Skip to content

Za Anežkou | The St Agnes Convent Multi-cache

Hidden : 10/1/2022
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


English listing below


  otevírací doba zahrad Anežského kláštera
  - liší se od otevírací doby Národní Galerie!

  • V případě nepříznivého počasí jsou zahrady uzavřeny :(
  • březen–květen: 10.00 – 18.00
  • červen–srpen: 10.00 – 22.00
  • září–říjen: 10.00 – 18.00
  • listopad–únor: 10.00 – 16.00
Drobná zástavba křivolakých uliček starobylé haštalské čtvrti a klidné zahrady za klášterními zdmi...
...vítejte na procházce kolem Anežského kláštera!

Roku 1234 založila přemyslovská princezna Anežka spolu se svým bratrem, králem Václavem I. Jednookým, na severní straně Starého Města podvojný klášter. Mužský klášter pro františkánské menší bratry neboli minority, a ženský klášter pro klarisky (podle sv. Kláry, s níž si Anežka dopisovala). Posláním obou řádů byla pomoc trpícím, nemocným a nuzným. Na stavbu princezna Anežka osobně dohlížela, poté do kláštera vstoupila a stala se i jeho abatyší. Anežka byla přísná k sobě i k ostatním řádovým sestrám. Nad rámec řeholních pravidel nakazovala chodit bosky či spát na holých pryčnách. Některé její pokyny musel zjemňovat dokonce sám papež Řehoř IX.

Podle ústředního kostela sv. Františka, který je spolu se Staronovou synagogou nejstarší gotickou stavbou v Praze, začalo být okolí nazýváno „Na Františku“. V sousedství kláštera Anežka s Václavem I. založili i špitál a k němu nové špitální bratrstvo – řád křížovníků s červenou hvězdou. Klášter byl až do husitských válek důležitým duchovním centrem a jednou ze zásadních lokalit vládnoucího rodu Přemyslovců, konaly se zde korunovace i královské pohřby. V průběhu staletí však význam kláštera slábl, mnišské řády se střídaly, klášter byl pohlcován městskou zástavbou, až byl nakonec císařem Josefem II. zcela zrušen. Na hrobkách Přemyslovců vznikla i tabačka a továrna na cikorku... Díky nedostatku financí haštalská čtvrť unikla asanaci na přelomu 19. a 20. století. Od 40. let procházel Anežský klášter průzkumem a rekonstrukcí, od r. 1978 je národní památkou.

Přemyslovna Anežka, princezna řeholnice, byla v klášteře pohřbena, ale v průběhu věků se její ostatky neznámo kdy ztratily neznámo kam. Jejího blahoslavení, ač o to lid po staletí stál a mnozí i usilovali (např. její prapraneteř Eliška Přemyslovna, Karel IV. nebo Bohuslav Balbín), dosáhl až roku 1874 arcibiskup kardinál Schwarzenberg. Svatořečení se Anežce České dostalo 12. listopadu 1989 od papeže sv. Jana Pavla II. V Čechách však byla za svatou považována odjakživa, jak dokazuje např. "peczeť prawa swate panny Anežky", vztahující se k území pod postranním právem (jurisdikcí) kláštera.


zastavení 1., brána do Anežského kláštera
porovnání - Myší díra klášterem dnes a na obrazu V. Jansy Začneme v rohu Anežské uličky u hlavního vstupu do Národní Galerie, která v klášterních budovách sídlí. Dříve tudy vedl průchod (zvaný Myší díra) až k nábřeží. Vpravo za bránou ční vysoká moderní dostavba staletí zřícené kostelní lodi, v níž se dnes nachází síň Josefa Mánese využívaná k výstavám a koncertům. Napravo od brány je na ohradní zdi maličká kovová tabulka, pár metrů vpravo na zdi kostela sv. Barbory je další. Obě připomínají výši hladiny Vltavy při povodni. Poznamenejte si rok z tabulky, která je umístěná výše = A.

zastavení 2., "nejmenší" dům v Praze
Všechny průvodce Prahou i cedule přímo na něm to tvrdí. Jenže ono to tak není :( Původní uzounkou uličku kolem kláštera kdysi zastřešili a vznikl tak domeček o dvou malých obytných místnostech. Dnes a dávno už je za dveřmi zas jenom ulička, která vede k plnohodnotnému domu ve dvoře (a jemu patří číslo popisné). Napravo od dveří jsou dvířka elektrické skříňky s kovovým štítkem. Sečtěte první a poslední číslo = B. Dále se vydáme ke gotickému kostelu sv. Haštala (ochránce před povodní), o němž se věřilo, že ukrývá Anežčiny přestěhované ostatky. Nedávný průzkum tuto možnost vyvrátil. A kolem bývalé barokní kostnice s kaplí Nejsvětější trojice, přestavěné na domek pro kostelníka, se prosmýkneme do Řásnovky.

zastavení 3., Řásnovka
Pitoreskní, několikrát lomená ulička dříve zvaná Slávinčina (podle majitelky zdejšího domu), Šnekova (podle zdejšího výrobce hracích karet), Plžova a Hlemýžďova (chybným překladem z poněmčeného Schnekengasse) či podle hejtmana strahovského kláštera Jana Řásného z Řásnova, majitele blízkého domu. Spisovatel a skautský vedoucí Jaroslav Foglar si její název vypůjčil pro název tajemné "mokré čtvrti" do jedné ze svých knih. Za malým pláckem začíná po levé straně dům s bílou omítkou a kamenným oknem u země, které dává tušit, že bývávalo dveřmi. V kamenném ostění je vytesaný letopočet - zapište si první dvě čísla = C.

zastavení 4., jurisdikce sv. Anežky
Pokračujeme vně klášterní zdi směrem k řece. Po vaší pravé ruce stojí velkolepá budova Ministerstva obchodu a průmyslu od Josefa Fanty, po levé ruce míjíte ohradní zeď nové zahrady Za svatyněmi, která vznikla v místech tzv. jurisdikce sv. Anežky. Jednalo se o pozemky v majetku kláštera, pod opatovou správou a pravomocí, pronajímané prostému lidu k zástavbě. Z dosahu městského práva a biřiců se sem uchylovala chudina, ale i řemeslníci. Ve stínu svatyně sv. Salvátora a klášterních zdí vznikly ulice Na Františku, Myší díra, Klášterská a Malá klášterská ulička. Všechny domy byly v 50.-70. letech asanovány. V chodníku a na ohradní zdi najdete desky věnované zmizelým domům. Dům zvaný U zlatého křížku měl číslo popisné = D. Pokračujme dál podle klášterní zdi až ke krásné Severní bráně, kde nás z výšky uvítá sama princezna řeholnice Anežka - a všimněte si, už v roce 1703 uváděná jako svatá.

zastavení 5., vykopávky topeniště
Ve stropě altánu nad vykopávkami se nachází kolik svítidel? = E

zastavení 6., studna
Kolik je na kované mříži špicí? = F. Cestou k dalšímu zastavení si na gotickém domě všimněte drobné kovové cedulky nalevo od okapu...

zastavení 7., Přístěnek v Severní zahradě
František Skála chtěl zdejší vážné historickoumělecké ovzduší trochu rozptýlit a postavil tu pro děti tajemný domeček na hraní. U pravého rohu Přístěnku je černá cedulka s beránkem: počet slov první věty psané bílou barvou = G. Teď nás čeká další sochařská zahrada - vraťte se bránou ven a hned doprava.

zastavení 8., Klášterní zahrada Za svatyněmi
Podlouhlá cihlová budova konventu klarisek je spolu s kostelem sv. Františka (bez věže, odtud ze severní strany mu patří dvě nízká gotická okna v navazující kamenné stěně) nejstarším jádrem kláštera. Později právě zde vznikla lomená (Malá) Klášterská ulička, svou atmosférou velice podobná Zlaté uličce z Pražského hradu. Během asanace v 50. letech měla být tato malebná ulička, inspirace K. H. Máchy, A. Slavíčka, V. Jansy, J. Minaříka, J. Eckerta, G. Včeličky, ušetřena a opravena. Nadšená mládežnická brigáda ji ale za jeden víkend srovnala se zemí; bez dokumentace, bez vědomí Památkového úřadu či vedoucího rekonstrukce kláštera, prof. Stefana. Nezbylo nic než povídka o Márince, několik obrazů a fotografií. Po šedesáti letech se tato pustá proluka otevřela veřejnosti jako sochařská zahrada Za svatyněmi. Na souřadnicích 8. zastavení najdete kovový válec. Kolika otvory v něm je vidět skrz = H? A dokážete pohnout několikatunovým kusem skály naproti? :)


zastavení 9., Podobenství s lebkou
Sejdeme těsně pod svatyni sv. Salvátora (krajní kostel s věžičkou - sanktusníkem) a obejdeme ho k bráně vedoucí k další zdejší zahradě. Počet ostnů na jednom křídle brány k bývalému konventu menších bratří = I ?
Pokud je otevřeno, směle dál k Rónově soše Podobenství s lebkou a Bílkově působivému sousoší Golgota. A ještě dál do skryté zahrady mezi ruinami ambitu bývalého kláštera minoritů. Pokud je zavřeno, stěžujte si, prosím, e-mailem Národní Galerii na mizerné otvírací hodiny a na kluzké lávky nedovolující vstup při nepříznivém počasí :( A to je vše, leda byste si snad ještě chtěli odlovit finálku ;)

finální keš:
N 50°05.(A/G)-(C*E)-I
E 14°25.B+D/2+F+2*H



není Anežka jako Anežka

  • Sv. Anežka Česká (1211?-1282, abatyše klarisek Na Františku, dcera Přemysla Otakara I. a Kunhuty Uherské)
  • Anežka Přemyslovna (1149?-1228, abatyše u sv. Jiří, dcera Vladislava II. a Gertrudy Babenberské, prateta Anežky České)
  • Anežka Přemyslovna (1231-1268, dcera Václava I. a Kunhuty Štaufské, neteř Anežky České)
  • několik dalších přemyslovských princezen, které se většinou nedožily dospělého věku
  • Sv. Anežka Římská (291-304, mučednice, na její svátek se narodila Anežka Česká)

z litanie ke sv. Anežce České:

Svatá Anežko,
Ušlechtilá ratolesti rodu královského,
Snoubenko nebeského Ženicha Ježíše Krista,
Dobroditelko chudého lidu,
Zbožná řeholnice,
Vzore pokory,
Bohumilá abatyše,
Láskou k svému Spasiteli planoucí,
Důvěrou svaté Kláry poctěná,
Zakladatelko klášterů,
Vzore řeholní kázně,
Příklade zbožnosti,
Milovnice svaté chudoby,
Zrcadlo panenské čistoty,
Moudrá rádkyně českých vládců,
Chloubo rodu Přemyslovců,
Ochránkyně České země,

Jež jsi šatila chudé,
Jež jsi nasycovala hladové,
Jež jsi ošetřovala nemocné,
Jež jsi těšila zarmoucené,
Jež jsi z lásky ke Kristu pohrdla královskou korunou,
Jež jsi život svůj zasvětila Ježíši Kristu...


Convent of St Agnes of Bohemia


  opening hours of the Convent Gardens
  - different from the National Gallery's opening hours!

  • In case of inclement weather, the gardens are closed :(
  • March–May: 10 AM – 6 PM
  • June–August: 10 AM – 10 PM
  • September–October: 10 AM – 6 PM
  • November–February: 10 AM – 4 PM


The convent of St. Agnes of Bohemia, one of the oldest Gothic structures in Prague, bears the name of its foundress, the Premyslid Princess St Agnes of Bohemia (canonized 1989). You have maybe already met her on the pedestal of her ancestor St. Wenceslaus equestrian statue at the Václavské square. Agnes the Premyslid (1211⁠–⁠1282, in Czech: sv. Anežka Česká) founded this convent/monastery of the Orders of Poor Clares and Friars Minor with the support of her royal family in the 1230s. It was not long before she entered it and became its Abbess. The monastery became an important centre of the Przemyslid statehood – coronations and royal burials took place here.

During the upcoming decades and centuries the monastery was declining, slowly absorbed by the surrounding city until it was abolished by the emperor Joseph II in 1789. In the 20th century the close surroundings of the monastery were spared of demolition and a demanding reconstruction was carried out. The churches with royal tumbs were restored and the National Gallery art collection resides in the monastery nowadays.


stage 1) St Agnes Monastery gate Let's start our short walk around monastery and its hidden gardens in the corner of Anežská street by the main entrance to the National Gallery. There is a tiny metal label on the gate wall, and a similar one just a few meters to the right on the wall of St. Barbora church. They are marking the heights of the floods. Take note of the year of the higher placed one as A.

stage 2) "Smallest house of Prague" ...says the red sign above the doors. It was created by roofing a narrow alley, but it is not true anymore. Nowadays there is only a corridor to the house in the backyard. Add up the first and the last number on the small door between the entrance and gutter pipe =B.

stage 3) Řásnovka street Continue towards the St. Castulus church (in Czech: Haštal), saint protector against floods, and then turn left around the former ossuary chapel to enter the picturesque winding alley Řásnovka. The last house on the left (with a white plaster) has a big stone window right at the ground (which used to be door). Write down the first two numbers =C of the year carved into the stone lining.

stage 4) St Agnes jurisdiction Over the centuries, the monastery declined and the nearby grounds belonging to the convent were rented to the secular public – but still under the authorithy of the abbot. This area inside the city walls, but excluded from the municipal laws, was called the „jurisdiction of st. Agnes“. All the streets with houses crammed around the monastery were demolished in the 1950‘. In the pavement and on the walls you can find plaques commemorationg each house. Find the one dedicated to the house called „U zlatého křížku“ (in English: At The Little Golden Cross) and write down its descriptive number (the big one) =D.

stage 5) furnace excavations There are E lamps in the roofing above excavations.

stage 6) well How many spikes make up the lattice of the well? =F

stage 7) Alcove Sculptor František Skála wanted to create something interesting for children and created the „Alcove“, small mysterious playhouse. Near its right corner there is a black plaque with a picture of a lamb: number of words in the first sentence written in white color =G.

stage 8) garden Behind the Sanctuaries This garden used to be part of the city with narrow crooked streets, all demolished in the 1950‘. Count the number of holes you can see through the metal cylinder =H. Can you move the heavy rock on the installation opposite with a single hand? :)

stage 9) hidden garden entrance Go down towards the church (with the spire) and walk around it. Count the spikes on one wing of the gate =I.
If you're lucky, the gate is open and you can continue past Róna's Parable with a skull and Bílek's Golgotha sculptures to the third garden with remains of the Friars Minor monastery. And you can resolve the coordinates of the final cache, too.

final cache coordinates: N50°05.(A/G)-(C*E)-I E14°25.B+D/2+F+2*H


Za betatest a připomínky děkuju bosorcicce a taxoftovi!

Additional Hints (Decrypt)

[CZE] ir irmrav icenib [ENG] vzcevfbarq, evtug

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)