Skip to content

Hudební AK 2022 - Okénko *18 Mystery Cache

Hidden : 11/17/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

HUDEBNÍ  ADVENTNÍ  KALENDÁŘ 2022

Okénko *18

 

Černý stíny stromů, ranní mlhy hlásí, že zas přijde sníh,

lidem, co se stýská, pošle někdo lístek vánoční.

 

Ref: Zástupy lidí půjdou přát,

proč za rok jenom jedenkrát?

 

Tak jako by láska měla už svůj vymezený čas,

až Vánoce přejdou, sebeláska zvítězí zas v nás.

 

Ref: Zástupy lidí půjdou přát,

proč za rok jenom jedenkrát?

 

Rozdáme si dárky, svíčky zhasnou a co bude dál?

Někdo přide první, aby nový život přivítal.

 

Ref: Zástupy lidí půjdou přát,

proč za rok jenom jedenkrát?

 

Černý stíny stromů, ranní mlhy hlásí, že zas přijde sníh,

lidem, co se stýská, pošle někdo lístek vánoční.

 

 

Ve výběru skupin, které mě provázely dospíváním, nesmí chybět Brontosauři nebo chcete-li Nedvědi. Zkrátka skupina, jejiž písničky jsme si zpívali večer u táboráků. Frenkie Dlouhán, Kamarád, Na kameni kámen, později Valčíček nebo Stánky... Tenkrát jsme je uměli všichni, kdo jsme jezdili na sokolské tábory a byli jsme zvědavi na každou novou písničku z dílny Jana Nedvěda. A že jich za těch téměř dvacet let trvání skupiny bylo!  Mezi těmi všemi známými melodiemi najdeme jednu s vánoční tematikou...

 

Brontosauři - Vánoční lístek

 

Skupina Brontosauři vznikla přejmenováním osadní kapely Toronto, která působila na trampské osadě v Lukách pod Medníkem. Řeka Sázava, tramping a krásná příroda všude okolo byly zřejmě tím, co velmi výrazně ovlivnilo písničkářskou dráhu Jana Nedvěda, který se stal téměř výhradním skladatelem jak textů, tak i melodií pro skladby, které skupina hrála. Na hudební scéně působila dvacet let (od roku 1972 až do začátku devadesátých let - přesněji do roku 1991).

Zhruba osmdesát písní se vešlo na čtyři dlouhohrající desky (později také vycházející na CD discích).  Většina z nich vycházela v Pantonu. Tady si jen dovolím malou poznámku pro mladší ročníky, které dobu let sedmdesátých a osmdesátých nepamatují. V dobách socialismu u nás existovala v podstatě dvě hlavní hudební vydavatelství. Tím prvním byl Supraphon, který se zaměřoval na komerční hudbu (můžeme ji nazvat i jako pop music). Na druhé straně pak vydával nahrávky (ale také mluvené slovo) Panton, což bylo specializované hudební vydavatelství Českého hudebního fondu. Jeho hlavním úkolem bylo vydávání hudebních partitur (not) soudobým hudebním autorům. A jako druhá část náplně bylo vydávání desek autorů, kteří se zkrátka nehodili do náplně Supraphonu. Nemyslete si ale, že zde mohla být vydávána bez omezení díla zpěváků či skupin, které nebyly prověřeny tehdejším režimem. Ale přece jen se tu a tam podařilo vydat nějaký ten hudební skvost v podobě černého výlisku se třiatřiceti otáčkami.

Ale zpět k deskám od "Brontíků". Ve druhé polovině osmdesátých let byly vydány LP desky Na kameni kámen (1985) a Ptáčata (1987). Z této desky také pochází písnička Vánoční lístek. Další dvě desky (Sedmikráska z roku 1992 a Zahrádky, které vyšly o dva roky později) již členové kapely nahráli a nazpívali v podstatě až po oficiálním ukončení činnosti Brontosaurů.

V nejslavnějším období skupiny v Brontosaurech hráli a zpívali bratři Jan a František Nedvědové (oba kytaristé a zpěváci) , dále zpěvačka  Zdeňka Tosková (později provdaná Tichotová) a hráč na banjo a později basu Petr Zadina.

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let působila většina členů Brontosaurů i ve skupině Spirituál kvintet. Spolupráce obou skupin probíhal ai obráceným směrem, když koncerty Brontosaurů uváděl Dušas Vančura, textař, zpěvák a hráč na basu ze Spirituál kvintetu.

 

 

 

Závěrečné řádky listingu věnuji písničce Vánoční lístek. Slova v refrénu (Zástupy lidí půjdou přát, proč za rok jenom jedenkrát...) mají pro nás být apelem k tomu, abychom se starali o vzájemné vztahy. Vánoce přece nemusí být jen v prosinci...

Nahrávka, kterou naleznete v odkazu níže, pochází ze samostatného koncertu Jana Nedvěda z roku 1991 a byl nahráván Českou televizí. A ještě jedna informace, pro "nepamětníky". To logo v levém horním rohu ve žlutém obdélníku patří časopisu Mladý svět. Časopis patřil vždy k těm, které dávaly prostor moderní žurnalistice. Působili zde např. Rudolf Křesťan, Petr Hora-Hořejš, Josef Velek či Radek John. V dobách pro vydávání časopisu příznivých, vycházel v nákladu až 100.000 výtisků. A kdo neměl předplatné, sháněl ho velmi těžko.

Tak, to je pro dnešek vše. Dále nebudu rušit, poslechněte si písničku a vyražte pro keš. Dnešní luštění je jednoduché... Jen se musíte navázat na myšlenkové toky ownerovy... smiley

 

https://www.youtube.com/watch?v=l7Qrdevz7Ok

 

 

Jak ke keši :

  

Souřadnice ke dnešnímu adventnímu hudebnímu okénku získáte po vyluštění této šifry s hudebními nástroji :

Správnost řešení si můžete zkontrolovat v ověřovaci na konci listingu. A opravdu v tom nehledejte  tentokrát nic složitého. Znalci kouknou a vidí... smiley

Keš je větší schránka. Otvírejte ji, prosím, za pravý spodní roh. Je tam magnet a tak to nepůjde úplně lehce. Kromě logbooku ve vlastní kešce naleznete osm tematických CWG, která, prosím, měňte kus za kus. Pro "bednaře" pak jsou v místě s logbookem speciální CWG za FTF, SFT a TTF.

Předpokládám, že stejně jako loni, se najdou takoví, kteří budou zkoušet předpublikační odlovy. Nic proti tomu nemám, to je každého věc a pravidla to nijak extra neřeší. Pokud se vám podaří krabičku nalézt a budete si brát FTF CWG, napište mi e-mail. Pokusím se doplnit další CWG pro ty kačery, kteří půjdou na odlov po publikaci keše.

Všechny kešky ze série jsou umístěny v lese, kousek od cest. Vím, že se to některým kačerům loni nelíbilo, ale budete muset zkrátka občas udělat pád desítek kroků mimo zpevněnou cestu. Takto velké keše nechci nechávat úplně u cest. Z loňské série bylo hned pět domečků odcizeno a rád bych tomu předešel.

V okolí není tolik posedů, jako u loňské série, ale pár se jich během trasy přece jen najde. Pokud na odlov keše půjdete večer, mějte, prosím, rozsvícenou baterku, ať si vás myslivci nespletou a nestane se nějaký malér.

Poslední informace je k terénu. U všech keší (pokud není stanoveno jinak), se terén hodnocen stupnicí 2. tedy běžný terén, kam mohu dojít tak říkajíc "po svých". POZOR! Několik keší je ale umístěno u přehrady poblíž hrany svahu. Tady dávám hodnocení T3, ale spíše z důvodu upozornění na jisté nebezpečí. Svahy jsou pokryté listím a občas i kluzkými kameny.

 

Poděkování :

  • Revírníkovi Alexovi za publikaci celé série keší
  • Dvornímu výrobci schránek, panu truhlářovi ze Slavic
  • Lukinovi, který schránky zkompletoval a občas tvořil i šifry v programech, se kterými běžně nepracuji
  • Páji za dodání klíčového komponentu smiley

 

Přeji vám krásný advent s hudebními keškami z mého adventního kalendáře.

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Fgebz, i boilxyé iýšpr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)