Co je to vlastně ten geocaching?
Geocaching je hra, pro nově narozené se nejedná o videohru nýbrž takzvanou real life hru. Sice má externí svět mizernou grafiku, ale hráčům, takzvaným kačerům, to ke štěstí bohatě stačí. Její smysl je honění se za blíže neurčeným pokladem, zvaným cache či keška. Člověk honící se za touto keškou se obvykle vyskytuje v terénu a v ruce nejčastěji drží přístroj GPS, mobil, mapu nebo svačinu. S těmito předměty se pokouší dojít tam, kam má jít, tedy ke kešce a nenápadně onen skrytý poklad najít. Když dojde, začne hledat. Když po rozrytí místního okolí, vstupu do všemožných zákazů a pohoršení ostatních lidí nic nenajde, povzdechne si a s notným rozhořečním v tváři odejde.
Historie
Zmínka o geocachingu se nachází už v Bibli.
„Království nebeské je jako poklad ukrytý v poli, který někdo najde a skryje; z radosti nad tím jde, prodá všecko, co má, a koupí to pole.“ kniha Matoušova
Biblisté si staletí lámou hlavy proč ten štastný nálezce z Ježíšova podobenství poklad rovnou neodnesl, ale schoval potichu zpátky na místo. Až moderní geocaching přinesl odpověď.
Keška
Inu, jak taková klasická keška vypadá? Je to obvykle stará popraskaná krabička od nanukového dortu nebo nevyfouklá petlahev, často s neoriginálním uzávěrem. Ta je dále zabalená ve vlhkém, zapařeném a plísní pokrytém igelitu, aby okolí schránku náhodou neponičilo. Krabička obsahuje jakýsi (mnohdy plesnivý) sešit či blog pro zapsání nálezce. Dále v ní naleznete Kinderšrot, občas možná i něco užitečného.
Kinderšrot, alias kindrbordel, je vysoce hodnotný obsah kešek, který se vylíhl ze zlatých kindrvajec. Nejčastěji má podobu kusu autíčka bez koleček, panáčka bez nohou, nohou bez panáčka, koleček bez mašinky, návodu ke složení hlavolamu bez hlavolamu, sošky Zemana bez lahve Bechera apod. V širším slova smyslu se za kinderšrot dá považovat i brak jiného původu, například tři roky starý cvaklý lístek na autobus, rezavá zátka od piva, kamínek ještě obyčejnější, než všechny obyčejné kamínky v okolí kešky, upatlaná fotbalová kartička, volná vstupenka na loutnový večer ke tříletému výročí vítězství v Naganu, v Nýrsku lze dokonce v keši najít i vajgla Sparty. Kinderšrot je třetí nejvyhledávanější směnnou komoditou v keškách a je vysoce vážen napříč celou kačerskou obcí.
První nejcenejší směnou komoditou je totiž CWG (nebo též CéWéGéčko). Jedná se o dřevěné kolečko (nebo též i čtvereček, takzvané SWG), které má před svým mrzkým ukradením za cíl být směněno za jiné dřívko. Tyto dřívka se pak stávají součástí kolekcí nebo součástí obchodů a dalších handlů. Cena jednoho dřívka je deset korun.
Druhou nejcenější směnou komoditou je pak travel brouk (známý též jako TB, TéBéČko nebo cestovatel). Jeho posláním je cestovat z keše do keše až do jeho prvního odcizení. Poté se po něm slehne zem, a kačer který zainvestoval nemalý finanční obnos pláče a propadá skepsi, kdežto kačer, který si TéBéčko spíchnul sám doma otevírá další škopek, aby měl co píchnout na nové TéBé.
Kačer
Kačera v terénu poznáme jednoduše. Snaží se být strašně nenápadný, takže je hned na první pohled poznat, o koho jde. Základní znak společný pro všechny kačery je, že něco hledá. Prohlíží si či ohmatává nezajímavá místa, která jsou často odporná, posraná od ptáků či slouží jako odpadkový koš. Když potkáme v lese někoho, kdo si prohlíží škaredý pařez, je to zaručeně kačer.
Většina v ruce drží GPS nebo mobil, ktere se před okoloprocházejícími snaží schovat. Buď jej strčí do kapsy nebo s ním jednoduše začne volat. Pokud tak naloží s navigací, lidé okolo si sice ťukají na čelo, z čeho to volá, ale s touto myšlenkou putují dál a hledání může pokračovat.
Jedním z druhů kačera je i kačer motorizovaný (autokačer). Pozná se podle toho, že sedí v autě. Při sezení za volantem místo na cestu kouká na displej GPSky přicucnuté na nejnevhodnějším místě na čelním skle. Pokud nekouká na displej, šmátrá za jízdy někde u podlahy a hledá spadlý kabel, který ještě před chvílí napájel GPS. Pokud je k dispozici další kačer, který sedí vedle něj, často jej naviguje on. V blízkosti skrýše jede rychlostí maximálně 30 kilometrů v hodině a bez varování uhýbá z původního směru nebo se otáčí podle toho, co mu napoví šipka na GPSce. Často bývá k vidění, jak žene nebohé silniční vozidlo do terénu, který si nezadá s rallye Paříž Dakar.
Takový kačer pak s velkou oblibou provádí lov výsadkovou metodou "Japonského turisty", kde kačer dojede motovehiklem až na dané místo, vyskočí, zaloguje a urychleně naskakuje do auta směr další keš. Takového kačera označujeme též jako "bodohoniče".
Kačerovo vozidlo nese následky svého používání. Zvenčí i zevnitř byl proveden bahenní tuning, málokdy má všechny čtyři zástěrky, poklice či ozdobné lišty (padly za oběť hledání v terénu). Na zadní části vozidla je často nalepen symbol společnosti Groundspeak či ještěrky. Pod nánosem bahenního tuningu však nemusí být vidět.
Dalším typem kačera je geocyklista. Pro něho jsou autokačeři naprostý odpad. Nedokáže si představit, že by někam došel jinak než na kole. V terénu je poznat snadno. Zásadně nejezdí po cyklostezkách nebo u kraje vozovky. To je zapříčiněno tím, že jezdí přímo za šipkou. Bývá velmi odřený. Jeho rajónem jsou nejčastěji suťové svahy. Hodnota jeho původně vytuněného geokola se snižuje přímo úměrně k obtížnosti hledaných pokladů. Tím naopak na relativní hodnotě nabývá jeho odřená GPS. Domů přijíždí celý od bahna, neboť blatníky upadly pod zubem minulosti. Jeho kolo často bývá označeno jako TB.
Skrýše
Nejtypičtější skrýší je takový správný geopařez. Nic takového kačera totiž nenadchne více, než když hledá strom v lese či pařez na mýtině. Druhá nejtypičtější skrýš je hromada kamenů, podle velikosti nazývaná geohrobeček, geohrob či geohrobka. Avšak časem narazili schovávající kačeři na problém, že ve velkých městech se nevyskytuje dostatečný počet pařezů a šutrů. A proto začali vymýšlet nové schovky, jako například sloupek značky, zábradlí či díra ve zdi. Tím se v každém větším městě docílilo toho, že je keška téměř na každém rohu.
Brute force
Brute force je metoda odlovu keše jiným způsobem, než autor zpravidla zamýšlel, se širokou škálou intenzity vlastního BF.
Nejhodnotnější je samozřejmě absolutní BF (nalezení cache v terénu bez předchozí přípravy, tedy i náhodou (tzv. brut, lze i u tradičky) častým případem při BF je nalezení zcela jiné keše než kačer původně hledal), ale hodnotné je samozřejmě i cokoliv dalšího, kdy je metodika BF použita, tj. metoda polohrubá neboli demisec (vytipování možných variant souřadnic finálky nebo kvadrantů u mysterek či multin tzv. od stolu, vynechání stages v terénu, nález na základě logu či fotospoileru, znalost pouze jedné souřadnice s následným pátraním po přímce (tzv. metoda kapitána Granta) atd.
BF metodou není odlov bonusovky s kamarádem, který má odlovené všechny keše v sérii a já ani jednu, BF rovněž není získání souřadnic finálky od jiného geocachera. Nutno ovšem podotknout, že metoda BF je metodou kontroverzní, některými lovci a především ownery zcela odmítaná a odsouzeníhodná, i toto je ovšem legitimní pohled na věc. Nicméně poctivý BF odlov je mimořádný zážitek, o čemž pololegální vyznavači BF vědí své...
Extreme brute force
Geocaching extreme brute force (EBF) je oblíbený především v Afghánistánu, v Severní Koreji, v Sýrii a v Rusku. Při něm je potřeba nejprve dělostřeleckou přípravou vyčistit místo podezřelé z výskytu kešky. Poté hledáme kešku pomocí detektoru kovů, trosky přehrabujeme pomocí bagru nebo buldozeru. Zbytky budov a dalších objektů vyhodíme do povětří dynamitem. Pokud najdeme na místě nějaké lidi, vezmeme je jako rukojmí a pod hrozbou ustřelení hlavy je donutíme vyzradit, kde je keška ukrytá, případně jej naverbujeme na prohrabávání trosek. Po nalezení hlásíme, že okolí kešky nestojí za moc a je podobné skládce.
FTF
Někteří kačeři postupem času degenerují a mají pocit, že ze všeho nejlepší je najít kešku jako první a potom se s tím s oblibou vychloubají nad ostatními méně pohotovými kačery. Za touto zábavou vyrážejí nejlépe v tlupách, kde mají rozděleny funkce jako např. vedoucí, myslitel, řidič, osvětlovač, odhaněč konkurenčních týmů apod. Tato činost se nazývá „First To Find“ (FTF) a počtem takto nalezených kešek se mohou vytahovat zvláštním označením, nejlépe ve svém profilu.
Sociální život
Jelikož lov kešek je samotářská záležitost, kačeři občas pořádají tzv. eventy, čili setkání. Jejich účel je zřejmý již z názvů (Geopivo, Geoburčák, GeoBeerEvent, Geožejdlík...). Kačer přišedší na event se prvně pozdraví s přáteli, vzájemně se pochlubí, kdo ho má většího kdo má lepší GPSku nebo vytuněnějšího founa, a jde chlastat. Po několika hodinách a také vypitých pivech si nejsaně vzpomíná, že sem původně přijel lovit kešky. Zapne GPSku, ale uvědomí si, že při nahrávání kešek z okolí se omylem překlepl v zeměpisné délce a v GPSce má kompletní seznam kešek v poušti Kyzylkum. Pronese nějaké moudro o marnosti života a jde balit některou z přítomných kačerek. Po zjištění, že všechny jsou (v/za)dané a po pár fackách od dotčených mužů jde raději znovu chlastat. Po návratu všem vypráví, jaký to byl skvělý event a v duchu se raduje, že si za něj může napsat další bodík do odlovených keší.
Erotický život
Jde o podobnou sociální skupinu jako jsou ajťáci nebo šprti. Mají sex kdy se jim chce, ale obyčejně se jim poslední rok nebo dva prostě jenom nechtělo. Velmi nestabilní jsou takzvaná polokačerská manželství. Druhá (též jednoduše ta mudlovská) polovička nemusí vždy plnohodnotný život kačera snést. Navíc je občas těžké uprostřed milostných hrátek vysvětlit drahé polovičce to, že nedaleko pípla keška a je potřeba běžet na FTF.
Jistou náhražkou je tzv. FTFADN lov kešek, (First To Find After Dark & Naked). Jde o iniciační rituál kde nicnetušící kačerka začátečnice je ukecána jít v noci do lesa po nějakou plesnivou pixli a při tom se nechá odfotiti nahá. Je povoleno některé části těla zakrýt keškou nebo GPSkem. Fotolog se pak zveřejní a na nejbližším eventu je po kačerce značná poptávka.
Virtuální život
Pokud kačer nehledá kešky, ani nechlastá na geoeventu, tak sedí u počítače a louská nové zapeklité mysterky nebo se hádá s ostatními kačery na diskusním fóru. Nejsou to takový ty typy mysterek, kde je hned napsaný čtyřicetosm padesátdevět stočtyřicetpět a druhá část je schovaná v jednom z dalších řádků, ale těžší. Smyslem diskuse na fóru je pak dokázat, že všichni ostatní jsou blázni a on je letadlo, zatímco ostatní se snaží dokázat totéž.
Obětním beránkem číslo jedna jsou tzv. kombajnéři či bodohoniči, čili kačeři lovící hromadně velké množství kešek, přesněji řečeno kačeři mající ulovených více kešek, nežli kritizující. Kombajnéři se v zájmu rychlosti často přepravují za keškami autem, za což jsou veřejně pranýřováni, že ničí přírodu a způsobují globální oteplování. Kombajnér, který se autem nepřepravuje, je pranýřován stejně, jelikož kombajnérství je absolutní zlo a za každých 1000 odlovených kešek Bůh zabije koťátko.
Pokud nejsou kombajnéři nablízku, ukájí se kačer na začátečnících. Definice začátečníka je složitější. Každý, kdo má odloveno méně než 113 keší (hele, prvočíslo!), je začátečníkem. Kdo má více, považuje se automaticky za zkušeného. Přesto jsou pro něj všichni, kdo mají méně kešek než on stále začátečníci. Důležitou zásadou na fóru je neodpovídat na hloupé dotazy začátečníků. Začátečníka jsme si již definovali, o hlouposti rozhoduje dotyčný zkušený kačer a většinou se rozhoduje pro. Tudíž bere vážně pouze dotazy kačerů s více keškami.
Kačeři v médiích
Kačeři jsou vesměs vnímani jako drogoví dealeři, co v obcích pašujou drogy ve filmovkách, dále jako teroristé ukládajíci trubkové bomby od Celaskonu pod různé mosty a v neposlední řadě mafiáni co po lesích v ammoboxech kupčí s municí a zbraněma. Aby se vyhli daním tak kšefty platí v geocoinech a dřevěných mincích se symbolickým vyobrazením členů gangu (CéWéGéčkách).
Je to k neuvěření ale existuje i celovečerní film Splinterheads o geocachingu. Vidláckej ňouma se zamiluje do sličné kolotočárky (kačerky). Nejlepší scéna filmu je když se geobohyně svlékne a skočí z útesu za pěthvězdičkovou keškou, kterou vytáhne spod hladiny. Jeden rozkrok kačera nezůstane suchej.
Kačer závislý na geocachingu se pozná, když:
- si vybírá práci podle množství keší v okolí.
- podepisuje smlouvy svou GC přezdívkou.
- plánuje prázdniny podle množství keší v okolí.
- sbírá krabičky různých tvarů a velikostí, protože „Jednou z toho bude skvělá krabka na kešku!".
- nedokáže se při řízení soustředit na cestu, protože se pořád dívá po dobrých místech na kešku.
- mu začnou chutnat pavučiny a jehličí.
- jeho žena už dlouho neřeší, kam běží o půlnoci uprostřed týdne, když je venku mráz... přece pro FTF!
- v kraťasech a šortkách se brodí dvoumetrovými kopřivami, místo aby se vrátil a zkusil najít lepší cestu.
- když mu cesta, kterou normální člověk zvládne za 1,4 hodiny, trvá hodin 25... Ale má 763 nových keší!
- plánuje svou svatební cestu na geocaching.com.
- se krvácející vrátí domů, je celý od bláta a klíšťat a je šťastný, že dal litr za benzín a strávil 10 hodin hledáním PETek.
- musí kolegům vysvětlovat, proč se vrátil z pauzy na oběd celý propocený, zablácený a se skvrnami od trávy na kalhotách.
- mu přátelé k narozeninám vytvoří soukromou kešku, protože je nenapadne nic jiného, čím by mu mohli udělat radost.
- prochází se supermarketem a říká si : „ z tohohle by byla dobrá krabička na kešky..."
- během sledování Tour de France vidí tolik perfektních skrýši na kešky!
- na odpočívadle zastaví, když jde lovit kešku, ale nikdy když potřebuje na záchod.
- mu přátelé vyprávějí, kde byli na dovolené a okamžitě se mu vybaví všechny kešky, které tam jsou.
- se mu podaří přimět policajta, který ho zadržuje, aby mu pomohl s odlovem keše.
- stále nedokáže pochopit, proč ostatní lidé nemají účet na geocaching.com.
- nosí pinzetu na mikro či nanokeše, plně nabitou GPS, propisku a v každém člověku, který se nachází kolem keše vidí kačera.
- jeho strach z pavouků, temných a vlhkých děr zmizí ve chvíli, kdy by se tam mohla schovávat keška.
- když celníkovi uvede jako důvod návštěvy země geocaching.
- se plazí houštinami uprostřed bažin, ve vlasech má ostružiní, nohy a ruce spálené kopřivami, tam kde se nedostaly kopřivy ho vysává hejno komárů a on stále myslí jen na kešku, kterou hledá.
- když souhlasně přikyvuje na tyto příspěvky a stále si myslí že nemá problém.
Geokameňáky
- IN: nic OUT: tužka a ořezávatko
- IN: Koruna OUT: Euro
- IN: Hračka OUT: Magnet PS: je třeba spravit uchyceni krabičky, protože nedrží.
- IN: nic OUT: krmítko pro ptáky
A tím listing končí. Snad jste se pobavili, pokud jste byli mudlové, tak se dovzdělali jak to mezi námi kačery chodí, správně našli správné souřadnice a teď hurá pro novou, budoucí plesnivou pixlu. :-)
Jo, a pro jistotu. Listing je psaný se satirickým nádechem.