English version below
Tato Earthcache vám pomůže prozkoumat fascinující horninu zvanou travertin, její zajímavé struktury a procesy.
Při logování keše prosím přidejte fotku. Stačí, aby byl na fotce vidět nějaký váš předmět, aby bylo jasné, že jste tam byli.
29.05.2024 aktualizace: Vzhledem k tomu, že schody jsou v současné době rekonstruovány, přidávám další waypointy, kde můžete provádět pozorování.
Otázky:
1. Podívejte se blíže na schody (nebo na fasádě na jiných místech "waypointu") a travertinové kameny na obou stranách schodiště. Popište stručně vlastními slovy barvu, celkovou strukturu kamene.
2. Při chůzi po schodech (nebo na fasádě na jiných místech "waypointu") a při pohledu na fasádu budovy byste měli být schopni identifikovat travertinový kámen, který má stopy rostlin a zvířat. Stručně popište kamennou strukturu, která má stopy živých organismů. Doporučuji poslat fotku spolu s odpovědí. NEPŘIPOJUJTE FOTOGRAFII K LOGU.
3. Jaká je největší velikost pórů, kterou jste dokázali identifikovat?

Zdroj: vlastní fotografie, vlastní práce a neznámý autor licencováno podle Creative Commons 4.0 License
Ústecké Koloseum
Napadlo vás, co má společného římské koloseum se stavbami v centru Ústí nad Labem? Z architektonického hlediska je těžké najít nějakou podobnost. Někdy však stačí změnit úhel pohledu. Podíváme se blíže na stavební materiál a z geologického hlediska rozebereme stavební materiál a najdeme podobnosti. Společným znakem staveb starověkého Říma a Ústí nad Labem je travertin. Stavitelé ve starém Římě a poválečném Ústí oceňovali vlastnosti tohoto kamene, který má jedinečné vlastnosti. Travertin je lehčí, odolný stavební kámen. Má i své estetické vlastnosti. Pojďme se seznámit a podívat se blíže na fasádu "Ústeckého Koloseum". Pojďme se s touto velmi zajímavou horninou blíže seznámit a podívat se blíže na unikátní strukturu tohoto stavebního kamene.
Travertin
Travertin je sedimentární hornina, která se skládá převážně z vápníku vysráženého z minerální vody. Hlavní složkou této horniny je uhličitan vápenatý. (CaCO3) Z tohoto důvodu je travertin klasifikován jako vápenec.
Název horninového typu „travertin“ pochází z italského slova „travertino“. Je odvozeno z latinského slova „tiburtinus“, které odkazuje na starověké město Tibur (dnes Tivoli) poblíž Říma v Itálii. Město Tibur bylo známé svými rozsáhlými nalezišti travertinu a toto jméno se spojilo s tímto konkrétním typem vápence. Termín "travertin" byl od té doby přijat v různých jazycích k označení této výrazné sedimentární horniny vytvořené z ložisek vody bohatých na minerály.
Místo vytvoření
Travertin vzniká v místech, kde jsou minerální prameny nebo vřídla. To je obvykle spojeno s oblastmi aktivní sopečné činnosti nebo přítomností velkého množství minerálů rozpuštěných ve vodě. Zvýšená teplota vody urychluje srážení sloučenin vápníku. Travertin se může tvořit v různých prostředích, jako jsou jezera, řeky, jeskyně a dokonce i v blízkosti mořského pobřeží.
Příklady známých míst, kde se travertin tvoří a nachází v dnešním světě, zahrnují: Pamukkale v Turecku, Yellowstone v USA a Plitvická jezera v Chorvatsku.

Zdroj: Vlastní práce a neznámý autor licencováno podle Creative Commons 4.0 License
Jak vzniká travertin?
Vznik travertinu je spojen s prostředím s vhodnými podmínkami pro srážení minerálů z minerálních vod. Zde je několik příkladů prostředí, ve kterých se travertin může tvořit:
1. Horké prameny: Travertin se často tvoří v blízkosti horkých pramenů, kde na povrch vytéká minerální voda bohatá na sloučeniny vápníku. Zvýšení teploty a snížení tlaku podporuje srážení minerálů a tvorbu travertinu.
2. Minerální jezera a řeky: Některá jezera a řeky mají vysoké koncentrace minerálů, které se mohou usazovat a vytvářet travertin. To je často pozorováno v místech s vysokou sopečnou činností nebo v oblastech s vysokým obsahem rozpuštěných minerálů.
3. Podzemní jeskyně: V některých jeskyních, kde minerální voda prosakuje horninami, se mohou srážet minerály a vytvářet travertin. Tento jev může vést ke vzniku stalaktitů, stalagmitů a dalších travertinových útvarů.
4. Mořská pobřeží, laguny: Na některých mořských pobřežích, kde je vysoká koncentrace vápníku ve vodě, může vzniknout travertin srážením minerálů v oblastech odlivu.
Je důležité si uvědomit, že podmínky tvorby travertinu se mohou lišit v závislosti na geografické poloze a chemickém složení minerální vody.
Pórovitá struktura travertinu
Travertin za svou charakteristickou strukturu a pórovitost vděčí procesu srážení minerálů z vody, obvykle v oblastech s horkými prameny nebo minerálními prameny. Během procesu srážení minerálů zůstává část prostoru mezi krystaly prázdná a vytváří porézní strukturu uvnitř horniny.
Existují další procesy, které mohou způsobit póry v travertinu. Voda v nádržích, kde se tvoří travertin, je plná rozpuštěných plynů, zejména oxidu uhličitého (CO2). Uvolňování oxidu uhličitého během odplyňování vede k tvorbě plynových bublin, které se zachycují v rostoucích travertinových usazeninách, což má za následek tvorbu dutin nebo pórů.
Rostliny a zvířata nezpůsobují přímo tvorbu travertinu, ale jejich přítomnost může hrát jedinečnou roli při tvorbě struktury, textury a jedinečných tvarů pórů. Listy, řasy nebo jiné zbytky rostlin se mohou zachytit v rostoucích travertinových usazeninách. Postupem času, jak se tyto organické materiály rozkládají, mohou ve struktuře horniny vytvářet dutiny nebo kanály.
Kromě toho mohou zvířata, jako jsou hlemýždi, škeble a další měkkýši, přispívat k tvorbě travertinu prostřednictvím svých mušle. Tato zvířata používají uhličitan vápenatý z vody ke stavbě svých skořápek, a když zemřou, jejich skořápky se mohou usadit v minerálních usazeninách, což přispívá k tvorbě vrstveného travertinu.
Zdroje:
Travertin, Allan Pentecost, Springer, 2005
https://geologyscience.com/rocks/sedimentary-rocks/non-clastic-sedimentary-rock/travertine/
The Coloseum of Usti nad Labem
This Earthcache will help you explore the fascinating rock called travertine, its interesting structures and processes.
As you log the Earthcache add a photo of an object belonging to you so it is clear that you have visit the location of the Earthcache.
Update 29.05.2024: As the stairs are being reconstructed at the moment I am adding additional waypoints where you can perform observations.
Questions:
1. Take a closer look at both sides of the staircase as you go up the stairs. Briefly describe the color and overall structure of the travertine stone in your own words.
2. Walking up the stairs and looking at the facade of the building, you should be able to identify travertine stone that has traces of plants and animals. Briefly describe a rock structure that has traces of living organisms. I recommend sending a photo along with the answer. DO NOT ATTACH A PHOTO TO THE LOGO.
3. What is the largest pore size you have been able to identify?

Source: own photo, own work and unknown author licensed under Creative Commons 4.0 License
The Colosseum of Ústí
Have you ever wondered what the Roman Colosseum has in common with the buildings in the center of Ústí nad Labem? Architecturally, it's hard to find any similarity. However, sometimes it is enough to change the point of view. We will take a closer look at the building material and from a geological point of view we will analyze the building material. As we do that we will find similarities. A common feature of the buildings of ancient Rome and Ústí nad Labem is travertine. Builders in ancient Rome and post-war Ústí appreciated the properties of this stone, which has unique properties. Travertine is a lighter, durable building stone. It also has its aesthetic properties. Let's get to know each other and take a closer look at the facade of the "Ústí Colosseum". Let's get to know this very interesting rock and take a closer look at the unique structure of this building stone.
Travertine
Travertine is a sedimentary rock that consists mainly of calcium precipitated from mineral water. The main component of this rock is calcium carbonate. (CaCO3) For this reason, travertine is classified as limestone.
The name of the rock type "travertine" comes from the Italian word "travertino". It is derived from the Latin word "tiburtinus", which refers to the ancient city of Tibur (now Tivoli) near Rome, Italy. The city of Tibur was known for its extensive deposits of travertine and the name became associated with this particular type of limestone. The term "travertine" has since been adopted in various languages to refer to this distinctive sedimentary rock formed from mineral-rich water deposits.
Where is Travertine created?
Travertine is formed in places where there are mineral springs or hot springs. This is usually associated with areas of active volcanic activity or the presence of large amounts of minerals dissolved in the water. Increased water temperature accelerates the precipitation of calcium compounds. Travertine can form in a variety of environments such as lakes, rivers, caves and even near seashores.
Examples of famous places where travertine is formed and found in the world today include are: Pamukkale in Turkey, Yellowstone in the USA and Plitvice Lakes in Croatia.

Source: Own work and unknown author licensed under Creative Commons 4.0 License
How is travertine formed?
The formation of travertine is associated with an environment with suitable conditions for the precipitation of minerals from mineral waters. Here are some examples of environments in which travertine can form:
1. Hot springs: Travertine is often formed near hot springs, where mineral water rich in calcium compounds flows to the surface. The increase in temperature and decrease in pressure promotes the precipitation of minerals and the formation of travertine.
2. Mineral Lakes and Rivers: Some lakes and rivers have high concentrations of minerals that can settle to form travertine. This is often observed in places with high volcanic activity or in areas with a high content of dissolved minerals.
3. Underground Caves: In some caves, where mineral water seeps through the rocks, minerals can precipitate to form travertine. This phenomenon can lead to the formation of stalactites, stalagmites and other travertine formations.
4. Sea coasts, lagoons: On some sea coasts where there is a high concentration of calcium in the water, travertine can be formed by the precipitation of minerals in low tide areas.
It is important to note that the conditions for the formation of travertine can vary depending on the geographical location and the chemical composition of the mineral water.
Porous structure of travertine
Travertine owes its characteristic texture and porosity to the process of precipitation of minerals from water, usually in areas with hot springs or mineral springs. During the process of mineral precipitation, part of the space between the crystals remains empty, creating a porous structure inside the rock.
There are other processes that can cause pores in travertine. The water in the reservoirs where the travertine is formed is full of dissolved gases, especially carbon dioxide (CO2). The release of carbon dioxide during degassing leads to the formation of gas bubbles that become trapped in the growing travertine deposits, resulting in the formation of voids or pores.
Plants and animals do not directly cause travertine to form, but their presence can play a unique role in creating structure, texture, and unique pore shapes. Leaves, algae or other plant debris can get caught in the growing travertine deposits. Over time, as these organic materials decompose, they can create cavities or channels in the rock structure.
In addition, animals such as snails, clams and other molluscs can contribute to the formation of travertine through their shells. These animals use calcium carbonate from the water to build their shells, and when they die, their shells can become embedded in mineral deposits, contributing to the formation of layered travertine.
Sources:
Travertin, Allan Pentecost, Springer, 2005
https://geologyscience.com/rocks/sedimentary-rocks/non-clastic-sedimentary-rock/travertine/