Skip to content

Cihly a zelezo nad udolim Multi-cache

This cache has been archived.

BBBubak: Cache archived. However, this is not the very end [;)] - its new, 're-cut' version will be published as a new listing "Cihly a zelezo nad udolim - Version 2.007"

Nakonec to dopadne jeste ponekud jinak, nez jsem napsal v poslednim logu. Tento listing archivuji. Zustane tim zachovana puvodni verze cache, se vsemi svymi prednostmi, chybami, s vlastni historii - at uz jen tak pro zajimavost, nebo pro srovnani.

Jak jsem slibil, pripravil jsem prepracovanou verzi trasy. Ta se od te puvodni pomerne vyrazne lisi. Hlavni body zajmu zustaly prirozene zachovany, ale trasa mezi nimi prochazi v jinem poradi, v nekolika usecich i novymi, verim ze zajimavymi, misty. Zmenena byla i celkova koncepce - multi-stage trasa je v hrubych rysech predem znama, odpadaji postupove vypocty, zustava jen vypocet souradnic ukrytu samotne cache. Verim, ze nova trasa muze nabidnout nove zazitky i tem, kteri jiz absolvovali tu puvodni.

Proto jsem se rozhodl prepracovanou verzi publikovat jako samostatny novy listing - "Cihly a zelezo - Verze 2.007"

Diky za pochopeni. Vsem nalezcum teto cache dekuji za navstevu, doufam, ze vzpominate v dobrem. [:)]

More
Hidden : 9/22/2005
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Multicache jako stvorena pro geocachery s kladnym vztahem k mostum a vlackum, ale nejen pro ne... nabizi treba i velkolepe vyhledy na mesto Znojmo, jak si hovi nad rekou Dyji... / Suitable for railroad fans, but not exclusively! Anybody can, for instance, enjoy interesting views of Znojmo town and the river Dyje...

ENGLISH info will be provided (later), stay tuned.

DEUTSCH / GERMAN info hier: (visit link) (Credit for the GER version goes to Bagsj team for providing the text and first of all to their friend SIMONA, who translated it from CZ. THANK YOU, DANKE, DIKY! :] /// (in case the link doesn't work, e-mail me and I will send it to you).

CESKA VERZE:

UVOD (Mozno i preskocit - Neobsahuje info nutne pro uloveni)
O Znojme panuje spousta nesmyslnych pover. Jedna z nich pravi, ze Znojmo je dira na konci sveta… ale pozor, Znojmo bylo od davnych dob vyznamnym uzlem obchodnich cest… jak je to dnes by se mozna dalo diskutovat… ale porad mame aspon uzlovou zeleznicni stanici :). Koleje odtud miri do tri smeru, na Prahu, na Breclav/Brno, a do Rakouska. Dalsi z pover tvrdi, ze Znojmo je na rovine. Ovsem v te rovine je mnoho hlubokych udoli rek a potoku... takze ty koleje, kdyz chteji nekam mirit, maji co prekonavat. A uz se k tomu dostavam – tato cache je venovana zeleznicnim mostum. A ne ledajakym… vite treba, kde je v Ceske republice nejvetsi cihlovy zeleznicni most?

Jako uvodni povidani o dvou z nejvyznamnejsich znojemskych mostu jsem si dovolil pouzit uryvky z knihy Encyklopedie mostu v Cechách, na Morave a ve Slezsku od doc. Dušana Josefa, ktera je k nalezeni napr. na adrese (visit link)
Doporucuji vsak necist pred akci vic nez je uvedeno tady, neupraveny text obsahuje spoilery! Podivat se na tuto publikaci po akci naopak rozhodne doporucit mohu, obsahuje i nekolik fotografii a samozrejme spoustu zajimaveho i o jinych mostech v nasi zemi... Cituji:

Znojmo - úvodní stat
[kráceno] Proslulé jsou však predevším znojemské viadukty: starý viadukt, Cervený most a konecne pres rozsáhlé kolejište nádraží Ceských drah byla v nedávné dobe postavena zavešená ocelová lávka v délce 220 metru. [Ta nedavna leta byla 1992-94, a tu lávku uvidite behem lovu taky…pozn. BBBubaka] [kráceno]

Znojmo - Cervený most - železnicní viadukt
Dále je nad údolím Lesky nejvyšší cihlový železnicní [kraceno] most zvaný ve Znojme Cervený most. Viadukt (jeden ze znojemských studentu stavební fakulty brnenského VUT zhotovil verný model mostu) prevádí jednu kolej železnicní trati do Brna pres až 30 metru hluboko zarezané údolí vetšinou vyschlého potoka Lesky na [kraceno] cihlových obloucích o desetimetrovém vzepetí. Oblouky jsou podepírány více než dvacetimetrovými konickými pilíri s vyznacením komor pro odpálení náloží k vyhození mostu do povetrí (jsou oznaceny šesti kameny s krížky). Nad oblouky je dvoumetrové nadloží a velmi masivne provedený parapet, z jehož roviny vystupují vždy tri výstupky. Polovina šírky mostu slouží jako komunikace pro peší, protože k položení druhé koleje již nedošlo. Most postavili roku 1898 italští delníci, kterí si pod mostem postavili novogotický objekt, který mel sloužit jako kostelík.[dnes ho kdosi pouziva jako zahradni domek - pozn. BBBubak] [kraceno] Most je neustále v provozu, ovšem pri povolené maximální rychlosti 70 km. Jeho teleso je odvodnováno svislými odpadními trubkami u pilíru. Cihelná fasáda je až na nekolik málo míst poškození v dobrém technickém stavu. Mimo zimní období lze jeho fotodokumentaci porizovat jen velmi obtížne. Celý prostor pod mostem a kolem pilíru je zcela obsazen a prehrazen ploty zahrádek, okolí mostu je navíc bohužel ve vysokém stupni znecišteno odpadky. Na téže trati CD do Brna jsou další cihlové nadjezdy, jiný cástecne cihlový most je u Hranic na Morave a Drahotuší blízko Jezernice.

Znojmo - železnicní most
Tzv. Šatovský most, který se nachází na trati Znojmo-Šatov-Retz, prekonává údolí reky Dyje na jihozápadním okraji mesta. Je nejvetším objektem na trati bývalé Severozápadní dráhy. Viadukt s horní mostovkou tvorenou spojitým príhradovým nosníkem na trech kamenných pilírích byl zprovoznen na podzim roku 1871. Pilíre jsou vysoké 45-48 metru, príhradový nosník je 220 metru dlouhý a 5 metru vysoký. Rozpetí stredních polí ciní 60 metru, rozpetí krajních polí pak 50 metru. Mostovka byla asi 49 metru nad hladinou reky. Most, který je dominantou panoramatu Znojma od jihu, byl postaven podle projektu J. Brika: Puvodní železná nýtovaná konstrukce, jež byla památkove chránena, byla v roce 1992 snesena. Železnicní stavitelství Brno ve spolupráci s železnicním vojskem presunulo starou príhradovou konstrukci na pomocné pilíre z materiálu PIŽMO a na kamenné pilíre byla vysunuta náhradní mostní konstrukce typu ŽM 16 s dolní mostovkou, kterou by mela v budoucnu nahradit definitivní príhradová konstrukce. Puvodní rešení mostovky se dochovalo na vedlejším premostení trati prs ulici Vídenskou, u znojemského autobusového nádraží.
Konec citace.

OBECNE POVIDANI O OBTIZNOSTI APOD.
Tolik tedy na uvod. Lov cache vas zavede ke vsem trem zminenym mostum.
První poznamka vyplyva z toho, ze se lov mota okolo mostu… pokud trpite velmi silnou zavrati nebo strachem z vysek, tato cache nejspis nebude nic pro vas. Podle meho nazoru to ale neni zas az tak hrozne, pokud ve vas vysky vyvolavaji jen ponekud neprijemny pocit, da se tato cesta absolvovat s tim, ze se proste v urcitych mistech nebudete prilis rozhlizet kolem :)
Delka trasy i casova narocnost zalezi trochu i na tom, jestli se spokojite se zakladni verzi, nebo vyuzijete ma doporuceni na rozsireni programu. Kolik jsem toho nachodil za jak dlouhou dobu pri zkousce zakladni verze uvedu v zasifrovanem tvaru v „note“ k listingu, abych nekazil napeti tem, kterí treba nechteji vsechno vedet dopredu.
Vetsinu vzdalenosti absolvujete po chodnicich... maly kousek u druheho waypointu a zaverecnych par metru potom po pesinkach vyslapanych zahradkari. Tyto pesinky zahrnuji jeden ponekud strmejsi vystup a jeden ponekud strmejsi sestup (po jednoduchych schudcich), ktere by asi mohly byt problematicke, jelikoz klouzave, po vetsich destich nebo ve snehu. V obou pripadech se ale jedna o useky dlouhe jen nekolik metru. Extremni lenochodi by v podstate vetsinu trasy, krome poslednich 300m, mohli absolvovat autem, ale myslim, ze se spis vyplati odstavit vozidlo u nadrazi a trochu se projit (leda byste s nim meli plan objet jednu bonusovou zalezitost, viz dale – pak si ho na druhy waypoint vezmete ssebou). Co se tyce jizdnich kol, opet krome poslednich 300m lze trasu v pohode projet, zaverecny usek se da kolo vest, ale spis se nevyplati se s nim otravovat (tahnout ho po pesince nahoru a pak zase dolu...) - bylo by tedy lepsi ho kousek pred koncem nekde privazat. Pokud se sve kolo bojite nechat samotne, nebo ho budete chtit po nalezeni cache vyuzit k pokracovani vyletu bez vraceni se stejnou cestou (moznosti tu jsou, a jsou popsany v logu cache) je mozne vzit ho ssebou, videl jsem to delat par zahradkaru, ale jak jsem jiz predeslal, pripravte se v tom pripade na nutnost vytlacit kolo do sice kratkeho, ale prudkeho kopecka, absolvovat s nim neco pres 100m pro kolo docela neobvyklym usekem a pak ho z podobneho kopecka (na brzdach) zase svest dolu... a kdyby neco, nerikejte, ze jsem vas nevaroval. :). Co se deti tyce, neni podle mne problem vzit je ssebou, samozrejme za predpokladu, ze v exponovanych mistech na ne date pozor, a mluvime-li o detech chodicich nebo snadno prenosnych - s kocarkem by tuhle trasu mohl absolvovat jen naprosty extremista, to nedoporucuji.
Cache samotna je umistena ve vysce o malicko vetsi nez standartni, k jejimu ziskani ale staci troska sikovnosti, pripadne pomoc nekoho, kdo vam udela stolicku z dlani… rozhodne není potreba dostat nohy vys, nez obvykle mivate hlavu. Místo ulozeni cache se da odhadnout predem, v klidu na zemi.

-----------------------------------------------------
POSTUP LOVU - Tohle uz je potreba si precist :)
-----------------------------------------------------

START je na souradnicich Ns, Es:
Ns 48° 51.197’
Es 016° 03.505’
Když se postavite tak, ze pred sebou mate obludny napis ZNOJMO, na leve strane mezi domy vidite kus mostu. Na ten se vypravte jako na první waypoint – N1, E1, který mate zadarmo:
N1 48° 51.209’
E1 016° 03.629’
Odtud je vyborny vyhled pro obdivovatele zeleznice… a vasim ukolem je spocitat, kolik koleji vede pod mostem. Pocitaji se jen ty, které alespon kouskem vykukuji na obou stranach mostu, tedy i slepe, jen nesmi koncit primo pod mostem. Jako napríklad ta uplne první, která se nepocita!
Pocet koleji je pro vas cislo A.

Druhy waypoint – N2, E2 – vypocitate (pozor) ze souradnic Startu.
N2 = Ns + (29*A + 2)
E2 = Es + 41*A
Pocitame s tisicinami minuty.

Az dorazite na waypoint N2, E2, najdete na opacnem konci mostu na leve strane bily patnik, na kterem je cislo. Toto cislo zaokrouhlete smerem nahoru na cele cislo a mate cislo C. Potom doporucuji prohlednout si most a okoli… napríklad nalevo na obzoru je velka budova znojemske „nemocnice na kraji mesta“. Ta divna vec napravo není zadny hrad, ale stavba jisteho nocniho podniku. Ovšem za pozornost stoji hlavne ten most, na kterem stojite. Nejdriv vyridte dalsi úkol, cislo B. Zjistete, na kolika pilirich (nohach) most stoji, a mate ho. K tomuto ucelu se da treba vyklonit pres zabradli a podivat se, ale to je nebezpecne, ze ano. Radeji tedy bezte na druhy konec mostu, hned vpravo za nim je maly placek zarostly travou a plevelem, ze ktereho je aspon castecny vyhled na bok mostu. Jeho krasa a velikost odtamtud ale prilis nevynikne. Proto rozhodne, jak durazne jen muzu, doporucuji dostat se dolu pod most. Okoli mostu bohuzel neni nejkrasnejsi, ale klenba piliru pusobi impozantnim dojmem, presahujicim to, co by se asi cekalo od strohe technicke stavby. A zkuste pod obloukem treba tlesknout... Krome primeho skoku, který vyloucime, mate tri moznosti, jak se dostat dolu. (Pokud vite jiste, ze dolu jit nechcete, muzete nasledujici pasaz preskocit az k odstavecku „Treti waypoint“).
První moznost, nejrychlejsi, nejkratsi, nejdrsnejsi – jdete na konec mostu, pesinkou doprava, a hned jak to pujde (u rohu zahradky) zase doprava, kolem maleho kovoveho zabradlicka. Pesinka bohuzel zahy mizi a zustava jen jakysi jeji naznak skrz krovi. To by nebylo az tak hrozne, ale bohuzel je tam taky velke (bohuzel opravdu velke) mnozstvi odpadku (taky jste meli iluzi, ze zahradkari jsou jemni lide se vztahem k prirode? Asi jen po hranice jejich pozemku…). Pokud ale mate dobre boty a trochu sebezapreni, jste za chvilku dole.
Druha moznost, o neco delsi, ale pohodlnejsi – jdete na konec mostu, za semaforem doleva pres koleje a mezi kere vede pesinka. Zavede vas mezi zahradky… jdete priblizne severozapadnim smerem, az uvidite garaz a za ni lampu. U lampy je znacka Zakaz vjezdu motorovych vozidel a za ni schudky dolu. Sejdete po nich do udoli… a uz nemuzete netrefit. Tato cesta pod most je dlouha asi 600 metru. Nahoru pak muzete vyjit na opacne strane udoli, smerem do mesta, a pokracovat dal ke tretimu waypointu…
Je tu ješte treti moznost, pro cyklisty nebo motoristy, kterí mají vozidlo ssebou u mostu – vratit se kousicek zpet, za onim cervenobilym silnicnim mostem který jste predtim témer jiste prejizdeli zahnout hned doprava, zase doprava a porad dolu. A tam uz se opet nemuzete ztratit, prece jen „nas“ most je v udoli k neprehlednuti :).

>> Treti waypoint – N3, E3 – vypocitate opet (!) ze souradnic Startu. Ješte predtim se radeji ujistete, ze jako cislo B mate pocet piliru a jako cislo C nahoru zaokrouhlenou hodnotu z patniku, nikoliv naopak.
N3 = Ns – (11*C + 10)
E3 = Es – (A*C + 23)
Opet pocitame v tisicinach minuty.

Tak, stojite na tretim waypointu. Na druhé strane te velke zelezne veci je semafor, k tomu byste se meli jit podivat. A v tom momente si mozna reknete, je to rozumne, jit tam? Ja tvrdim, ze ano. Doporucuji, nez vas zavali pochybnosti, kouknout na prilozene obrazky. O tom, co znamena cedulka Zakaz chozeni po trati se asi pred dvema lety vasnive diskutovalo v mistnim tisku, a zaver byl asi takovy, ze se nesmi chodit primo po kolejich. Ovšem vedle - podel nich - ano. Coz denne dokazuji desitky (ci snad stovky?) mistnich, prevazne zahradkaru, kterí si tudy bezne zkracuji cestu na druhou stranu udoli. Není vyjimkou, ze tak cini i s jizdnim kolem. Co se tyce obav z konfrontace s vlakem, prostor mostu je dostatecne velky, a mezi nosniky je dost prostoru, kam se da schovat, a clovek je tam zcela v bezpeci, i kdyby mel vlak treba otevrene dvere a ješte z nich pruvodci maval zeleznou tyci… (Hlavne k tomuto tematu prikladam obrazky… jako figuranta jsem pouzil synovce, ale stejnou „skrys“ muze vyuzit i dvoumetrovy clovek.) Krome toho jsou na obou stranach mostu, vždy nad pilirem, tri „balkonky“. Setkani s vlakem na moste se da bez vetsich problemu také uplne vyhnout (ackoli je to mozna skoda, je to zajimavy zazitek), protože vlak pred mostem vyrazne zpomali a dlouho dopredu houka jako blazen, aby dal o sobe vedet. (Z jineho soudku: pro dobrodruhy konstatuji, ze v mostovce jsou tri „tajne“ poklopy, skytajici zajimave moznosti. Vic ale prozrazovat nebudu. Uzivejte zdraveho rozumu a neprecenujte sve schopnosti.)

Takze pokracujme. Jak jsem jiz rekl, na druhé strane stoji semafor. Ten ma nekolik stupacek, ne vsechny jsou stejneho typu - nas budou zajimat ty, na které by se dal moc pekne povesit treba klobouk. Spocitejte tedy, kolik klobouku by se dalo na semafor pohodlne zavesit, a mate cislo D (Pozn.: pri "veseni klobouku" vubec neberte v uvahu vysku cloveka klobouk zavesujiciho - jde vyhradne o vhodnost dotycne stupacky k zaveseni klobouku, nikoliv o jeji vysku nad zemi!) A jste uz jen maly kousek od cile.

CACHE
Souradnice cache - Nc, Ec – spocitate tentokrat (!) ze souradnic tretiho waypointu.
Nc = N3 – (B*C - 1)
Ec = E3 – (B*D*D – C)
Ani ted není potreba vrhat se do krovi. Najdete si pesinku.
Po chvili se vam sipka dost mozna zblazni, nebot vlezete pod stromy… ale cache je blizko, a na dost vyraznem miste…

Pri vyzvedavani prosim dejte pozor, jestli na vas z blizkych zahradek nezira zahradkar (zvlaste v zime, pres leto je misto "odstineno" keri a stromy).

Hodne zdaru a zabavy!
V cache jsou mj. i informace o alternativnich moznostech navratu, prip. moznostech jak si prodlouzit vylet.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] xnz ol gb nfv fpubinyn irirexn [ENG] jurer jbhyq n fdhveery uvqr vg [GER] jb jüeqr vua rva Rvpuuöeapura irefgrpxra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)