Skip to content

Ještědský hřbet EarthCache

Hidden : 8/28/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Právě se nacházíte na Ještědu, což je nejvyšší bod Ještědského hřbetu (1012 m n. m.). Proto si teď o něm něco povíme a později také o celkové geologii Ještědského hřbetu.

Ještěd (německy Jeschken nebo Jeschkenkoppe, polsky Jeszted nebo Jeszczed) je hora na severu Česka, jihozápadně od Liberce, nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu. S prominencí 517 metrů (převýšení od sedla v Jeřmanicích, které ho odděluje od Jizerských hor) jde o jedenáctou nejprominentnější horu v Česku.

Na vrcholu se nachází známý televizní vysílač v technicistním architektonickém stylu; v dolní části vysílače je umístěn hotel a restaurace. Na Ještěd vedou lanovky, na svazích je lyžařské středisko. Těsně pod Ještědem se nachází Horní Hanychov, nejzápadnější městská část Liberce. Masiv Ještědu je od roku 1995 součástí Přírodního parku Ještěd.

Geologie Ještědského hřbetu a pár slov o Ještědu:

Ještěd samotný není, jak se mnozí lidé domnívají, produktem sopečné činnosti. Ve skutečnosti je Ještěd tvrdým křemencovým sukem, vypreparovaným z okolních měkčích fylitů, vápenců a paleozoických břidlic.
Křemenec (kvarcit) je velmi tvrdá hornina. Je to vlastně jen vložka ve fylitech (=šedé jemnozrnné horniny se zelenavým, hnědým nebo nafialovělým odstínem, místy vystupují fylity na povrch: např. u obce Novina). Křemence najdeme všude v okolí Ještědu. Ojediněle jsou v křemencích pukliny, v nichž vznikly nádherné křišťály červené barvy. Odtud název Červených skal na jihozápadním svahu Ještědu, kde jsou tyto krystaly zachovány. Na téže straně se v křemencových skalách na puklinách vytvořily dvě skalní brány. Křemence jsou nejcharakterističtějšími horninami střední oblasti Ještědského hřbetu.KřemenecKřemenec


Méně jsou v okolí Ještědu roztroušeny devonské vápence, většinou velmi čisté.Devonský vápenecDevonský vápenec

 

Ještě koncem minulého století byly u Hanychova a na severovýchodních svazích Ještědu významné vápenky a vápencové lomy. Skutečnou zajímavostí okolí Ještědu jsou puklinové jeskyně ve vápencových vložkách, z nichž některé mají dosud zachovanou krápníkovou výzdobu, ale v některých byla zničena. Krápníková výzdoba je nejčiřejší, protože uhličitan vápenatý je v Ještědském hřbetu nejčistší v ČR. Možná znáte Hanychovskou jeskyni na severním úpatí Ještědu (jeskyni tvoří dlouhá, asi dvacetimetrová puklinová chodba, která byla dříve podzemním potokem). Další zajímavou jeskyní je tzv. Liščí díra nad Padouchovem, téměř na vrcholu kopce Vápenice (měří asi 35 metrů a má silně zvětralou krasovou výzdobu). Největší je Západní jeskyně na Vápenném u Jítravy (objevena v roce 1956).
V jihovýchodní části Ještědského hřbetu vystupují též vyvřelé horniny prvotního stáří. Jsou to zvláště porfyry a melafyry mezi Prosečí a Hodkovicemi (jejich barva kolísá mezi světle červenohnědou až k šedočerné). Vyskytují se v typické mandlovcovité podobě. Mandle mají pestrou výplň - pestré acháty (obaleny vrstvou chalcedonu), ametysty i záhnědy.
Na jižních svazích Ještědu vystupují místy i mladší horniny - druhohorní křídové pískovce. Pestrou skupinu skal tvoří Havraní návrší, ale častěji se však setkáváme s jednotlivými skalami, např. Havran nebo Vraní skála. Přímo v Jítravském sedle se bělají Bílé skály = Sloní skály (chráněný geologický útvar, vytvořený z nápadně bílého cenomanského pískovce, zvětrává do zvláště oblých tvarů).
Ještědský hřbet skrývá i různé užitkové nerosty, ale jen v malém množství. Přesto se však ve středověku těžilo stříbro, olovo, cín, kamenec a další.

Zdroje:

https://www.enviweb.cz/

https://cs.wikipedia.org/

Otázky:

1. Právě stojíte u takzvaného Rohanského kamene, který byl součástí hraničních kamenů, jenž dříve sloužili k vymezování hranic. Pokuste se určit horninu ze které byl vyroben.

2. Uveďte, jakou tvrdost má tato hornina na Mohsově stupnici tvrdosti.

3. Zkuste odhadnout výšku tohoto kamene. (i s "anténou") (tolerance 0,5 metru)

4. Napište jakou barvu má hornina, která se nachází okolo tohoto kamene a jestli je matná nebo lesklá.

5. Pod vámi se nachází platforma s občersvením a lavičkami, pomocí gps zjistěte její nadmořskou výšku.

6. Vyfoťte sebe nebo váš nick, tak aby v pozadí byl vidět vysílač Jěštěd a fotku nahrajte společně s logem.

Vaše odpovědi zašlete přes profil na moji e-mailovou adresu a poté se zalogujte. Pokud bude něco špatně, ozvu se. Pokud odpovědi nezašlete, bude log smazán.

 

 

Questions:

1. You are currently standing at the so-called Rohan Stone, which was part of the boundary stones that used to be used to demarcate borders. Try to determine the rock from which it was made.

2. State how hard this rock is on the Mohs hardness scale.

3. Try to estimate the height of this stone. (even with "antenna") (0.5 meter tolerance)

4. Indicate whether this igneous rock is deep or outcrop.

5. There is a platform with food and benches below you, first find your altitude and then try to guess the altitude of this platform.

6. Take a photo of yourself or your nickname so that the Jěštěd transmitter is visible in the background and upload the photo together with the logo.

Send your answers via profile to my email address and then log in. If something goes wrong, I'll call you. If you do not send answers, the log will be deleted.

Additional Hints (No hints available.)