Skip to content

Colonia II Multi-cache

This cache has been archived.

adreb: Myslím, že v Kolíně už je keší přetlak a navíc odlovy posledních dní, kdy keš není, zdá se, na místě, ale stejně je logována jako nalezená, mi úplně stačí. Děkuju za návštěvy, uvolňuju místo.

More
Hidden : 6/20/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:







Tato cache je druhá ze dvou kolínských multi-keší od Fretáku. Cache Colonia I (GCWPFW), venována židovskému mestu, je k této cachi paralelní. S obema temito poklady navíc koresponduje micro-cache u velechrámu sv. Bartolomeje Colonia III (GCWPFP). Jiste by bylo užitecné, kdybyste si prošli celou sérii. Poznáte tak v podstate vše, co v Kolíne stojí za videní. :o)

Cache naleznete na souradnicích N50°0A.BCD' + 0°0.010, E15°1E.FGH'-0°0.014

1. zastavení:
Starý most, 50°1.773N, 15°12.249E.
Císlo A vyjadruje druhá (zároven i šestá) císlice na kovové tabulce zasazené v zábradlí mostu na souradnicích 50°01.726N, 15°12.233E. Jen malá pripomínka, císlice, to preci neznamená jen letopocet, že ano?
K dalšímu zastavení doporucujeme jít nepatrnou oklikou ulicí Rubešovou; jsou zde pekné gotické domy, zejména dum U zlaté konve s restaurací U naivního andela (oblíbená takzvaná Naivka) blízko bývalé Horské brány (tj. brány vedoucí na Kutnou Horu). Zajímavá je zevnitr Pasáž Mostní na 50°01.654N, 15°12.216E.

2. zastavení:
Kapucínský klášter, 50°1.6N, 15°12.238E.
Císlo B je rovno poctu vlnitých paprsku v symbolu slunce znázorneném na kovové tabulce u vjezdu do areálu kláštera. Je to tabulka s textem v latinském jazyce ve smyslu "Rezidence Tovaryšstva Ježíšova v Kolíne – Noviciátní dum ctihodného Martina Stredy".
Prilehlý park byl – dokud nenastala vláda lidu – puvodne celý klášterní zahradou; když po revoluci kapucínský rád prenechal areál na 99 let rádu jezuitu, ti si pri rekonstrukci kláštera velkoryse vzali zpet jen malou cást parku. Toto gesto jim kolínská verejnost dodnes nemuže odpustit. :o(

3. zastavení:
Dum Fr. Kmocha, 50°01.569N, 15°12.416E.
Císlo C vyjadruje první císlice z císla domu. Když nebudete vedet, která tabulka platí, pozvednete svuj zrak k císlu ve fasáde domu nad vchodem.
Frantisek Kmoch je bezesporu nejvázenejsím obcanem Kolína všech dob. Jsou tu i jiní adepti (napr. p. Václav Morávek, jehož pametní tabulku naleznete na 50°01.609N, 15°12.291E), ale kolínští meštané se natolik ztotoznují s místní dechovko-mazoretkovou tradicí, ze na slavného skladatele a kapelníka nikdo jiný nemá. Budiz mu práno. Kolíne, Kolíne, stojíš v pekné rooovine. Tramtarata bumtata.

4. zastavení:
Pravoslavný chrám, 50°01.5N, 15°12.517E.
D je o jedno menší než pocet velkých oken kostela; v dobe vytvorení tohoto listingu se kostel nedal obejít a pocítalo se se soumerností. Ted už to ale jde a ono se našlo jedno okno navíc. ;o) Finální císlo D by melo být sudé! Nepocítejte malé kulaté okénko nad vchodem ani strešní vikýre.
Toto by zrejme bylo nejatraktivnejší místo na celé multi, nebýt momentální výstavby z mého pohledu nesmyslného obchodního centra. Zvlášte, budete-li mít štestí a setkáte se s panem kostelníkem (mluví milou a srozumitelnou ceskoruštinou), který Vás pustí dovnitr. Kostel sv. Jana Krtitele je naprostý unikát tím, jaký je to pravoslavne-katolický hybrid. Jisté znáte historii Velkého schizmatu z roku 1054. Už tisíc let si dve nejvetší krestanské církve nemohou prijít na jméno. Zde se však kouzelným zpusobem podarilo prakticky spojit teoreticky nespojitelné. Kostel byl vždy katolický, dokud jej v rámci vstrícnosti k Sovetskému svazu lid nepredal pravoslavným. Kostel ovšem musel kvuli památkárum zustat, jak byl. Takže jde o možná jediný kostel na svete, kde se pravoslavní modlí v lavicích, kde ikonostaz skrývá barokní oltár pekne "zády k lidu", kde se ikony míchají s krížovou cestou, kde prostor streží kazatelna. Cerkev s katolickým krížem na veži… Tomu se ríká ekumenismus jak poleno. :o) Místním verícím zrejme natolik prešel do krve, že když si staveli ikonostaz, prosadili si tam obraz sv. Václava, což je opravdu charakteristický svetec Východu. :o)
K další stage bežte po pravé strane mostu.


5. zastavení:
Rícní prístav, 50°1.7N, 15°12.48E.
Souradnice zhruba oznacují místo, odkud podíváte-li se prímo na východ, spatríte kolínský prístav. Zaostrete zrak (nebo použijte dalekohled ci fotozoom) a prectete nápis s rícními kilometry. Spatríte sedm císlic. Ta prostrední Vám prozradí císlo E.
V poslední dobe rícní doprava klesá, predevším díky snížení provozu uhelných elektráren na Labi. Dnes už je vzácnost v Kolíne spatrit nejakou nákladní lod. Kilometry, které máte za úkol precíst, dle našeho názoru oznacují jednak vzdálenost po rece k soutoku s Vltavou u Melníka, jednak kilometry k prameni Labe. Nebo se mýlíme?
Z mostu mužete také obdivovat slavné kolínské nádraží. Dle našeho názoru jde o nejvytíženejší nádraží v republice (byt zde velká cást vlaku jen projíždí) v souctu osobní i nákladní dopravy, ponevadž cokoli, co v naší republice potrebuje koleje pro tranzit východ-západ, nutne tudy projede. Nefunkcnost tohoto uzlu by zcela ochromila dopravu v CR. Takže si vychutnejte jednicku mezi ceskými nádražími. Nebo se mýlíme?


6. zastavení:
Zálabský chrám, 50°1.86N, 15°12.365E.
Císlo F získáte tak, že sectete steny zvonice na streše. Zvonice není vež, tak to nepoplette.
Kostel sv. Víta byl vždy cetrem života v mestské cásti Zálabí. To je vubec svébytná cást mesta; vždy za hradbami, vždy za rekou, vždy tak nejak samostatnejší.

7. zastavení:
Práchovna, 50°1.835N, 15°12.1E.
Spocítejte pocet sten veže. Tot potrebné gécko.
Skladište mestských zásob strelného prachu. Puvodním významem strážní vež. Strategické místo pri každém obléhání mesta. V soucasné dobe je možné Práchovnu navštívit-mesto zainvestovalo a uvnitr veže vzniklo samonosné drevené schodište a z veže se tak stala pekná vyhlídka konkurující zvonici u svatého Bartolomeje. Bohužel je ale otevírací doba velmi omezená: vež je prístupná každý první a tretí pátek v mesíci v odpoledních hodinách. Vstupné je dvacet korun. Ale kdybyste meli cestu kolem ve správnou dobu, opravdu to stojí za to se podívat nahoru.

8. zastavení:
Kmochuv ostrov, 50°2.15N, 15°11.423E.
Poslední císlo získáte procházkou po pravém brehu reky s výhledem na Kmochuv ostrov. Od Práchovny až po úroven samé západní špice ostrova pozorne sledujte protejší breh. Semtam uvidíte betonový obdélník (zvící zhruba ctyr metru ctverecních) s velkým císlem oznacujícím poret rícních kilometru. Kolik takových císel na uvedeném úseku reky objevíte? Takovou má hodnotu císlo H.
Kmochuv ostrov je oblíbeným cílem procházek obyvatel Kolína. Konají se zde casto koncerty, protože decibely tu nikomu nevadí a co víc - dobre se tu kontrolují vstupenky. :o) V roce 2005 zde byla postavena nová lávka pro peší a cyklisty (50°01.918N, 15°11.806E). Pro obyvatele Zálabí znamenala ohromnou úlevu v ceste na vlakovou zastávku. Ale i ostatním prospela, nebot do té doby nebyl vstup na ostrov v noci povolen. Vychutnejte si zajímavé srovnání v technice a architekture dvou lávek, které delí století.

Zastavení jsou serazena do trasy, která je o dost delší než u cache Colonia I; celá merí približne tri a pul kilometru.

Prejeme hodne štestí pri hledání.
Pri vyzvedávání a ukrývání cache budte prosím opatrní, mužete být videt z protejšího brehu! Cache je urcena výhradne k výmene karet - a to všeho druhu. Vkládejte karty hrací, predevším nejaké pekné, historické, ohrané, karty telefonní, karty kreditní :o) a tak všelijak podobne.

Additional Hints (Decrypt)

1976

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)