Skip to content

Nemoci duše 9 Neurovývojové poruchy Mystery Cache

Hidden : 10/22/2023
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítáme Vás na naší nové mostecké sérii Nemoci duše, která Vám přiblíží podstatu řady psychických poruch a potíží, o kterých je velmi důležité mluvit. Každý má pravděpodobně nějakou tu svou a je to v pořádku. Avšak pokud nás či naše okolí tyto potíže nějak omezují či dokonce ohrožují, měla by jejich léčba být samozřejmostí stejně jako, když máme třeba angínu. V dnešní době už toto téma není takové tabu jako v minulosti, avšak i tak je málokdo schopen o svých problémech mluvit napřímo. Shrnula jsem zde informace o různých nemocech, které jsou až překvapivě časté. Mnoho z nich se vyskytuje i v různých věkových kategoriích, proto bychom měli být ke svému okolí vnímaví a nápomocní.

Jedná se o středně dlouhý okruh vedoucí kolem jezera Matylda, který Vám ukáže nejen toto jezero, ale i různá zajímavá zákoutí v jeho blízkém okolí. Krabičky se nenachází na výchozích souřadnicích, přesné souřadnice se dozvíte po přečtení textů. Cestou sbírejte bonusová čísla, budou se Vám hodit pro odlov poslední bonusové kešky. Malý bonus uprostřed série si můžete vyluštit už předem. Tyto dvě kešky jsou malé a střední velikosti, všechny ostatní nebonusové kešky jsou velikosti mikro. Většinou visí na stromech nebo jsou schované pod kameny. U všech je vždy uvedená nápověda, případně fotohint, na který v nápovědě také upozorňuji.

Záměrně jsem okruh vedla směrem k začátku místních labek, na které zde nemůžete odpovídat dle libovolného pořadí. Těm, kteří zde labky ještě nemají, doporučuji z tohoto důvodu obejít sérii postupně. Pokud již labky máte, nevadí, když sérii půjdete i proti směru, pro odlov bonusové kešky to nebude mít vliv. Kdo bude mít vyluštěné i okolní keše, možná se mu podaří ulovit po cestě i ty.

Během odlovu určitě poznáte, kudy se máte vydat. Není třeba vstupovat do vody, prodírat se složitě přes křoviska, ani lézt na stromy. Ke všem krabičkám vede normální cesta, upozorňuji však, že na některých místech je teď na podzim trochu náročnější terén. Celou trasu jsem ale zvládla během jednoho dopoledne i s kočárkem. Myslím si, že i na kole trasu zvládnete, jen dle označení terénu uvidíte, kde budete muset kolo chvilku tlačit (například 15, 25 a 28). Pokud přijedete autem, zanechte jej na parkovišti, které jsem označila u první a poslední kešky. Nejbližší autobusová zastávka (MHD) je Most, Souš, Tvrzova, která je na znamení. Jezdí sem autobusy číslo 22 a 12. 

cyklostezka na Matyldě

9 Neurovývojové poruchy

Neurovývojové poruchy představují skupinu poruch, které postihují vývoj nervového systému. Důsledkem jsou abnormální funkce mozku, které mohou ovlivňovat emoce, schopnost učení, sebekontrolu a paměť. Dělí se do tří hlavních skupin: mentální postižení; poruchy psychického vývoje (PAS, poruchy řeči, poruchy učení) a poruchy chování a emocí (hyperkinetické poruchy, ADHD a tikové poruchy). Mentální retardace je snížení inteligence v důsledku organického poškození mozku. Nelze léčit, jelikož nejde o nemoc, ale o trvalý stav.

Mezi poruchy autistického spektra (PAS) se řadí autismus, Aspergerův syndrom a další související stavy. Diagnóza je založena na symptomech, které bývají rozpoznány již kolem prvního a druhého roku. Autismus je definován jako vývojová porucha projevující se abnormální sociální interakcí, stálými opakujícími se vzorci chování a narušenými komunikačními schopnostmi. Sociální dovednosti bývají největší výzvou pro osoby s PAS. Nemusí rozumět řeči těla a emocím a je pro ně obtížné navázat oční kontakt. Také mají potíže pochopit kontext a nebo vyvodit závěr. Většinou projevují zájem pouze o určité konkrétní téma, o kterém ví mnoho podrobností, také stále opakují slova či určitá slovní spojení nebo obraty. Také mohou mít problémy v komunikaci užíváním nezvyklých neverbálních projevů (kývání hlavou, mávání rukama). Mají abnormální reakce na různé podněty (zvukové, zrakové), mohou si proto například zacpávat uši nebo zakrývat oči. Mohou také špatně snášet dotyky (i od blízkých osob, případně na ně nereagují žádným zaujetím). 

Aspergerův syndrom byl odlišen od autismu v tom smyslu, že osoba nevykazuje opoždění ve vývoji řeči ani v rozvoji kognitivních funkcí. Emoční a sociální schopnosti bývají podprůměrné, můžou mít problém se zvládáním vzteku či radosti a tyto emoce vyjdařují neadekvátně (mohou například třepat rukama, kroutit prsty či skákat radostí). Intelekt může být až nadprůměrný, ale může docházet k velkým rozptylům mezi jednotlivými subtesty při měření IQ (v určité oblasti mohou dosahovat pásma extrémního nadání, v jiné naopak slabého průměru). Nerozumí ironii a humoru, také nedokáží odhadnout, jak reagovat v různých společenských situacích. Často skáčou lidem do řeči, protože neumí odhadnout, kdy je vhodné začít mluvit. Nejčastěji mluví o tématech, které je zajímá, ale velmi dlouho a podrobně. Těžce nesou změny, obzvláště neplánované, chybí jim flexibilita. Typicky mívají speciální zájmy, které jsou oproti vrstevníkům nezvyklé a kterým věnují velké množství času.

ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) je hyperkinetická porucha, porucha pozornosti s hyperaktivitou. Typickými příznaky jsou deficit pozornosti, poruchy motoriky, impulzivita (neadekvátní, rychlé reakce), špatné porozumění vlastním pocitům, hyperaktivita (nadměrné, neúčelné pohyby, zvýšený řečový projev, hlasitost či různé zvuky). Může být diagnostikována pouze jako ADD, čili jako porucha pozornosti bez složky hyperaktivity. Patří mezi vrozené neurovývojové poruchy, nejvíce se projevuje ve školním věku. Symptomy mohou přetrvávat až do dospělosti (pocit vnitřního neklidu, impulzivita, porucha pozornosti). Neznamená však, že jedinci se nejsou schopni soustředit, pouze mají problém pozornost udržet. Pokud je však téma či úkol velice zajímá, může dojít až k hyperfokusaci, což je schopnost koncentrace až nadlidským způsobem. ADHD se často nevyskytuje samostatně, ale bývají zde přítomny specifické poruchy, například dyslexie (porucha čtení), dysgrafie (porucha psaní), dyskalkulie (porucha matematických schopností). Souběžně se může vyskytovat přecitlivělost na kritiku, deprese, poruchy nálad, úzkosti, fobie a různá míra nespolečenského chování. Lidé s ADHD naopak mívají velkou míru tolerance a empatie. 

 

Jak na keš?

Dyslexie je specifickou poruchou ..... ? (doplň podstatné jméno, jedno slovo, včetně diakritiky)

Můžeš ověřit své řešení s certitude.

Hodně štěstí při lovu a příjemnou procházku přejí Bydláci.heart

Additional Hints (Decrypt)

ivfí an qeboaéz zbqeíah, obahfbié pífyb V

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)