Skip to content

💥 Poslední tanková bitva 2.SV 💥 Mystery Cache

Hidden : 10/13/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


💥 Poslední tanková bitva 2.SV 💥

 

 

Severozápadně od Tovačova, převážně na území okresu Prostějov, se odehrála na samém konci 2. světové války velká tanková bitva. Ta bývá považována za poslední tankovou bitvu 2. sv. války v Evropě vůbec. Také proto bychom si ji měli připomínat. Řada vesnic v oblasti bojů byla silně poničena. Obě bojující strany utrpěly těžké ztráty. Těchto bojů se účastnily i čs. jednotky pod vedením generála Karla Klapálka, který měl své sídlo ve Stříbrnicích. Tomáš Jakl, autor knihy Květen 1945 v českých zemích k této bitvě uvedl: „Došlo k poměrně velké bitvě v prostoru Čelčice – Klenovice, jižně od Prostějova. Je zajímavé, že tato bitva, která byla jednou z největších tankových bitev na našem území, nemá dodnes v literatuře ustálené jméno. Je to bezejmenná bitva a říká se jí bitva u Tovačova, bitva Čelčice – Klenovice nebo bitva pod Prostějovem. Byla to velká bitva a obě strany tam ztratily několik desítek tanků a samohybných děl.

 

Německá samohybná děla StuH 42 směřující na návrší s kótou 273 nad Skalkou. Vyfoceno u Cukrovaru v Bedihošti.

Na přelomu dubna a května 1945 se na střední Moravě vytvořila situace, v níž hrozilo německým jednotkám armádní skupiny "Mitte" obklíčení postupujícími vojsky 2. ukrajinského frontu pod velením maršála R. J. Malinovského ve směru od Brna a 4. ukrajinského frontu pod velením generála A. J. Jeremenka ve směru od Ostravy. Společně s nimi postupovala i 4. rumunská armáda a jednotky 1. čs. armádního sboru. Oba fronty se měly setkat v oblasti Olomoucka a Prostějovska a uzavřít tak obklíčení německé armády, která stále kladla vytrvalý odpor. Němcům zbývaly poslední hlavní ústupové cesty na linii Olomouc – Svitavy a Přerov – Prostějov – Boskovice. Velký význam pro ustupující německé jednotky měla i železniční trať Přerov – Olomouc – Česká Třebová. Značné síly německé skupiny armád "Mitte" v ústupových bojích teprve překračovaly slovenské hranice a potřebovaly tak získat čas. Proto ústupové cesty Němci tak houževnatě bránili. Zpočátku navíc i velmi úspěšně. Kromě toho v situaci, kdy úplná porážka a kapitulace německých vojsk byla již otázkou nikoliv několika příštích týdnů, ale spíše již jen několika příštích dnů.


Na konci dubna 1945 již byla fronta na čáře spojující obce Obědkovice – Pivín – Klenovice na Hané a Čelčice. Dne 26. dubna bylo osvobozeno Brno a 30. dubna byl osvobozen Vyškov. Fašisté soustředění na pomezí okresů Prostějov a Přerov ale neustávali v boji. Velmi těžké boje v posledních válečných dnech probíhaly u obcí Skalka, Klenovice na Hané, Čelčice, Pivín, Ivaň a Klopotovice. Těžké boje s nasazením tanků představovaly pro obyvatele malých hanáckých obcí v oblasti stálou hrozbu. Například obec Pivín musely osvobodit sovětské jednotky hned dvakrát. Poprvé se do obce dostala jen pěchota, bez podpory tanků a ta musela brzy ustoupit. Až s podporou tanků byla obec osvobozena definitivně.

Podle očekávání přišly těžké boje 2. května. O síle bojů kromě jiného svědčí i na 35 zničených tanků v okolí Klenovic, Čelčic a Ivaně. Klenovice byly osvobozeny 1. května 1945. Dne 3. května 1945 byla osvobozena Ivaň, téhož dne i Pivín a o den později Čelčice. Tovačov byl osvobozen 8. května 1945 a téhož dne až pozdě v noci byla definitivně osvobozena i Skalka. Nedaleký vrchol kopce pojmenovaný stejně jako obec Skalka byl pro ustupující Němce naprosto klíčový. Šlo o opěrný bod zajišťující možnost ústupu. Němci vyčlenili velké síly, aby tuto pro ně životně důležitou kótu 276 udrželi. Boj o tuto kótu vyvrcholil právě 8. května 1945 v nočních hodinách, kdy německé jednotky pod těžkou palbou spojenců konečně kapitulovaly. „V bojích o vrchol Skalky zahynulo přes 300 sovětských vojáků, 150 Rumunů, 10 Čechoslováků a před 500 Němců. Zničeno bylo 40 sovětských a 30 německých tanků a samohybných děl“, popsal před lety okolnosti tehdejších bojů.

 

Tanky vyřazené z boje na silnici z Čelčic do Klenovic na Hané. Tank na fotografii (v místě dnešního kříže)
střílel na samohybná děla StuH 42 na vzdálenost 1880m pod azimutem 241°

Klenovice na Hané byly důležitou obcí, u níž se odehrávala poslední tankové bitva. Podle dobových záznamů z kronik a vzpomínek pamětníků byla kolem obce spousta dělostřelectva. Prvního květnového dne 1945 vnikají do obce sovětské jednotky a obsazují ji, v obci se nachází množství tanků. Klenovice se stávají důležitým opěrným bodem pro vedení dalších bojů. 2. května ovšem německé letectvo opakovaně bombarduje obec, přitom je zničeno mnoho domů, jsou mrtví i ranění. Po tankistech přichází sovětská pěchota. V těsném sousedství Klenovic se rozhořely těžké boje trvající ještě několik dní 

Okolí obcí Ivaně a Klopotovic se na týden stalo významným bojištěm. Také zde se fašisté snažili udržet a krýt tak klíčové ústupové trasy pro přesunující se vojska. V tomto prostoru šlo především o udržení cesty Přerov – Prostějov. Válečná fronta zůstala v blízkosti Ivaně a Klopotovic prakticky až do úplného konce války a podepsání bezpodmínečné kapitulace poraženého fašistického Německa. Nejpřednější frontová linie byla vzdálena od Ivaně jen necelé tři kilometry. Podobně na tom byly sousední Klopotovice. Obě obce byly ostřelovány dělostřelectvem od Prostějova, Hrubčic a dalších obcí až do posledních hodin války.

Klopotovice zažily mnoho těžkých chvil ještě v období od 4. až do 8. května. V pátek 4. května byla obec silně ostřelována Němci z jejich palebných postavení v okolí, tu navíc bombardovalo i několik německých letadel. Celá obec byla tehdy v prachu a dýmu. Dělostřelecké souboje sovětských jednotek s německými trvaly až do noci. Dalšího dne nařídil sovětský velitel všemu zbylému obyvatelstvu, aby opustilo obec a odešlo směrem k Ivani. Ani v neděli 6. května nenastal klid zbraní. Němci opět ostřelují Klopotovice a ničí lidská obydlí. Ještě i další den probíhaly u obce těžké boje, především tankové souboje. Německé jednotky stále kladly tuhý odpor. Teprve v noci 8. května německé jednotky opouštějí svá postavení a ustupují severozápadním směrem.

Keš je umístěna asi ve čtyřech metrech v místě, kde je jeden ze dvou stromů "ustřelený" projektilem z tanku. Nesnaž se k ní dostat po ulomené části. Od války je již uschlá a hrozí velké nebezpečí, že by se pod tebou zlomila. Rostoucí kmen je však dostatečně pevný. Atletický šplhoun to zvládne jen po kmeni, méně zdatný může použít ramena většího kamaráda a nebo si přines žebřík.

Additional Hints (No hints available.)