Skip to content

Chřipka - Fridolínův Havětník 3 Traditional Geocache

Hidden : 2/14/2024
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Trpaslík Fridolín se ráno probudil celý spocený, kýchal a smrkal a vůbec mu nebylo dobře. Fridolínka se na něj starostlivě podívala a říká: " A jeéje...to s tebou nic nebude, to já znám, to jsem v zahradnictví viděla mockrát." V hlavě si říkala, že by se od něj měla držet dál, protože stačí, aby na ni jen kýchl a bude na tom stejně a proč? Protože "Chřipka".     

 

Já vím, chřipka není tak docela havěť. Ale tahle namoc se nebere jen tak odnikud - něco ji musí způsobit. A není to zima ani mokré ponožky. Je to havěť - virus.

      Ne počítačový, ale ten, co tu byl dávno před vynálezem jedničky a nuly. Virus chřipky.

     Oba mají mnoho společného - ostatně proto jeden chytil od druhého jméno. 

      Virus chřipky je tak malý, že ho nespatříte ani lupou. Přesto existuje. Šíří se vzduchem. Přesněji řečeno: Schovává se v malých kapičkách - mlze, která nám vyletí z nosu při kýchnutí. Stačí jen obláček vdechnout nebo na něj sáhnout a pak si mokrou rukou otřít oči - virus je doma. V našem těle.

      Virus si můžete představit jako maličkou injekční stříkačku. Zachytí se na některé buňce, zapíchne se a obsah se vstříkne dovnitř. V tu chvíli se buňka stane jeho otrokyní. Jako na povel začne vyrábět další viry - stejné jako ten, který jí posedl. Žádné malé vírky, žádná vířátka - rovnou hotové "injekční stříkačky".

     Když jich vyrobí dost, zahyne. Viry se z ní rozprchnou do jiných sousedních buněk - a tam se všechno zopakuje. Brzy se jich v těle tvoří miliony. Tělo se brání jak může. Žhaví - snaží se viry zničit horkem. Bolí - to abychom věděli, že něco není v pořádku. A taky kýchá. To se virům hodí: a každým obláčkem z nosu se jich pár tisíc rozlétně do vzduchu a spěchají si hledat nové bydlení. Co bude dál už víte. 

     Samozřejmě existují antivirové programy: říká se jim vakcíny. Správné očkování může tělo posílit tak, že se virům ubrání. Jenže viry vědí, jak na to. Mění se - a umějí to tak rychle, že za rok můžete dostat chřipku znova. Trochu jinou chřipku: virus, který ji způsobuje, totiž obletěl svět a už se malinko liší od toho, který si vaše tělo pamatuje z loňska.

      Ale horečka, studený pot na čele a bolavá hlava jsou pořád stejné. 

     A teď si zkuste celý příběh přečíst znovu: jen si místo lidského těla představte počítač a místo viru chřipky ten virtuální. Už chápete, proč se tihle dva škůdci snad ve všech jazycích světa jemnují stejně?

 

Dobrá tázka: "Je virus živý?"

Ano i ne. Je na půl cesty mezi neživým a živým. Mladé viry dědí vlastnosti po starých virech (svých rodičích), mění se a vyvíjejí, tak jako my. Jenže nic z toho nezvládnou sami. Neumějí si hledat potravu ani ji zpracovat, neumějí růst, nedokážou se samy rozmnožit: potřebují k tomu buňku nějaké rostliny nebo živočicha, do které se nastěhují a přinutí ji vyrobit nové viry, které z ní pak vyskočí. Tak co: je virus živý nebo ne? Zkuste si jen tak pro sebe odpovědět.

 

Dobrá otázka: "Co je buňka?"

Buňka je základní cihla, ze které jsou sestaveni všichni živočichové i rostliny. Zvládne všechno důležité, co potřebuje k životu: najít si obživu, spolknout ji a postavit si z ní nezbytné součásti těla, ubránit se nepřátelům a rozmnožit se. Ti nejjednodušší tvorové si vystačí s jednou jedinou buňkou, říká se jim jednobuněční. Lidé, zvířata a většina rostlin jsou z mnoha buněk. Každá z nich má jinou funkci, a proto je naše tělo složeno z různých druhů buněk: jedny jsou v očích, jiné ve střevech, další zase ve vlasech...Všechny ale vznikly z pouhých dvou buněk - jedné maminčiny, druhé tatínkovi. A všechny se o sebe dokážou postarat a zároveň spolupracují s těmi okolo. 

 

 

Additional Hints (No hints available.)