Skip to content

Khodlovi Mystery Cache

Hidden : 1/29/2023
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Khodlovi

 

Vítejte v listingu naší další kešky. Tentokrát bych rád prostřednictvím této kešky připomněl hrdiny odboje během Protektorátu Čechy a Morava. Keška má totiž za cíl připomenout rodinu Khodlových. Na tyto hrdiny by se totiž nemělo nikdy zapomínat. 

 

 

 

 

V Praze byla síť rodin, které parašutistům nezištně pomáhali, zejména ze Sokola. Jednou z nich byli právě i Khodlovi – manželé Emanuela a Václav a také jejich syn Václav mladší. Měli také vilu Emku ve Svépravicích u Prahy – letní byt, kde nechali parašutisté některé své věci. O oba muže se Khodlovi starali tak pečlivě, že Emanuele Kubiš s Gabčíkem dokonce říkali „mámo“.

 

Emanuele Khodlové – rozené Smržové, která byla pro parašutisty Gabčíka a Kubiše doslova „mámou“, bylo toho roku 44 let. Starala se o domácnost a byla členkou Sokola jak v pražských Vysočanech, tak taky ve Svépravicích. Její manžel Václav byl o 3 roky starší a pracoval jako kontrolor a montér u firmy Českomoravská Kolben a Daněk. I on a jejich syn Václav, který měl pouhých 22 let, byli členy Sokola ve Vysočanech.

Do odboje se Khodlovi zapojili právě přes sokolskou odbojovou organizaci s tím, že součástí byli taky Emanuelini bratři Václav a Jaroslav Smržovi. Od druhého jmenovaného si Václav Khodl mladší půjčil pánské jízdní kolo pro Jana Kubiše. Tomu se pak kolo hodilo při útěku z místa činu po útoku na Heydricha.

Parašutisté ze skupiny ANTHROPOID se již krátce po svém příjezdu do Prahy pomocí ilegální organizace Obec sokolská v odboji (OSVO) dostali do Vysočan. A to konkrétně k Jaroslavu Piskáčkovi. Jaroslav Piskáček byl bývalým náčelníkem vysočanského Sokola a v té době měl již kolem sebe soustředěnu tzv. pětku, sestavenou ze svých nejbližších bývalých funkcionářů. Právě s těmito nejbližšími začal Jaroslav Piskáček řešit zadání, které mu bylo předloženo na jednání úzkého vedení OSVO, a to ubytovat oba parašutisty ze skupiny ANTROPOID. Uvedená schůzka proběhla v první polovině ledna roku 1942 a již na této schůzce vedoucí cvičitel dorostu Jaroslav Smrž prohlásil, že by bylo možné ubytovat parašutisty u jeho sestry Emanuely Khodlové. Důvodem jeho návrhu byl fakt, že Václav Khodl pobýval často na montážích a rodina vlastnila větší byt a to ve Valdecké ulici čp. 659/16 ve Vysočanech. Je tedy pravděpodobné, že krátce po této schůzce došlo k přesunu obou parašutistů na vysočanskou adresu ke Khodlům. Pobyt parašutistů se však neodbýval jen tam. Parašutisté přebývali samozřejmě také u Jaroslava Piskáčka a Gabčík přespával i u bratra Emanuely Khodlové Václava Smrže na Proseku. Khodlovi umožnili parašutistům využívat vilu ve Svépravicích. Jednu část v té době obýval František Kratochvíl odborný učitel a jeden byt zde byl volný. Do této vily byl postupně přenesen z Horoušan veškerý operační materiál.

            Do dění kolem parašutistů byl samozřejmě zapojen i syn manželů Khodlových Václav. Ten často doprovázel parašutisty po jejich cestách po Praze a to i ve společenství se svým spolužákem Jiřím Hofmanem. Brzy se vztah parašutistů hlavně k paní Khodlové natolik prohloubil, že ji začali nazývat mámou a také se k ní jako k matce chovali. Ke svátku matek ji společně koupili květinu. Khodlovi rovněž Janu Kubišovi společně s Jaroslavem Piskáčkem zajistili u krejčího Formáčka z Vysočan ušití nových šatů.

            Úkryt u Khodlů byl využíván téměř nepřetržitě až do vykonání atentátu na R. Heydricha. Parašutisté přicházeli a odcházeli nepravidelně a byli i případy, kdy se vraceli až po delším čase. Po příchodu Josefa Valčíka a Adolfa Opálky do Prahy znali adresu Khodlových i tito parašutisté.

Do podpůrné sítě parašutistů byl zapojen i syn Václav. Parašutisté na něj přenášeli svůj optimismus, který pramenil ve víře v brzký konec války, který na britských ostrovech obecně v československém vojsku panoval. Po atentátu a hlavně při tvrdém psychologickém tlaku na obyvatelstvo jej však postihla velká deprese, která se ještě prohloubila po odhalení úkrytu parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje. O tom, že byli parašutisté dopadeni se dozvěděl z denního tisku ráno, když jel do školy k maturitě, kde byly zveřejněny i jejich fotografie. Konfrontací datumu zveřejnění snímků a poslední návštěvy parašutistů u Khodlových mu bylo jasné, že je opravdu mají.

V úterý 14. července 1942 se odpoledne sešli sourozenci Smržovi v nemocnici, kde ležela Marie Smržová, manželka Václava Smrže. Tehdy jejich nejstarší sestra Emanuela prohlásila, že při zatčení veškerou vinu vezme na sebe. V podvečer tohoto dne v 19:30 byla celá rodina zatčena.

                                                                                                                                                                                                                  (zdroj: https://mauthausen.webnode.cz)

 

 

Jak na kešku:

 

 Samotné luštění kešky má dvě části. Prvně budete muset odpovědět na pár otázek a pak budete muset pár indicií sesbírat přímo v terénu, u vily Emka v pražských Horních Počernicích (tedy na úvodních souřadnicích).

 

A,B = Václav Khodl se narodil 2A.října 189B

C = Václav Khodl a Emanuela Smržová měli svatbu 18. října 191C v evangelickém kostele reformované kalvínské církve u Klimenta na Praze 1.

D = Vila Emka, která se nachází na úvodních souřadnicích, byla postavena v roce 192D
 

E = Snoubenka Václava Khodla ml. se jmenovala Františka. Zemřela po zatčení svého milého na psychické i fyzické vyčerpání. Pořadí třetího písmena jejího příjmení v abecedě vám dá indicii E

 

A teď následují indicie přímo v terénu, u nebo poblíž vily Emka. Pamětní deska, která je na fotce v listingu, s luštěním nesouvisí. Na úvodních souřadnicích je jiná deska.

 

F = Zadíváme-li se na vilu, uvidíme pamětní desku. Počet písmen v prvním řádku textu na ní, vám dá indicii F

G = Na předposledním řádku nalezneme datum ve tvaru 2G.X.1942

H = Poblíž vily nalezneme i autobusovou zastávku Khodlova, jezdí zde linky 223 a 20H

 

 

N 50° 0(D-E).(C-A)(D-B)(G-H)

E 014° (FxB).(C)(E+F)(B+G)

 

 

Ke kešce:

 

Kešku naleznete kousek od úvodních souřadnic. Na finálkách prosím nic nenič, nic nerozhrabuj - stačí hledat očima. Po zápisu do logbooku vracej přesně tam, kde byla a přesně tak, jak byla. Prosím, šetřete místem v logbooku, nepoužívejte razítka ani samolepky. Logbook bych pak musel vyměňovat skoro každý týden.

Doufám, že se vám bude keška i celé téma líbit. Budeme se na vás těšit opět u naší další kešky, kterou pro vás připravujeme.

Team Sumeccache

 


 

 

Additional Hints (Decrypt)

avp arceruenohw nav aravp, fgnpí fr xbhxng n uyrqng bpvzn - ieng mcágxl gnx, wnx olyn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)