Skip to content

Colonia I Multi-cache

This cache has been archived.

adreb: Myslím, že v Kolíně už je keší přetlak a navíc odlovy posledních dní, kdy keš není, zdá se, na místě, ale stejně je logována jako nalezená, mi úplně stačí. Děkuju za návštěvy, uvolňuju místo.

More
Hidden : 6/20/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




Tato cache je první ze dvou Kolín city multi-caches by Fretaci. Cache Colonia II (GCWPG5), venována kolínskému Zálabí, je k této cachi paralelní. S obema temito poklady navíc koresponduje micro-cache u velechrámu sv. Bartolomeje Colonia III (GCWPFP). Jiste by bylo užitecné, kdybyste si prošli celou sérii. Poznáte tak v podstate vše, co v Kolíne stojí za videní. :o)

Cache naleznete na souradnicích N50°0A.BCD'+0°0.015, E15°1E.FGH'-0°0.061.

1. zastavení:
Kolínská synagoga, 50°1.664N,15°11.943E.
Na pametní tabuli se vyskytují tri ctyrciferná císla. Písmeno A zastupuje císlici, která se v nich vyskytuje nejcasteji.

2. zastavení:
Židovské mesto, 50°1.649N, 15°11.956E.
B je rovno rozdílu mezi poctem oken ve streše a poctem oken v prízemí domu se žlutou fasádou.

3. zastavení:
Pomník spravedlnosti, 50°1.599N,15°11.939E.
C je rovno aritmetickému prumeru poctu písmen ve dvou nejdelších slovech nápisu.

4. zastavení:
Parkánová bašta, 50°1.681N,15°11.881E.
Zde uvidíte zbytky kolínského opevnení. Pro zjištení indicie ale popojdete na souradnice 50°1.697N, 15°11.890E: D je rovno poctu výskytu císlice jedna v letopoctu nad vjezdem do slavné pekárny.

5. zastavení:
Zámecká brána, 50°1.76N,15°11.882E.
E je rovno rozdílu mezi poctem der na retez/lano v hlavach obou bran a poctem draku v hlave vetší brány.

6. zastavení:
Hudební škola, 50°1.763N,15°11.841E.
F získáte, když vydelíte tretí císlici letopoctu ctvrtou.

7. zastavení:
Židovský hrbitov, 50°1.777N,15°11.777E.
G je soucet první a poslední císlice z letopoctu.

8. zastavení:
Kapelníkova bysta, 50°1.944N,15°11.704E.
H je rozdíl mezi poctem knoflíku pana Kmocha a poctem stran podstavce jeho pomníku.

Zastavení jsou serazena do trasy, která merí približne jeden kilometr. Na prvním zastavení vrele doporucujeme jednak prohlídku synagogy (platí se vstupné), jednak zapujcení (oproti záloze) klícu od židovského hrbitova, ke kterému se dostanete v rámci sedmého zastavení. Projití trasy, získávání císel ani hledání úkrytu cache Vám moc casu nezabere; na návštevu uvedených památek by Vám rozhodne cas vyjít mel.

Prejeme hodne štestí pri hledání a bohaté kulturní zážitky.
Pri vyzvedávání a ukrývání cache budte prosím opatrní, nezdá se to, ale po blízkém okolí se obvykle pohybuje dost bežcu, kocárkáru, pejskaru a tak podobne. Cache je urcena výhradne k výmene karet - a to všeho druhu. Vkládejte karty hrací, predevším nejaké pekné, historické, ohrané, karty telefonní, karty kreditní :o) a tak všelijak podobne.

***

Pár poznámek k zastavením:
Ve 30. letech 17. století byl Kolín nazván Jeruzalémem na Labi. Jak došlo k tak hustému židovskému osídlení mesta? Jednou z možností muže být blízkost Kutné Hory - protože v pohusitském období nesmeli židé v Kutné Hore sídlit. Pokud chteli participovat na obchodu se stríbrem, tak museli bydlet v okolí; a Kolín byl po ruce.
Z hlediska památek multi-cache je asi nejzajímavejším zastavením starý židovský hrbitov. Nejstarší náhrobky pocházejí z konce 15. století; pohrbívalo se tu až do 80. let 19. století. Nachází se zde i náhrobek Becalela, což byl syn povestného pražského rabína a ucence Rabbiho Löwa.
Kolínská synagoga je mimo Prahu nejstarší a nejcennejší památkou svého druhu na území Cech. Sloužila náboženským úcelum až do zániku zdejší židovské obce v roce 1955.

Pomník spravedlnosti od místního radního Ivana Erbena je zajímavý z mnoha pohledu. Už jenom tím, za jakých okolností vznikl: byl 24. srpna 2001 postaven pres noc. Užaslí Kolínáci zacali okamžite protestovat, verejné mínení bourilo. Prý pomník uráží svou blízkostí k sousednímu pomníku pietu padlých (mají prece nárok na svuj parcík), má velmi nehezké ztvárnení (vždyt je to falický symbol jak vyšitý), vadí svou nesmyslností faktickou (proc stavet pomník necemu, co prece stále žije mezi námi), prekáží nevhodným umístením (postavit odkaz na Boží spravedlnost prímo pred ocima soudu, notáre i exekutora je nefér) i urážlivým citátem (což je heslo ceského krále Ferdinanda I. ve smyslu dej se spravedlnost, i kdyby mel svet zhynout). Proste fiasko. Misky vah nestejne težké, presto v totožné výši! Autor chtel dílem symbolizovat jednoduchou vertikálu clovek-Buh, která nese energetickou dálnici (symbolizovanou bronzem) se spravedlností (travertinové misky) a pukliny v tomto vztahu. Vertikála je sestavena z mnoha amfibolitových kamínku znázornujících anonymní osudy lidí všech dob, kterí na sobe nesli nejakou nespravedlnost. Sousední lavicky jsou nazvány lavickami smírení, aby si meli kde spolu sednout ti, kdo se sešli pred soudem. No. Pokud chtel autor probudit ospalé malomesto, povedlo se dokonale.

***

The first of two Kolín city multi-caches by Fretaci & Hladovci.

You find cache on N50°0A.BCD'+0°0.015, E15°1E.FGH'-0°0.061.

1st stage:
The Synagogue, 50°1.664N,15°11.943E.
Find three four-digit numbers. The most frequent digit is your number A.

2nd stage:
Jewish city, 50°1.649N, 15°11.956E.
B is equal to the number of windows in the roof minus the number of windows in a ground floor of the house with a yellow facade.

3rd stage:
The Monument, 50°1.599N,15°11.939E.
C is the arithmetics mean of number of characters in two longest words in the epigraph.

4th stage:
The Bastion and the bakery, 50°1.697N,15°11.890E.
D is the count of digit one above the gate of the famous bakery in the street.

5th stage:
The Gate, 50°1.76N,15°11.882E.
E is the count of holes above both gates minus the count of dragons there.

6th stage:
The school, 50°1.763N,15°11.841E.
Do you need the number F? Divide third digit by fourth digit from the era.

7th stage:
The Cemetery, 50°1.777N,15°11.777E.
G is the sum of first and last digit in the era.

8th stage:
The Bust, 50°1.944N,15°11.704E.
Number H is the count of buttons on the Mr. Kmoch's jacket minus the count of sides of sculpture's piedestal.

***

Multi-cache stages are lined to a track, which is about 1 kilometer long.
On the first stage is recommended to visit synagogue (need to pay entering cash) and is possible to borrow the key from old jewish cemetery (in comparison with deposit) on 7th stage. The whole track is quite easy, don't be hurry and enjoy :-)
We wish you lot of lucky due searching and rich culture experience. Please, be careful due hoisting and concealing, near cache can be lot of mugglers, like runners, cyclists etc.
Cache is primary used for trading and collecting cards, like old telephone cards, hockey cards, credit cards... :o)

Here are several notes to your journey:
On 30th ages of 17th century was Kolin called „Jerusalem in the Elbe“. How did occure to so massive jewish settlement of the town? One posibility is close distance to Kutná Hora – because in „After-Hussite“ age, mustn't jews live there. But if they wanted to participate with silver businnes, they needed to be close. And Kolín is quite good.

The most interresting stop on your short journey can be old jewish cemetery. The oldest tombstones originated from the end of 15th century. Cemetery was used for burying to the end of 19th century. Really interresting is the tombstone of Becalel, son of legendary Prague's rabbi – Rabbi Löw.

The synagogue of Kolín is, instead Prague, the oldest and most valuable monument its kind, in Czech republic. It was on duty until 1955.

The Monument of Justice, from the councilman Ivan Erben, is very interresting from many views too. It was build during 1 night, 24th August 2001. Inhabitants of Kolín were amazed, began waves of protests. They said: The monument is nonsense, on a wrong place (in front of building of justice), with outrangeous quotation, which means „The justice have to be fully filled, even the world will die“ (Ferdinand I. - Czech King). But – the monument is still here and will :o). Maybe sometimes a bit sleepy town Kolín is now waked up, due this interresting sculpture.

Za preklad do anglictiny Fretáci vrele dekují GeoAnimals Teamu.


Additional Hints (No hints available.)