Skip to content

Hypertenze Mystery Cache

This cache is temporarily unavailable.

ladislavappl: Prý nebyla k nalezení. Někdy tam zajedu. Owner

More
Hidden : 9/19/2023
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vysoký krevní tlak a jeho důsledky

Arteriální hypertenze je významným rizikovým faktorem ischemické choroby srdeční, srdečního selhání, cévních onemocnění mozku, onemocnění periferních tepen a chronické renální insuficience. Hypertenze má rovněž vliv na ztrátu kognitivních funkcí a zvýšený výskyt demence. Prognózu nemocných s arteriální hypertenzí určuje úroveň krevního tlaku dosažená terapií a přítomnost orgánových poškození a přidružených onemocnění. Riziko kardiovaskulární a cerebrovaskulární mortality je úměrné výši krevního tlaku.

Nejprve trocha teorie: Krevní tlak (TK) se udává tradičně v milimetrech rtuťového sloupce. Jeho zkratka je mmHg. Je to sice proti zásadám SI soustavy, ale pokus zavést kilopascaly se naprosto neosvědčil. 140/85 je 140 na 85 mmHg a to si každý zapamatuje, zatímco 18,66/11,33 kPa už těžko...  
Aby bylo trochu jasno, jak to v srdci chodí (resp. teče), tak se podívejte na tyto obrázky.  Mechanizmus srdeční pumpy je v principu velmi podobný třeba nožní hustilce na nafukování plážové matrace. Tam ovšem na ni šlapete, zatímco srdce se stahuje samo. Tlak sice na tomto příkladu dosáhne v systole 140 mmHg, ale pak krev protéká do svalů a orgánů, čímž tlak klesne na 85 mmHg. Pak následuje další systola – atd. až do smrti. Pochopitelně ty chlopně musí těsnit a neměly by se postupně zužovat, jinak vzniká vážný problém (leč naši kardiochirurgové jsou šikovní a ledacos, kvůli čemu se dřív umíralo, opraví).

Schéma proudění krve v srdci a aortě. PK– pravá komora, LK– levá komora,
PS– pravá síň, LK– levá síň, Ž– horní dutá žíla, MCH– mitrální chlopeň, AoCH– aortální
chlopeň, Ao– aorta, PT– pažní tepna; v kolečku je tonometr a aktuální hodnota tlaku.
Systola je stažení, diastola roztažení (resp. povolení stahu).

Jaký tlak je normální?

Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá. Jde o to, za jakých podmínek se tlak měří a také kde. U lékaře bývá pacient trochu vystrašený a tak tolerujeme jeho tlak o 5 mmHg vyšší. Jak správně měřit tlak se dozvíte nejlíp na internetu nebo z návodu k tlakoměru.

Zde jsem uvedl hodnoty uváděné v současné odborné literatuře. Doporučené hodnoty naleznete v prvních dvou řádcích.
Jenže dost velké procento lidí se ani při opakovaném měření nedostane pod 140/90 mmHg. A tak jim nezbývá, než se léčit.

Historie měření krevního tlaku

Měřit krevní tlak bylo až do 19. století možné jen přímou, tj. krvavou metodou, a to zavedením trubiček do velkých tělesných tepen. Poprvé tímto způsobem změřil krevní tlak u koně anglický fyziolog, chemik a vynálezce Stephen Hales v roce 1733. Ležícímu koni otevřel krční tepnu, zavedl do ní měděnou trubičku, která byla spojena s dlouhou skleněnou trubicí, a sledoval, jak vysoko krev tryská. Zjistil, že vystoupila až do výše téměř dvou metrů. Tímto činem položil základy měření krevního tlaku. Jeho metodu pak převzali i ostatní lékaři a začali ji používat i u lidí. Místo dlouhé trubice však používali trubičky krátké. Metoda byla nebezpečná a rozhodně nebyla příjemná. Měření krevního tlaku neinvazívní metodou bylo zavedeno až na konci 19. století. V roce 1896 italský lékař Scipione Riva-Rocci vynalezl přístroj, který pojmenoval sfygmomanometr (z řec. sfygmos - pulz, lat. manus - ruka a řec. metron - míra). Použil duši ze svého bicyklu (!), kterou hadičkami spojil s gumovým balónkem a rtuťovým manometrem. Tlak v pažní tepně měřil tak, že přiložil pacientovi na paži manžetu, nafoukl ji a s prstem na zápěstí pacientovy ruky čekal, až přestane cítit pulz. Tak byl vytvořen prototyp moderního přístroje na měření tlaku. Změřil tak však pouze systolický tlak.

Jak změřit i diastolický tlak, na to přišel o devět let později ruský chirurg Nikolaj Sergejevič Korotkov. Při měření krevního tlaku použil stetoskop – mohl tak slyšet všechno, co se v tepně odehrává a tlak přesně odečíst. Principem bylo nafouknutí Riva-Rocciho manžety na paži nad hodnotu systolického tlaku. V té chvíli na pažní tepně vymizely veškeré ozvy a puls tepny nebyl hmatný. Došlo k zamezení krevnímu toku v tepně. Při vypouštění vzduchu z manžety došlo k turbulentnímu proudění krve a na pažní tepně se objevily slabé ozvy, které odpovídaly hodnotě systolického tlaku. Následovalo  zesilování, pak oslabování ozev a následně  jejich vymizení, kdy krev proudila volně, bez stlačení manžetou. To odpovídalo diastolického tlaku. Princip této metody se používá dodnes.

První tlakoměry nebyly v lékařské praxi tak masově využívány jako dnes, kdy tlakoměr patří k základní výbavě lékařských ordinací a není jen doménou interního lékaře či kardiologa. 

Vyšetření

K měření krevního tlaku se v současné době používají tři hlavní metody: auskultační, oscilometrická a invazivní. Auskultační metoda je založena na poslechu zvuků, které vznikají v cévách při uvolňování manžety tlakoměru (viz výše). Oscilometrická metoda se využívá u elektronických tlakoměrů, které měří tlak pomocí detekce oscilací v manžetě. Invazivní metoda je používána pouze v kritických situacích (např. na JIP) a spočívá v zavedení tenkého katetru do cévy a přímém měření tlaku uvnitř cévy.

Tonometr automatický, rtuťový a mechanický.

Další používanou metodou je Holterovské monitorování. Spočívá v měření krevního tlaku speciálním malým digitálním tlakoměrem, který je vybaven pamětí, do které se naměřené hodnoty krevního tlaku a pulzu zaznamenají. Je vhodné u pacientů, kterým tlak během dne kolísá. Časté je maximum tlaku k ránu. Měření probíhá automaticky v běžném denním režimu, při běžných denních činnostech a také v období spánku. Záznamy v bdělém stavu se pohybují v 30minutových, ve spánku v 60minutových intervalech. Z naměřených hodnot jsou pak vypočteny průměry za období dne, noci a za celé období 24 hodin a také jsou vyhledány maximální a minimální tlaky. Jiný typ přístroje zase opakovaně registruje ev. záchvaty nepravidelné srdeční akce (arytmie).

Měření krevního tlaku je neodmyslitelnou součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře, na kterou máme nárok jednou za dva roky. Pokud se zjistí opakovaně vyšší hodnoty TK, pak jde o hypertenzi, která vyžaduje určitá vyšetření a následné léčení. Obvykle není třeba hned nasazovat léky, ale lékař to zkusí s méně zatěžující léčbou. Jsou to dietní a režimová opatření. (I když pro leckoho je méně zatěžující každý den polykat tabletky než trochu zvýšit svou fyzickou zátěž a k tomu se ještě omezovat v jídle!)  Asi u 10 % pacientů je hypertenze projevem jiného onemocnění, např. ledvinného, endokrinního nebo srdečního, může jít i o účinek léků nebo drog, dost těhotných má vyšší TK a často se tak projevuje i stres, zvlášť chronický. Pak mluvíme o tzv. sekundární hypertenzi.

Dietní a režimová opatření

Doporučení změny životního stylu se týkají všech nemocných s arteriální hypertenzí bez ohledu na kategorii hypertenze, přítomnost přidružených onemocnění či stupeň poškození cílových orgánů. Změny životního stylu zahrnují:

  • snížení tělesné hmotnosti s následnou stabilizací váhy u osob s nadváhou a obezitou

  • omezení soli na příjem kolem 5-6 g/ den 

  • dostatečnou tělesnou aktivitu (30-45 min. 3–4x týdně)

  • snížení nadměrné konzumace alkoholu; doporučená restrikce alkoholu znamená denní dávku alkoholu 10–30 g u mužů (např. 1–3 skleničky vína) a 10–20 g alkoholuu žen (1–2 skleničky nápoje) za den.

  • zanechání kouření

  • zvýšení konzumace ovoce a zeleniny a snížení celkového příjmu tuků, zejména nasycených

  • omezení léků podporujících retenci sodíku a vody (nesteroidní antiflogistika), sympatomimetik, kortikoidů a u citlivých žen event. steroidní antikoncepce

Na uvedená doporučení ale není jednotný názor ani u odborníků, natož u široké nelékařské veřejnosti. Zvláště na tuky v dietě (a na diety vůbec) existují protichůdná doporučení, často motivovaná eticky a ekologicky (např. konzumace masa). Ani s tělesnou aktivitou to není jednoznačné: někdo doporučuje  silový trénink (činky a dokonce i shyby a kliky), jiný vytrvalostní. Ti rozumnější ale říkají, že lepší je jakýkoliv pohyb navíc (chůze, schody atd.), i když jeho intenzita má k výše uvedenému doporučení daleko.  A že si opatřit krokoměr a v noci hrůzou nespat s obavou, co se nám stane, když jsme ušli ten den jen 9 500 kroků místo 10 000, je snad příklad odstrašující. To se týká i diety. Hřešit se může (někteří říkají, že až 20 % dietních hříchů denně neuškodí, ale že nejvíce škodí následné pocity viny.)  Názory na správnou výživu se v posledních desetiletích ovšem několikrát diametrálně změnily. Nechme tedy odborníky, ať se dál mezi sebou hádají a hlavně si zachovejme zdravý selský rozum. 

Ale nejde jen o krevní tlak. Podívejte se na následující tabulku (zde). Je tam uvedena pravděpodobnost v procentech, že během následujích deseti let vás postihne těžké kardiovaskulární onemocnění, jako např. infarkt myokardu, angina pectoris, mozková mrtvice nebo „ucpání“ ledvinné nebo končetinové tepny. (Zvýšené riziko je automaticky u osob s už zjištěným srdečně-cévním onemocněním, s cukrovkou, obézních a u fyzicky neaktivních.) Pohlaví a věk sice neovlivníte, ale hodnotu systolického tlaku, celkového cholesterolu a hlavně kouření ano. Máte tedy svou budoucnost ve svých vlastních rukou!

Když se po pár kontrolách ukáže, že tato opatření nestačí, tak bohužel nezbude, než nasadit léky.

Farmakoterapie

Snížení krevního tlaku zajišťují thiazidová diuretika, betablokátory, blokátory kalciového kanálu, inhibitory angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE) a antagonisté receptoru angiotenzinu (sartany). Tyto léky jsou lékem volby při zahájení léčby v monoterapii i v kombinaci. Jsou i další skupiny léků, které se z různých důvodů také používají. Výběr farmakoterapie hypertenze se řídí nejenom úrovní krevního tlaku, ale i přítomností přidružených onemocnění, stupněm poškození cílových orgánů a celkovým kardiovaskulárním rizikem. Často je pro lékaře velký problém, jakou léčbu použít, aby se omezily nepříznivé účinky léků a přitom se zachovala jejich účinnost. Málokdy stačí užívat jen jeden lék, častěji se používá dvojkombinace (výhodné jsou tablety obsahující dvě léčivé látky), když ani to nestačí, tak trojkombinace – ale u někoho zabere až 4 až 5 léků (!). 

Diuretika zvyšují vylučování sodíkových iontů a moči a snižují objem cirkulující krve, čímž snižují krevní tlak.
Betablokátory zpomalují srdeční frekvenci (zvl. je-li příliš vysoká) a mají ochranný vliv na myokard při ischemické chorobě srdeční (např. po infarktu).
Blokátory kalciových kanálů v buňkách především uvolňují stažené svalstvo v tepnách, čímž snižují jejich odpor (čili sníží tlak) a též zlepšují prokrvení. Mají příznivý vliv i u arytmií.
ACE inhibitory a sartany mimo snížení tlaku posilují myokard (léčí se jimi srdeční nedostatečnost), roztahují stažené cévy a chrání myokard a tepny před degenerací. Toho se s úspěchem využívá u diabetiků a pacientů se selhávajícími ledvinami..

Účinnost léčby hypertenze na kardiovaskulární morbiditu a mortalitu  je dána především úrovní snížení krevního tlaku.

To by snad stačilo. Samozřejmě je nejlepší nemocem předcházet (viz Dietní a režimová opatření). Ale když už se nemoc projeví, tak je třeba vyhledat lékaře a léčit se co nejdřív, dokud to jde a dokud se nemoc „nezahnízdí“ příliš hluboko v organismu. Takže nezanedbávejte prevenci!  (A zastavte se i u zubaře, radši dřív než později; pak to bude bolet víc!!!)

TK 120/73, puls 67/min.  – tak to má být!

*  *  *

Jak najít keš

Úloha nebude medicínská, ale fyzikální. Bavíme se o tlaku, tak budeme počítat s tlakem vody. Krev sice není voda, ale to snad nevadí. Jde přece o keš (resp. o bod), ne?

Na obrázku vidíte nádobu kuželovitého tvaru o výšce H = 650 mm, nahoře otevřenou (průměr D = 420 mm) a dole s otvorem (průměr d = 30 mm) uzavřeným zátkou (špuntem, chcete-li), částečně naplněnou vodou. Vypočtěte sílu, kterou bude obsah nádoby V = 28 litrů vody (čili 28 kilogramů) tlačit na tu nebohou malou zátku. (Nejsem si jistý, zda takovou tíhu vůbec unese a že z nádoby „nevystřelí“, ale předpokládejme, že se udrží.)  Za hustotu vody dosaďte 1000 kg/m3, zemské zrychlení bude 9,81 m/s2. Vypočtenou tlakovou sílu F v newtonech zaokrouhlete na tři platné číslice (viz Poznámky) a dosaďte ji do vzorce

X =  F / 1,9166449

Číslice v čísle X označte ABCDEFGH (desetinné čárky si nevšímejte a číslici G nezaokrouhlujte) a použijte je pro výpočet souřadnic FINÁLKY:

N 50° 40.CDE´   E 13° 55.FGH´

Ověření i s obrázkem najdete zde:   

*  *  *

Poznámky

  • Pro upřesnění: zaokrouhlit např. číslo 12,345217 na tři platné číslice znamená výsledek 12,3. To není na 3 desetinná místa! (to by bylo 12,345)

  • Nehledejte ve výpočtech velkou vědu nebo chyták. Hladinu považujte za vodorovnou plochu, vzlínavost (elevaci) u stěny nádoby zanedbejte.

Literatura a obrázky

Widimský J. Jr.: Léčba arteriální hypertenze. Přednáška-prezentace, 2015.
Mlčochová, M.: Léčba arteriální hypertenze. Bakalářská práce na Farmac. fakultě v Hr. Králové, 2008.
Karen, I.: Léčba hypertenze fixními kombinacemi. Prezentace.
Málek, F.: Nová doporučení pro léčbu arteriální hypertenze. Prakt. lékáren. 2009; 5(3): 114–117
Málek, F.: Současná léčba esenciální arteriální hypertenze. Med. praxi 2011; 8(4): 156–159 
Souček, M.: Léčba hypertenze za speciálních okolností. Medicína pro praxi 1/2005
Dále články z tohoto oboru ve wikipedii a jinde na webu.
Obrázek mechanického tlakoměru: Pia von Lützen: Blood pressure measurment.jpg, licence GFDL,
   ostatní obrázky owner.

Konec

(CC BY-SA 3.0 CZ) ladislavappl  2023

GCAECMT – verze 1.3 z 13. 11. 2023

Napsáno v Kompozeru

Additional Hints (Decrypt)

Cebwqv zrmv qirzn fgebzl. Nm mnxbcarf b cnerm, gnx an arz anwqrf xrf.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)