Skip to content

PUTOVÁNÍ MEZI MOSTY -- PuM 50. Letterbox Hybrid

Hidden : 12/24/2022
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


PUTOVÁNÍ MEZI MOSTY

JEDNÁ SE O OBÁLKOVOU PROCHÁZKU MEZI MOSTY LEMUJÍCÍCÍ ŘEKY CHRUDIMKU A LABE V TÉMĚŘ SRDCI PARDUBIC. FORMOU POHODOVÉ POTULKY SE SEZNÁMÍTE SE SOUČASNOU REALITOU A NAVÍC JSEM SE SNAŽIL DO LISTINGU PŘILOŽIT STARÉ SNÍMKY TĚCHTO PROSTORŮ, KTERÉ VÁS PŘIVEDOU DO DOB DÁVNO MINULÝCH A MŮŽETE SI TEDY PŘI RŮZNÝCH ZASTAVENÍCH PŘEDSTAVIT JAK NÁM TO TADY V PARDUBICÍCH TAKÉ KRÁSNĚ VYPADALO.

NA RŮZNÝCH MÍSTECH JSEM PŘIPRAVIL NĚKOLIK JEDNODUCHÝCH OTÁZEK, ABYCHOM SPLNILI REGULE TOHOTO DRUHU KEŠE A PAK SE VYDÁTE PRO FINÁLKU DO TAKÉ ZAJÍMAVÉHO PROSTORU.  

TAKTO TO TADY VYPADALO V ŠESTNÁCTÉM STOLETÍ.

A TAKTO V ROCE 1839.

A TAKTO  JEŠTĚ PONĚKUD POZNĚJI.

ALE MY SE DOSTANEME DO REÁLU A TEDY DO ROKU 2023.

ZAČÍNÁME NA SOUŘADNICÍCH.

N 50° 02.209 E 015° 47.067

STOJÍME V BUBENÍKOVÝCH SADECH PŘED POMNÍKEM BÝVALÉHO ÚSPĚŠNÉHO STAROSTY VÁCLAVA BUBENÍKA . TOTO MÍSTO JE NAŠIM VÝCHOZÍM BODEM.

KOLIK BETONOVÝCH SLOUPKŮ STOJÍ PO OBOU STRANÁCH POMNÍKU? = A

DÁLE SE VYDÁME PO CHODNÍKU OKOLO CIHLAMI OBLOŽENÉHO LEMU ZÍDKY PARKU SMĚREM SEVEROZÁPAD.

A PO PROJITÍ  PŘIBLIŽNĚ 90  METRŮ V KURZU 320 STOJÍME ZDE.

KOLIK BETONOVÝCH SLOUPŮ NA PROKOPOVĚ MOSTU, PRO UMÍSTĚNÍ OSVĚTLOVACÍCH LAMP, STOJÍ PO OBOU STRANÁCH MOSTU? = B

V ROCE 1804 PO ČÁSTEČNÉM VYBOURÁNÍ HRADEBNÍ ZDI, BYLA PŘES CHRUDIMKU POSTAVENA LÁVKA, KTERÁ SLOUŽILA POUZE PRO PĚŠÍ. 13.1.1906 SCHVÁLILA MĚSTSKÁ RADA VÝSTAVBU NOVÉHO SILNIČNÍHO MOSTU S CHODNÍKY (ŠÍŘKA VOZOVKY 5 M S POSTRANNÍMI CHODNÍKY O ŠÍŘI 1,5 M). OBLOUKOVÝ MOST BYL U REÁLKY POSTAVEN V ROCE 1911 A JEDNALOSE O PRODUKT REINBERGOVY MOSTÁRNY.  

TOTO JE RARITNÍ NÁVRH PLÁNU  PROKOPOVA MOSTU. 

A TOTO JE PŮVODNÍ PODOBA PROKOPOVA MOSTU HNEDKA PO JEHO KOLAUDACI.

A TAKTO TO TU VYPADALO, KDYBYCHOM TU STÁLI V ROCE 1935, KDY JSOU VIDĚT NA SNÍMKU JEŠTĚ OBA MOSTY.

PŮVODNÍ OCELOVÝ MOST PŘESTAL VYHOVOVAT NARŮSTAJÍCÍM POŽADAVKŮM DOPRAVY A BYL NAHRAZEN MOSTEM PODLE NÁVRHU ING. STANISLAVA BECHYNĚ. MOST BYL SLAVNOSTNĚ OTEVŘEN V ROCE 1935 A POJMENOVÁN PO TEHDEJŠÍM STAROSTOVI MĚSTA ING. JOSEFU PROKOPOVI.

PROKOPŮV MOST

MY SE PŘESUNEME ZÁPADNÍM SMĚREM PŘES MOST (PŘEJDEME MOST).

KDYŽ PŘEJDEME PROKOPŮV MOST VYDÁME SE DÁLE SEVERNÍM SMĚREM PO PŘECHODU A DÁLE KRÁČÍME NA SEVER OKOLO CHRUDIMKY

A PO PŘECHODU PRO CHODCE SE VYDÁME NA SEVER.

A PODLE SNÍMKŮ POKRAČUJEME OKOLO LEVÉ STRANY ŘEKY PO CHODNÍKU NA SEVER.

KRÁČÍME POŘÁD DÁL OKOLO CHRUDIMKY NA SEVER A PO PŘIBLIŽNĚ 174 METRECH  STOJÍME NA ROHU BĚLOBRANSKÉHO NÁMĚSTÍ, KDE SI V NĚKOLIKA SNÍMCÍCH PŘIBLÍŽÍME MINULÉ PODOBY A KRÁSY A VÝZNAMY TOHOTO PROSTORU.

TAKTO TO TU VYPADALO, KDYŽ SE BOURAL HISTORICKÝ DŘEVĚNÝ MOST.

PŮVODNÍ DŘEVĚNÝ MOST PŘES CHRUDIMKU VEDOUCÍ Z BĚLOBRANSKÉHO NÁMĚSTÍ K VYSTRKOVU TU STÁL JIŽ OD 15. STOLETÍ. PRŮCHOD K NĚMU TVOŘILA Z JEDNÉ STRANY MEJTSKÁ BRÁNA A SMĚŘOVAL TU VEŠKERÝ PROVOZ NA VYSOKÉ MÝTO, LITOMYŠL A SEZEMICE.  PŘI REGULACI ŘEKY CHRUDIMKY V ROCE 1910 BYL NAHRAZEN MOSTEM ŽELEZNÝM SOUČASNÝM.

A TAKTO TO TU VYPADALO PO DOSTAVBĚ OCELOVÉHO MOSTU. V ZADNÍ ČÁSTI SNÍMKU UŽ NA NÁS VYKUKUJE TÉŽ MOST U REÁLKY A ZAJÍMAVOSTÍ JE VOLNÝ PROSTROR OKOLO ŘEKY CHRUDIMKY.

A DALŠÍ JEDINEČNÝ POHLED.

A JEDNA RARITKA Z DOPRAVNÍ NEHODY NA ZAMRZLÉ CHRUDIMCE (ASI NIKI LAUDA A JEHO TÝM PŘI VELKÉ CENĚ PARDUBIC).

NA PŘEDCHOZÍCH SNÍMCÍCH MIMO OCELOVÝ MOST HLEDÍME NA JEDINEČNÉ DÍLO "ZÁHORSKÉHO JEZ". JEZ BYL VYBUDOVÁN NA ŘECE CHRUDIMCE V ROCE 1912 PODLE NÁVRHU PROFESORA ČESKÉHO VYSOKÉHO UČENÍ TECHNICKÉHO V PRAZE DR. ING. ZÁHORSKÉHO. CELKEM BYLO V ČECHÁCH POSTAVENO ŠEST JEZŮ TÉTO KONSTRUKCE, ALE VZHLEDEM KE SVÉ KONSTRUKČNÍ OJEDINĚLOSTI SE NEJZNÁMĚJŠÍM STAL JEZ V PARDUBICÍCH. JEZ VYUŽÍVAL VODNÍ ENERGII CHRUDIMKY A ZÁSOBOVAL JAK MLÝN WINTERNITZŮV (1 TURBÍNA), TAK HYDROELEKTRÁRNU MĚSTA PARDUBIC (2 TURBÍNY) A ZAJIŠŤOVAL ODBĚR VODY NA PROPLACHOVÁNÍ KANALIZACE. SOUČASNĚ S CHRUDIMKOU BYLA VYUŽÍVÁNA TAKÉ VODA Z LOUČNÉ, PŘIVÁDĚNA UMĚLÝM NÁHONEM HALDOU DO CHRUDIMKY. VÝROBA ELEKTRICKÉ ENERGIE BYLA TRVALE ZASTAVENA V ČERVNU 1966 PRO PORUCHU NA VINUTÍ GENERÁTORU. JEZ POTÉ PLNIL ÚKOL VZDUTÍ VODY PRO ODBĚR TEPLÁREN PARDUBICE. JEZ SLOUŽIL SPOLEHLIVĚ PADESÁT LET, OCELOVÁ KONSTRUKCE MOSTU VÁŽILA 164 TUN, ZTOHO 74 TUN VÁŽILA JEZOVÁ KONSTRUKCE. ODOLAL VŠEM POVODNÍM, JEN VELKÁ VODA V ROCE 1948 SI VYŽÁDALA POZDĚJŠÍ GENERÁLNÍ OPRAVU KONSTRUKCE. ZÁHORSKÉHO JEZ MĚL BÝT NAHRAZEN STAVBOU NOVÉHO JEZU NA LABI V ROCE 1964. STAVBA NOVÉHO JEZU SE VŠAK PROTAHOVALA A V PROVOZU ZAČALA PLNĚ SLOUŽIT AŽ V ROCE 1974. V ROCE 1974 SE ZAČALO S DEMONTÁŽÍ STARÉHO JEZU. BYLA ZDE SICE SNAHA O JEHO ZACHOVÁNÍ JAKO TECHNICKÉ PAMÁTKY, ALE PRO NÁKLADNOST BYLO OD TÉTO SNAHY UPUŠTĚNO.

POHLED Z DRUHÉ STRANY NA WINTERNITZOVY MLÝNY.

A DNEŠNÍ POZŮSTATKY ZÁHORSKÉHO JEZU.

A MY NYNÍ STOJÍ NA LEVÉ STRANĚ MOSTU SMĚREM OD BĚLOBRANSKÉHO NÁMĚSTÍ A HLEDÍME NA SOUČASNOU PODOBU WINTERNITZOVÝCH MLÝNŮ, KTERÉ V SOUČASNÉ DOBĚ PROCHÁZEJÍ PŘESTAVBOU.

ČÍSLO MOSTU M... = POSLEDNÍ ZNAK? = C (ČERNÁ TABULKA).

PŘECHÁZÍME MOST A ZASTAVÍME SE NA JEHO DRUHÉ STRANĚ A JDEME DÁLE PO PRAVÉ STRANĚ ŘEKY CHRUDIMKY PO NÁBŘEŽÍ SMĚREM NA SEVER K WINTERNITZOVÝM MLÝNŮM.

POHYBUJEME SE NEUSTÁLE SEVERNÍM SMĚREM OKOLO ŘEKY CHRUDIMKY.

HLEDÍME NA ŘEKU A POŘÁD SVÉ POHYBY VEDEME NA SEVER.

A NEODBOČUJEME ZE SMĚRU A POŘÁD MÍŘÍME NA SEVER.

POHYBUJEME SE SMĚREM K SOUTOKU LABE A CHRUDIMKY NEUSTÁLE NA SEVER.

A JSME NA MOSTKU SPOJILSKÉHO ODPADU, KTERÝ SE NÁM VLÉVÁ DO CHRUDIMKY A KRÁČÍME SMĚREM DO PARKU NA ŠPICI A TAKÉ SMĚREM K SOUTOKU LABE A CHRUDIMKY.

POHYBUJEME SE NEUSTÁLE SEVERNÍM SMĚREM OKOLO ŘEKY CHRUDIMKY A JIŽ HLEDÍME NA JEDINEČNOU LÁVKU.

A STOJÍME PŘED LÁVKOU PŘES ŘEKU CHRUDIMKU, KTERÁ JE ZÁROVEŇ TAK TROCHU PARDUBICKOU KURIOZITOU.

LÁVKA NA ŠPICI SPOJUJE OBA BŘEHY ŘEKY CHRUDIMKY A ZÁROVEŇ PARK NA ŠPICI A TYRŠOVY SADY. LÁVKA JE DŘEVĚNÁ A JE URČENA VÝHRADNĚ PRO PĚŠÍ. CYKLISTÉ MOHOU KOLO PŘEVÉST. PRO VOZÍČKÁŘE NENÍ BOHUŽEL LÁVKA KONSTRUOVÁNA, ALE S ASISTENCÍ JI ZDOLAT LZE. STAVBA LÁVKY BYLA ZAHÁJENA V LISTOPADU 2014 A SLAVNOSTNĚ OTEVŘENA JIŽ 1. PROSINCE 2014. MOST SE SKLÁDÁ Z MODŘÍNOVÝCH LEPENÝCH NOSNÍKŮ UVNITŘ S OCELOVOU VÝSTUŽÍ. DÉLKA LÁVKY JE 47,4 METRU A ŠÍŘKA V NEJUŽŠÍM MÍSTĚ JE 3 METRY. RARITA MOSTU JE V TOM, ŽE MOST MÁ PO OBOU STRANÁCH CEDULE S NÁVODY POUŽITÍ MOSTU KVŮLI SVÉ STRMOSTI.

PŘEKRAČUJEME MOST DLE NÁVODU (TO NÁM ZVYŠUJE TERÉNNÍ NÁROČNOST KEŠE).

NA DRUHÉ STRANĚ LÁVKY SE VYDÁME SEVEROZÁPADNÍM SMĚREM PO SYPANÉM POVRCHU SMĚREM KE ZDYMADLU.

HLEDÍME NA ZDYMADLO V SOUČASNÉM STAVU A ZDE SE ZAHLEDÍME V LISTINGU DO SNÍMKŮ STAVU KDYSI MINULÉM, KDY TU VEDL JEŠTĚ  JEDEN Z DOMINANTNÍCH MOSTŮ.

NA MÍSTĚ STARODÁVNÉHO PŘÍVOZU LABSKÉHO, V MÍSTĚ SOUTOKU ŘEK LABE A CHRUDIMKY, BYL NEJPRVE VYBUDOVÁN DŘEVĚNÝ MOST. TATO STAVBA BYLA POVOLENA KRÁLEM VLADISLAVEM ROKU 1494 VYDÁNÍM LISTINY, VE KTERÉ POTVRZUJE NEJEN STAVBU MOSTU, ALE TAKÉ POVINNOS VILÉMA Z PERNŠTEJNA UDRŽOVAT MOST PROVOZUSCHOPNÝ. OPORU VE VYBÍRÁNÍ MÝTNÉHO ZÍSKAL VILÉM Z PERNŠTEJNA 21. KVĚTNA 1507, KDY VLADISLAV VYDAL PARDUBICÍM MAJESTÁT O PLACENÍ MÝTA.

DNE 8. ZÁŘÍ 1509 UDÍLÍ VILÉM Z PERNŠTEJNA PARDUBICÍM CLO Z LABSKÉHO MOSTU A OD JEHO PLACENÍ OSVOBOZUJE OBYVATELE PARDUBIC A KUNĚTICKÉ HORY. MOST BYL ZNIČEN POŽÁREM V DOBĚ RABOVÁNÍ ŠVÉDSKÝCH VOJSK V ROCE 1639. ZÁHY JEJ NAHRADIL MOST Z KAMENE, KTERÝ ALE V ROCE 1804 STRHLA POVODEŇ, PROTO BYL NAHRAZEN OPĚT DŘEVĚNÝM MOSTEM. JEHO OSUD SE VŠAK OPAKOVAL, SHOŘEL ROKU 1866 PŘI ÚTĚKU RAKOUSKÝCH VOJÁKŮ PO BITVĚ U HRADCE KRÁLOVÉ U PARDUBIC.

V ROCE 1882 BYL VYBUDOVÁN KONEČNĚ SILNIČNÍ MOST Z PEVNÉ KOVOVÉ KONSTRUKCE. PROVOZNÍ NÁROKY NA MOST STÁLE NARŮSTALY, PROTO BYLA PŘIJATA NABÍDKA UNRRA A NA STÁVAJÍCÍCH PILÍŘÍCH BYL UMÍSTĚN V ROCE 1947 SILNIČNÍ MOST TYPU BAILEY.

V DŮSLEDKU STAVBY NOVÉHO ČTYŘPROUDOVÉHO WONKOVA MOSTU A ZDYMADLA DOŠLO K ODKLONĚNÍ DOPRAVY Z PŮVODNÍHO MOSTU SMĚREM K CENTRU MĚSTA. NAD HYDROELEKTRÁRNOU, PLAVEBNÍ KOMOROU A ZDYMADLEM SE OD ROKU 1972 KLENE POUZE MOST PRO PĚŠÍ A CYKLISTY. JEHO STAVBA TRVALA DESET LET A PO TUTO DOBU JEJ NAHRAZOVAL VOJENSKÝ PONTONOVÝ MOST.

A MÍŘÍME K OCELOVÉMU SCHODIŠTI NA ZDYMADLO POD MOHUTNÝM TUNELEM HORKOVODU.

A JDEME PO SCHODECH NAHORU (LZE SE VYHNOUT SCHODŮM OBLOUKEM NA MOST).

A JSME NA ZDYMADLE A PŘECHÁZÍME HO A KOCHÁME SE JEDINEČNÝMI POHLEDY NA SOUTOK ŘEK LABE A CHRUDIMKY, TECHNICKOU UNIKÁTNOST DÍLA  A TAKÉ POHLEDEM DO PLAVEBNÍ KOMORY ZDYMADLA.

ZDYMADLO PARDUBICE JE VODNÍ DOPRAVNÍ STAVBA V ÚSEKU STŘEDNÍ LABE, KTERÉ JE VE SPRÁVĚ STÁTNÍHO PODNIKU POVODÍ LABE. JE UMÍSTĚNO NA 130, 783 ŘČNÍM KILOMETRU. DOKONČENO BYLO 10.11.1974. HYDROELEKTRÁRNA BYLA SPUŠTĚNA AŽ V ROCE 1978.

KOLIK DOMEČKŮ SE NACHÁZÍ NA ZDYMADLE? = D

KRÁČÍME POHODOVÝMI KROKY ZA ZDYMADLO A PŘIPRAVUJEME SE A BUDEME SE TOČIT VE SMĚRU VPRAVO SMĚR KOUPALIŠTĚ.

POKRAČUJEME DLE ŽLUTÉHO UKAZATELE SMĚR KUNĚTICKÁ HORA.

ČÍSLO CYKLISTICKÉ STEZKY VEDOUCÍ NA KUNĚTICKOU HORU A DO HRADCE KRÁLOVÉ? = E

SMĚŘUJEME NA VÝCHOD SMĚREM K LANOVÉMU CENTRU, KTERÉ VIDÍME PŘED SEBOU.

POKRAČUJEME PŘÍMÝM SMĚREM NA VÝCHOD.

MÍJÍME LANOVÉ CENTRUM PO LEVÉ RUCE A JDEME NEUSTÁLE NA VÝCHOD.

50° 2.728' E 15° 46.428

A JSME NAKONCI NAŠEHO PUTOVÁNÍ A NYNÍ ZE ZÍSKANÝCH INDÍCIÍ POSKLÁDÁME MÍSTO UMÍSTĚNÍ FINÁLE.

NA FINÁLE - VARIANTOU JEDNA

N 50° 0(C-A).(C-D)(D-B)(C+E)'

E 15° B6.(D+A)(D-B)(A)'

NA FINÁLE - VARIANTOU DVA (LETTERBOXOVÝ ODLOV)

Z MÍSTA POSLEDNÍHO SNÍMKU (KRUHOVÉHO POSEZENÍ) JE KEŠKA UMÍSTĚNA

A(A+B)(D-B) METRŮ

POD ÚHLEM (D-A)C(B+C)

 

PŮLKOŇÁCI PŘEJÍ

HAPPY GEOCACHING!

Tato keš je součástí projektu PARDUBICKÝ MATRIX.

 

Additional Hints (Decrypt)

XEÁFAR FV HŽÍIRWGR GRPUGB WRQVARPAÝPU ZÍFG, BXBYB XGREÝPU PUBQÍZR ZABUQL FYRCBGBH MNUNYRAÍ.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)