejstarším dochovaném urbári z roku 1506, jakési úcetní knize vrchnosti.A nejen to,urbár odkrývá také výši úroku v penezích i v naturáliích, které povinne odevzdávali osedlíci dvakrát v roce, a to na sv.Jirího (23.dubna) a na sv.Havla (16.ríjna). Pouze z roboty secné platili o sv.Jane 22 grošu. Naturálie v podobe slepic a ovsa skládalo vrchnosti tehdy 28 místních hospodáru,z nichž 7 náleželo Holicím,ale platilo rychtárovi do Chvojna. Penežní dávky odpovídaly velikosti držené nemovitosti a nejvetší z nich vlastnili podle zmíneného urbáre hospodári Václav,Stanek a Martisa.Ti obhospodarovali od 1 lánu po 11 prutu pozemku a nejmenší pozemky tvorily v této dobe 4 až 1 prut.
      O osmdesát let pozdeji lze pozorovat výraznou zmenu ve jménech místních osedlíku,zato však tato príjmení v obci zakorenila a objevují se ješte více než po stu letech.To již bylo Chvojno soucástí královského komorního panství.Synové Jana Pernštejna,Vratislav,Vojtech a predevším Jaroslav, jemuž pripadlo pardubické panství,se postupne financne vycerpali díky zdedeným dluhum i nákladnou službou na králove dvore.Císar a král Ferdinand I.Habsburský rád odkoupil jejich majetek zminovaného roku 1560 pro svého syna Maxmiliána II..Soucástí této koupe bylo pochopitelne i Chvojno.Tehdy obec,cítající 23 hospodáru,náležela k rychte v Býšti.Táhlý pás lesu kolem Chvojna,nazývaný "Na království",znamenající pro majitele zdroj zábavy a predevším lovné zvere,se po stupne rozdelil na ctyri hájemství.Obhospodarovalo jej celkem sedm hajných,a to z Belce,Hodešovic,Nízkého Chvojence,Vysokého Chvojna,Pobežovic,Štepánovska a Albrechtic.Obyvatelé osad v tomto lesním komplexu si pronajímali a využívali lesní paseky,pálili zde kolomaz,les byl zásobárnou zboží pro ptácníky,a tak nezname nal pro poddané pouze další povinnosti,i když už tehdy se vše vyvíjelo v nájemní rovine,z které vyplývaly od o sadníku další platby v penezích nebo naturáliích.Mezi nejmovitejší hospodáre tohoto období bychom mohli zaradit Jakuba Záleského,Jana Bidlo nebo Mikuláše Cenkovkého.
      Utužování feudálních vztahu v 17.století souviselo s rustem vrchnostenských monopolu, což se projevovalo napríklad nuceným odberem piva nebo mletím v panských mlýnech.Chvojnovská krcma provozovaná Jakubem Bidlem pozdeji náležela k pivovaru v Dašicích.Také dašický mlýn k sobe soustredoval mimo Chvojna ješte Redice, Komárov, Chvojenec, Kostenice, Práchovice, Lány u Dašic a Rokytno. Z toho pro chvojnovské hospodáre vy plývalo, že nemohou mlít své obilí nebo odebírat pivo nikde jinde, než v Dašicích.
      Jak jsme se už zmínili, Chvojno patrilo k vesnicím ležícím ve forštu (poplatek za užívání lesa)a jeho obyva telé casto trpeli na svých políckách a lukách škody od lesní zvere,což se snažila vrchnost ponekud kompenzovat jistými výhodami.Jako náhradu za vzniklé ztráty povolil Maxmilián II.(1564-1576)urcité úlevy.Z každého domu v obci odpustil berne 20 krejcaru,osedlí dostávali z okolních lesu drevo pro svou nejnutnejší potrebu,mohli kšaf tovat (porizovat záveti,dedit majetek)a byli osvobozeni od rocního platu odevzdávaného hajným.
      V 17.století již byla na Chvojne myslivna,která vyhorela spolu s ostatními staveními pri velkém požáru roku 1866.V její blízkosti prý stávala chaloupka pro forta a kulna,kde se chovali psi ohari.
Majitelé rozsáhlých panství zacali od druhé poloviny 15.století rozvíjet a využívat vlastní režijní výrobu.
      Nejrozšírenejším,a také nejvýhodnejším odvetvím z hlediska snadného získávání potravy i zboží k prodeji,se stalo rybníkárství.Tato sféra šlechtického podnikání se jevila výhodná i Pernštejnum.Na pocátku 16.století využil Vilém snad všech dostupných možností a vytvoril na Pardubicku a Bohdanecsku sít rybníku,jež mela dukladnýa promyšlený systém chovu ryb.I v okolí Vysokého Chvojna najdeme nekolik menších ci vetších vodních ploch, tvorících podkovu okolo obce na její jižní strane.Zda rybníky Smilek,Hluboký,Kocour nebo Blázen vznikaly práve ve výše uvedené dobe nevíme,jisté ale je,že byly využívány podobným zpusobem,a to predevším jako rybníky poterní.

      Velice zajímavým územím je prírodní rezervace "U parku". Rozkládá se na 4,43 ha a rezervací je od roku 1955. Jedná se o zbytek smíšeného listnatého lesa (buk, dub, jasan)s prímesí smrku na opukové stráni s jižní expozicí a navazuje na park ve Vysokém Chvojne, který založil  Alexander Pallavicini. Stárí stromového porostu na této tzv."Prachovské stráni" je více než 170 let.
      Park ve Vysokém Chvojne je prírodním skvostem, který založil markrabe Pallavicini na pude vykoupené od chvojnovských obcanu. Byly zde vysázeny ruzné cizokrajné stromy a kere. Dodnes se zde z té doby zachovaly nejvzácnejší druhy, jako jsou pazerav sbíhavý, smrk strukovitý, jalovce kanadské, jeffreyovy borovice, jeráb prostrední, jeráb brek, liliovník a prevládající cervenolisté buky.
Prastarou lidskou touhou bylo a stále je nahlédnout do minulosti. Kdo rád projíždí vesnickami naší krajiny, bud se nad jejich názvy usmeje, nebo v nem vyvolají otázku, proc se obec jmenuje práve takto. Kdo však projíždí nádhernými lesy po silnicích od Belecka, Albrechtic ci od Borohrádku do Vysokého Chvojna, toho název neprekvapí. Kolik bylo toho chvojí všude kolem a jaký krásný rozhled se naskýtá od kostelní zdi dolu do okolního kraje.

Zdroj

   

Cache: Keska je umistena nekde v parku. Vase geoauto doporucuji nechat na techto souradnicich: N 50°6.560 E 015°58.609. Pro urceni souradnic musite rozlustit tuto sifru: 086 121 108 117 115 116 105 032 114 101 098 117 115 121 032 045 032 112 111 115 108 111 117 112 110 111 115 116 105 058 013 049 041 032 112 237 250 253 115 097 232 107 112 107 115 097 046 046 013 050 041 032 106 100 116 232 112 154 115 046 046

50°6.[((A1*B1)*(B1+A1))-((A1*25)+(B1*87))-5]'
15°58.[(A2*B2+A1*B1)*4+(B2*B1+A2*A1+4*A2)-(A2+A1)]'

Pro nocni hledace upozornuji, ze finalka muze byt v bahnitem terenu, tak opatrne!

Additional Hints (Decrypt)

Xbagebyav fbhprg 1) wr qringranpg, uyrqrw i cnermh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)