Hrad Doubravice
Severovýchodně od Městečka Doubravice nad Svitavou na ostrohu při levém břehu potoka Nešůrky se dochovaly zbytky středověké tvrze Doubravice, vybudované v druhé polovině 13. století rodem z Doubravice. Tvrz byla vystavěna na malé trojhranné rovině s hlubokými průkopy. Dodnes jsou patrné zbytky zničených zdí stejně jako cesta k tvrzi.
Rekonstrukce hypotetické podoby tvrze Doubravice, © Ondřej Štěpánek 01/2006
Historie
Historicky prvním doloženým členem rodu z Doubravice byl v roce 1255 Hlaváč z Doubravice. Ve 14. století se připomíná Ješek z Doubravice, který měl za manželku Markétu z Pernštejna. V roce 1371 získal Doubravici Oldřich z Boskovic. Poté roku 1391 byl pánem tvrze Ješek Puška z Kunštátu a z Otaslavic. Po roce 1418 získala panství Kateřina z Kunštátu a její syn Heralt ze Sovince, který sympatizoval s husity. V rodině pánů ze Sovince získal tvrz Jan Lhotský ze Ptení, který ji roku 1529 připojil k rájeckému zboží. Není známo, kdy byla tvrz rozbořena, ani za jakých okolností. Roku 1528 se již připomíná jako pustá, avšak v roce 1680 prý zde bydel ještě dráb. Ke zřícenině tvrze Doubravice se vztahuje báje, zaznamenaná Bartolomějem Paprockým v jeho Zrcadle slavného markrabství moravského z roku 1593, která vypráví, že za časů knížete Rostislava prý jakýsi Saul zápasil s obrem a vytrhl mu přitom kníry i s horním rtem. Kníry spolu se šípem, tj. zavinutou střelu, dostal jako znak za svou udatnost. Prvorozený syn Saulův prý pak začal stavět místní tvrz.
Popis
Přestože dodnes z doubravického hradu již mnoho nezůstalo, je dobře čitelná jeho původní dispozice i členění na hsopodářské předhradí, obranou zónu s hlubokými příkopy a valem a nevelké hradní jádro. Velmi dobře se dochovala i soustava dvojice příkopů před jádrem hradu a především obrovský val. Toto zemní opevnění, dodnes udivující svými mimořádnými rozměry, patří k nejlépe dochovaným ukázkám středověkých opevňovacích technik v našem regionu. Vlastní hrad se svou dispozicí a válcovou věží v čele jádra a obytným palácem v nejchráněnější polože řadí k hradům, stavěným v okolí ve druhé polovině 13. století (např. Obřany u Bílovic nad Svitavou, Olomučany – Čertův hrádek).
Tato keš je součástí série „Zříceniny Blanenska“, do které patří tyto kešky:
Ronov
Starý hrad
Hrádek u Babic
Lečenec
Nezapomeňte si opsat bonusové číslo G! Nachází se na první straně logbooku.
Zdroje:
cs.wikipedia.org
www.hrady.cz
Infocedule u hradu