Skip to content

Neznicitelny. Porazeny rekou. Traditional Geocache

This cache has been archived.

BBBubak: Keska je mrtva. At zije keska!

Inu, nekdy se to tak stane... prvnim krokem k OBNOVENI kesky je archivace. :)

Ale neplacte - keska se vzapeti zrodi znovu, v malicko jine podobe, proto jako novy listing...
K nalezeni by mela byt tady http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=13f14a3d-0a1c-4a44-b301-f340b4d7fe7a , pripadne pod kodem GC2BQ4N.

More
Hidden : 7/13/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache v krasne oblasti luznich lesu a luk, mirne stranou hlavnich turistickych cest. Zavede vas k (nejen!) technicke ci historicke zajimavosti - bunkru lehkeho opevneni prevracenemu na bok do slepeho ramene Dyje.

[ENG] Cache in a beautiful area of flood-plain forests and meadows, a bit off the main tourist paths. Will lead you to a WWII light fortification object - bunker - lying on its side in a blind branch of the river Dyje.

" Indestructible. Defeated by the river."
More detailed info will be provided as time permits. However, here is some basic information - the best way to reach the area is by bicycle - cars are not allowed and it's probably too far to walk (unless you are a good hiker). Get to the Trailhead (see Additional Waypoints), then you'll have to cross a fence (steps are provided) - so either you'll have to carry your bike over it (see pictures in the verz first log!) or leave it hidden somewhere. It's about 400 meters from the fence to the cache. Crossing the fence is permitted, don't worry! The meadow can be wet or even flooded, especially in spring - take the road, though it takes seemingly wrong direction - it will lead you to the shallow crossing place (there's a stream you have to cross). The cache is not on the coordinates given, but about 3 meters from that place - turn your back to the river, go into the hedge and search around a group of trees. The cache is NOT on the ground! / Have fun!

[CZ]

ZPOCATKU MOZNA TROCHU TAJEMNY UVOD

Jo, Pohansko, zamecek Lany … pojdte si ale zkusit, s jakym sebevedomim se v teto krajine luznich luk a lesu da pohybovat mimo jistotu asfaltovych silnicek. I kdyby melo jit jen o 300-400 metru.
U teto cache bude hodne zalezet na tom, v jakem rocnim obdobi se k ni vypravite. Vezmeme to poporade.
NA JARE, v nekterych letech jeste NA ZACATKU LETA, kdyz je v krajine hodne vody, nedejboze primo povodnova situace? V tom druhem pripade snad radeji vubec, v tom prvnim, kdyz je ‘normalni’ jaro, to bude asi nejzajimavejsi vyprava. Vyzva. A spousta poucnych zazitku, treba o tom, jak nas odhad vysky a rovinatosti krajiny muze absolutne klamat. Urcite bude rozumnejsi nevyrazet solo, radeji alespon ve dvou. Hodit se vam – krome odhodlani – mohou nektere z techto vynalezu: nafukovaci clun; vznasedlo; traktor (nejlepe pasovy); rybarske holinky aspon do pasu, neztrati se ani ty az do podpazdi; GPSr s dobrou mapou (az ztratite smer v rakosi); maceta na travu a rakosi co muze byt az nad hlavu; dobre obleceni, mozna rovnou neopren… / Abych to neprehanel, kdyz nezvolite spatnou cestu, jako ja pri hledani spravneho pristupu, nebude to tak hrozne. Jen se proste muze stat, ze nevinny potucek delici vas od cache bude mit spoustu vody a cela prilehla louka bude pod vodou. Veskere rostlinstvo pak utesene buji a muze byt v nekterych mistech az nad hlavu. Jelikoz nejsem nelida, poradim vam za chvili idealni cestu, kde se vam vsech protivenstvi dostane v nejmensi mire. Pocitejte jen s tim, ze v tomto obdobi se tezko da predem odhadnout, jak bude pristup vypadat. Kdyz jsem cache ukladal, prosel jsem s obtizemi a vodni rasy a bahno jsem mel az za usima. Vim jiste, ze o tyden driv, kdyz jsme jeli na Soutok, bych se tam proste vubec nedostal (nebo jen s tim clunem). O tyden pozdeji uz to dost mozna pujde uplne suchou nohou.
V nejvyssim LETE, kdy je vody mene, poklidne si plyne v rece a luhy jsou odvodnene a vyschle, se k cache dostanete uplne bez problemu, budete se nejspis divit, o cem to tu mluvim. Kdyz jsme pred lety s jednim kamaradem misto objevili, prisli jsme uplne mimodek po krasne kvetoucich, suchych loukach, stylem ‘sortky a sandaly’. Zadny potok si nepamatuju, byla tam jen sucha strouha. Podivejte se na ortofotomapu, tam je ta idylka zachycena, snimkovalo se v podobnem obdobi.
V ZIME, kdyz je pekne zamrzlo, a treba jeste snih, to bude asi pekny a bezproblemovy vylet na bezky.

O CO VLASTNE JDE?

V prihranicni oblasti obory Pohansko – Soutok je velke mnozstvi objektu lehkeho pohranicniho opevneni, zvanych ROPiky. Jeden velmi pekne zrekonstruovany muzete videt u zamecku Pohansko, je u nej cache Byli jsme a budem by JaKr (visit link) , coz ale neni jediny duvod k navsteve. Doporucuji tam zajit, dukladne si objekt prohlednout zvenku i zevnitr, a vsimnout si jak je velky, jak siroky, jak vysoky… jak hluboko je zapusten do zeme (ve vztahu k vetracim otvorum, granatovym shozum atp.). Take si vsimnete betonove ‘ohradky’ kolem vchodu (odbornici prominou, jiste se to nejak vznesene nazyva, lec ja jsem neznalec). Tohle se vam pak bude hodit pro srovnani, az budete zirat na ROPika, ktereho vam chci ukazat ja. Staval na brehu slepeho ramene Dyje, casy se ale meni, reka neni silnice a pokud neni svazana betonovymi regulacemi, meni sve misto. Mila Dyje tedy postoupila, podemlela bunkr a ten se cely svalil na bok do vody. Je to zajimavy pohled, mj. uvidite, jak velka cast bunkru je normalne zapustena do zeme, a jak je cely bunkr v zemi ukotveny. Jsem presvedcen, ze je to fenomen zajimavy nejen pro nadsence pro vojenskou historii – ja osobne se k nim neradim, ale tenhle bunkr me opravdu zaujal. Mozna vas ten pohled dokonce svede k filosofickym uvaham .
Jeste poznamka k nazvu ‘Neznicitelny’ - odkazuje na skutecnost, o ktere jste mozna take slyseli – behem valky pry Nemci zkouseli, co bunkry vydrzi, po valce se zase zkouselo, jakym zpusobem by se daly v nekterych mistech odstranit (treba tam, kde prekazely v poli). Traduji se historky (priznavam, ze nevim, nakolik overene), jak cely bunkr podminovali, ten pri explozi vyskocil do vzduchu a pak zase dopadl zpet na sve misto bez vaznejsiho poskozeni. Nektere bunkry se prevratily, ale take zustaly v jednom kuse. Dukazem, ze na techto historkach asi bude neco pravdy je to, ze skutecne jen minimum z nich bylo odstraneno.

ZCELA KONKRETNI DOPORUCENI – CO URCITE VZIT SSEBOU A JAK SE TAM NEJLEPE DOSTAT

Prvni poznamka je velmi dulezita, verte nebo ne – vzhledem k charakteru oblasti je tam v lete opravdu mnoho komaru. Vezmete svou predstavu ‘opravdu mnoho komaru’ a vynasobte ji dvakrat, trikrat… Proto rozhodne vezmete ssebou nekolik litru repelentu, a to i v pripade, ze jste hrozni drsnaci a nikdy jindy se nicim nesplichate (jako ja :]). Rozhodne se muze hodit (krome dlouhych nohavic a rukavu) i moskytiera. Vyrazit radeji pres den, kdy je teplo, nez v podvecer, kdy jsou komari nejaktivnejsi. Jinak si vylet moc neUzijete, nebo ho ani nePREzijete, aspon ne ve zdravi. Zesilite, zacnete utikat a najdou vas pak nekde u Zlina, jak porad mavate rukama a neco nesrozumitelne mumlate s nepricetnym vyrazem v ocich. Bez legrace.

Pristupovych cest je mozna vic, popisu tu, kterou povazuji za nejvyhodnejsi. Dostavte se na VYCHOZI MISTO uvedene i v additional waypoints – N 48° 38.389 E 016° 55.863 . Dostat se tam je jednoduche, privedou vas tam pohodlne asfaltove silnicky, ‘signalky’. Podotykam jen, ze autem je to vylouceno (do obory plati prisny zakaz vjezdu!) – kde zaparkovat atp. uz bylo dostatecne popsano u jinych caches v teto oblasti. Pesky je to ponekud daleko, takze idealnim zpusobem je jizdni kolo. V zime mozna bezky. Jede se krasne a bezbolestne, cela oblast je jedna velka rovina.

Na vychozim miste stojite pred dukladnym plotem. Drive slouzil jako soucast zelezne opony (na branach i na nekterych usecich plotu je to jasne patrne), dnes uz jen jako soucast oploceni obory. Potrebujete se dostat za nej. Pokud mate stesti, neni brana zamcena, ale jen zajistena zamotanym retezem bez zamku. Posledni dobou je to tak asi porad. Pokud mate smulu a je zamceno, budete muset nejak prelezt.To je jednoducha zalezitost, stojite totiz u schudku, ‘prelizky’. Jenze co s kolem, ze. Nerikejte ze to nejde, dokud jste to nezkusili. Pekne na rameno, jedna ruka ho pridrzuje, druhou mate volnou na pridrzovani se schudku. Nastudujte si to podle cyklokrosaru, treba v televizi :] S lehkym kolem, pokud na nem nemate dvacetikilove brasny, to neni tak slozite. Vlastne i s nimi to jde, ale hur. Proc se s nim vlastne tahat? Pri dobrych podminkach se da dojet az ke kesi. Pri horsich ho placnete za plotem do vysoke travy a je bezpecne schovane, tam by ho nikdo nehledal. Pokud prekonani plotu proste nezvladnete, budete muset kolo zamcit nebo schovat nekde pred nim, nebo si ho nechat od nekoho pohlidat… ale vite dopredu, ze tenhle problem vas ceka, nejak se zaridte (treba pozvete na vylet cyklokrosare . Podivejte se na fotografie k prvnimu logu - uvidite mj., jak vypada ta prelizka.

Pokud mate pocit, ze ploty se nemaji prelezat, uklidnim vas. Je to opravdu jen plot obory, prelizka tam neni nahodou, nikde neni zadna cedulka se zakazem, ze? Na druhe strane se bezne pohybuji rybari atd. Co se tyce statni hranice, zelezna opona vymezovala jeste pomerne velke ‘pasmo nikoho’ – za tim plotem, i kdyz vypada drsne, je stale uzemi CR, statni hranice prochazi az stredem reky. Pokud omylem nepreplavete, nedovolene prekroceni hranice vam nehrozi. (Ale az budete nahore na plote, nebo za nim, muzete se zamyslet… kdybyste se tam ocitli pred dvaceti lety, s nejvetsi pravdepodobnosti po vas zacnou strilet. Ale zadni nepratele - prislusnici Vasi armady a pohranicni straz Vaseho statu, na uzemi Vasi zeme. A neni to tak davno… Dal abych to radeji nerozvadel, co.)

Fajn, jste za plotem. Od brany vede cesta, ne prilis vyrazna, ale zretelna, tzv. ‘traktorovka’. Vydejte se po ni, i kdyz zpocatku vede opacnym smerem, nez vam radi sipka. Mezi vami a cache je totiz jeste potucek, na jare ricka, v lete mozna jen bahnita strouha… kazdopadne cesta vas zavede k brodu pres tuto snizeninu, za nim se pak staci spravnym smerem. V suchem lete je to mozna bezpredmetne, ale zase alespon nebudete zbytecne dupat po louce.

NAKONEC POZNAMKA K ZAMERENI A DOHLEDAVANI CACHE

Cache je pod vysokymi stromy, zamerit ji primo na miste by bylo skoro nemozne. Zamereny bod je tedy na ceste, asi tri nebo ctyri metry od cache. Stojite par kroku od bunkru na ceste, otocte se zady k vode a smele se vrhnete do krovi. Za nim najdete skupinu stromu a tam hledejte. Neni to na zemi, cache je udelana tak, aby pokud mozno nemohla byt zatopena. A pokud by byla zatopena, aby neodplula. To uz je v podstate hint, ne? Pokud signal bude zlobit, vezte take, ze pobliz tech spravnych stromu je (v krovi, na brehu potucku za nim) jakasi rezava cedulka.

Napovidal jsem uz vic nez dost. Takze preji intenzivni zazitky (a zadne strachy, neni to vubec tak drsne jak to mozna – nedopatrenim – zni) a prijemnou zabavu!

P.S. Doporucuji neprehlednout log od Strudl z 6. Augusta 2008! Zajimavy tip, diky. :)

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] pnpur ivfv an fgebzr muehon ir ilfpr bpv, an xnenovapr, zn mryrabh 'cynfgraxh' [ENG] pnpur vf unatvat ba n gerr nccebk. ba gur rlr-yriry, ba n fvyire fcevat ubbx, unf xunxv 'envapbng'

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)