Skip to content

Jaskyne Cigánky Mystery Cache

Hidden : 3/26/2023
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jaskyne Cigánky (558 m n. m.)

Jedná sa o sústavu troch vápencových jaskýň, verejnosti voľne neprístupných, situovaných na svahoch vrchu Bôrová, oproti Hájskej skale. Ak Vás zaujal netradičný názov tejto sústavy jaskýň, tak ten je v prvom rade oficiálnym názvom od Jaskyniarskeho klubu Handlová a jeho vznik súvisí s legendou, že údajne z miestnej skaly skočila jedna žena z predmetného etnika.



Vstupný portál najvyššej jaskyne č. 3


Sústava jaskýň sa nachádza v druhohornom jadrovom pohorí Žiar a vznikla vo vápenci rozpúšťacou činnosťou presakujúcej vody bohatej na oxid uhličitý. Konkrétne sú jaskyne vytvorené v gutensteinských vápencoch. Speleologický prieskum, vykonávaný Jaskyniarskym klubom Handlová, začal asi v roku 1986. Spodná jaskyňa je označovaná ako „1“, stredná „2“ a vrchná, najzaujímavejšia, aspoň čo sa týka speleologického prieskumu, je „3“. Doterajší speleologický prieskum dokázal prepojenosť jaskýň „2“ a „3“.



Sintrová výzdoba vrchnej jaskyne č. 3 v podobe nátekov


„Pri sondovaní v Cigánke sa našli úlomky keramiky, ktoré v súčasnosti vedecky skúma archeológ v Anglicku. Ich predbežný vek sa odhaduje na 3600 rokov pred naším letopočtom (lengyelská kultúra).“ (SPRAVODAJ SSS, 2/2010, ročník XLI, s. 54)



Nákres - pôdorys sústavy jaskýň Cigánky, zameral Ing. M. Lutonský v r. 1985, zakreslil P. Strečanský v r. 2004


„Konečne na Cigánkach. Dlho nebola nami poriadaná akcia. Začíname v spodnej jaskyni Cigánka 1. Bez úspechu, dno je samý kameň a puklina na konci veľmi úzka a neprielezná. Skúšame sondovanie v Cigánka 3. Najprv zhotovujeme lanovku a namontujeme cez vstupný otvor. Pod meračským bodom 14 (v roku 1985 zameral Ing. Martin Lutonský), prehlbujeme dno a prenikneme za spomenutým bodom do úzkej plazivky s šedobielou až čiernou výzdobou. Veľmi úzke a ďalej neprielezné. Od merač. b. č. 14 pod skalným stupňom naľavo v smere merania pokračovala úzka puklina. V týchto rniestach sa sústreďujú naše sondovacie práce. Prehlbujeme dno až skončíme na obrovskom kamennom bloku. Práve na tomto kamennom bloku po prehĺbení dna objavujeme nálezy v podobe kostí, zuby, keramiku a starý zhrdzavený kľúč, starú kovanú skobu. (Nález bol objavený pod rebríkom, na pláne jaskyne označený hviezdičkou). Z tohto bloku pokračujeme smerom hore do Bielej siene, prehlbujeme dno na lepšie prelezenie. Rozbíjame veľké kamene. Následne od vchodu č.4 smerom dolu cez Bielu sieň sťahujeme zeminu a nafúkané lístie. Zisťujeme, že dno je celé pevné a zasintrované. Tu teda nemáme úspech. Vraciame sa teda na kamenný blok, kde sondovanie je zamerané na sypkú zeminu vedľa bloku a skalnej steny. Neskoršie pri prehlbovaní dna naľavo od rebríka v smere postupu, vedľa steny a kamenného bloku v hĺbke 3 m nachádzame ďalšie nálezy. Časť zadnej a časť prednej lebky s čelusťami a zubami, kosti medveďa. Ďalej nachádzame keramiku a malý paroh. Naše sondovanie je zamerané na objavenie nejakej zasypanej pukliny smerujúcej do masívu planiny Rovne. Po prehlbovaní dna sa objavujeme úzku puklinku, ktorá smeruje popod rebrík smerom ku prekládke k bodu č.14. Ďalej prehlbujeme dno v malej sienke, ku ktorej sa plazením dostaneme od bodu č. 15. Aj tu nachádzame kosti a úlomky keramiky s uškami. Na sondovanie v týchto priestorov sa tešíme, pretože vždy objavíme niečo nové.“ (SPRAVODAJ SSS, 1/2005, ročník XXXVI, s. 45-47)



Nákres - rozvinutý pozdĺžny rez sústavy jaskýň Cigánky, zameral Ing. M. Lutonský v r. 1985, zakreslil P. Strečanský v r. 2004


„Jaskyne zohrávali v priebehu ľudskej histórie rôzne úlohy. Každý prípad využitia jaskyne je z archeologického hľadiska jedinečný a nezameniteľný. Osídlenie záviselo najmä od polohy jaskyne vo vzťahu k existujúcim sídelným štruktúram a ich zázemia v krajine, ako aj od samotných predispozícií jaskynných priestorov (veľkosť vchodu jaskyne, jej vnútorné priestory, jaskynné klimatické pomery). Spôsob využitia jaskyne do určitej miery prezrádza aj jeho sociálne motívy. To môžeme doložiť aj v prípade špecifického nálezu v jaskyni Cigánka II situovanej v pohorí Žiar na Slovensku. Výnimočná nálezová situácia predmetov v tejto jaskyni naznačuje rituálny charakter jej využívania. Takéto tvrdenie umožňuje predovšetkým samotná nálezová situácia v jaskynných priestoroch, ktoré mali obmedzenú cirkuláciu vzduchu a v praveku sa do nich dalo dostať len extrémne úzkym vstupom.

Archeologické nálezy, ktoré tu boli nájdené, pozostávali z keramických fragmentov viacerých nádob. Najvýraznejšie boli fragmenty ústia z hrncovitej nádoby (tab. II: 3), na ktorej sa zachovali karbonizované zvyšky organickej hmoty. Výsledky chemickej analýzy lipidov naznačujú, že táto nádoba bola primárne pravdepodobne používaná na varenie alebo skladovanie potravín, predovšetkým mäsa prežúvavcov (kozy, ovce, hovädzí dobytok) a až následne uložená spolu s jej obsahom do jaskyne. Prítomnosť organickej látky umožnila datovanie keramických fragmentov s pomocou radiokarbonovej metódy. Získaný konvenčný rádiouhlíkový vek Beta-269834: 4990 ± 40 BP na úrovni 95,4 % absolútne datuje vzorku do intervalov 3 941 – 3 859 cal BC alebo 3 815 – 3 661 cal BC.(Horňák, M., Kissová, M., Barta, P. 2020. Využívanie jaskynných priestorov v staršom eneolite na príklade jaskyne Cigánka II pri Ráztočne. In Študijné zvesti, vol. 67, no.1, pp. 39-52. 0560-2793. DOI: https://doi.org/10.31577/szausav.2020.67.2)



Tab. II. Jaskyňa Cigánka II. Výber keramiky. Foto a kresba M. Kissová.


ZDROJE:

- WIKIPÉDIA (Jaskyňa, Vápenec)

- Dana Sitányiová - Prednáška 8 - sedimentárne horniny - 2

- Geochemie rozpouštění vápenců na Stránské skále

- Vápenec a vlastnosti hornín

- Zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny

- Bryndza slovenskej geológie: Zrodená z bahna ako v Čiernom mori, v plytčine ako v Perzskom zálive

- Horniny pod našimi nohami

- Jaskyniarsky klub Handlová, Slovenská speleologická spoločnosť

- Slovenská speleologická spoločnosť - Spravodaj

- Využívanie jaskynných priestorov v staršom eneolite na príklade jaskyne Cigánka II pri Ráztočne

Za poskytnutie užitočných informácií veľmi pekne ďakujem predsedovi Jaskyniarskeho klubu Handlová Petrovi Strečanskému!



Ku keške: Finál sa nachádza pri sústave troch jaskýň Cigánky, verejnosti voľne neprístupnej, vytvorenej v gutensteinských vápencoch rozpúšťacou činnosťou presakujúcej vody bohatej na oxid uhličitý. Prídi na to, v ktorom roku zistil Dionýz Štúr, že gutensteinské vápence sú tvorené nie jedným, ale dvomi súvrstviami a dozvieš sa umiestnenie finálu aj troch jaskýň.


Cez certitude môžete overiť riešenie svojej kešky.

Ku keške sa správaj ako k svojej, zodpovedne ju uzavri a poctivo zamaskuj,
nech si užijú aj ďalší hráči!

Ďakujem a prajem veľa šťastia...

Additional Hints (Decrypt)

purpxre

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)