Skip to content

Rébusy 2/19 - Slant Mystery Cache

Hidden : 12/21/2022
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 19. kešky z 2. série rébusů. Další rébus se jmenuje Slant.

Pravidla jsou celkem snadná. Máte mřížku s čísly rozdělenou do čtverců. Do každého čtverce musíte nakreslit úhopříčně čáru. Máte tak vždy dvě možnosti: zleva dole doprava nahoru nebo zleva nahoře doprava dolů. Čísla udávájí, kolik čar z daného bodu vede. (pokud je číslo uprostřed mřížky, obklopují ho čtyři políčka/čtverce a mohou z něho tak vést 0 - 4 čáry, na kraji mřížky to mohou být jen dvě čáry, v rohu jedna) Další podmínkou pak ještě je, že čáry nesmí nikde vytvořit žádný ohraničený uzavřený útvar jako čtverec, obdélník, ani jakýkoliv jiný mnohoúhelník, jakkoliv velký.

Pro lepší názornost se zas hned podívejte na vyřešený rébus (rébus je z 2.11.2022 z těchto stránek https://puzzlemadness.co.uk/slant/hard):

Principy jsou v základě jednoduché, samotné luštění, zvlášť těch těžších rébusů, už úplně snadné není. Principy luštění trochu připomínají luštění rébusu Miny.

Je potřeba si stále uvědomovat následující (pokud vám to z textu není úplně jasné, podívejte se níže na obr. 4, 5, 6):

1) Pokud jsou dvě čísla úhlopříčně, tak pokud čára vede z jednoho čísla tak automaticky na druhém konci vede z toho druhého. Pokud nevede z jednoho čísla, nevede ani z toho druhého.

2) Pokud jsou dvě čísla hned vedle sebe, dvě políčka mezi nimi (nahoře a dole) jsou pro ně společná. Stejně tak, pokud jsou čísla hned pod sebou, dvě políčka mezi nimi (vpravo a vlevo) jsou pro ně společná. A pro tato políčka platí, že pokud vede čára z jednoho čísla, tak z toho druhého automaticky nevede, a obráceně. Toto je nejdůležitější proncip, který bude potřeba používat a rozvádět.

Tak např. pokud máte vedle sebe dvě jedničky (jednička znamená, že z tohoto bodu povede v jednom políčku jedna čára, v ostatních políčkách povedou úhlopříčky opačným směrem), dvě políčka mezi nimi jsou pro ně společná. V těchto dvou políčkách ale nemůžete nakreslit čáry tak, aby obě dvě z jedné jedničky nevedly: to by totiž znamenalo, že obě dvě povedou z té druhé a to je moc. Jediné řešení je, že jedna čára z jedné jedničky povede a druhá ne, pro druhou jedničku to tak výjde nastejno, jen obráceně. Sice vám takto stále zbývají dvě možnosti, důležitější ale je, že tím pádem čáry z jedniček jsou vyřešené a proto v políčkách, která nejsou společná, už čáry z jedniček nepovedou.

Podobně to pak bude fungovat pro trojky. U trojky musí vést ve třech políčkách od trojky čára, v jednom ne. Do společných políček tak nesmíte dát dvě čáry, které od jedné trojky vedou, znamenalo by to, že u té druhé trojky z ní dvě čáry nepovedou a to nejde. Takže zas ve společných políčkách jedna čára z jedné trojky povede, druhá ne. Tentokrát tím ale máte hotovou tu možnost, kde čára od trojky nepovede, tím pádem v políčkách, která nejsou společná, všechny čáry od trojek povedou.

Tento princip se pak dá použít i na další kombinace čísel, tam už pak ale záleží na tom, jaké čáry už máte vyplněné a kde. 

Další princip, který se hodí, je ten, že pokud budete mít dvě jedničky úhlopříčně, nesmíte je propojit. Kdybyste je totiž propojili, od každé jedničky by tak vedla právě jedna čára, ve všech ostatních políčkách byste museli zakreslit úhlopříčky tak, aby od jedničky nevedly a v tomto případě vznikne obdélník, což nelze. (Výjimka je pouze situace, kdy je jedna z jedniček na kraji mřížky, v tom případě obdélnik nebude celý a tyto jedničky propojit lze)

Zvlášť  ke konci luštění je pak potřeba hlídat, aby čáry nikde nevytvořily na všech stranách ohraničený útvar jako čtverec, obdélník, mnohoúhelník. U menších útvarů to je vidět dobře, ty větší jsou horší, proto je výhodnější luštit online, protože pokud někde takový útvar vznikne, tak vám zčervená a hned víte, že to je špatně.

Takže nyní příklad: (Obrázků je víc, ale textu zas tolik není, doporučuji to vše aspoň trochu zkouknout :)

První kroky jsou jasné. Hledejte nuly (čára musí v políčkách vést tak, aby nevedla ke kolečku s nulou), čtyřky (ve všech čtyřech políčkách povede čára směrem ke čtyřce, tady zrovna čtyřky nejsou), dvojky na straně mřížky (u nich jsou jen dvě políčka, tudíž v obou políčkách povede čára směrem ke dvojce) a jedničky v rohu (ty tady nejsou). Co se dá takto doplnit je v následujícím obrázku.

Tím se vyřešilo několik jedniček, tj. vede už k nim v jednom políčku jedna čára. Tím pádem ve všech ostatních políčkách musíme vést čáru opačným směrem, aby k jedničce nevedla. Pokud luštíte online, hotová čísla zezelenají.

Jen s principem počítání čar u čísel byste si vystačili v těch nejlehčích rébusech, tady to ale stačit nebude. Celkem daleko se ale posunete, když uplatníte to, co jsem výše psala od jedničkách a trojkách.

Hledejte jedničky, které jsou úhlopříčně. Ty nesmíte mezi sebou propojit. Co by se stalo názorně vidíte na dalším obrázku. Žádný ze všech stran ohraničený útvar jako např. obdélník nikde vzniknout nesmí. (JEN POZOR, pravidlo neplatí, pokud jedna jednička bude na kraji mřížky, tam se vám ten obdélník nevytvoří celý, tudíž to obdélník není a čára tak mezi jedničkami může být oběma způsoby)

Tudíž u všech jedniček úhlopříčně vedete v těchto místech čáru tak, aby se jedničky nespojily:

A nyní jedničky a trojky, které jsou hned vedle sebe nebo pod sebou. Jak to u nich funguje máte vysvětleno nahoře. Ve dvou společných políčkách uprostřed vždy musí být jedna čára vedoucí k jedné jedničce / trojce a druhá vedoucí k druhé jedničce/ trojce. (nezakreslujete, jsou dvě možnosti jak to provést) Tím pádem u jedniček na zbývajících políčkách, která nejsou společná, všechny čáry k jedničce nevedou, u trojek oproti tomu všechny k trojkám vedou. Dobře to vidíte u trojek a jedniček vlevo nahoře. Když se podíváte na jedničky dole, tak vpravo tam máte dokonce jedničky vedle sebe a ta pravá jednička je pak i společná pro jedničky pod sebou. To ničemu nevadí, všude nakreslíte čáry podle zmíněných principů. (ta čára od pravé jedničky směrem vlevo dolů s tím nemá nic společného, ta už tam byla)

Poté se na předešlém obrázku podívejte na čísla 0 3 1 3 zhruba uprostřed vlevo. U nuly obě čáry vedou taky, aby nevedly k nule. A jak jsem psala, to automaticky znamená že u vedlejšího čísla (ať už je vpravo, vlevo, nahoře, dole) tyto dvě čáry k tomuto číslu vedou. Takže u trojky už dvě čáry jsou. Z toho vyplývá, že v políčkách vpravo od trojky, jedna čára ke trojce povede, druhá ne. A co z toho zas vyplývá? Že pro další číslo (jedničku) to bude přesně obráceně! A konečně, díky tomu tak víme že v těchto dvou políčkách ta jedna čára k jedničce bude, tudíž v políčkách vpravo od jedničky ani jedna čára k jedničce nepovede. TOTO JE ZÁKLADNÍ PRINCIP, který je třeba u těžších hlavolamů využívat.

Nyní se ale zas vrátíme k jednoduchosti, díky doplnění všech předešlých čar se dá doplnit vše, co vidíte v následujícím obrázku, a to jen na základě hlídání počtu čar a čísel, žádné dedukce. (můžete si zkusit online, jestli vše sami vyplníte)

Konec rébusu ale zas většinou bez trochu složitějších úvah nelze. Zvlášť ke konci (ale pochopitelně i dříve) se vyplatí dívat, jestli někde není náběh na nějaký ohraničený útvar. Nejjednodušeji asi vidíte malé čtverce, jako ten nahoře uprostřed u bílé a zelené trojky. Čtverec vzniknout nesmí, tudíž v tom čtverečku máte jedinou možnost, jak čáru vést. (poté pak můžete dořešit políčka u sousedních trojek)

A určitě hned vidíte, že poblíž těch trojek je náběh na další dva čtverce. (obr. nahoře) A poté se zas dají dořešit další políčka.

Trochu hůř vidět to je možná vpravo nahoře, tam už jsou ty útvary větší. (díváte se na obr. nahoře)

V 1. řádku v 3. políčku od konce máte jedinou možnost jak vést čáru, aby nevznikl mnohoúhelník. To samé platí i pro 8. a 9. políčko v 2. řádku.

A podobně vpravo dole. Od bílé dvojky nesmíte vést čáru vpravo dolů, to by vznikl čtverec. To znamená, že druhá čára od dvojky musí vést nahoru ke trojce. A po umístění této čáry už pak zas máte jen jednu možnost, jak vést čáru v posledních dvou políčkách v předposledním řádku, aby nevznikl uzavřený útvar.

A nakonec se bude hodit opět trocha dedukce. Podívejte se zhruba doprostřed na bílá čísla 2 2 1 2 3 1. Od dvojky vlevo už vede jedna čára směrem vlevo dolů. Tím pádem u dvojky chybí jedna čára, která k ní povede a dvě, které ne. Z toho vyplývá, že na dvou políčkách vpravo (ktrerá patří i další dvojce) alespoň jedna čára (nebo obě) ke dvojce vlevo nepovedou. Což pro tu další dvojku platí obráceně. Takže pro tu to znamená, že alespoň jedna čára (nebo obě) k ní povedou. Ale u této dvojky vpravo už jednu čáru máme (směrem vpravo dolů). To znamená že na společných políčkách k ní může vést právě jedna čára. (zatím neurčíme, ve kterém z těch dvou políček) Co je ale důležité, vyplývá z toho, že takto budou obě čáry u dvojky vyřešené, tudíž v políčku vpravo nahoře čára ke dvojce nepovede. A ta tím pádem povede k jedničce.

A dál už na tom není nic těžkého, postupně vyřešíte jedničku, dvojku, trojku a další jedničku.

A poté se ještě vrátíme zpátky k prvním dvěma dvojkám. To, že ve společných políčkách jedna čára povede k jedné dvojce a jedna k té druhé, má dopad i na první dvojku. V políčku vlevo nahoře tak bude čára, která ke dvojce nevede.

A jen na základě čar a čísel můžeme zas doplnit další čáry...

A poté už není těžké dokončit, výsledek jste viděli nahoře.

Rébusy k vyluštění jsou o malinko těžší, ale pokud využijete principy nahoře, věřím, že si s nimi poradíte. Jen možná úplně na konci si bude potřeba trochu tipnout, ale je to ve chvíli, kdy už toho moc nechybí. (dřív ale určitě během luštění netipujte!) Rébusy dávám dva, stačí ale vyluštit jen jeden z nich, dva dávám proto, kdyby jeden nešel, tak ještě můžete zkusit ten druhý :)

Rébusy najdete na těchto stránkách: https://puzzlemadness.co.uk/slant/hard a poté si v archívu dohledáte příslušné datum.

V každém rébusu je pod sebou 12 řad se čtverci. Až budete mít vyluštěno, tak se podívejte na sudé řády (2., 4., 6., 8., 10. a 12. řada) a spočítejte, kolik čar vede z levého dolního rohu do pravého horního rohu a získáte tak písmena A - F. (dvoumístná čísla neciferujete) Tento postup získání indícií je pro oba rébusy stejný.

1. rébus (13.12.2022)

Pokud jste vyluštili tento rébus, souřadnice keše vypočítáte takto:

N 50 25. (A − 5) (B − 2) (C)

E 16 09. (D − 5) (E) (F + 2)

 

2. rébus (12.12.2022)

Pokud jste vyluštili tento rébus, souřadnice keše vypočítáte takto:

N 50 25. (A − 7) (B − 2) (C − 5)

E 16 09. (D − 6) (E − 1) (F − 1)

Additional Hints (Decrypt)

cnevmrx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)