Skip to content

Rébusy 2/16 - Arrows Mystery Cache

Hidden : 10/31/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 16. kešky z 2. série rébusů. Další rébus se jmenuje arrows (šipky).

Máte mřížku a vaším úkolem je po jejích stranách doplnit šipky. Čísla v mřížce udávají, kolik šipek na dané políčko s číslem ukazuje. Existuje 8 možností, jak může být šipka natočená (na S, SV, V, JV, J, JZ, Z, SZ), ale vzhledem k tomu, že šipka vždy musí ukazovat směrem do mřížky (alespoň na jedno políčko), tak v reálu jsou u každé šipky tři možnosti, u těch, co jsou u rohů mřížky, pak jen dvě. 

Tenhle rébus je možná na pochopení maličko složitější a luštění není úplně intuitivní, tak se hned na začátek podívejte na příklad a jeho řešení. Řešený příklad také najdete zde: Arrows №301408 (grandgames.net). Tam si můžete taky vyzkoušet, na které strany mohou ukazovat šipky.

 

Dále je dobré vědět, že na políčko může ukazovat 8 šipek. (dvě vodorovně, dvě svisle, a dvě v každé ze dvou úhlopříček) Jen pokud bude políčko  v hlavní úhlopříčce čtverce, může na políčko ukazovat jen 6 šipek, protože na tu úhlopříčku šipky ukazovat nemůžou. Na políčko uprostřed čtverce v průsečíku úhlopříček pak můžou ukazovat jen 4 šipky. Tak to vidíte v dalších obrázcích. Pětka není v hlavní úhlopříčce, může na ni ukazovat 8 šipek, nula je v hlavní úhlopříčce, tak na ni může ukazovat jen 6 šipek. Výhodou luštění online je, že můžete na jakékoliv políčko kliknout a ukáže se vám, které šipky na něho mohou ukazovat.

 

A jak luštit? První věc, podívejte se, jestli je ve mřížce nula a které šipky na ni mohou ukazovat, tak jak to vidíte na obrázku výše. Nula znamená, že na ni nesmí ukazovat žádná šipka. Výhoda by byla, kdyby tak na nulu mohla ukazovat některá z osmi šipek u rohů mřížky, protože ty mají jen dvě možnosti natočení, takže pokud nemůžou ukazovat na nulu, zbyl by jen jeden možný směr. U tohoto rébusu tomu ale tak není, všechny šipky, které mohou ukazovat na nulu, mají tři možnosti natočení, zbývají tak ještě dva možné směry. Musíme tedy začít nějak jinak....

Jak? Hledejte vysoká čísla (5, 6 a vyšší), případně i trochu nižší čísla (3, 4 a vyšší), pokud jsou v hlavní úhlopříčce čtverce, protože tam je jen 6 možných šipek. Dále hledejte taková čísla, u kterých je ve stejném řádku/ sloupci/ úhlopříčce nula, případně jednička. Ty vám totiž omezují možnosti. Nula znamená, že na daný řádek/ sloupec/ úhlopříčku nesmí ukazovat žádná šipka. Jednička pak znamená, že na daný řádek/ sloupec/ úhlopříčku může ukazovat maximálně jedna šipka. 

Zkoušíte čísla tak dlouho, až najdete takové, kde se dá odrazit. Začneme třeba šestkou. (obr. níže) Kliknutím zjistíte, které šipky na políčko mohou ukazovat. Ve stejném řádku/ sloupci/ úhlopříčce tady není žádná nula, jen v krátké úhlopříčce je jednička. Z toho akorát vyplývá, že v tomto směru může být jen jedna šipka (nebo taky žádná) a pak ve třech směrech dvě šipky nebo ve dvou směrech dvě a v jednom jedna, nic konkrétního ale doplnit nelze. Zkusíme tak jiné číslo.

Pětky ve 3. řádku také moc nepomůžou, co pětka ve 4. řádku? Možné šipky zas vidíte na obrázku:

Tady je ve stejném řádku nula, na řádek tak nesmí ukazovat ani šipka vlevo ani ta vpravo. A v jedné úhlopříčce je jednička. Na tuto úhlopříčku tak může ukazovat jen jedna šipka. A zbývají jen dva směry, tj maximálně čtyři šipky. Abychom tak dosáhli počtu pět šipek ukazujících na políčko, v obou zbývajících směrech musí tak na políčko ukazovat obě šipky (když šipky při luštění online natočíte na políčko, tak vám zmodrají) plus jedna v úhlopříčce, kde je jednička.

A tady je zas trochu nevýhoda luštění online, kde není možné si nijak označit, když víte že bude v daném směru využita právě jedna ze dvou šipek, ale nevíte jaká. (otazníky, které jsem zakroužkovala zeleně) Stejně tak není možné si k číslu poznamenat, kolik šipek už na číslo ukazuje, což někdy může být výhodné (právě proto, že když třeba na čtyřku už ukazují tři šipky, tak už chybí jen jedna a tím pádem se čtyřka začne chovat jako jednička, tj. v dalším směru už na ni může ukazovat jen jedna šipka, ne dvě). Proto si pro větší přehlednost můžete rébus i vytisknout,a při každém použití šipky si k číslům dělat tečky (tak jak jsem to udělala v dalším obrázku), abyste věděli, kolik šipek už na číslo ukazuje (online to zjistíte vždy jen pro jedno číslo, když na něho kliknete). Ale zase nevybrala jsem až zas tak těžké rébusy, takže by to mohlo jít i bez toho... Pokud je číslo už hotové (ukazuje na něho už daný počet šipek), tak vám zezelená. Poté už na něho logicky žádná další šipka směřovat nebude, tj. začne se chovat jako nula.

V prvním řádku je tak hotová dvojka (ukazují na ni už dvě šipky a zezelenala), a také jednička (bude na ní ukazovat jedna ze dvou zakroužkovaných šipek v úhlopříčce). Pokud je nějaké číslo hotové, vždy se podívejte, jestli na něho nemůže ukazovat nějaká šipka, která má jen dvě možnosti natočení. Tady to jsou šipky vlevo a vpravo od prvního řádku - obě mohou ukazovat jen na řádek nebo šikmo dolů. Na řádek tak už ukazovat nesmí, musí tedy ukazovat šikmo dolů. (a zas si můžete dokreslit i tečky)

A toto jsou dva základní principy luštění. Hledáte čísla, u kterých lze určit nějakou šipku a hledáte šipky, u kterých zbývá jen jeden směr, který neukazuje na žádná zelená čísla. Mrknem ještě na pětku ve 3. řádku. (v dalším obr. modře)

Svisle může být max. jedna šipka - je tam i jednička. V jedné úhlopříčce je také jednička - takže max. jedna šipka. Vodorovně už jedna šipka ukazuje jinam, takže zas zbývá max. jedna (a navíc na druhé políčko s dvojkou už jedna šipka ukazuje, což vidíte rychle, když si právě budete dělat ty tečky jako na předchozích obrázcích, takže už na ni může ukazovat jen jedna další), z toho vyplývá že v posledním čtvrtém směru - úhlopříčce, musíte využít obě dvě šipky, abyste se dostali na počet pět. Takže můžete doplnit obě tyto šipky plus pochopitelně také šipku, která ukazuje vodorovně zleva. (tečky už jsem do dalších obrázků nekreslila)

A dále zas můžete využít druhé pravidlo. Šipka vlevo od posledního řádku může ukazovat jen šikmo nahoru nebo rovně. Kdyby ale ukazovala šikmo nahoru, bude ukazovat na dvojku, která je zelená. Musí tak ukazovat rovně.

Čím více šipek máte doplněných, tím je luštění jednodušší a rychlejší, ke konci už většinou stačí jen druhý princip. Doluštit tento rébus už je snadné, výsledek je kdyžtak nahoře. 

Rébusy dávám tři, ale tentokrát bude stačit vyluštit jen jeden. První rébus najdete zde: Arrows №333860 (grandgames.net), druhý zde: Arrows №319914 (grandgames.net) a třetí zde: Arrows №318934 (grandgames.net). První dva rébusy jsou zhruba stejně téžké, o trochu těžší než ten v příkladu, ale vystačíte si s principy, které jsou popsané výše. V obou z nich se v každé situaci dá najít číslo, od kterého se dá odrazit (jen vám může chvilku trvat, než ho najdete). Pokud chcete větší výzvu, tak si můžete zkusit ten třetí, tam už je potřeba trochu víc dedukovat a kombinovat podmínky pro víc čísel do sebe, ale taky se to dá vyluštit :) Všechny tři rébusy doporučuji luštit online, měly by jít (i ten třetí) bez vypisování poznámek, ale pokud byste se zasekli, tak doporučuji si je i vytisknout a soubežně si dělat k číslům tečky podle toho, kolik šipek na ně ukazuje, případně si nějak poznamenat, když víte, že např. na řádek musí ukazovat jedna šipka, ale nevíte která, tak jak jsem to ukázala v příkladu. Jen na papíře se to teoreticky taky luštit dá, ale bude to o dost těžší...

Kdyby vás rébus bavil, na stránkách najdete ještě těžší :) Hvězdičky a procenta u rébusu  většinou odpovídají jeho obtížnosti (i když našla jsem i pár výjimek, kde mi to nesedělo).

U každého rébusu získáte čísla do vzorce stejným způsobem: A - počet šipek, které ukazují rovně vpravo, B - počet šipek, které ukazuji rovně vlevo, C počet šipek, které ukazují rovně nahoru, D - počet šipek, které ukazují rovně dolů.

1. rébus

Vyluštili jste tento rébus? Keš najdete na těchto souřadnicích:

N 50 25. (A + 4) (B + 4) 8

E 16 09. (C − 2) (D + 1) 2

2. rébus

Vyluštili jste tento rébus? Keš najdete na těchto souřadnicích:

N 50 25. (A + 2) (B + 3) 8

E 16 09. (C − 2) (D) 2

3. rébus

Vyluštili jste tento rébus? Keš najdete na těchto souřadnicích:

N 50 25. (A + 2) (B + 4) 8

E 16 09. (C − 4) (D + 3) 2

 

POZOR! Korekce! Keš se ztrácela , tak jsem ji přemístila kousek jinam, dál od cesty. Udělejte si korekci N - 15, E + 65. Checker funguje dál na souřadnice bez korekce. Změna hintu.

Additional Hints (Decrypt)

zabubfgebz (hiavge), uarq irqyr wfbh qir oevml

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)