Skip to content

Ora Pro Nobis Multi-Cache

Hidden : 9/26/2006
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Version 3.0 :: 3 January 2009
Prosim, overte si nove zadanie - hlavne vypocet finalu !!!
Cache je teraz na novych suradniciach a ma velkost micro PET cache !!!

Version 4.0 :: 2015
Doplnena POMOCKA NAVYSE - vid udaje pod vzorcom v listingu

Version 5.0 :: 2015
Nové miesto finálu, úprava vzorca pre výpočet.


Navstívte tichú oblast bratislavskej Kalvárie a poucte sa cosi o jej bohatej histórii. Precítajte si pozorne text a urcite správne potrebné súradnice jednotlivých zastávok i samotného finálneho ulozenia pokladu. Zelám vám peknú prechádzku - a doprajte si aj chvilku na rozjimanie: ak by ste poklad nevedeli najst, mozte to skusit aj s malou prosbickou... Prosím, dodrzujte poriadok a atmosféru miesta a v prípade obradov neruste ich priebeh. Svojho psa drzte, prosím, na vodítku.

Kostol Panny Márie Sneznej
Vsetko zacalo morovou epidémiou v roku 1713, pred ktorou sa na kalvársky vrch utiahlo viacero presporských rodín, medzi nimi aj mestan Ján Lauerman, ktorý za záchranu svojej rodiny slúbil postavit dve kaplnky. Mensiu kaplnku sv. Petra na severovýchodnom svahu Kalvárie a vacsiu, zasvatenú Panne Marii Sneznej, na Hlbokej ceste, ktorá bola postavená priamo nad kamenolom, z ktorého sa tazil materiál na jej výstavbu. Táto kaplnka za dve storocia presla opravami i znovuvybudovaním, az kým ju v roku 1943 kompletne asanovali, aby na jej mieste postavili nový, vacsí kostol.

Hlboká cesta
Tento dnes skor impozantný chodník, bol vybudovaný v roku 1870 ako prístupová cesta do Horského parku, lemovaná lipovou alejou. Skalný úvoz, v ktorom sa nachádza je zaujímavý z geologického hladiska výskytom vyvrelých hornín granodioritu a dioritu. Státnou ochranou prírody bola Hlboká cesta vyhlásená za chránený areál.

Lurdská jaskyna
Iste je v Európe málo takých miest, ktoré majú pútnické miesto tak blízko historického jadra mesta, a predsa v ocarujúcom tichu prírody, ako bratislavská Lurdská jaskyna na Hlbokej ceste. "Presporok" za nu vdací grófke Gabriele Szápáryovej (1834 - 1912), ktorá ju zriadila inspirovaná vlastným hlbokým zázitkom z púte do francúzskych Lúrd v roku 1881. Zakladajúcu listinu Lurdskej jaskyne signovala grófka 16. júla 1889, avsak objekt sprístupnili verejnosti az po troch rokoch nárocných úprav - po vyprataní, obnovení a usporiadaní opusteného kamenolomu. Tazsie terénne úpravy bezplatne realizovala stavebná a kamenárska firma Jána Rumpelmayera, do spolupráce na upravách okolia jaskyne vstúpil neskor i známy Okráslovaci spolok. Dominantu celého objektu - lurdskú mariánsku sochu - darovali robotnícky miestnej textilnej továrne. Sochu slávnostne posvatili 18. septembra 1892 pri prílezitosti kazdorocnej pripomienky zalozenia presporskej Kalvárie. Velkolepého slávnostného obradu vrátane mohutnej procesie vedenej mestským farárom Karolom Rimélym z Dómu sv. Martina sa zúcastnili rozni významní obcania mesta (vinár Jozef Palugay, stavitelia Rumpelmayer a Franz Hubert, za Okráslovaci spolok Július Simonyi a.i.), ale i arciknazna Izabela so styrmi dcérami.

Sándorove schody
"Vychádzajúc z potrieb verejnosti, cítim potrebu prepojit chodník vedúci ku kaplnke s Hlbokou cestou - a to kamenným schodiskom. Je to v záujme lahsieho prístupu k jaskyni Lurdskej Panny Márie." To bol návrh grófky Szápáryovej mestskej rade v roku 1910, ked sa rozhodla investovat do dalsej úpravy okolia jaskyne - a to s jedinou podmienkou: "...aby bolo vybudované schodisko pomenované po mojom vrúcne milovanom zosnulom synovi Sándorovi." Príslusná komisia schodisko odsúhlasila vrátane názvu Sándorove schody. Podla stavebných plánov stavitela Huberta malo tridsatsedem schodov prekonat sestmetrové prevýsenie, prerusené v strede sirokým odpocívadlom. O rok neskor dala sponzorka nad odpocívadlo umiestnit rozmernú tabulu s informáciou, ze schody tu boli postavené na pamiatku jej syna Sándora.

Kamenné tabule
Do bývaleho kamenolomu na Hlbokej ceste, z ktorého sa vyvážal kamen na stavbu nedalekého chramu, prinásali neskor mariánsky ctitelia vlastné kamene - kamenné platne s vyrytými nápismi. Vdacnost za vypocutie modlitieb prednesených na tomto mieste vyjadruje (podla scítania v roku 2005) celkom 4 212 kamenných platní s rozlicnými motlidbami, prosbami a vdakyvzdaniami. Prvé sú z rokov 1896, 1898 a 1899, vsetky s nemeckým nápisom, avsak najstarsou je tabula z roku inaugurácie posvatného objektu s nemecko-madarským textom, ktorú s najvacsou pravdepodobnostou darovala sama zakladatelka.
Jubilejné ci zlomové roky sa pocas histórie jaskyne jednoznacne odzrkadlujú v pocte pribúdajúcich kamenných tabuliek, ale i v ich textoch. Boli tu vyprosované nielen uzdravenia a pozehnania, ale i pomoc Bozia, pokoj a ochrana pri bombardovaní, vojnách, pre zajatcov v táboroch, ale i pri studentských skúskach. V 30-tych rokoch napríklad pribudlo az 508 tabuliek, v 40-tych rokoch bola nápadná zmena pri madarských a nemeckých tabulkách, ktorých pocty po vojne výrazne klesli. S nástupom a upevnovaním komunistickej moci po roku 1948 sa v suvislosti s jaskynou i samotným kostolom objavujú temné predtuchy velavravne zachytené aj na tabulkách - "podakovanie za minulost a prosba za budúcnost". Státna moc sa bála osláv veriacich pri jaskyni, kolidujúcich famózne s májovými oslavami práce, ale i symbolu 50 metrov vysokej kostolnej veze, lebo ako dominanta konkurovala pamatníku na Slavíne. Preto vezu koncom 50-tych rokov nechali zbúrat.
Tabulky vsak pribúdali (hoci v ovela mensej miere) aj v 50-tych i 60-tych rokoch. V 70-tych rokoch pribudlo len nieco vyse sto tabuliek, aj to hlavne anonymných. V 80-tych rokoch sa toto miesto stalo castým cielom a utociskom krestanskej mládeze. Pád zeleznej opony otvoril cestu aj vzacnym zahranicným návstevníkom pred Lurdskou jaskynou a novonadobudnutá nábozenská sloboda umoznila v plnej miere oslávit aj storocnicu zalozenia bratislavskej Lurdskej jaskyne, a to 20. augusta 1992 velkolepou slávnostou. A ze je toto miesto stále zive dosvedcujú aj nové tabulky, ktoré tu mozte objavit s dátovaním 21. storocia - nám sa podarilo objavit aj zatial poslednú kamennú tabulku zo dna 2.9.2006 v anglictine, pridanú od mladomanzelov, ktorí sa tu zosobásili.
Areál s votívnymi tabulami je rozdelený do piatich sektorov - pravý múr, sektor javor, nalavo od schodov, polný oltár a samotná jaskyna. Na 60 metrov dlhom a tri metre vysokom pravom múre, nazývanom múrom vdakyvzdania, je celkom 2 467 dakovných ci prosebných textov, z toho len v roku 1945 ich pribudlo 101. Z celkového poctu (podla scítania v roku 2005) je najviac tabuliek v slovencine (1 782), madarských (1 360) a nemeckých (809). Najdeme tu vsak i cestinu (85), latincinu (70), anglictinu a francuzstinu (po styri tabule), rustinu a polstinu (po tri tabule), dvakrát taliancinu a po jednej tabulke po ukrainsky a rumunsky. Ostatné tabule nie sú citatelné. Geograficky je na tabulkách spomenutých spolu 197 miest, pricom pre zaujímavost, Pressburg sa uvádza dvanástkrát, Bratislava styridsatjedenkrát a Pozsony az osemdesiatosemkrát. Nájdeme tu ale i Austráliu, Ameriku, Vieden, Budapest, Prahu, New York ci Buenos Aires.

VEDELI STE, ZE...
  • grófka Gabriela Szápáry dala zaciatkom 20. storocia postavit aj bratislavský Modrý kostolík ?
  • socha zdobiaca pravý zadný oltár bratislavského Kostola milosrdných bratov je zrejme totozná s povodnou sochou Panny Márie, ktorá stála v skalnom výklenku Lurdskej jaskyne od roku 1892 do roku 1946? Nasvedcuje tomu porovnanie dobových snímkov, korektná výska sochy (145 cm) a okolo hrdla badatelné stopy pokusu o restaurovanie vojnou poskodeného diela...
  • o charaktere starého Presporku a jeho zivote najlepsie vypovedá fakt, ze pri jaskyni sa veriaci kazdy den od mája do októbra modlievali v inom jazyku? Po madarsky v pondelok a vo stvrtok, po slovensky v utorok a v piatok a po nemecky v stredu a sobotu...
  • kamenné tabule zhotovovali známi presporskí kamenári ako Feigler, Mahr, Rumpelmayer a Schramm, ale i tu mozete najst reliéf od známeho majstra menom Alojz Rigele, viazúci sa k udalosti z roku 1914?

Zdroj: Jozef Halko - Dejiny Lurdskej jaskyne na Hlbokej ceste v Bratislave, 2005

K nájdeniu samotného pokladu potrebujete nasledovné:
Prvú konstantu A získate spocítaním poctu písmen nemeckého názvu (bez clena) dna v týzdni, v ktorý sa uskutocnila slávnostná inaugurácia Lurdskej jaskyni. (Nazov tohto dna v tyzdni ako jediny v texte nie je uvedeny.) Ciferný súcet poctu jazykov pouzitých na votívnych tabuliach urcuje konstantu B a urcením poctu tých necitatelnych tabuliek dostanete konstanty CD.
V oblasti súradníc N 48° 09,4BJ a E 017° 05,9AK sa nachádza Sándorove schodisko, kde nájdite tabulku s vyssie spomenutým venovaním. K urceniu konstanty E zistite, aký kríz sa nachádza na tabulke: je to katolícky kríz (potom E=2), rovnoramenný/maltézky kríz (E=4) alebo dvojramenný kríz (E=6)?
Na súradniciach N 48° 09,[A-B][C-B]2 a E 017° 05,9[C-D]2 nájdite tabulku s popisom objektu, vrátane jeho rozlohy v ha, vo formáte F,GH.
Na súradniciach N 48° 09,[H-G]AB a E 017° 05,HF1 nájdite dvojjazycnu tabulku s popisom udalosti. Dátum dna uvedený na tabulke je vo forme JK.
Presunte sa ku sektoru Javor, na súradnice N 48° 09,E[D-E]D a E 017° 05,H[G+J]A a v blízkosti kmena stromu nájdite velku sedem slovnú tabulku v latincine. Súctom poctu riadkov s poctom písmen prvého slova v tretom riadku dostanete konstantu L.
Samotný poklad je ulozený na súradniciach:
N 48° 09,[D-E][H-L][A-B+1]
E 017° 05,[C+J][G+K-1][B+F]
.


POMOCKA NAVYSE:
Indicie obsahuju vsetky cislice od 0 po 9, spolu 11 indicii, takze jedna cislica je tam dvakrat...

Additional Hints (Decrypt)

nfv zrgre ilfbxb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)