Skip to content

Iridium zablesky / Iridium flares Mystery Cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 8/23/2006
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ]Iridum zablesky jsou svetelna "prasatka" vrhana satelity na Zem.
[EN]Iridum flares are "light piggies" flashed by satellites to Earth.

Iridium zablesky

Co jsou to Iridium zablesky?

Kolem Zeme obiha 66 Iridium satelitu. Pokud je satelit, Slunce a pozorovatel ve spravne pozici, odrazi druzice zablesk Slunce smerem k pozorovateli. Svetelny ukaz muze svou intenzitou souperit s jasem planety Venuse a dokonce muze vrhnout stin. Bezny zablesk je mozne sledovat i nekolikrat za noc, zablekt nejvysi intenzity pak nekolikrat do tydne. Tato cache Vam priblizi krasu Iridium zablesku a dozvite se i mozna neco noveho o satelitech a astronomii vubec.

Sit iridium

Iridium je sit druzicovych mobilnich telefonu vybudovana firmou Motorola. Sit tvori 66 aktivnich a 6 zaloznich druzic. Tyto druzice byly vyneseny behem 15 startu raketami a Kalifornie, Kazachstanu a Ciny. Kazda druzice vazi 690 kg a je vybavena tremi druhy anten a parem solarnich panelu. Koncem leta 2000 se diskutovalo o konci Iridium satelitu z financnich duvodu, ale sit zmenila majitele a je na nejakou dobu zachranena.

Satelitni drahy

Pro vsechny druzice je velmi dulezite, po jake draze obihaji. Podle fyzikalnich zakonu plati, ze cim nizsi obeznou drahu druzice ma, tim silnejsimu gravitacnimu poli Zeme je vystavena, a tim musi mit vyssi rychlost, aby pritazlivou silu vyrovnala silou odstredivou. To znamena, ze cim nizsi je obezna draha, tim kratsi dobu trva druzici jeji oblet kolem Zeme.

Jednou z nejvyhodnejsich obeznych drah, jakou muze komunikacni druzice zaujmout, je draha geostacionarni, na niz druzice obehne Zemi za stejnou dobu, jako se planeta otoci kolem sve osy. Vuci pozemnimu pozorovateli se jevi tak, jako by se vubec nepohybovala a stala na jednom miste. Geostacionarni draha se nachazi ve vysce 36 000 km a lze z ni prehlidnout priblizne 1/3 povrchu Zeme. Tuto drahu pouziva drtiva vetsina televiznich a radiovych spolecnosti. Druzici trva jeden oblet Zeme 24 hodin, tedy presne takovou dobu, za jakou se nase planeta otoci kolem sve osy. Druzice se pak jevi, pokud obiha Zemi v rovine rovniku, jako by na obloze stala - geostracionarni.

Nam vsem znamy GPS system je komplex 24 satelitu, slozeny z 21 zakladnich a 3 aktivnich rezervnich. Satelity jsou sklonene v uhlu 55 stupnu k rovine rovniku, pohybuji se rozmistene v 6 obeznych drahach, ve vysce 20 183 km. Doba obehu trva 12 hvezdnych hodin, coz v zemskem case predstavuje 11 hodin 58 minut a znamena to, ze ze stejneho mista na Zemi lze druzici nasledujici den pozorovat o 4 minuty drive. Kazdy ze 6 orbitalu ma 5 pozic pro umisteni druzic. Za teto konfigurace je tedy maximalni mozny pocet druzic GPS na obezne draze tricet. Z kazdeho mista na zemi je obvykle viditelnych 6 druzic. K urceni dvojrozmerne polohy (zemepisna delka a sirka) postaci prijem signalu ze 3 druzic, zatimco urceni trojrozmerne polohy (navic vyska) vyzaduje minimalni ucast ctyr druzic.

Druzice systemu Iridium obihaji kolem zeme po 6 nizkych orbitalnich drahach ve vysce 780 kilometru a zhruba v pravem uhlu k rovniku (tj. inklinace je cca 90°, oproti geostacionarnim druzicim s inklinaci 0°). Doba obehu Zeme jen 100,47 minut.

Proc jmeno Iridium?

Puvodne se planovalo 7 orbitalnich drah se 77 druzicemi, nyni se vyuziva 66 druzic na 6 drahach. Nazev systemu je odvozen z nazvu prvku s atomovym cislem 77, iridia, ktere bylo davno pred tim pojmenovano chemiky podle recke bohyne Iris (jejim znamenim byla duha) pro rozmanitost zbarveni jeho sloucenin.

Iridium zablesk (flare)

Iridium flare je zablesk zpusobeny odrazem slunce od anteny druzice Iridium. Tato antena se nazyva Main Mission Antenna (MMA) a slouzi ke spojeni telefon druzice a zpet. Antena je plocha deska o velikosti 188 x 86 x 4 cm a kazda druzice Iridium ma tri tyto anteny rozmistene dokola po 120° a sklonene 40° k telu druzice. Anteny maji zrcadlovy povrch, takze dobre odrazeji svetlo a vytvari tak lidove recena "prasatka".

Jak pozorovat zablesk

Par minut pred zableskem si najdete vhodne stanoviste a pozorujte cast oblohy, kde se ma zablesk objevit. Najednou uvidite malou pohybujici se hvezdicku, ktera nahle zvysi svou jasnost az vypada jako vystrelena svetlice. Delka zablesku je 5 az 20 sekund podle sily zablesku. Zablesk je viditelny jen z okruhu nekolika kilometeru, takze pozorovatel v sousednim meste nemusi videt vubec nic.

Asi nejlepsi zpusob, jak zjistit casy zablesku je internetova adresa http://www.heavens-above.com. Geocacheri maji tu vyhodu, ze po bezplatne registraci mohou zadat a ulozit misto (mista) sveho pozorovani primo jako souradnice z GPS. Prevod z formatu pouzivanem v geocachingu SS°MM.MMM na format SS.SSS°, ktery Heavens-Above vyzaduje, muzete provest treba na uzitecne strance Latitude/Longitude Help Page . Vetsina vetsich mest, je vsak jiz zadana. Napr. Plzen naleznete zde.

Na webu Heavens-Above pak v nabidce Iridium Flares najdete predpoved zablesku na nejblizsich 24 hodin (next 24 hrs), nebo na 7 dni (next 7 days). Pro uplnost uvadime vysvetleni zakladnich parametru u jednotlivych predpovedi.

Intensity (Mag)

Jasnost je uvadena v magnitude. Magnituda (hvezdna velikost) je jednotka jasnosti hvezd, rozdil peti magnitud znamena stonasobny rozdil jasnosti. Cim nizsi magnituda, tim vyssi jasnost pozorovaneho objektu. V pripade Iridium se pohybuje od nejslabsich +2 do nejsilnejsich -8 v centru zablesku.
Pro srovnani magnitudu +2 ma Polarka, jasne hvezdy z Orionu nebo Velkeho vozu maji magnitudu kolem +2, nejjasnejsi hvezda Sirius -1,6, Mesic v uplnku -12,7, Venuse -4,4 a Slunce -26,7. Hranice pozorovanim pouhym okem je +7, klasickym 10x15 dalekohledem pak +9.

Altitude (Alt.)

Uhel nad obzorem, 0° je horizont, 90° je primo nad hlavou. Uhel 45° je polovina mezi nadhlavnikem a obzorem. 10° je vyska blizkych rodinych domku.

Azimut

Uhel sevreny mezi severem a cilem, mereny po smeru hodinovych rucicek, znamy z kompasu. 0° je tedy sever, 90° vychod, 180° jih a 270° zapad. Heavens-Above uvadi azimut i jako zkratky 4 svetovych stran (N-orth = sever, E-east = vychod, S-outh = jich, W-est = zapad), takze napr. NNE (22.5°) znamena severovychod k severu, tedy uhel 22.5°.

Distance to flare centre

Vzdalenost k nejlepsimu mistu pozorovani na Zemi a smer k menu. Pokud je naprosto jasna obloha a centrum pozorovani zablesku se nachazi v miste nezamorenem svetelnym smogem, sednete do auta nebo na kolo a zajedte tam, nebudete litovat.

Intensity at flare centre (Mag.)

Jasnost v nejlepsim miste pozorovani. Nejvyssi jasnost je cca -8.

Satellite

Informace i Iridium satelitu, kery zablesk zpusobi (datum a misto vypusteni, max. jasnost apod.) .

Velmi jasne zablesky je dokonce mozne videt i ve dne (Daytime flares for 7 days). Na webu Heavens-Above je rada dalsich zajimavych udaju - predpovedi pruletu Mezinarodni kosmicke stanice ISS a dalsich stanic (Envisat), zapad a vychod Slunce a Mesice, umisteni planet a komet. Vyhodou je i moznost zobrazeni primo na mapce hvezdne oblohy. Upozornujmeme na stale vybornou viditelnost Jupiteru vecer nad jihozapadnim obzorem. Vypada jako velmi jasna hvezda, ktera ale neblika. Pokud mate dalekohled (staci bezny triedr 10x50), muzete spatrit i 4 nejvetsi Jupiterovi mesice. Jedna se o tzv. Galileovy mesice - jsou to ctyri nejvetsi a nejjasnejsi Jupiterovy mesice: Europa, Ganymed, Callisto a Io. Jsou to vubec prvni nebeska telesa objevena dalekohledem. Vsechny predpovedi pocasi pro Plzen naleznete na strance vse v jednom.

Orientacni ceny satelitniho telefonovani

Satelitni telefon Motorola 9505 stoji kolem 50 000,- Kc s DPH. Hovorne pro smer Iridium - pozemni operator je zhruba 35 Kc za minutu. Poslani SMS Iridium telefon je z internetu zdarma. Pro volani je nezbytny otevreny vyhled na oblohu, tedy situace znama i s GPS navigaci. Podrobnosti napr. zde.

Astronomie v Plzni

Uvodni souradnice smeruji k byvale skolni budove "Nad Hamburkem", kde az do jara 1997 sidlila Hvezdarna a planetarium Plzen. V 90. letech budovu vyuzivala i Zapadoceska universita a v roce 2001 se po rozsahle rekonstrukci do objektu prestehoval Okresni soud Plzen-mesto.

Dnes sidli Hvezdarna a planetarium Plzen v ulici U Drahy 11, blizko zastavky trolejbusu 12. Pokud se o astronomii alespon trochu zajimate, na webu http://hvezdarna.plzen-city.cz se dozvite radu uzitecnych informaci o prednaskach, krouzkach, vystavach a zajezdech. Najdete tam i Zpravodaje (mesicnik). V Plzni neni bohuzel vybudovana hvezdarna (pozorovatelna), takze probihaji verejna astronomicka pozorovani formou vyjezdu do okrajovych oblasti Plzne, kam je privezena pozorovaci technika. Na webu Hvezdarny a planetaria se take dozvite mista a casy nejblizsich pozorovani.

Nejblizsi hvezdarna s pozorovatelnou je Rokycanska hvezdarna na severnim okraji mesta. Adresa: Voldusska 721/II, 337 11 Rokycany, web: http://www.hvezdarna.powernet.cz. Je smutne, ze je to jedina "plnohodnota" hvezdarna v plzenskem kraji. Plzenska hvezdarna ma puvodni zarizeni planetaria uskladnene v bednach. Pokud se podari realizovat zamer, mela by v roce 2010 postavena 2 nova patra ve spravni budove lochotinskeho amfiteatru, kde by Hvezdarna sidlila spolu s reditelstvim ZOO.

Planetarium muzete mit ale i na svem PC. Mezi jedno z nejlepsich patri Stellarium, sirene zdarma, ktere pro potreby bezneho svatecniho pozorovatele predci i radu komercnich produktu. Krome nazvu hvez a souhvezdi, umoznuje mj. i zobrazeni starovekych obrazku souhvezdi, fotografie mlhovin, nekolik druhu horizontu, realistickou atmosferu, vcetne zapadu a vychodu Slunce a pro pozorovani Iridium zablesku velmi vhodnou souradnicvou sit azimutu a elevace.

Uzitecne odkazy

Heavens-Above
Stellarium - domaci planetarium

Navod na pouziti vesmiru - uzitecne informace nejen pro zacinajici astronomy
Iridium Satellite

Hvezdarna a planetarium Plzen
Astronomicka pozorovani pro verejnost v Plzni
Rokycanska hvezdarna
Hvezdarna a planetarium hl. m. Prahy

Cache

Tuto Astrocache naleznete jen pokud dobre vylustite astronomicky kviz a spravne porozumite vysledku. Pro nekoho to bude mozna jen zopakovani znamych informaci, jiny se treba neco zajimaveho priuci. Do cache vkladate jen velmi male predmety a ukladejte ji prosim presne na puvodni misto. Budeme radi, pokud se pochlubite svymi fotografiemi astronomickych ukazu nebo se zazitky s astronomii jakkoliv souvisejicimi.

Rychlost svetla ve vakuu je priblizne:
Q-200 000 km/s
O-300 000 km/s
P-400 000 km/s

Kdyz se Mesic v novu dostane mezi Zemi a Slunce, nastane:
5-zatmeni Slunce
6-zatmeni Mesice
7-slunecni protuberance

Galaxii, ve ktere se nachazi nase Zeme se rika:
F-Mlecna draha
G-Helio-terrestricka galaxie
H-Galaxie M31

Hypoteticky objekt umozneny schopnosti casoprostoru utvorit "zkratku" pres prostor a cas:
1-Cerna dira
2-Cerveny trpaslik
3-Cervi dira

Druhotnym efektem gravitacni sily, jejimz dusledkem jsou napr. priliv a odliv, je:
H-Odstrediva sila
J-Rotacni sila
I-Slapova sila

Plocha v prostorocasu, ktera pro daneho pozorovatele vymezuje oblast, ze ktere ho nemuze dosahnout zadne elektromagneticke zareni (svetlo).
0-Fuzzy mez
1-Horizont udalosti
2-Kvantova hranice

Dohodnuta normalni velikost gravitacniho zrychleni na Zemi je cca:
F-8,9 m/s2
G-9,3 m/s2
H-9,8 m/s2

Po Slunci je k Zemni nejblizsi hvezda:
2-Rigil Kentaurus
0-Proxima Centauri
1-Alpha Centauri

Hvezda je kosmicky objekt takove hmotnosti, ze v nem vzplanula:
G-termonuklearni reakce
H-studena fuze
I-anihilace

Astronomicka jednotka (znacka jednotky AU, z angl. astronomical unit) je jednotka vzdalenosti odpovidajici:
2-Zeme od Mesice
3-Zeme od Slunce
1-Slunce od stredu galaxie

Katalog mlhavych vesmirnych objektu (hvezdokup, mlhovin a galaxii) se nazyva podle francouzskeho astronoma, ktery ho sestavil:
H-Fourieruv katalog
I-Laplaceuv katalog
J-Messieruv katalog

Nejjasnejsi hvezda na nocni obloze je:
3-Sirius
4-Polarka
5-Altair

Jake jedine souhvezdi je pulene (dvoudilne):
C-Medvedice (Velka a Mala medvedice)
D-Blizenci (Levy a Pravy Blizenec)
B-Had (Hlava hada a Ocas hada)

Nejvetsi souhvezdi je:
9-Hydra
8-Had
7-Velryba

Do letniho trojuhelniku patri souhvezdi
I-Orion, Velky pes a Byk
J-Orion, Vozka a Maly pes
K-Lyra, Orel a Labut

Minimalni unikova (parabolicka) rychlost je:
1. kosmicka rychlost
2. kosmicka rychlost
3. kosmicka rychlost

Jaky je oficialni nazev nasledujicich souhvezdi:
A-Velky vuz a Maly vuz
B-Velka medvedice a Mala medvedice
C-Velka medvedice a Maly medved

Arcturus je nejjasnejsi hveda v souhvezdi:
4-Pastyre
4-Bootes
5-Velkeho psa

Galileovy mesice jsou 4 nejvetsi a nejjasnejsi Jupiterovy mesice:
M-Ganymed, Themisto, Io a Chaldene
N-Callisto, Iocaste, Eurydome a Adrastea
L-Europa, Ganymed, Callisto a Io

Jaky rok vstoupil prvni clovek na Mesic (Neil Armstrong, velitel mise Apollo 11)
0-1969
1-1968
2-1970

Souhvezdi, ktere nikdy nezapada za obzor se jmenuje:
B-singularni
A-cirkumpolarni
C-cylindricke

Teorie, ze Slunce je stredem vesmiru a slunecni soustavy se nazyva:
5-Geocentrismus
3-Suncentrismus
4-Heliocentrismus

Objekt mimo Mlecnou drahu viditelny pouhym okem je:
C-Jizni kriz
D-Galaxie v Andromede
B-Pluto

Rychle rotujici neutronova hvezda, ktera vysila pravidelne pulsy elektromagnetickeho zareni, se nazyva:
4-Pulsar
5-Kvasar
6-Neutron

V soucasne dobe je jedina trvale obydlena vesmirna stanice:
O-Mir
M-International Space Station (ISS)
N-Pathfinder

Sever pozname podle
9-Polarky
8-Jitrenky
7-Vecernice

Velmi jasny meteor, obvykle jasnejsi nez -3 magnitudy je:
F-Meteroid
G-Meteorit
E-Bolid

Gravitacni zrychleni Na Mesici je oproti Zemni mensi priblizne:
6x
5x
4x

Jurij Gagarin obletel jako prvni clovek zemekouli v roce:
N-1961
O-1962
P-1963

Vetsina planetek obiha v pasu mezi:
7-Jupiterem a Saturnem
8-Saturnem a Uranem
9-Marsem a Jupiterem

Mala napoveda: cestou za cache si muzete zazpivat s Louisem Armstrongem, ze nebe je modre: "I see skies of blue and clouds of white. The bright blessed day, the dark sacred night. And I think to myself what a wonderful world..."

Upozorneni

Pokud cekate cache v miste, kde je hezky vyhled na hvezdnou oblohu, zklame Vas. Takovych mist je v Plzni i pres znacny svetelny smog v ramci moznosti nekolik a mozna by zaslouzily i vlastni cache. Tato cache vsak chce upozornit na to, jak se mesto tak trochu macessky zachovalo k plzenske Hvezdarne a planetariu, kterou si vetsina Plzenaku pamatuje z honosne budovy Nad Hamburkem. Zavede Vas do mist kde zivori nyni, se sluzbami verejnosti zredukovanymi na naproste minimum. Snad bude tato cache "zableskem" na lepsi casy...

Primo od cache je videt cedule s logem na zdi dnesniho sidla Hvezdarny a planetaria. Cache je umistena na snadno pristupnem miste, takze neni nutne prolezat zadne krovi, kdekoliv kopat nebo cokoliv nadzvedavat. Cache lze z urciteho uhlu zahlednout a lze ji odlovit nepozorovane na jedno nahmatnuti. Pokud Vam nebude darit, nevahejte pouzit napovedu.

Click to verify coordinates

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]fcbqav fgenan zbqerub ivxn an frireav fgenar orgbabirub bowrxgh [EN]obggbz bs oyhr pbire ng abegurea fvqr bs pbapergr bowrpg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)