Skip to content

Krížfitová Mystery Cache

This cache is temporarily unavailable.

JuRoot: Podla predoslych logov tato keska nie je pravdepodobne na svojom mieste. Disable do kontroly a pripadnej opravy ci rozhodnutia, co s nou dalej.

More
Hidden : 2/3/2023
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Ako zistíte, že niekto robí krížfit? Povie vám to.
staré indiánske príslovie

Áno, ak nie ste na internetoch prvý deň a niekedy ste sa čo i len okrajovo mihli okolo fitnessového sveta, zrejme ste sa stretli s chránenou obchodnou značkou, ktorú v tomto listingu úmyselne neuvádzam v jej pravom znení. A spolu s ňou ste sa pravdepodobne stretli aj s vyhraneným názorom, ktorý orodoval absolútne za alebo zásadne proti krížfitu, s pestrými dôvodmi na oboch stranách. Úlohou tohto listingu však nebude žiadna konkrétna agenda, ktorá by mala argumentovať proti či v prospech, ale ako to už pri záľubách kešerov býva, pokúsi sa predstaviť kešerstvu okolo túto aktivitu.

Či už krížfit nazveme jeho obchodným menom, označíme ho za funkčný tréning, HIIT (High Intensity Interval Training) alebo inak, dostaneme sa k tréningu, ktorý len ťažko zaradíme do jednej skupiny s inými disciplínami. Bežne sa tu kombinujú cviky gymnastické, kulturistické, vzpieračské či výkonnostné. Vykonávajú sa vo veľkom počte opakovaní v krátkom čase a ich cieľom nie je rozvoj športovca v jednej konkrétnej disciplíne, ale posilnenie svalov a zlepšenie kondície použiteľných pri každodenných činnostiach, ktoré sú prirodzene komplexné a vyžadujú zapojenie rôznych častí tela.

V typickom krížfitovom gyme nenájdeme preto veľa strojov, s ktorými by sme precvičovali izolovane jednu skupinu svalov, ale množstvo "voľných váh" - veľkých obojručných činiek (olympijských tyčí), jednoručiek, kettlebellov, medicinbalov. Popri nich sa vyskytnú aj veci na kardio - švihadlá, veslovacie trenažéry či bicykle - a gymnastiku - kruhy, bradlá a hrazdy. Prvý vstup preto môže vyzerať dosť zmätočne, pretože ak prichádzate s obrázkom typického fitnesscentra v hlave, uvidíte skôr veľký voľný priestor, ktorý sa počas tréningu zmení na pestré ihrisko (nie len) pre dospelých.

Tým sa nevyhnutne dostávam k tomu, ako vyzerá typický tréning. Pokiaľ necvičíme sami v domácej "posilke" a prídeme na krížfitový tréning, čaká nás skupinové cvičenie vedené trénerom. Po rozcvičke typicky prejde hodina do silovej časti a zlepšovaniu techniky cvikov, takže bez ohľadu na to, či som tam prvý alebo stý krát, vzniká priestor na prípravu a samozrejme nevyhnutný koučing od skúsenejších predtým, než začne intenzívnejšia časť. Tou je takzvaný WOD (Workout of Day), kde prichádzajú na rad predpísané opakovania často striedaných cvikov sprevádzané rôznymi časovými limitmi. Záverom tréningu po nevyhnutnom vydýchaní sa a "vychladnutí" je ešte priestor na doplňujúce cviky a strečing. Z približne hodiny stráveného času tak aktívne cvičíme maximálne pár desiatok minút, no práve spojenie vysokej intenzity a vhodného nastavenia času z takéhoto tréningu robí nástroj na všestranný rozvoj v sile a vytrvalosti.

V tomto momente by som mohol prejsť do evanjelizačných rečí o tom, ako akékoľvek cvičenie prospieva zdraviu, zlepšuje náladu, kontroluje hmotnosť, znižuje zlé čísla a zvyšuje dobré čísla ktoré na nás merajú lekári alebo pomáha pri tvarovaní (pre nás) ideálnej postavy a tak ďalej a tak podobne. To by som ale mohol urobiť copy&paste z akejkoľvek nesúvisiacej témy, takže sa poďme posunúť k riešeniu tejto mysterky.

Podobne, ako si kešeri v priebehu času začali zjednodušovať komunikáciu rôznymi výrazmi, ktoré využívajú, aj pri krížfite či príbuzných fitnessových disciplínach narazíme na najrôznejšie názvy a skratky, ktoré dávajú cieľovej skupine zmysel a vyzná sa v nich. V prípade krížfitu ide o označenia rôznych formátov, ktoré diktujú napríklad časový interval alebo počty opakovaní a taktiež označenia rôznych cvikov, ktoré navyše môžu byť kombináciou iných. Ako známy príklad použijem napríklad angličák, teda cvik, pri ktorom sa cez pozíciu drepu dostaneme do kliku z ktorého následne vyskočíme hore. Po pár opakovaniach začne byť jasné, prečo sa používa ako forma fyzického trestu na niektorých súťažiach 😅

Riešenie tejto kešky teda bude (zrejme očakávane) spočívať práve v "dešifrovaní" krížfitového tréningu napísaného na tabuli a spočítaní potrebných údajov. Tie následne postačí nahodiť do vzorca, (kto má chuť) môže overiť riešenie a vydať sa na odlov. Pri riešení nezabúdajte na informácie získané aj v tomto listingu (osobitne pripomínam časť o komplexných cvikoch).





A = počet opakovaní s rukami na zemi
B = počet opakovaní s pozíciou drepu
C = počet opakovaní s výskokom

N 49 13.(A + 5)
E 018 43.(A + 2*B + C + 29)
⚙️ Overiť súradnice

 

Odpovede sa samozrejme dajú zistiť spoza monitora, prípadne ak sa niekto cíti, tak aj empiricky. Pri druhom spôsobe riešenia však musím varovať, že nenesiem žiadnu zodpovednosť za čokoľvek, čo vás cestou postretne. Ale pochváľte sa časom 😜

Additional Hints (No hints available.)