Skip to content

Dementia mesobohemica Event Cache

This cache has been archived.

hrat.: LETALIS

More
Hidden : Monday, October 17, 2022
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

17 October 2022, 18:30 - 19:00

„Odkud jste?“

A když dotyčný odvětil, že z Prahy, přišlo konstatování: „To jsem si hned myslel, máte nedostatečnou.“


Tento event je před-skokanský pro březen příštího roku, kdy oslavíme 170. výročí narození autora výše uvedeného výroku, kterého Vám chci nyní před-představit. Z důvodu kolize času i vzdálenosti se event koná již v před-večer 95. výročí jeho úmrtí.

Víte, po kom se jmenuje Thomayerova nemocnice? 

Jedná se o Prof. MUDr. JOSEFA THOMAYERA (23. 3. 1853, Trhanov - 18. 10. 1927, Praha), rázovitého internistu, tvůrce českého lékařského názvosloví a autora populárně-vědeckých knih z oblasti lékařství. Krom toho se aktivně věnoval i beletrii, publikoval cestopisné fejetony (projel skoro celou Evropu a cestoval až do vysokého stáří!) a črty do časopisů. Své beletristické práce publikoval pod pseudonymem R. E. Jamot (fonetický anagram slova Thomayer) - uznávali jej údajně i např. Jan Neruda, Alois Jirásek, Karel Václav Rais, Zikmund Winter nebo Karel Matěj Čapek-Chod. I v jeho dalších dílech vyniká láska k přírodě. 

Alois Jirásek, Josef Thomayer a Karel Václav Rais na vycházce

Jeho mladším bratrem byl František Josef Thomayer, český zahradní architekt - jeden z největších odborníků své doby v tomto oboru (v sadech po něm pojmenovaných jsme kupříkladu letos uklízeli v rámci CITO https://coord.info/GC9NKV3). Chlapci se narodili v Trhanově na Chodsku, starší Josef studoval na gymnáziu v Klatovech (neboť gymnázium v chodské metropoli Domažlicích bylo založeno až v roce 1871;), kde byl jeho spolužákem mj. Jaroslav Vrchlický (tento pseudonym Emilu Fridovi prý vymyslel sám Thomayer). Sblížila je láska k literatuře a společně se pokoušeli uplatnit své literární pokusy v časopisech.

Po vystudování lékařské fakulty a v pozdější praxi se Josef Thomayer stal jednou ze základních postav českého vnitřního lékařství. Profesorem byl jmenován v roce 1897. V letech 1902 až 1921 působil jako přednosta II. interní kliniky, kterou neobyčejně povznesl. Pěstovaly se na ní všechny obory interny - pneumologie, kardiologie, endokrinologie, ale i neurologie. On sám se angažoval ve více interních oblastech. Významné úspěchy však docílil zejména ve studiu břišního poklepu, jejž důkladně popsal. Byl vynikající diagnostik. Studoval intermitentní klaudikace (kulhání po únavě při obliterující trombangiditidě – zánětu tepen vedoucímu k jejich ucpání), o níž podstatně rozšířil vědomosti a vybudoval i její léčbu.

Vytvořil českou internistickou školu, či spíše ona se utvořila kolem něho. I většina dnešních českých internistů jsou pokračovatelé jeho žáků. K tomu přispělo i to, že rozšířil lékařské publikační možnosti – v roce 1885 založil český lékařský časopis Sborník lékařský, v roce 1889 začal vydávat menší práce v Sbírce přednášek a rozprav, později nazývané Thomayerovou sbírkou. V roce 1893 vyšla jeho Pathologie a therapie nemocí vnitřních. Napsal téměř 200 různých časopiseckých a knižních publikací z oboru medicíny.

Byl ojedinělým pedagogem. Na univerzitní přednášky byl vždy pečlivě a svědomitě připraven a své bohaté zkušenosti a znalosti z lékařské praxe předával posluchačům. Na druhou stranu vyžadoval od studentů přesnost, pravdivost a spolehlivost. I v neděli dopoledne museli alespoň projít klinikou.

Až do své smrti žil jako starý mládenec. Měl velké množství obdivovatelů i obdivovatelek, ale i stejné množství nepřátel. V rámci charitativní činnosti nechal v roce 1907 vybudovat novorenesanční chorobinec a azyl chudých v rodném Trhanově u Domažlic. Do důchodu odešel předčasně v roce 1921. „Já nejsem žádná primadona, já jdu do penze, dokud jsem ještě neztratil hlas,“ komentoval svůj odchod do výslužby. Odcházel zřejmě v souvislosti s těžkým onemocněním (karcinom rekta = rakovina konečníku), kterému v roce 1927 podlehl. S onemocněním bojoval bez operace. Známá byla jeho nesnášenlivost s chirurgy. Nikdy nedoporučoval pacienta na operaci zánětu slepého střeva, ani když šlo o nemoc akutní, pravděpodobně hnisavou. Pakliže pacient vymáhal operaci, ukázal velebným gestem směrem k Chirurgické klinice se slovy: „Chcete-li umřít, jděte tam.“ Svoje nemalé jmění odkázal Ústřední matici školské, knihovnu a výtvarné sbírky Národnímu muzeu a Národní galerii. Pochován je na hřbitově v Trhanově. 

A odkud se vzal název eventu? 

 

Až přehnaný byl jeho vztah k Šumavě a k okrajovým oblastem Čech. Jako rodilý Chod byl přesvědčen, že kulturní a intelektové bohatství českého národa pochází odtamtud. Dokonce to byl on, kdo podnítil Aloise Jiráska k napsání Psohlavců. Pohrdal (a dával to najevo) obyvateli středních Čech. Vymyslel pro ně výraz dementia mesobohemica (středočeská zblbělost), který často používal. Traduje se, že když některý student při zkouškách neuměl, vždycky se ho zeptal, odkud je. Když se dověděl, že ze středních Čech, triumfoval. Jednou podobnému nešťastníkovi poradil asistent, aby neříkal na otázku, odkud je, že je z Prahy. Student skoro nic neuměl, ale když měl odvětit na tradiční otázku, rozhodně prohlásil: „Z Trhanova.“ Thomayer sebou škubl a zařval: „Máte nedostatečnou a zažádejte si o domovské právo v Praze!“

A úplně na závěr historka, která nezestárla ani po 100 letech😬: 

Během své klinické praxe se často setkával i s alkoholem. Vzpomínal na jednoho muže středního věku, kterého podezíral z alkoholismu. Zeptal se jej, zda pije, a tázaný odvětil: „No, piju, ale při našem povolání pije každý, musí pít.“ „A kde jste zaměstnán?“ „Při pražském magistrátu.“ 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zdroje: wikipedie, novinky

Další historky si nechám na příští rok na zmíněné 170. výročí;-) 

Tolik k našemu patriotovi Josefu Thomayerovi, snad se na mne za něho, Pražáci a Středočeši, nebudete zlobit a strávíme příjemné chvíle. Dřívější začátek eventu bohužel dát nemůžu, protože pracuju, ale pokusím se být na místě cca po 18.hodině. Budu se těšit na Vaše latinské diagnózy;-)

  • těšící se "kulturně a intelektově bohatá" ownerka;-)

 

EDIT 10.10.2022: BUDOU EVENTOVÁ DŘEVA (neboli CWG) - KAŽDÝ PŘIHLÁŠENÝ (bude-li chtít) OBDRŽÍ ZDARMA 1 KS + malý dárek
(jehož přijetím stvrzujete, že se stáváte součástí výzkumu postižení středočeskou zblbělostí, jehož vyhodnocení bude v příštím roce v rámci plánovaného eventu k Thomayerově narození:-DD) 

Additional Hints (Decrypt)

Febpraí an ebuh, i ceícnqr arceímar cbpnfí uarq irqyr cbq oeáabh qb arzbpavpr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)