Cerna vez/Black spire - Drahanovice
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:
(micro)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Cerná vež/Black spire - Drahanovice je pozustatek gotické tvrze pocházející z 13. až 14. století a je ojedinelou památkou stavební cinnosti nižší šlechty na strední Morave. Tato stavba o pudorysu 6x6 metru se tycí do výšky 28 metru. Má 5 podlaží ve kterých se nachází stálá expozice Vlastivedného muzea Olomouc vztahující se k archeologii a historii obce a jejího okolí. Poprvé ve své historii byla zprístupnena verejnosti v roce 2002.
Historie
Nejstarší písemná zmínka o drahanovické tvrzi pochází z roku 1351. Cerná vež je její pozustatek. Ctyrpatrová hranatá vež gotického puvodu, základních tvaru a struktury byla sice podstatne zmenena renesancní a empirovou prestavbou, zachovala si však posud vzdornost obranné gotické stavby. V dobe svého vzniku na prelomu 13. a 14. století byla o jedno kryté podlaží nižší a celistvá ve svých zdech, prolomených pouze úzkými osvetlovacími strílnami, z nichž jedna se v zazdení uchovala na severní stene. Vstup do veže byl prístupný pouze od jihu výstupním otvorem, umísteným necelých sedm metru nad zemí, v úrovni tesne nad dnešním druhým patrem. Tato raná obranná forma veže s nesnadno prístupným vstupem, dosažitelným jen vytahovadlem a s neclenenou vnitrní prostorou, se obdobne uchovala u veží v blízkých hradech Šternberku a Sovinci. Prízemí a podzemí veže bylo rešeno silne zúženou, dvojite odstupnovanou šachtou a z jejího nejnižšího bodu údajne vybíhala podzemní chodba. Ochranný zámer zrejme spocíval ve výšce veže a obranná síla se prenášela do jejího nejvyššího podlaží, jak odpovídalo tehdejším druhum a formám útocných i obranných zbraní strelbe z luku a praku, vrhání kamenu a vylévání vrelých tekutin. V této forme se uchovala vež až do husitských válek. V dobe 15. století, kdy snahou šlechty bylo stabilizovat klesající hospodárskou rovnováhu ve vztahu k mestum, byla provádena výstavba a prestavba cetných feudálních sídel, která mela zarucit zvýšenou pohodlností novou životní úroven svých majitelu. V této dobe stavebne neobycejne plodné byla zpustlá drahanovická vež úplne prestavena v obytnou chránenou vež, u níž hledisko obranné se již zmenilo v podradný zájem. Základní výhody raného stredoveku – výška, neprístupnost a uzavrenost veže byly odstraneny prístavbou kruhového šnekového schodište na jižní strane, vytvorením konstrukcne pevných podlaží v nitru veže a jejím rozevrením na venek po prolomení oken ke všem svetovým stranám. Ve II. patre veže byla vybudována r.1567 žebrová klenba, základní formou sice pripomínající gotiku, ale tvarem tvorící krivky, klenby a profilací cihelných tvarovkových žeber již renesanci. Vrcholovou partii klenby tvorí osmiúhelný pískový klenák s reliéfním znakem pánu ze Stvolové a s jemne tesaným ozdobným hvezdicovým okrajem. Tretí a nove zvýšené ctvrté patro byly zastropeny trámovými stropy, spocívajícími na mohutných podvlacích. Vnejšek celého objektu byl pokryt jemným mrížkováním cernobílých sgrafit. V dobe barokní, asi na konci 17. století, byl obytný prostor veže rozšíren ješte o místnost v I. patre a v III. patre byl vestaven záchodek. V roce 1723 byl statek v Drahanovicích natrvalo spojen s panstvím v Cechách pod Kosírem a tvrz ztratila svuj význam. Budovy tvrze byly postupne zbourány nebo prestaveny a zachovala se jen Cerná vež. Její podoba byla kolem roku 1850 pozmenena novým nezvyklým zastrešením - tzv. routovou strechou. V této podobe se dochovala až do dnešní doby.
I stalo se v léte dvoutisícého druhého roku 27. dne mesíce cervence, že lidem zprístupnena byla, poprvé ve své historii, Cerná vež, stojící v obci Drahanovice.
Byla to událost v pravde velkolepá. Trubaci troubili a pruvod procházel obcí od kostela ke veži, v jehož cele nesli dobove odeni muž a žena posvecený prapor a znak obce.Dojda k Cerné veži, u kteréž se malý plácek zelený nachází, vypuklo slavnostní její otevrení.
Starostka obce paní Svatava Lichnovská, a okresní hejtman, pan Otakar Brezina u vchodu do Cerné veže nužkami prestrihli cervenou stuhu, kterou drželi jinoch a dívka, zdatní to potomci hanáckého národa v krojích. Poté padala slova chvály a lidé se radovali.
Zahudli jim Frgálové švarní a Madrigal svými písnemi a tanci zpríjemnil odpoledne. Také rytír a jeho družina tasili své mece k pobavení malých i velkých. A nejen toto videli všichni, i šikovnost našich predku nám pripomnely ukázky starých remesel.
Celý den byl plný slunce a mnoho lidí vstoupilo do prostoru veže, tam stvorena je expozice muzea Olomouckého, kde se ve ctyrech nadzemních a jedné podzemní místnosti nachází doklady o archeologii a historii obce a jejího okolí. Když noc rozprostrela svá krídla, zazáril u veže ohnostroj, jenž tuto slavnost završil.
Tímto okamžikem se zacíná psát nová kapitola v historii této zajímavé památky.
Návštevní doba: duben - zárí streda, sobota, nedele 9-12 hod. 13-17 hod.
Kontakt: 724 178 502 nebo 608 311 792, e-mail: cernavez@volny.cz
Keš je umístena asi 100 metru od veže u schodište smerem k pomníku obetem fašizmu. Kousek výš mužete zhlédnout dve památné lípy.
Additional Hints
(Decrypt)
biryi