Skip to content

Droby v Domoradovicích EarthCache

Hidden : 9/30/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš je Earthcache, nehledejte zde schránku ani sešitek, ale odpovězte písemně na otázky na konci textu.

 

Droby v Domoradovicích

 

Výchoz v Domoradovicích se skládá ze zpevněných sedimentů typu « droby », které vznikly turbiditními proudy. Tyto sedimenty řadíme do soustavy Českého masivu (regionální jednotka Jesenický kulm) a usadily se v Karbonu (Paleozoikum). Droby zde mají šedou až modrošedou barvu, masivní, lavicovitou a deskovitu texturu a jemnou až hrubou zrnitost.

V době variského vrásnění vyrostlo na našem území horstvo, podobné dnešním Alpám, které rychle zvětrávalo. Úlomky zvětralých hornin přinášely řeky (zaoblení úlomků) do moře. Na dně oceánu u okraje pevniny se ukládaly mohutné vrstvy jílu, písku a valounů, z nichž vznikla souvrství jílovců, drob a slepenců. Později tyto mořské sedimenty zasáhlo vrásnění.

 

Droba

Zjednodušeně droba je hornina z drobných zaoblených úlomků starších hornin a křemene.

Pokud chceme rozvinout tak je to sedimentární hornina, přesněji druh slabě vytříděného pískovce s obsahem základní hmoty vyšším než 15 %. Základní hmotu drob, která je obvykle druhotná, tvoří většinou jílové minerály a silt. Písková zrna představuje směs živců, křemene, slíd a úlomků hornin. Vzniká především v mořském prostředí. Barva horniny je nejčastěji šedá a velikost zrn je různá, od jemné po hrubou. Slovo droba (grauwacke) je odvozeno od drobných úlomků, které tvoří horninu.

 

 

Pískovec

Pokud výrazně převládají písková zrnka z křemene, nehovoříme o drobě, ale o pískovci. Pískovec je zpevněná, klastická usazená hornina. Zjednodušeně lze horninu označit za pískovec tehdy, pokud podstatnou část tvoří zrna o velikosti 0,06 až 2 mm. Velmi časté jsou křemenné pískovce, kde podstatnou část zrn tvoří křemen. Pískovec vzniká stmelením zrn ( tzv. klastů – obvykle křemene, živců a horninových úlomků jako jsou např. silicity) tmelem. Tento tmel je velmi často karbonátový nebo železitý. Mezerní hmotě (např. jílovité) se říká matrix. Složení pískovce se liší podle místa výskytu. Pískovec mívá velmi různé barvy: od šedé přes žlutou až k červené (indikuje přítomnost oxidů železa), někdy může být i vícebarevný. Snadno se drolí a zvětrává.

 

 

Slepenec

Pokud jsou zrnka větší než 2 mm, nehovoříme o drobě, ale o drobovém slepenci. Ten se skládá z velkých i malých zakulacených úlomků starších hornin - převážně drob a břidlic.

Slepenec neboli konglomerát je pevná sedimentovaná hrubozrnná hornina. Jde o zpevněný ekvivalent štěrků. Hornina je složená ze stmelených zaoblených valounů větších než 2 mm. Tento název se vztahuje jen na horniny s převahou opracovaných (zaoblených) úlomků, pro ostrohranné úlomkové usazené horniny se používá název brekcie.

 

 

Turbiditní proud

Turbiditní proud je druh svahového pochodu na pevninských svazích mořských pánví, vyskytují se tedy v subakvatickém prostředí (pod vodou). Dochází k nim, když se dají do pohybu nezpevněné sedimenty, přinesené sem především fluviální (říční) činností.

 

Schéma Emmanuel Roquette — Travail personnel, CC BY-SA 4.0

Jde o vodní proud se zvýšenou hustotou, který se pohybuje dolů svahem v důsledku větší hustoty, než má kapalina, která ho obklopuje. Termín se většinou používá k popisu proudů ve vodním prostředí, oceánech, jezerech, k podobným jevům však může docházet i v jiných typech prostředí (např. lavina).

Turbiditní proudy jsou obvykle spuštěny zemětřeseními nebo sesuvy. Dochází přitom k nasycení vody sedimentem a jejímu následnému gravitačnímu pohybu do nižší části sedimentační pánve. Rychle se pohybující proud cestou po svahu eroduje nezpevněný sediment a odnáší ho s sebou. Výsledkem sedimentace tohoto proudu jsou typicky zvrstvené horninové celky označované jako turbidity.

 

Turbiditní sekvence

Výskyt opakujících se vrstev slepenců, pískovců a jílovců v hlubinných sedimentech byl dlouho pro geology nejasný. Střídání hlubinných jílovců, případně břidlic se slepenci a pískovci, které byly prokazatelně mělkovodního původu se vysvětloval různě. Nejčastěji jako výkyvy výšky vodní hladiny.

Arnold H. Bouma, který studoval hlubokovodní sedimenty, vysvětlil zjemňování velikosti zrn klastických sedimentů od slepenců ve spodní části sekvence, přes pískovce, prachovce až po jílovce, tak, že tuto zákonitou posloupnost spojil s jednorázovým působením turbiditního proudu, který smyl sedimenty šelfu na svah a do hlubších částí oceánu. Jeden proud tedy všeobecně představuje jednu sekvenci rozdělenou v ideálním případě na 5 intervalů (A až E) od nejhrubších sedimentů po nejjemnější. Nejstarší vrstvy jsou dole. Proudy obvykle leží nad sebou a představují mnohokrát se opakující sledy těchto sekvencí nebo jejich částí.

 

 

Začíná se erozním kontaktem, kdy síla proudu nedovoluje sedimentaci ale naopak na své cestě do nižších částí pánve eroduje podložní nezpevněný sediment.

A Nad erozivním kontaktem se nachází interval postupně zesilujícího sedimentu představujícího nejprve štěrk v písečné základní hmotě, který přechází do masivních většinou hrubozrnných pískovců. Ten je označován jako masivní, paralelně zvrstvený interval Ta. Jde o nejtěžší částice, které z nesené suspenze vypadly jako první.

B Nad ním se nachází interval střednězrnného rovnoběžně zvrstveného pískovce – tzv. paralelně zvrstvený interval Tb. Přechod mezi intervaly je postupný.

C Následně, při zpomalení proudu dochází k usazování šikmo zvrstveného pískovce, nejčastěji s čeřinami. Přítomné konvolutní zvrstvení je důsledkem postsedimentární deformace. Interval se označuje jako Tc.

D Po vypadnutí těžších zrn delší dobu sedimentuje interval laminovaného prachu až jílu, tvořícího nejdéle se pohybující část turbiditního proudu. Označuje se jako Td.

E Závěrečnou část sekvence tvoří kalový horizont jílu bez makroskopických textur. Tento pelitový (částice do velikosti pod 0,002 mm) interval je označován Te. Sekvenci může ukončit interval hemipelagických jílovců, které se usazovaly na mořském dně v době klidu. Vzhledem k pomalé míře sedimentace v hlubinných oblastech tento interval představuje delší dobu, jeho tloušťka je však ve srovnání s turbidity menší.

Turbiditní sekvence může být mocná několik decimetrů až 1 – 2 metry.

 

 

Otázky k této Earthcachi:

Běžte až k vyhlídce a hledejte horniny výchozu podle fotky 1.

 

 

  1. Popište jaký je rozdíl mezi horninou X a Y (zrnitost : velikost zrn, barva) ?
  2. Do které turbiditní sekvence byste je zařadili ?
  3. Za předpokladu, že tento výchoz je ve své původní sedimentační pozici, můžete určit jestli X a Y patří do jedné nebo do dvou různých turbiditních sekvencí ? Odůvodněte vaši odpověď.
  4. Přiložte fotku vás, nebo předmětu, který vás reprezentuje na souřadnicích.

 

Posílejte mi návrhy svých odpovědí buď přes můj profil, nebo přes geocaching.com (Centrum zpráv) a poté zalogujte keš. V případě problému vás zkontaktuji. Logy bez odpovědí budou smazány.

 

Seznam použitých zdrojů

Wikipedie

https://mapy.geology.cz/geocr50/

http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/

http://moravske-karpaty.cz/prirodni-pomery/geologie/slezska-jednotka/

https://geomapa.lounovicepodblanikem.cz/horniny/41

https://sites.ac-nancy-metz.fr/base-geol/glossaire.php?idterme=115

                        

ENGLISH VERSION

This is an Earthcache, there is no container to look for, but you have to send me your answers to the questions at the end of the text.

 

Greywacke in Domoradovice

 

The outcrop in Domoradovice consists of consolidated sediments of the "debris" type, which were formed by turbidite currents. These sediments belong to the Bohemian Massif system (Jesenický kulm regional unit) and were deposited in the Carboniferous (Paleozoic). The offal here has a gray to blue-gray color, a massive, bench-like and plate-like texture, and a fine to coarse grain.

At the time of the Variscan folding, a mountain range, similar to today's Alps, grew on our territory, which quickly weathered. Fragments of weathered rocks were carried by rivers (rounded fragments) to the sea. Massive layers of clay, sand and boulders were deposited on the bottom of the ocean near the edge of the land, from which the assemblage of claystones, siltstones and conglomerates was formed. Later these marine sediments were affected by folding.

 

Greywacke

Put simply, chert is a rock made of small rounded fragments of older rocks and quartz.

If we want to develop it, it is a sedimentary rock, more precisely a type of poorly sorted sandstone with a base mass content higher than 15%. The basic mass of debris, which is usually secondary, consists mostly of clay minerals and silt. Sand grains are a mixture of feldspar, quartz, mica and rock fragments. It occurs mainly in the marine environment. The color of the rock is most often gray and the grain size varies from fine to coarse. The word grauwacke is derived from the small fragments that make up rock.

 

Sandstone

If quartz sand grains predominate, we are not talking about grit, but sandstone. Sandstone is a consolidated, clastic sedimentary rock. Simply put, a rock can be described as sandstone if the essential part consists of grains with a size of 0.06 to 2 mm. Quartz sandstones are very common, where a significant part of the grains is made of quartz. Sandstone is formed by cementing grains (so-called clasts - usually quartz, feldspars and rock fragments such as silicites) with cement. This sealant is very often carbonate or ferric. The interstitial mass (e.g. clay) is called the matrix. The composition of sandstone varies depending on where it occurs. Sandstone has very different colors: from gray to yellow to red (indicating the presence of iron oxides), sometimes it can be multi-colored. It crumbles and weathers easily.

 

Conglomerate

If the grains are larger than 2 mm, we are not talking about giblets, but giblets. It consists of large and small rounded fragments of older rocks - mainly rubble and slate.

Conglomerate, or conglomerate, is a solid, sedimented, coarse-grained rock. It is the reinforced equivalent of gravel. The rock is composed of cemented rounded boulders larger than 2 mm. This name applies only to rocks with a predominance of worked (rounded) fragments, for sharp-edged fragmentary sedimentary rocks the name breccia is used.

 

Turbidity current

A turbidite current is a type of slope march on the continental slopes of sea basins, so they occur in a subaquatic environment (under water). They occur when unconsolidated sediments, brought here primarily by fluvial (river) activity, are set in motion.

It is a stream of water with increased density that moves downslope due to having a greater density than the liquid surrounding it. The term is mostly used to describe currents in water environments, oceans, lakes, but similar phenomena can also occur in other types of environments (e.g. avalanche).

Turbidite currents are usually triggered by earthquakes or landslides. At the same time, the water is saturated with sediment and its subsequent gravitational movement into the lower part of the sedimentation basin. A fast-moving stream erodes unconsolidated sediment along the slope and carries it away. The result of the sedimentation of this current is typically layered rock units referred to as turbidites.

 

Turbidite sequence

The occurrence of repeated layers of conglomerates, sandstones, and claystones in deep-sea sediments has long been obscure to geologists. The alternation of deep claystones, possibly shales with conglomerates and sandstones, which were demonstrably of shallow water origin, was explained in different ways. Most often as fluctuations in the height of the water level.

Arnold H. Bouma, who studied deep-water sediments, explained the grain-size refinement of clastic sediments from conglomerates in the lower part of the sequence, through sandstones, siltstones, and claystones, by relating this regular sequence to a single action of a turbidite current that washed the shelf sediments upslope and into the deeper parts of the ocean. Thus, one current generally represents one sequence divided ideally into 5 intervals (A to E) from the coarsest to the finest sediments. The oldest layers are below. Streams usually lie on top of each other and represent many times repeating sequences of these sequences or parts of them.

 

 

It begins with erosional contact, when the strength of the current does not allow sedimentation, but on the contrary, on its way to the lower parts of the basin, it erodes the underlying unconsolidated sediment.

A Above the erosive contact, there is an interval of gradually thickening sediment, initially representing gravel in a sandy groundmass, which passes into massive, mostly coarse-grained sandstones. The latter is referred to as the massive, parallel-stratified Ta interval. These are the heaviest particles that fell out of the suspended suspension first.

B Above it is an interval of medium-grained, parallel-stratified sandstone – the so-called parallel-stratified interval Tb. The transition between intervals is gradual.

C Subsequently, when the current slows down, obliquely layered sandstone is deposited, most often with cherts. The convoluted layering present is a result of post-sedimentary deformation. The interval is referred to as Tc.

D After the heavier grains fall out, the interval of laminated dust to clay, forming the longest moving part of the turbidite current, sediments for a long time. It is denoted as Td.

E The final part of the sequence consists of a silty clay horizon without macroscopic textures. This pelitic (particles under 0.002 mm in size) interval is designated Te. The sequence may be terminated by an interval of hemipelagic claystones that were deposited on the sea floor during periods of calm. Due to the slow rate of sedimentation in deep areas, this interval represents a longer time, but its thickness is smaller compared to turbidites.

The turbidite sequence can be several decimeters to 1-2 meters thick.

 

Questions to validate this Earthcache:

 

Go to the lookout and look for the rocks on outcropp like on a photo 1.

 

 

  1. Describe the difference between rock X and Y (grain size: grain size, color)?
  2. In which turbidite sequence would you classify them?
  3. Assuming that this outcrop is in its original sedimentary position, can you determine whether X and Y belong to one or two different turbidite sequences? Justify your answer.
  4. Attach a photo of you or an object that represents you on the coordinates.

 

Log this cache "Found it" and send me your answers either via my profile or via geocaching.com (Message Center), and I will contact you if there is a problem. Logs recorded without response will be deleted.

Additional Hints (No hints available.)