Skip to content

Asanace Žižkova Mystery Cache

Hidden : 12/12/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám Vás, geopřátelé, na lehké mysterce z prostředí mého rodného Žižkova. Téma kešky je z doby, kterou částečně pamatuji. Ale je to již historie. Nicméně myslím, že zajímavá i poučná. Tak tedy asanace a Žižkov.

ASANACE

Asanace? Hezké slovo, že? Co se za ním skrývá v realitě vám tak trochu povypráví tento listing. Teoreticky slovy známé encyklopedie je asanace soubor opatření sloužících k ozdravení životního prostředí, ať už v přírodě nebo ve městě, kde má za cíl zlepšení hygienických podmínek. Ve městě se při asanaci provádí rozsáhlé stavební úpravy často zahrnující demolici objektů a následnou novou výstavbu. Asanace přináší výrazné migrační pohyby, změny v sociální struktuře obyvatel, v cenách nemovitostí ap. Příkladem necitlivé velkoplošné asanace byla likvidace pražského židovského ghetta na přelomu 19. a 20. století. Tolik nezáživná teorie a nyní jak to vypadalo v této lokalitě v praxi a životě lidí.

Zbouráme to !!!!!!!!

Jedna asanace proběhla zde v Žižkově. Žižkov vyrostl v poslední 5čtvrtině 19. století jako dělnická čtvrť. To znamená rychle a levně, v kopcovitém terénu, s malými bloky a spletitými uličkami, nahuštěnými pavlačovými domy a převážně jednopokojovými byty. Už meziválečná avantgarda, která snila o slunném a hygienickém bydlení pro všechny, na Žižkov poukazovala jako na příklad špatného a výhledově počítala s kompletní přestavbou podobně 0organicky rostlých čtvrtí.

V éře socialismu se “velkolepý” plán začal naplňovat.

  • Zde jsou osvícená slova vysokého komunistického funkcionáře: „Žižkov je první ze starých a nehezkých čtvrtí, které mění svou podobu - tento úkol nás čeká nejen tady a nejen v Praze,“ (předseda obvodního0 národního výboru František Gebauer).
  • Jiný dokument praví, že: „Vývoj výstavby hlavního města Prahy dospěl do období, kdy bude nutné zahájit rekonstrukce a přestavbu nejen vlastního 5historického jádra města, ale i vnitřních městských čtvrtí k němu přiléhajících,“ (usnesení, které přijal pražský národní výbor v roce 1973).
  • A ještě jeden oficiální názor: „Úroveň většiny bytů je z dnešního hlediska víc než nevyhovující. Generální plán proto počítá s asanací čtvrti. Místo dnešních 2700 bytů bude mít nový Žižkov 1900 bytů. Úbytek je nezbytný pro získání dostatečného prostoru, světla a zeleně. Stárnoucí a nevhodně zastavěné části města zaujímají vysoce hodnotná území, znemožňující jejich progresivnější využití pro celoměstské funkce centrální oblasti města.“ 

---------------------------------------------------------------------------------------

Zde jeden dobový dokument z naší televize:

https://www.youtube.com/watch?v=EtLSRufi2H4

---------------------------------------------------------------------------------------

Pravda je, že pro asanaci mluvilo několik argumentů.

  • Stavebně se jednalo o nekvalitně postavené domy a vinou dlouhodobého zanedbání údržby navíc ve špatném technickém stavu.
  • Ekonomicky vzato zbourání domů a budování nové 2čtvrti mělo být podle oficiálních dokumentů finančně výhodnější než rekonstrukce.
  • Pro asanaci hovořila i snaha protnout Žižkov tzv. Žižkovskou radiálou, a vyzkoušet v praxi přestavbu města v takovém rozsahu. Tato radiála měla prodloužit dnešní Olšanskou ulici a v lokalitě u Bulhara by se křížila se severojižní magistrálou. Žižkov se měl stát precedentem „ať už dobrým či špatným.“
  • Další okolností byla nevalná pověst, kterou si čtvrť nesla, nedostatek řemeslníků, kteří by byli schopni domy z druhé poloviny 19. století žádoucím způsobem modernizovat. Chyběly cihelny, plánované hospodářství navíc vyrábělo omezené množství typů dveří nebo oken, které mohly najít uplatnění9 v panelové výstavbě, ale nikoliv v historizujících pavlačových domech. To ostatně připouštělo i dobové zpravodajství: „Je mnohem těžší renovovat staré části města než stavět nové byty na zelené louce.“

K asanaci by se možná ani nikdy nepřistoupilo, kdyby se kvůli nově 8budovanému kabelovému spojení 0do Ústřední telekomunikační1 budovy nezačalo v roce 1971 hroutit několik domů u Olšanského náměstí. V tu chvíli se doposud spíše teoretický projekt stal reálným. Architekti a urbanisté si jej začali přehazovat jako horký brambor, protože se v podmínkách socialistického stavebnictví, jehož možnosti byly velmi omezené vinou všemu nadřazenému plnění hospodářského plánu, správně obávali mechanického zjednodušování vedoucímu k banálnímu panelovému sídlišti.

---------------------------------------------------------------------------------------

Zde ještě jeden dobový dokument:

https://www.youtube.com/watch?v=4spCQQpOGtk

---------------------------------------------------------------------------------------

Usnesení o přeměně Žižkova na socialistické sídliště přijal národní výbor v roce 1973. O 4rok dříve byla na celou čtvrť vyhlášena stavební uzávěra, která zakazovala jakékoliv stavební úpravy na stávající zástavbě. Včetně oprav střech či kanalizace nebo rekonstrukcí pavlačí. Záměrně zanedbané domy pak režim používal jako argument k tomu, proč je nutné žižkovskou zástavbu strhnout. 

Nakonec se zakázky ujal Státní ústav pro rekonstrukci památkových měst a objektů (SÚRPMO), protože měl mít pro městskou výstavbu lepší předpoklady než ateliéry navrhující sídliště na periferiích. Jeho architekti v roce 1974 představili podrobný územní plán přestavby Žižkova. Ten chtěl především zachovat původní uliční síť, což ale nebylo v rámci tehdejších možností panelové prefabrikace jednoduché.

Asanace Žižkova měla probíhat ve 2třech fázích a po skončení dosáhnout od Komenského náměstí až k Vrchlického sadům pod hlavním nádražím. Záměr a rozsah asanace Žižkova byl schválen v roce 1973 a již o čtyři roky později došlo k prvním demolicím a následné výstavbě nových panelových domů. K zemi šly domy domovní bloky mezi ulicí Koněvovou, Ostromečskou, Jeseniovou a Rokycanovou, kde dnes stojí jakýsi fragment panelového sídliště. Stará usedlost Bezovka musela ustoupit stejnojmennému nákupnímu středisku a monolitu desetipatrového panelového domu. Počátkem 80. let zde vyrostl i hotel Olšanka a naproti němu masivní stavba dalšího paneláku s obchody v parteru. Obyvatelé 7sto padesáti žižkovských činžáků, které se demolici nevyhnuly, se museli přestěhovat do nových bytů na Jižním Městě. Hromadné stěhování narušilo přirozené struktury obyvatelstva.

„Zmizely krásné domy, ale především bouráním utrpěl charakter zástavby. Panelák nemá takové urbanistické kvality jako bloková zástavba,“ říká architekt Ivan Vavřík, který se spolu s dalšími kolegy snažil na konci 80. let nesmyslné bourání zastavit.

Zastavme tuto asanaci !!!!!!!!

Během projektové přípravy druhé etapy přestavby Žižkova se však již odborná veřejnost stavěla vůči asanaci jako takové. Navíc se už od konce 70. let ukazovala ekonomická nevýhodnost asanací, kdy se reálný přírůstek nových bytů snižoval o ty zbourané. Do ceny novostavby se navíc musela započítat také zůstatková hodnota bouraného objektu, cena demolice včetně spotřeby energie a odvozu suti apod.

V této atmosféře se katalyzátorem situace na Žižkově stala historizující škola na Komenského náměstí, která měla zůstat zachována. Avšak poté, co stavební podnik během realizace objekt zcela vybydlel, měla být budova zbourána a nahrazena panelovou novostavbou. Proti demolici školy, ale i celého zbytku Žižkova se zvedla silná vlna odporu v probouzející se občanské společnosti, jež vyvrcholila sérií článků, 3výstavami a happeningy.

Další asanační etapy se již nedařilo plnit v plánovaných termínech a přestavbu této 1části města zastavily až události roku 1989 a následné změny. Poslední domy na Žižkově byly strženy ještě na počátku 90. let.

Rozum zvítězil !!!!!!!! 

Plánovaná přestavba západní části Žižkova2 nakonec padla spolu s režimem v listopadu 1989. Masová demolice a přestavba Žižkova měla být významným stranickým počinem a ukázkou moderního socialistického přístupu k bydlení. Proto byla hojně propagována v novinách i několika účelových televizních filmech.

A tak čtvrť dodnes spojuje autentickou stopu své dělnické minulosti a základy velkolepé normalizační vize, kterou se nepodařilo naplnit.

SOUČASNOST

A takto to tu dnes vypadá:

Hotel Olšanka

 

K  E  Š

Keš je přibližně ve vzdálenosti Ďáblova čísla v metrech. To pro ty, kteří se půjdou podívat na inkriminovaná místa na Žižkově (viz trasové body). Finální čísla najdete v listingu. Díky všem za poctivý lov a nenápadné chování u samotného finále.

(A nezapomeňte si vzít vlastní písátko.)

 

Additional Hints (Decrypt)

Zrarznxqbc-hxzbegfrpvilgnch.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)