Skip to content

Zajímavé stavby města Jablunkov - LAB bonus Multi-cache

Hidden : 11/8/2022
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zajímavé stavby města Jablunkov - LAB bonus je bonusová keš pro ty, kteří absolvovali stejnojmennou Adventure lab nebo prošli všechny stage této multiny.

Město Jablunkov má v současné době kromě 15ti památek zapsaných v katalogu Národního památkového ústavu také další stavby, které jsou zajímavé a nejsou kulturními památkami. Tato keš Vám představí některé z nich.

K odlovu LABek budete potřebovat:

  • Mobilní telefon se systémem Android nebo iOS a přístup k mobilnímu internetu po celou dobu hry.
  • Nainstalovanou aplikaci Adventure Lab z labs.geocaching.com
  • Odehrát celou hru Adventure Lab: Zajímavé stavby města Jablunkov.
  • Navštívit všech 5 zastávek na kterých budete odpovídat na otázky z terénu (fake GPS tentokrát nepomůže).
  • Na konci získáte bonusová čísla pro výpočet této bonusové kešky.

Nebo pokud patříte mezi ty, kteří LABkám neholdují můžete i takto:

1) Klášter sester Alžbětinek Jablunkov

O založení kláštera sester alžbětinek v Jablunkově se zasloužil zdejší farář P. Vavřinec Piontek. Původní klášter s nemocnicí stál na břehu řeky Olše, tehdy ještě neregulované, která se často rozvodňovala (budova č.p. 52 (dnes je část využívána jako Muzeum Bible a část chátrá), viz labky Kulturní památky města Jablunkov). Při povodních a silných bouřkách byly zdi kláštera zaplavovány až po 1. patro. Vlhkost a plíseň působily velmi nepříznivě na zdravotní stav nemocných i sester, proto bylo rozhodnuto vyhledat příhodnější místo pro novou stavbu. Sestry zakoupily pozemek na blízkém kopci a v roce 1926 začaly se stavbou. V té době byly stavební práce vykonávány většinou ručně. Kromě sester a několika zaměstnaných dělníků zde bezplatně pomáhali četní dobrovolníci, zejména pak příbuzní sester, kteří na stavbu přispívali i finančně.


Foto ze stavby domova (Alzbetinky.jablunkov.cz):

V květnu 1928 se podařilo dokončit první část stavby, kterou byla klášterní nemocnice nazvaná Ústavem sv. Alžběty. Poté se začala stavět klauzura (obytná část pro sestry). V červenci 1929 byl posvěcen základní kámen pro stavbu klášterního kostela. Kostel sv. Josefa byl dostavěn v létě roku 1932 a slavnostně posvěcen 2. srpna, ve svátek Panny Marie Andělské z Porciunkule.

S platností od 1. ledna 1951 byly všechny klášterní objekty včetně kostela a ostatních nemovitostí zestátněny. Nemocnice byla přejmenována na Státní plicní léčebnu pro ženy. Prvořadým úkolem nového vedení bylo nahradit sestry civilním personálem a vystěhovat je z Jablunkova.

V srpnu 1991 došlo k zákonnému vrácení části zestátněného klášterního majetku – objektu kláštera s nemocnicí a kostelem, hospodářské budovy, zahrady a parku.Sestry se rozhodly v uvolněných prostorách otevřít domov pro seniory, který na Jablunkovsku chyběl. Domov byl podle hlavní patronky řádu nazván Domovem sv. Alžběty. V současnosti má jablunkovský konvent 28 sester. Tato budova není kulturní památkou i když si to možná někteří mylně myslí.


Aktuální foto:

Na souřadnicích vidíte betonový sloup s elektroskříní, A = černé číslo za P uvedené na skříni.

2) Poliklinika Jablunkov (Budova Okresního soudu)

Budova č.p. 388 v Jablunkově byla postavena v roce 1911 jako nová budova soudu, objekt není kulturní památkou. Stará budova soudu byla v Knížecím domě, č.p. 150 která je nejstarší zděnou stavbou na Jablunkovsku a současně je kulturní památkou, objekt prošel rekonstrukcí a nyní slouží jako Muzeum trojmezí (budova je na náměstí).

Dnešní budova polikliniky na ulici školní sloužila kdysi jako soud s věznicí. Svou činnost Okresní soud Jablunkov ukončil v roce 1944 kdy byly zrušeny Soudní okresy. V současné době je areál Polikliniky stále částečně ohrazen zděnou zdí, která byla kdysi doplněna ostnatými dráty a sloužila místnímu soudu s věznicí.

Budova si stále zachovává svůj historický charakter a dotváří architektonickou hodnotu ulice školní. V minulosti byly v objektu vyměněny původní členěné dřevěné okna a dveře  za nové plastové, které již bohužel nerespektují původní členění. V objektu jsou v současné době poskytovány zdravotní služby. Stavba není bezbariérová.

Foto budovy:

Na souřadnicích byl památeční kámen, ale byl přesunut. B=2056.

3) Budovy staré a nové pošty.

Budovy staré a nové pošty tvoří spolu s kostelem další ikonický pohled při vjezdu do města. Stará pošta, č.p. 50 je využívána jako budova občanské vybavenosti, kde jsou obchody. Jak byla budova využívána kdysi se mi nepodařilo zjistit, ale nápis na ní říká "stará pošta", tak třeba tam kdysi ta pošta opravdu byla. :) Kdybyste někdo měli lepší info, napište doplním ;).. Budova nové pošty č.p. 106 slouží také občanské vybavenosti, kromě pošty v objektu naleznete také obchody a lékaře. Bohužel se na objektu objevily velké reklamní TV plochy, které vjezd do města dost znehodnocují. Situaci v terénu můžete posoudit sami.

Foto budov:

Na souřadnicích vidíte sloup veřejného osvětlení, na třetím řádku od spodu jsou čísla XX-Y, C=XXY.

4) Integrované výjezdové centrum.

Objekt č.p. 1120 je nyní budovou moderního výjezdového centra 112. Původní hasičská zbrojnice byla rekonstuována s podporou dotací MSK. Výjezdové centrum slouží pro tři zásahové jednotky a to hasiče, zdravotníky a městskou policii. Integrace těchto složek do nových prostor odpovídá dnešním standardům. Architektonické pojetí reaguje objemově na okolní zástavbu, i když se svými prostorovými požadavky lehce vymyká. Přízemí je vysoké z důvodu garážování hasičských aut. Materiálově mělo navázat na původní jednopodlažní budovu z režného zdiva, ale nakonec byla místo imitace zdiva realizována omítka. Nově byly v rámci této modernizace umístěny na ul. Dukelskou také dva semafory, které slouží k zastavení dopravy ve chvíli kdy jednotky 112 vyjíždí z ul. Hasičské.

Vizualizace IVC (Nodum atelier):

Foto IVC:

Na souřadnicích vidíte béžové plechové dviřka, na nich je uvedeno ÚR a dále čísla XX/Y, D=XXY.

5) Dopravní terminál.

Autobusové stanoviště je situováno na severovýchodním okraji centra města, podél silnice II/474. Jedná se o významný přestupní uzel veřejné dopravy na Jablunkovsku. Rekonstrukce stanoviště byla nutná, neboť stávající podoba i služby nevyhovovaly modernímu provozu a stylu. Nástupní ostrůvky nebyly bezbariérové, v žalostném stavu byla i čekárna.  Stanoviště nyní slouží nejen místním, ale i turistům a návštěvníkům Beskyd.

Typickým znakem nového terminálu je prstencová čekárna s pěti zastávkami, ve které zázemí najdou cestující a maminky s dětmi potěší přebalovací kout, své místo tam má i infocentrum. Úprava veřejného prostranství a vytvoření klidové a odpočinkové zóny pro uživatele zlepšilo podmínky dopravní obslužnosti. Uprostřed byl zasazen strom. Vzniklo rovněž mnoho nových parkovacích míst nejen pro autobusy, ale i pro osobní automobily.

Vizualizace dopravního terminálu (Nodum atelier):

Foto IVC:

Na souřadnicích vidíte turistický rozcestník, na horní cedulce je uvedeno KA a za ním je číslo, E=číslo.

Výpočet:

(A x B x C) + D - E - 13 = FGH IJK LMN

N 49°3F.NH0 E 018°4(J+K).II0

V těchto místech bývá většinou ověřovač, ale tady ho hledáte zbytečně. Pokud si chcete souřadnice ověřit napiště mi na MCentrum, nebo to zkuste postaru, bez něj .. ;)

K samotné keši:

- Jedná se o biltema keš, nelezte tedy na stom.

Additional Hints (Decrypt)

Oevmn - ovygrzn ppn 7-8z

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)