Skip to content

Den puzzle Event Cache

This cache has been archived.

baobaab: papa lala, místo pro další

More
Hidden : Sunday, January 29, 2023
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

29 January 2023, 18:30 - 19:00

Den puzzle

Existuje mnoho mezinárodních, významných, národních, speciálních dní a svátků.

No a na 29. ledna připadá den puzzle.

Puzzle, v češtině buď pazl nebo též zdomácněla výslovnost pucle či puclíky, je skládačka vzniklá rozřezáním destičky s obrázkem na drobné dílky charakteristických tvarů, které do sebe zapadají jen jediným správným způsobem. Později vznikly různé varianty, např. 3D puzzle, kdy se skládá prostorový objekt, např. model nějaké slavné budovy nebo koule.

                                            

Anglické slovo puzzle označuje jakýkoli hlavolam, skládačku, záhadu nebo také křížovku. Do češtiny a mnoha dalších jazyků bylo přejato pro označení konkrétního typu skládačky, pro kterou se v angličtině používá označení jigsaw puzzle (slovo jigsaw označuje přímočarou či lupénkovou pilku, kterou se původně destička s obrázkem rozřezávala).

Puzzle se běžně objevují v mnoha různých velikostech, počínaje jen několika velkými dílky (pro malé děti), až po puzzle o mnoha tisících dílků.

Typické velikosti prodávaných skládaček: 20 dílků, 24 dílků, 48 dílků, Mini 54 dílků, 60 dílků, 80 dílků, 99 dílků, 100 dílků, 200 dílků, 260 dílků, 300 dílků, 400 dílků, 500 dílků, 750 dílků, 1 000 dílků, 1 500 dílků, 2 000 dílků, 3 000 dílků, 4 000 dílků, 5 000 dílků, 6 000 dílků, 9 000 dílků, 10 000 dílků, 13 200 dílků a 18 000 dílků.

                                          

Největší komerčně prodávaná puzzle mají přes 50 000 dílků; Guinnessova kniha rekordů uvádí jako puzzle s nejvíce dílky skládačku o 551 232 dílcích, která byla v roce 2011 sestavena ve sportovní hale ve vietnamském Ho Či Minově Městě.

A jiný zdroj uvádí, že na skládání největšího puzzle na světě se podílelo celých patnáct tisíc lidí! Společně v německém Ravensburgu poskládali obrázek, který se skládal z více než milionu dílků a zabíral plochu 600 čtverečních metrů.

Víte, že už je stará více než 250 let?

Zásluhu na „objevení“ puzzle má londýnský kartograf John Spilsbury, který roku 1760 nalepil svou mapu na dřevěné prkénko, které poté rozřezal. Skládání malých dílků nemělo sloužit pro zábavu, pan Spilsbury ho zamýšlel použít jako učební pomůcku pro výuku zeměpisu.

 Ze školních lavic se puzzle rozšířilo do širokého povědomí i mimo Anglii až ve druhé polovině 19. století. Zásluhu na tom měl vynález lupénkové pily, kterou šlo vyřezat ze dřeva roztodivné tvary, které do sebe přesně pasovaly. Od toho byl k nové, šikovné hře už jen krůček.

Její obliba pak stoupala raketovou rychlostí. Není divu: byla jednoduchá, a přitom dokázala zaujmout. Nastavit různé stupně obtížnosti šlo samo - stačilo jen zmenšit dílky nebo je vyřezat nepravidelné. A hlavně - šikovný děda dokázal puzzle vyrobit doma takřka na koleně.

V ČR existuje dokonce soutěž ve skládání puzzle s názvem Puzzlemánie.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Puzzle

https://zena.aktualne.cz/rodina/puzzle-fenomen-stary-uz-ctvrt-tisicileti/r~i:article:737732/

https://puzzle24.cz/istoria-pazl

Kolečka budou a bude jej mít zdarma Zdislava, Zdislav, Zdeslava, Zdeslav, Zdík a Zinaida nebo ten, kdo v daný den slaví narozeniny.

 

 

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)