Skip to content

Panorama Orlických hor Multi-cache

This cache has been archived.

TrainTour Reviewer: No co se da delat - autorsky tym mel na napravu uz skoro rok, ma zadost o obnovu resp. vyjadreni z rijna se tez minula ucinkem. Archivovano tedy pro ztratu zajmu autoru o kes a jeji udrzovatelnost.
TrainTour, reviewer pro CZ, SK a okoli

More
Hidden : 8/19/2005
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na uvedených souradnicích žádnou cache nenajdete, dostanete se do stredu Rychnova nad Knežnou , které je okresním mestem v Královehradeckém Kraji (východních Cechách). Mestem protéká reka Knežná, která dala mestu cást jména. Symbolem mesta je panna na jelenu, ke které se váže jedna z místních povestí. Mesto se casto nazývá branou do Orlických hor. Pri putování po Rychnove nad Knežnou uvidíte mnoho zajimavostí a toto bude zakonceno

cache Panorama Orlických hor , kterou najdete na souradnicích

N 50° 10, A B C
E 016° 17, D E F

Zastavení 1 Synagóga

Židovská synagóga z roku 1782 je v soucasné dobe nove opravena a využívána jako Památník Karla Polácka, spisovatele, který se v Rychnove nad Knežnou narodil, žil a venoval mu i vetšinu svých del a zároven jako Židovské muzeum Podorlicka.

na souradnicích N 50° 09.755 E 016° 16.556
naleznete pametní desku s nápisem „ KOLÁRSKÝ a b b c “
z letopoctu abbc vypocítej B = a – b – c

Zastavení 2 Hrbitovní kaple Promenení Páne Krista

Puvodne drevená kaple z roku 1557, výrazne utrakvistického a pomerne vzácného zasvecení, zborena roku 1864. Nynejší kaple postavena v novobyzantském slohu v letech 1865 - 1868 podle plánu Aloise Turka, na pudorysu reckého kríže s pulkruhovou apsidou. Stavba zevne i zevnitr bohate zdobena, obrazy jsou od J. Hellicha, sochy od F. Heidelberga podle modelu A. Poppa z roku 1866.

na souradnicích N 50° 09.640 E 016° 16.400
naleznete letopocet ve tvaru a b c a
z letopoctu abca vypocítej A = 2*a* ( c - b )

Zastavení 3 Kostel sv. Havla

Kostel byl postaven v druhé polovine 13. století. Byl restaurován pseudogoticky v roce 1893. V prucelí jsou zazdeny náhrobky z let 1522, 1573, 1605, 1648 a 1713. Na operáku presbytáre je umístena pametní deska B. Balbína od J. Moravce z roku 1938. Obraz sv. Havla na hlavním oltári ze šedesátých let 18. století je prisuzován J.M. Kremser-Schmidtovi (opraven v roce 1847 L. Brunerem a v roce 1917 P. Majorem). Na levém oltári je pozdne gotická socha Madony z doby kolem roku 1480 a obraz P. Marie Ružencové od J. Umlaufa, pod kruchtou socha sv. Jana Nepomuckého, barokní, z doby kolem roku 1740. U kostela je pseudogotická zvonice z let 1870 - 1871.

na souradnicích N 50°09.802 E 016°16.379
naleznete letopocet ve tvaru L.p. a b c d

z letopoctu abcd vypocítej C = a + b – c + d

Zastavení 4 Nový zámek

S výstavbou zámku se zapocalo v roce 1670, ale až za Františka Karla Libštejnského z Kolowrat byla v letech 1676 - 1690 postavena barokní jednopatrová ctyrkrídlová budova se ctvercovým arkádovým nádvorím. Za Norberta Leopolda a Františka Josefa Libštejnských z Kolowrat byla kolem roku 1722 prestavena podle návrhu J.B. Santiniho. Hlavní prucelí zámku bylo rozšíreno a postranní krídla zakoncena hranolovitými vežemi, všechna krídla budovy byla ve strední cásti zvýšena o polopatro, zrízena mansardová strecha a postaveny úrednické budovy. Na barokní kašne je heraldická Kolowratská orlice. Podél severozápadní strany zámku je terasa s francouzskou architektonickou zahradou se dvema protilehlými pavilóny, otevrenými jako sala terrena, s obrazy z krajin z 19. století. Na protilehlé jihovýchodní strane, v zahrade, je zámecká jízdárna z roku 1727. Na strope, neseném konzolami, jsou štukové rámy a soudobé malby - bitva na moste, Kolowratská orlice a mytologické scény. Ze severozápadního krídla zámku vede prízemní krytá chodba ke kostelu Nejsvetejší Trojice. Uprostred chodby je barokní kaple sv. Kríže z pocátku 18. století. V soucasné dobe je zámek Rychnov nad Knežnou opet ve vlastnictví Kolowratu a zustává stredem pozornosti všech jeho návštevníku. V jedné cásti zámku je umístena obrazárna a další cásti slouží expozicím Muzea Orlických hor a Orlické galerii, která zde má stálou expozici malíru. Pripomenme napríklad Vojtecha Sedlácka, Antonína Slavícka, Vincence Beneše, Jana Trampotu, Antonína Hudecka, ale i akademického sochare Karla Hladíka, jehož souhrnné dílo je soustredeno v samostatné galerijní expozici.

na souradnicích N 50° 09.952 E 016° 16.488
spocítejte pocet eliptických oken na celní strane zámku x

z poctu oken x vypocítej F = 2 * x

Zastavení 5 kostel Nejsvetejší Trojice a zvon Kryštof

Kostel Nejsvetejší Trojice a Slavín - Pozdne gotický kostel, puvodne zasvecený sv. Kryštofovi, dal postavit v letech 1594 - 1602 Kryštof Betengel pro ceské bratry. Puvodne byla u kostela štíhlá gotická vež a socha sv. Kryštofa. V dobe tricetileté války byl kostel znacne poškozen a teprve v roce 1666 ho dal opravit František Karel Libštejnský z Kolowrat. Jeho syn a nástupce Norbert Leopold dal gotickou vež zborit, odstranit sochu sv. Kryštofa a místo nich dal roku 1713 postavit dnešní barokní prucelí s loretánskou kaplí. Kostel byl zasvecen Nejsvetejší Trojici. V roce 1798 uhodil do kostela blesk, shorela strecha a zrítila se kostelní klenba. Teprve v letech 1838 - 1843 dal František Antonín Libštejnský z Kolowrat kostel opravit podle plánu arch. Františka Pavícka. Kostel je jednolodní, obdélníkový, s petiboce uzavreným presbytárem, zevne obestaveným sakristií, s oratorí a emporou po stranách. Ve stredu monumentálního západního prucelí je vestavena obdélníková loretánská kaple, která má deskový kazetový strop z roku 1714 a je zdobena nástennými malbami. Zarízení kostela je novogotické z první poloviny 19. století. Na hlavním oltári je obraz Nejsvetejší Trojice se sv. Petrem a Pavlem od L. Lippariniho z Benátek. Na predelle jsou obrazy ceských svetcu a Krista od J. Hellicha z roku 1842, na bocních oltárích obrazy sv. Františka Serafinského a sv. Rozálie od Dittenbergera z roku 1843. Na kazatelne jsou obrazy apoštolu od J. Hellicha.
Za kostelem Nejsv. Trojice, v míste zvaném Slavín, stával gotický hrad. Zde dal postavit Norbert Leopold Libštejnský z Kolowrat piaristickou kolej. Stavbu zahájil v roce 1714 a teprve po jeho smrti v roce 1724 byla dokoncena. V roce 1918 vyhorela spolu s cástí kostela. Na jejím míste je pametní kámen, po jehož stranách jsou busty Anatola Provazníka, O. Vanorného, V. Vycpálka a Karla Polácka.

Zvon Kryštof - Zvonice se nachází východne od kostela Nejsvetejší Trojice, je renesancní, ctyrboká, z roku 1604. Ve zvonici je zavešen zvon Kryštof. Ten byl ulitý v roce 1602, jeho váha je 140 centu =78,4q a prumer 2,054 m. Zhotovil jej Jan Benešovský z Moravské Trebové. Je v poradí tretím nejvetším zvonem v Cechách, je skvele vyzdoben reliéfy s figurálními motivy a jeho hlas je nezapomenutelný. Na zvonici je umístena pametní deska Jirímu Rychnovskému, který byl varhanním mistrem a skladatelem doby renesancní. Žil v letech 1540 - 1616. Pametní deska je dílem Zdenka Kolárského.


na souradnicích N 50° 10.054 E 016° 16.643
najdete letopocet kdy vyhorela budova kolejí ve tvaru 6.4. a b a c

z letopoctu abac vypocítej E = b – c – a

Zastavení 6 zahrada

na souradnicích N 50° 10.199 E 016° 17.060
najdete c.p. ve tvaru a b b
z c.p. abb vypocítej D = a – b

Additional Hints (Decrypt)

i cngr zbqeíah

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)