Skip to content

Den koní Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching Event! The date of the Event has passed. We automatically archive Events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived Events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Monday, May 29, 2023
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

29 May 2023, 18:30 - 19:00

Mezinárodní den koní

Existuje mnoho mezinárodních, významných, národních, speciálních dní a svátků.

Mezi ně patří i Mezinárodní den koní, který připadá na 29. 5.

Za významné mezníky a katalyzátory vývoje naší civilizace je historiky obvykle zmiňováno ovládnutí ohně, zpracování kamene a kovů, vznik zemědělství, náboženství, objevení písma nebo inovativních technologií. Na koně, kteří zásadním způsobem transformovali náš svět, se ale v učebnicích dějepisu často zapomíná.

Mezinárodní den koní oslavuje přátelství, které jsme za tu dobu mezi sebou stihli vybudovat, a připomíná, jakým jsou koně půvabným, ladným a zároveň silným stvořením.

Evropský den koní slaví města sítě EURO EQUUS od roku 2015.

Evropské město koní

Jedinečný titul Evropské město koní si předávají města sdružená v EURO EQUUS od roku 2016. Toto putovní ocenění je zaregistrováno Evropskou komisí a mohou jej tedy používat pouze města zapojená v síti EURO EQUUS, tedy sídla s hlubokou dostihovou tradicí nebo tradicí chovu koní.

Prvním nositelem titulu byla v roce 2016 portugalská Golegã, v roce 2017 belgický Waregem, dále rok 2018 patřil španělskému Jerezu, v roce 2019 převzala pomyslné žezlo polská Wrocław a konečně v roce 2020 zakončily tento cyklus Pardubice.

                                                                                             

Kůň domácí (Equus ferus f. caballus) nebo pouze kůň je domestikované zvíře patřící mezi lichokopytníky. V minulosti byli koně využíváni především pro zemědělské práce, k přepravě zboží a osob, od 20. století slouží hlavně k odpočinkové jízdě a sportu.

Samice koně se nazývá klisna nebo kobyla, nebo také hřebice. Podle některých zdrojů se označení používá podle toho, zda již samice měla potomky, nebo ne. Klisna je označení pro samici, která hříbě ještě neměla, kobyla naopak ano.

Plemenný samec je hřebec, vykastrovaný pak valach, jednostranně vykleštěný pak jirčák nebo klepec.

Mládě koně se nazývá hříbě. Samice je v říji, se říjí nebo je říjná. Na říjnou klisnu hřebec reaguje flémováním. Gravidní samice se označuje pojmem březí. Porod je nazýván hřebením. Věda zabývající se koňmi je hipologie.

                                                                            

Evoluce:

Samotný rod Equus vznikl před asi 3,4–3,9 miliony let. Dobu ledovou přežili dva předkové koně – kůň Převalského, který díky péči zoologických zahrad přežívá dodnes a bývá označován nově spíše za sesterský taxon, a tarpan, který byl lidmi vyhuben.

Předci dnešního koně jsou zařazeni do období před 60 miliony let. Kůň se vyvíjel na území dnešní Severní Ameriky. Díky tomu, že byly tehdy kontinenty spojené, dostali se předci koní i do oblastí dnešní Asie. Koně v Severní Americe vyhynuli zhruba v období před 11 až 13 tisíci lety. Znovu se sem vrátili až dlouho po své domestikaci v 16. století spolu s osadníky z Evropy; proto bývají volně žijící koně v Americe považováni za zdivočelý, nikoli divoký nebo reintrodukovaný druh.

                                                                    

Základní dělení plemen je podle stupně prošlechtění, a to na:

primitivní plemena, kulturní plemena.

Podle původu se koně dají rozdělit do čtyř skupin:

  • Skupina koní mongolských (stepních) – jejich předkem je kůň Převalského, patří sem např. kirgizský kůň, baškirský kůň, sibiřský kůň, kazašský kůň, kabardinský kůň, altajský kůň,…
  • Skupina koní východních (orientálních) – jejich předkem je tarpan
  • podskupina koní íránských – achatelkinský kůň, jomutský kůň, lokajský kůň, karabašský kůň, perský arab
  • podskupina koní tarpani – konik, hucul, …
  • podskupina koní arabského typu – arabský plnokrevník, berberský kůň, Shagya arab, těrský kůň, španělský kůň, andaluský kůň, lipicán, starokladrubský kůň, orlovský klusák, quarter horse, american paint horse, pinto, appaloosa, criollo, passo fino, francouzský jezdecký kůň, trakénský kůň, norfolk, yorkshirský kůň, hunter, morgan, švédský teplokrevník, brumby,…
  • podskupina koní anglického typu – anglický plnokrevník, angloarab, český teplokrevník, hannoverský kůň atd..
  • Skupina koní západních – jejich předkem je kůň západního typu (již vyhynul), patří sem např. norik, hafling, belgický kůň, persheron, clydesdalský kůň, shirský kůň, torijský kůň, bitjug, …
  • Skupina koní severských (nordických) – např. fjordský kůň, pony (shetlandský pony, dartmoorský pony, exmoorský pony, velšský pony), connemarský pony, …

Podle temperamentu:

Chladnokrevní koně, teplokrevní koně, plnokrevní koně, polokrevní koně

Zbarvení:

Hnědák, vraník, bělošu, albín, ryzák, plavák

Sport:

Dostihy (na rovinové dostihy, překážkové dostihy a klusácké dostihy), drezura, parkur, soutěž jezdecké všestrannosti neboli military, cross, polo, kočárové soutěže, vozatajství, westernový sport (trail, cutting, barrel racing, polo bending, western pleasure, reining, western horsemanship).

Známí a fiktivní koně:

Jolly Jumper - fiktivní kůň z francouzsko-belgických komiksů o Lucky Lukovi.

Rocinante - je jméno koně Dona Quiota z románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, jehož autorem je Miguel de Cervantes y Saavedra.

Stínovlas - (anglicky Shadowfax) je literární postava koně z knihy J. R. R. Tolkiena Pán prstenů. Byl to nejrychlejší kůň v Rohanu.

Truhlík - je kůň Zeměplošského Smrtě.

Hatátitlá - "Blesk" – hřebec – dostal jej Old Shatterhand od jeho bratra Vinnetoua jako dárek na uvítanou.

Ilči - "Vítr", Vinnetouův věrný Přítel.

Čchollima - je mytický okřídlený kůň, který pochází ze staré čínské literatury, a jeho zobrazení se ve východoasijských kulturách vyskytuje poměrně často. Dle legendy je tento kůň příliš rychlý a vznešený na to, aby ho mohl osedlat obyčejný smrtelník.

Pegas - je v řecké mytologii okřídlený kůň, syn boha moří Poseidóna a Medúsy.

Jednorožec - je bájný tvor, který je obvykle zobrazován v podobě bílého či černého koně či v minulosti antilopy s jedním nápadně dlouhým rohem uprostřed čela. Od křesťanského středověku je považován za symbol síly, čistoty, života, štěstí, krásy a panenství. Proslul jako heraldická figura a štítonoš, zejména britského státního znaku.

Hippocampus -  je řecké označení pro mytologické monstrum, bájné zvíře v podobě mořského koně, který má přední polovinu těla koně a zadní polovinu těla ryby.

Kelpie - je nadpřirozená bytost z keltské mytologie. Většinou na sebe bere podobu koně, který má od půlky těla rybí ocas, dokáže se však přeměnit i do lidské podoby.

Šemík - je bájný kůň z českých historických pověstí. Jeho pánem byl Horymír, vladyka neumětelský, kterého Šemík zachránil před jistou smrtí odvážným skokem ze skály u Vyšehradu.

Trójský kůň - je v řecké mytologii předposlední akt deset let trvající trójské války. Byl to dar, který v sobě ukrýval skupinu vojáků.

Burák - je v islámské mytologii nebeský okřídlený oř, který vozil proroky. Nejznámější je příběh o proroku Mohamedovi, kde Burák přenesl Mohameda z Mekky do Jeruzaléma

Tulpar - je šedý či rudý okřídlený kůň v turkické mytologii, který je často osedlán různými hrdiny. Podobá se dalším okřídleným mytickým koním jako je řecký pégasos, arabský burák nebo čínský čchollima.

                                                                    

Asi nejslavnější hřebčín u nás: Kladruby

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domovem nejstaršího původního českého plemene koní – koně starokladrubského. Jde o jediné plemeno na světě vyšlechtěn pro ceremoniální účely panovnických dvorů, a jehož tradice chovu sahá minimálně do 14. století

                                                                   

Zdroj:

https://www.euro-equus.eu/evropsky-den-koni

https://www.nhkladruby.cz/historie

https://www.zuty.cz/blog/oslavte-svou-lasku-ke-zviratum--mezinarodni-den-koni-je-za-dvermi/

https://equichannel.cz/clanky/zajimavosti/mezinarodni-den-koni-poklekneme-nasi-ctyrnozi-souputnici-si-to-zaslouzi

Kolečka budou a zdarma jej má Maxmilián, Maxim, Max, Maxima, Elmar, Elemir a ten, kdo v daný den slaví narozeniny.

 

 

Additional Hints (Decrypt)

„Nav arwelpuyrwší xha arqbfgvuar fybib ilepraé i uarih.“

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)