Skip to content

Vodník Mystery Cache

Hidden : 6/24/2023
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vodník

(nové finální souřadnice od 5. 11. 23)

 Na topole nad jezerem
seděl vodník pod večerem:
„Sviť, měsíčku, sviť,
ať mi šije niť.

Tuhle Erbenovu baladu si jistě pamatujete ze školy.
Copak si vodník šije skoro potmě? Ještě si zkazí oči. Má nějak naspěch!

Zelené šaty, botky rudé,
zejtra moje svatba bude:
sviť, měsíčku, sviť,
ať mi šije niť.“

Tak je to jasné: ženit se bude!

Ráno, raníčko panna vstala,
prádlo si v uzel zavázala:
„Půjdu, matičko, k jezeru,
šátečky sobě vyperu.“

Matka má nějakou zlou předtuchu a rozmlouvá jí její úmysl:

„Ach nechoď, nechoď na jezero,
zůstaň dnes doma, moje dcero!
Já měla zlý té noci sen:
nechoď, dceruško, k vodě ven."

Leč dcera nedbá a jako zmámená odchází k jezeru.

První šáteček namočila –
tu se s ní lávka prolomila,
a po mladičké dívčině
zavířilo se v hlubině.

Bohužel neuměla plavat. Nebo se uhodila do hlavy a na chvilku ztratila vědomí, případně zpanikařila a vdechla vodu.

Vyvalily se vlny zdola,
roztáhnuly se v širá kola;
a na topole podle skal
zelený mužík zatleskal.

Víc už citovat nebudu. Je to jasné.

*  *  *

Vodník není pouze českým specifikem, vyskytuje se u většiny slovanských národů – konkrétně u západních a východních Slovanů. V jižní Evropě jsou mýty o vodním démonu známé jen Slovincům. Především u nás ale není obliba vodnických pověstí nikterak překvapivá – na našem území se vždy nacházelo velké množství vodních ploch, a tak se lidová slovesnost činila.

Vodník nebo také hastrman (z německého „wasserman“, přestože regionálních názvů bychom nalezli obrovské množství) má ve většině lidových vyprávění podobnou úlohu i zjev: obvykle je slušně oblečen v zeleném fraku a klobouku, má výrazné zelené vlasy i vousy. Vůči lidem nikterak dobrý vztah nechová, od strašení rybářů a mlynářů se uchyluje až k topení nebožáků, kteří se koupou v rybníce v nepravý čas. Mezi jeho oběti přitom patří především děti a – stejně jako v Erbenově baladě – mladé nevinné dívky. Vodníci se v mytologii chovali potměšile a zákeřně, ale postupem času se z nich staly spíše komické postavy, stejně jako z figury čerta, čehož v posledních desetiletích využila i řada televizních a filmových pohádek.

Pokud se ovšem vodníka bojíme natolik, že si už nepřipadáme nikde v bezpečí, můžeme se před ním chránit i různými bylinami. Mezi ně patří mimo jiné i kapradí či devětsil. Když vám však pouhá záštita nestačí a chcete se vodníka zbavit, můžete zvolit více způsobů. Svázat jej lze kupříkladu lýčím, klokočím posvěceným o Květné neděli či barevnými tkanicemi. Ovšem jeho kompletní odstranění se provádí ustřižením cípů vodníkova fraku, jejich omotáním kolem krucifixu a následným zakopáním do země. Dávejte si však pozor, vodník vám bude celou dobu v patách. Pokud totiž onen kus látky nedostane zpět do příštího svítání, zahyne. (cit. 1)

Dost však o České republice. Jak vodníka vidí v jiných slovanských zemích, kde v něj taky věří? V Polsku se vyskytuje jen v okolí řeky Biebrzy. Zde však není vodník až tak nebezpečný, nezabije vás. Ale nosními dírkami střílí bahno, které způsobuje popáleniny. Ve Slovinsku se zase vodník objevuje jako galantní mladík, který je údajně od pasu dolů buďto rybou či zelený, stejně tak jsou zelené i jeho vlasy a vousy. Tento démon má, stejně jako ten náš, oblibu v mladých dívkách. Z těch dělá své manželky a když je pustí za svojí rodinou, tak pouze připoutané na řetězu, aby mu neutekly. V Lužici věří, že se vodníkem můžou stát ti, kteří umřeli utopením. A v Rusku se tento démon zjevuje jako tlustý stařík, který pod vodou obhospodařuje stáda ryb. Může jezdit na sumci, ale i na koni a dalších zvířatech. V zimě hibernuje a když se oteplí, láme ledy. Na Ukrajině nosili lidé vodníkovi oběti, např. do hráze rybníka zakopávali koňskou hlavu, aby ji démon nebyl schopen protrhnout. (cit. 2)

Jak asi všichni víme, vodníka můžeme častokrát najít i v kultuře. Snad nejznámější je stejnojmenná báseň ve sbírce Kytice od Karla Jaromíra Erbena. Antonín Dvořák podle ní složil symfonickou báseň Vodník. Ale především je jednou z hlavních postav jeho opery Rusalka s nezapomenutelným Eduardem Hakenem v hlavní roli. V Jiráskově Lucerně vystupují dokonce dva vodníci. Zajímavé je, že český národ se bál vodníka ze všech Slovanů nejdéle. Lidé tu na něj věřili ještě ve 20. století. Jak však čas utíkal, stala se z něj obyčejná, spíše komická postava, která se často ukazuje v hlavních rolích nejednoho českého filmu či pohádky.

Jelikož vodníky ve většině zemí světa neznají, tak bývá problém s divadelní inscenací opery Rusalka. Řeší se to různě. Zatímco ho zobrazit jako starého zapšklého invalidního muže na kolečkovém křesle ještě chápu, tak nacpat Rusalku v noční košili do akvária a nutit ji tam zpívat je podle mne už za hranou...

Rusalky, vodní víly, hejkaly a další bytosti jsem přesunul do listingu keše Rusalka.

Jak najít keš

Ale vraťme se k onomu legendárnímu jezeru. Na jeho břehu kdysi někdo zhotovil lávku. Tedy spíše prkno, které položil na břeh jezera v místě přítoku nějakého menšího potoka. Dimenzoval ji od oka a asi šetřil – a podle toho to dopadlo. Svedli na chudáka vodníka – a Erben z toho udělal baladu.  Že by vodník zespodu prkno naříznul? Případně někdo jiný? Nebo že by praskla sama od sebe? To se už nikdy nedovíme. 

Úloha pro vás

V kůlně jste objevili šikovné prkno, které by se hodilo pro zhotovení lávky. Vaším úkolem bude zkontrolovat jeho rozměry a vypočítat, zda člověka  bezpečně unese. Aby se třeba neopakovala nehoda u Moldavy, kde se pod tíhou sněhu zhroutil přístřešek na nic netušícího odpočívajícího lyžaře. (Vzpomínáte na tu keš?) Prkno je smrkové, třídy pevnosti C24 (odpovídá naší třídě S10), 25 cm široké, 25 mm tlusté a cca 200 cm dlouhé, podepřené podpěrami vzdálenými od sebe L = 130 cm Osoba i s uzlíkem prádla bude vážit maximálně G = 100 kg a zatíží prkno přesně v polovině délky.
Použijte moderní způsob výpočtu metodou mezních stavů podle Eurokódu 5.  Viz následující obrázek:

Návod k výpočtu:

Přepočtěte návrhovou hmotnost pradleny G = 100 kg na newtony:  F = 9,80665 * G   [N]
Vypočtěte zatížení (ohybový moment Mo) prkna délky L = 1300 mm v ohybu:  Mo = F * L / 4   [N.mm]    
Vypočtěte průřezový modul prkna: Wo = b * h2 / 6. Šířka b = 250 mm,  výška h = 25 mm. Výsledek Wo bude v mm3.
Ještě vypočítejte namáhání (napětí) v ohybu:   σo = Mo  /  Wo   [MPa] 
Pro rostlé dřevo třídy C24 zjistíte z tabulky 3 jeho charakteristickou pevnost  fk = 24 [MPa] 

V tabulce 3.1 vyhledejte koeficient kmod (použijte hodnotu 0,70 pro krátkodobé zatížení a 3. třídu provozu (vlhko)) a v tabulce 2.3 najděte součinitele spolehlivosti materiálu  γM (pro rostlé dřevo vyberte 1,3)

a vypočtěte návrhovou pevnost  fd = fk * kmodγM  [Mpa]  a koeficient bezpečnosti  kb fd σo .

Pokud vyjde  kb > 1, tak je návrh v pořádku.

Výpočet souřadnic:

Hodnoty σofd  [v MPa] zaokrouhlete obvyklým způsobem na jedno desetinné místo. Pak dosaďte: 

X = (σo * fd ) / 16,589044        (!!! změna od 5. 11. 23 !!!)

Číslice v čísle  X označte ABCDEFGH (desetinné čárky si nevšímejte a číslici G nezaokrouhlujte) a použijte je pro výpočet souřadnic FINÁLKY:

N 50° 38.BCD´   E 13° 43.EFG´

Ověření je zde:  GeoCheck.org

Poznámky

  • Keš byla v říjnu 2023 rozkousána nějakým zvířetem a proto jsem ji umístil kousek vedle. Jenže po třech dnech opět zmizela! A dokonce byla překryta stejným kamenem, kterým jsem ji zakryl. Tak jsem ji přemístil na západ od Teplic. Aspoň to Mostečáci nebudou mít tak daleko a kazisvět zas ne tak blízko... 

  • Výpočet jsem nechal stejný, jen dělitel ve vzorci je pochopitelně jiný.

  • Teď je finálka trochu dál od parkoviště. V létě tam může být v horkém dni s parkováním trochu problém. Po cestě bývá bláto i v suchém období

  • Zde popsaný výpočet je dosti zjednodušený. Existuje ještě pár koeficientů a parametrů, kterými vás už nechci zatěžovat. Např. zátěž větrem, sněhem, korekce na smyk a krut nebo na velikost prkna atd.

  • Výpočet vypadá hrůzostrašně, ale je to jen zdání! Proto jsem dal obtížnost jen D3.

  • U finálky se orientujte i podle fotohintu v geochecku, protože signál v listnatém lese pod vysokými stromy není valný. Zaměřoval jsem finálku celkem  ve čtyřech různých dnech, ale pokaždé to vyšlo jinak.

  • Pokud máte výpočet od dřívějška, tak si zkontrolujte, zda máte verzi listingu aspoň 1.6 z 5. 11. 2023 !!!

  • Literatura
    (1) https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/mytologie-vodnika-co-nam-erben-zatajil
    (2) https://www.bydlenijehracka.cz/blog/vodnik-odkud-se-vynoril-poprve-/
    (3) https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusalka
    (4) https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADla
    (5) https://cs.wikipedia.org/wiki/Hejkal
    (6) http://stavebnikomunita.cz/profiles/blogs/materialove-charakteristiky-drevenych-konstrukci-dle-env-1995-1
    (7) https://stavba.tzb-info.cz/drevene-konstrukce/13762-priklady-vypoctu-podle-eurokodu-5-i
    (8) Erben, K. J.: Kytice. 1853
    Obrázek Vodník u řeky Ohře, autor Horakvlado, CC BY-SA 4.0, ostatní owner.

*  *  *

Konec

GCAAF7W – verze 1.6 z 5. 11. 2023

(CC BY-SA 3.0 CZ)  ladislavappl 2023

Napsáno v Kompozeru


Additional Hints (Decrypt)

An iryxéz fgebzr. Ivm sbgxn i Trbpurpxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)