
Dovolte, abych Vás pozval k společnému putování po dálkové trase Českem, jejíž celková délka činí cirka 2000 km. Projekt Stezky založil v říjnu 2020 Martin Úbl s přáteli ve spolupráci s Klubem českých turistů. Trasa je vedena podél severní a od roku 2021 i jižní hranice naší republiky, a ta se tak dá po této trase obejít celá. Dá se rozdělit na několik různě dlouhých etap a přesně tak po ní budeme putovat i my, pokud přijmete mé pozvání.
Aktuální informace o pokračování celého geoprojektu Stezky Českem najdete v listingu první keše ze série GCA5F95

Co očekávat, co neočekávat, co dělat, co nedělat aneb JAK NA KEŠ:
(Vcelku doporučuju pročíst, což ale dálkářům nemusím vysvětlovat)
1. Trasa začíná kousek od nádraží Hostašovice v okrese Nový Jičín a končí nedaleko osady Bílý Kříž u československých hranic. Čeká Vás něco kolem 70 km a výškově překonáte asi 3600 m a kolem 3000 m musíte sejít dolů. Jak tedy vidíte trasa této naší geocachingové etapy je výrazně kratší než ta oficiální. Důvod je prostý, od Bílého Kříže byste šli stejnou trasu opačným směrem jako v případě etapy Beskydy - Javorníky Takto Vás čeká v případě, že se rozhodnete pokračovat ve směru mého "powertrailu" pouze kratší společný úsek od Bílého Kříže pod Malý Polom a pak alternativní trasou šup k Nejvýchodnějšímu bodu ČR. Rezervujte si pak 2 - 4 dny, přičemž ty dva jsou vzhledem k překonávanému převýšení spíš pro drsňáky, čtyři zase pro pohodáře. Kolo nedoporučuju. Vítaným bonusem je pak velmi malé množství asfaltových cest, na druhou stranu je bohatě nahrazují kamenité cesty a tak silně doporučuju kvalitní obuv. Hezkých i nehezkých stoupání a sešupů je po trase tolik, že těžko vybrat ta nejlepší. Osobně mi jako nejzákeřnější přišel výstup na Čertův mlýn, který na mapě vypadá spíš jako výstupek, ovšem na místě je to pravý čertovský žert. O Lysé Hoře či Smrku pak asi ani nemá cenu si dlouze vyprávět, ale důkladně si ráno vždy promasírujte lýtka... Větší koncentraci lidstva pak očekávajte určitě kolem Radhoště a Pusteven, pochopitelně na Lysé Hoře a v závěru i na Bílém Kříží, ale tam si určitě rádi spočnete.
2. Tak jako vždy spoustu informací o možnostech ubytování, doplnění zásob apod. pak najdete v odkazu níže na trasu etapy. Možností, kde přespat tzv. na divoko nebo naopak civilizovaně v nějaké chatě vcelku dost, nicméně v první třetině trasy za Hostašovicemi je to až po Velký Javorník docela bída, stejně jako plánování si cesty s dopomocí hromadné dopravy. Já mám s tímto v Beskydech jen blbé zkušenosti, ale tak to je na Vás.
3. Osobně jsem si pak tuhle trasu nazval královskou, i když je možné, že jsem to někde i vyčetl a tenhle přechod Beskyd se tak jmenuje i oficiálně. Neláká totiž jen svou náročností, ale i spojením divoké krásy Beskyd a lidského ducha, kterých si tu nadšený chodec užije plnými doušky. Ještě před nástupem na trasu se můžete stavit v Palackého Hodslavicícch a prohlédnout si rodný dům Otce našeho národa a poté už Vás přivítají první kopce, které Vás však svými strmými svahy nenechají na pochybách, že Beskydy se jen tak nepočítají k našim nejnáročnějším horám na přechod. Otevřou se také před Vámi první výhledy, které naberou dechberoucích odstínů na zlatém hřebu první třetiny Vaší trasy, Velkém Javorníku s rozhlednou. Po sestupu do sedla Pindula se pak můžete těšit na další moc pěkné a náročné stoupání na asi nejikoničtější horu celých Beskyd, tedy Radhošť , kde sídlí slovanský bůh války a vítězství Radegast. Můžete se tu poklonit i věrozvěstům Cyrilovi a Metodějovi a na nedalekých Pustevnách se občerstvit nebo navštívit i zdejší největší turistickou atrakci Stezku Valaška. Pokud Vás ale davy lidí děsí, tak tudy jen tak prolétněte, nezapomeňte se pokochat skvělými výhledy a připravit se na Čertův mlýn. Až s ena vrcholu vydýcháte, sejděte si do Čeladné a psychicky se připravte na nekonečný smrkový příběh, aneb stoupání na Smrk. Delšího stoupání si asi u nás nikde ani užít nelze. Pokud jej zvládnete, odměnou Vám budiž pohled na vodní dílo Šance a zejména další moc fajn stoupání na nejvyšší horu českých Beskyd Lysou, kde se v Bezručově chatě můžete ubytovat nebo i občerstvit. Případně odsud budete díky velkému množství lidí, zejména e-cyklistů, prchat a už to pravda nebudete mít k cíli daleko. Čeká Vás jen trocha nekonečného klesání a osada Bílý kříž. A taky možná odměna v podobě této keše..
4. Po cestě se pak opět jako u nás těměř vždy nasytí i kačer, jednak je tu spousta krásných vrcholových keší nejen ze série Beskydmountains, dají se odkliknout další vrcholky do I 💙 Beskydy a po cestě na Vás čeká sem tam i nějaký ten fajn horský duch v podobě nově vznikajících virtuálek. Své geocíle si, ostatně jako vždy, určitě najdete i sami.
5. Tam kde se budete pohybovat v chráněných územích, chovejte se dle toho, byť si ale myslím, že tento bod by tu ani nemusel být. Ti co rádi chodí, ví jak se v přírodě chovat.
A jak tedy konkrétně na keš? Tradičně: Na stagích najdete kovové štítky s indiciemi, které použijete k výpočtu finálních souřadnic dle zadání. Stagí Vás čeká 14 (A-N) a vždy se na jednom místě nachází dvě. Hinty ke stagím jsou uvedeny ve waypointech. Téměř všechny štítky se mi dařilo umístit na neživé objekty, nikoliv jen dřevěné, hinty vždy napoví. V keši na vás čekají kešové CWG, možno brát i bez výměny, ale prosím jen 1 kus na osobu a to i v případě výměny.
Keš obsahuje bonusové číslo G, nezapomeňte si jej poznačit
Finále najdete na souřadnicích:
A+B+C+D+E+F+G+H+I+J+K+L+M+N = O
N 49° (O*6+A+C+E-100)/1000
E 18°(O*7-D-F-G-M-N+7)/1000
Užijte si putování a těším se na Vaše logy!
Důležité odkazy:
Stránky turistické dálkové trasy Stezka Českem
Trasa etapy Beskydy ke stažení a další informace (nutno zkrátit o část za Bílým Křížem)
Telefonní číslo na ownera, tzv. pro sichr: 604523680.
Ozvat se mi můžete ale i přes profil či mailem.
Poděkování: Za výrobu logbooku a CWG kamarádovi lukasMK z vypálit.cz
Dedicated to Čtyřhranka