Skip to content

Sluneční soustava 3 Slunce Mystery Cache

Hidden : 9/28/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítáme Vás na naší další sérii, která se bude tentokrát věnovat Sluneční soustavě. Nechali jsme se inspirovat dvěma sériemi u jezera Most – Slunce a Měsíc, a vytvořili jsme ještě navíc Planetu. Alespoň tedy na mapě… Na výchozích souřadnicích se krabičky samozřejmě nenachází, jejich umístění si musíte vyluštit. U každé kešky jsem Vám shrnula pár informací o různých částech Sluneční soustavy, a abyste je mohli najít, musíte u každé správně odpovědět na otázku pod textem. U správné odpovědi jsou napsané souřadnice místa, kde se krabička nachází.

Jedná se o středně dlouhý okruh, který začíná poblíž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Projdete se kolem jezera Most, podél řeky Bíliny a vrátíte se zpět ke kostelu z druhé strany. Upozorňuji, že pro žádnou keš není třeba vstupovat do kolejiště, ani do řeky, ani lézt na stromy. Všechny jsou umístěny poměrně blízko cesty. Kešky pod čísly 1 až 16 jsou mikro, většinou visí na stromě, některé jsou magnetické, případně jsou schované pod kameny. Samozřejmě můžete využít nápovědu, případně i fotohint, na který v nápovědě upozorním.

Celou trasu zvládnete s kočárkem, což máme několikrát vyzkoušeno, a také můžete jet na kole. Auta nechte prosím zaparkovaná v okolí kostela. Můžete také využít MHD, nejbližší autobusovou zastávkou je RICO nebo Děkanský kostel, pokud pojedete tramvají, můžete vystoupit na zastávce Zimní stadion a projít přes most směrem ke kostelu.

Předem upozorňuji, že kolem kešky číslo 9 se nachází z obou stran proluka z důvodu značného přeplnění okolí jezera, tak se nelekejte, že máte třeba vyluštěno špatně. V textu každé kešky jsou také fotky z okolí jezera a kostela, které jsme pořídily s dcerkou při procházkách v těchto místech za účelem tvorby této série. Bonusová keška se nachází pod číslem 17, je střední velikosti a k jejímu nalezení budete potřebovat bonusová čísla, která se postupně opakují v každé z kešek série, tak si je po cestě zaznamenejte. Pokud budete chtít, můžete k logům přidat také nějaké fotky, avšak prosím, nefoťte přímo umístění či provedení keší. Děkujeme a přejeme příjemnou procházku.

Nyní přejdeme k jednotlivým textům …

Sluneční soustava 3 Slunce

Slunce je hvězda, která se nachází uprostřed eliptických drah planet sluneční soustavy. Od Země je vzdálená 150 miliónů kilometrů = 1 astronomická jednotka. Hvězda (stálice) je přibližně kulovité těleso ve vesmíru tvořené plazmou, které má vlastní zdroj viditelného záření, drží ho pohromadě jeho vlastní gravitace a má hmotnost 0,08 až 300 hmotností Slunce (základní jednotka pro vyjádření hmotnosti hvězd). Během velké části své existence je zdrojem záření termonukleární fúze vodíku na helium v jádru hvězdy. Ta proniká vnitřkem hvězdy a vyzařuje do vnějšího prostředí. K Zemi dorazí světlo od Slunce přibližně za 8 minut. Je to Zemi nejbližší hvězda. Z druhé nejbližší hvězdy Proxima Centauri dorazí světlo k Zemi za 4,22 roku. Energie slunečního záření pohání téměř všechny procesy na Zemi (teplotu, počasí, příliv a odliv, fotosyntézu rostlin a další).

Teplota na povrchu Slunce dosahuje přibližně 5500 °C (5800 K) a hmotnost Slunce je asi 330 000krát větší než hmotnost Země. Co se týče stáří Slunce, jedná se o hvězdu středního věku, je staré asi 4,6 miliardy let a předpokládá se, že bude svítit ještě dalších 5 až 7 miliard let. Jedná se o hvězdu hlavní posloupnosti G2V žlutý trpaslík. Jakmile v jádru dojdou zásoby vodíku, zvětší se a stane se z ní červený obr. Bude spalovat helium a bude tak velké, že s největší pravděpodobností pohltí několik nejbližších planet. Postupně červený obr „odhodí“ vnější vrstvy a vznikne tak planetární mlhovina a bílý trpaslík = obnažené původní jádro hvězdy, které už nemá žádný další zdroj energie, takže již pouze chladne.

Názory na tvrzení, že je Slunce uprostřed sluneční soustavy, se v historii velmi lišily. Existuje pojem geocentrismus, což znamená, že Země je středem sluneční soustavy. Někteří si též mysleli, že je Země středem celého vesmíru, a také, že se neotáčí, naopak vše se točí okolo ní. Na to, že je to Země, která se otáčí, naráží již Aristotelés ve 4. století př.n.l. ve spisech O nebesích.

Pojem heliocentrismus vyjadřuje, že středem sluneční soustavy je Slunce. Tento názor zastával jako jeden z prvních Aristarchos ze Samu (kolem roku 270 př.n.l.), který se také věnoval vzdálenosti Země-Slunce, Země-Měsíc. Je po něm pojmenován kráter na Měsíci. Heliocentrismus zastávali nezávisle na sobě také například indický astronom Árjabhata nebo egyptský filosof Hermes Trismegistos, jehož myšlenkami se inspiroval např. Mikuláš Koperník. Ten v budoucnu podal přesvědčivé důkazy o Slunci jako středu sluneční soustavy, dokázal též, že Země je jednou z planet, která obíhá kolem Slunce. Dalším pokračovatelem byl Galileo Galilei a významnou roli ve sporech kolem postavení Slunce a Země hráli i astronomové sídlící v Praze – Tycho Brahe a Johanes Kepler.

Spousta vědců měla však takový názor, že Slunce je přímo středem celého vesmíru, stojí na místě a kolem něj se točí celý vesmír. Již Giordano Bruno vznesl silné argumenty proti tomuto tvrzení. Říkal, že Slunce je pouze jednou z nespočetných hvězd a středem vesmíru určitě není. Galileo Galilei zastával stejný názor. Celé polemizování a hledání středu vesmíru a hledání místa, které je „stojí“ je popřeno principem relativity. Nejen to zformuloval Albert Einstein ve speciální teorii relativity. Doplňuje a nahrazuje určitá Galileova tvrzení zohledněním důsledků plynoucích z novějších poznatků o šíření světla.

Jak na keš?

Stačí správně odpovědět na otázku.

Co je to bílý trpaslík?

A) Jádro původní hvězdy, které nemá další zdroje energie a už pouze chladne. N 50° 31.505' E 013° 38.535'

B) Hvězda, která je menší než Slunce. N 50° 31.550' E 013° 38.355'

 

Hodně štěstí při lovu přejí Bydláci.heart

Additional Hints (Decrypt)

cebfgerqaí, fgbhcav an šcvpxl, obahfbié pífyb P

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)