Skip to content

Otmíčská hora - Geologická minulost v kamenech EarthCache

Hidden : 1/6/2025
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Otmíčská hora - Geologická minulost v kamenech

Dovoluji si vás pozvat do zajímavé geologické lokality bývalého lomu na úpatí Otmíčské hory, kde lze pozorovat vulkanické procesy zdejší krajiny před téměř pětisty miliony let. Budete se pohybovat na území volně přístupné přírodní památce.

 

Popis:

Otmíčská hora je unikátní geologickou lokalitou s bohatou historií. Zdejší diabasové skály vyprávějí příběh o sopečné činnosti, která se odehrála před miliony let. Během této Earthcache se vydáte na cestu časem a objevíte geologické procesy, které vytvořily tuto malebnou krajinu.

 

Otmíčská hora (401 m.n.m.) u Hořovic je součástí komárovského vulkanického komplexu z období paleozoika (prvohor), resp. svrchního ordoviku a tento vulkanický komplex převážně vznikl jako důsledek podmořského příbřežního vulkanismu. V tomto období se části budoucího Českého masivu nacházely hluboko na jižní polokouli Země. Výsledkem tohoto vulkanismu je také  podpovrchové přívodní těleso vulkánu Otmíčské hory. Bývalý nadzemní vulkán byl již erozí a denudací odstraněn. V západním svahu Otmíčské hory je starý opuštěný diabasový (čedičový) lom. Dříve těžený čedič je granulovaný, což svědčí o jeho prudkém zchlazení a dezintegraci při průchodu žhavé lávy přes zvodnělé pásmo podpovrchových hornin. Tato láva je považována za výplň přívodního kanálu vulkánu, tzv. diatrémy. Při kontaktu žhavé lávy a zvodnělých hornin dochází k prudké změně vody na páru, což způsobí tzv. freatickou explozi. Proto se v granulovaném diabasu  nachází velké množství xenolitů (tmavé slídnaté břidlice, úlomky vulkanických skel, starších drobně mandlovcovitých diabasů a světlé, zrnité tepelně metamorfované granitoidy). Stáří vulkanitů Otmíčské hory bylo stanoveno radiometrickou metodou U – Pb přibližně na 474 mil. let.

 

Otmíčská hora - lávové výlevy

 

 

Proces vzniku diabasu lze shrnout do několika bodů:

  1. Vznik magmatu: V hlubokých částech zemského pláště vzniká roztavená hornina – magma. Toto magma je bohaté na hořčík a železo a má bazické složení.
  2. Intruze magmatu: Magma proniká trhlinami a zlomy v zemské kůře směrem k povrchu. Často neprorazí až na povrch, ale utuhne v hloubce.
  3. Utuhnutí magmatu: Vlivem nižších teplot v zemské kůře magma postupně chladne a krystalizuje. Vznikají minerály jako pyroxeny (zejména augit), plagioklasy (živce bohaté na vápník a sodík) a menší množství olivínu, magnetitu a ilmenitu. Charakteristická je ofitická struktura, kdy lišty plagioklasů jsou prorostlé zrny pyroxenu.
  4. Následné geologické procesy: Po utuhnutí diabasu mohly na horninu působit různé geologické procesy, jako jsou tektonické pohyby, zvětrávání a metamorfóza. Tyto procesy mohly ovlivnit její vzhled a složení. Například autometamorfóza (působení horkých plynů a par uvolňovaných z magmatu) může vést ke vzniku sekundárních minerálů, jako je chlorit, kalcit a aktinolit.

 

Příklady výskytu v České republice:

Diabas se vyskytuje na mnoha místech v České republice, například v Železných horách, v okolí Třebíče (Chrtníky), v Českém středohoří a v Krkonoších.

 

 

Granulovaný diabas detail

 

Cíl:

Cílem této Earthcache je:

  • Seznámit se s geologickou stavbou Otmíčské hory.
  • Pochopit vznik a vlastnosti diabasu.
  • Objevit stopy po sopečné činnosti v okolní krajině.
  • Respektovat přírodní hodnoty této lokality.

 

Otmíčská hora granulovaný diabas

 

Úkoly:

  1. Pozorování: Na vrcholu hory (viz. waypoint úkol) najděte odkryvy diabasu. Jakou mají barvu, strukturu a tvar.
  2. Pozorování: V lomu lze ještě nalézt spousty diabasového materiálu nejen po těžbě, ale i díky erozi, která narušuje stěny lomu. Vezměte do ruky kámen a popište jaké jsou jeho vlastnosti?
  3. Výzkum: Jaký je rozdíl mezi lávou a magmatem? Jaký typ magmatu vytvořil diabas?
  4. Historie: K čemu se mohl využívat kámen, který se dříve těžil v lomu? Napište alespoň jednu možnost využítí.

 

Lom je volně přístupný a i v odkryvu můžete pozorovat procesy sopečné činnosti na stěnách lomu, ale i v suti a na balvanech.

 

Odkryv diabasu na vrcholu hory

 

Logování:

Chcete-li zalogovat tuto Earthcache, zašlete mi přes profil odpovědi na výše uvedené otázky. Do logu popište své dojmy z návštěvy a přiložte případně fotografie.

Poznámky:

  • Bezpečnost: Při pohybu v terénu dbejte zvýšené opatrnosti.
  • Odpadky: Odneste si všechny své odpadky.
  • Respekt: Nepoškozujte geologické útvary ani rostliny.

 

Zdroje: www.geologie-astronomie.cz a ústní konzultace na Přírodovědné fakultě UK s RNDr. Ondřej Sedláček, Ph.D.

 

Otmíčská hora - lom

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)