Skip to content

Rébusy 2/9 - Numberlink Mystery Cache

Hidden : 6/29/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 9. kešky z 2. série rébusů. Další rébus je Numberlink. Mě tenhle rébus asi zatím bavil ze všech nejvíc a strávila jsem s ním celkem dost času, tak snad se bude líbit.

Zároven je to ale takový trochu netradiční rébus, který je tentokrát trochu víc o intuici než ty ostatní a přestože nějaké principy tady jsou, většina z nich funguje tak na 70 - 90 procent, ale ne úplně stoprocentně.

Pravidla jsou zas snadná. Musíte vždy čarou propojit dvě stejná čísla. Čáry se nesmí křížít a větvit a musí zaplnit všechna políčka. Dále se čáry nesmí otočit do protisměru hned na vedlejším políčku (ale v tom dalším už můžou) a nesmí jet podél čísla do kterého vedou, tj. když k němu dojedou, už v něm musí skončit.

Luštění, zvlášť těch větších rébusů, není úplně snadné a tentokrát asi všem doporučuji se na pravidla a příklad aspon trochu mrknout... Pravidla sice nejsou stoprocentní ale i tak to bez nich nejde....

Pár pravidel ale stoprocentních je: Pokud máte volný roh (bez čísla), čára musí vést podél rohu, po obvodu. A takto to bude směrem do středu, dokud nenarazíte na číslo. (jasnější bude z příkladu)

Pokud jsou dvě stejná čísla na obvodu mřížky a dají se propojit vedením čáry po obvodu, skoro vždy to tak bude (skoro stoprocentní pravidlo)

Pokud to jde, je ideální postupovat od krajů směrem ke středu.Vždy se snažte "nabalovat" čáry těsně vedle sebe, když to tak jde, je to skoro vždy dobře. Čáry vedou většinou celkem rovně a jednodušše, klikatící čára je skoro vždy chyba. Občas se ale dá "nabalovat" i uprostřed rébusu, zvlášť když tam jsou čísla blízko sebe.

Pokud jsou dvě čísla v jednom řádku / sloupci a dají se spojit rovnou čárou, většinou to tak bude (tak z 90-ti procent, ale tady už pozor)

Pokud jsou čísla hodně blízko, často se spojí nejkratší cestou (tak z 80 ti procent, tady ještě větší pozor)

Celou dobu je potřeba hlídat dvě věci: Čára musí zaplnit všechna políčka, tj do každého políčka se musí dostat tam i ven, to znamená, že žádná políčka nesmíte nikde odříznout, z každého políčka musí být možné jet tam i ven.

Všechny dvojice budou nakonec propojeny. To znamená, že při zakreslení každé další čáry je potřeba hlídat,aby nezamezila propojení nějaké dvojice.

Ve většině rébusů existuje jedna nebo dvě dvojice, které, i když to k sobě nemají až zas tak daleko, tak se projedou trochu víc, často po obvodu, než se napojí. Ty dělají při luštění asi největší problém. Zjistit se dají i tak že zkoumáte počet volných políček, pokud jich je hodně a dvojic málo, tak to nějaká dvojice vezme oklikou (často po obvodu).

Luštění vám ukážu na největších rébusech 15x15:

(tento rébus je z 23.6.2022)

Nejdříve je dobré hledat stoprocentní věci. Takže pokud je roh volný (tady oba dolní rohy), čára povede po obvodu. Proč? Podívejte se na levou dolní šestku. Musí vést nahoru. Proč? Kdyby vedla vlevo a nahoru, odříznete roh (nebude možné se dostat do něj a z něj). Kdyby vedla vlevo a dolů do rohu, musíte pak vpravo a porušíte rovnou dvě pravidla: čára se nesmí hned v dalším políčku otočit do protisměru a nesmí vést podél čísla z kterého vede.Kdyby vedla dolů a vpravo, zas odříznete roh.

To samé platí pro dvojku v pravém rohu. Pokud je tedy číslo v tomto místě, čára povede kolem něho (z jiného čísla).

Občas se dá najít pár čísel, u kterých je jasné, kam vést čáru. Tady 5, 1 a 3 nahoře vlevo. Z pětky musíte dolů, z jedničky dolů a vpravo,z trojky pak vpravo.

A ještě zkusíme asi nejjistější pravidlo, pokud jsou dvě čísla na obvodu a dají se po obvodu spojit, tak to tak bude. Tady to platí pro desítky. (ty jsou celkem blízko, platilo by to, i kdyby byly dál a bylo by možné je spojit po obvodu)

A poté se hned nabízí propojit i devítky. Krásně vám vedou těsně podél desítek. To je hlavní cíl: postupovat od kraje a nabalovat na sebe. Nesmíte tvořit mezery, tam už by nešlo se dostat do nich a z nich...

Po spojení devítek máte zas nahoře volný roh (nemusí to tedy být roh mřížky, ale kdekoliv, kde vám čára vytvoří takovýto okraj - úhel 90 stupnů). V takovémto okraji vedete čáry po obvodu směrem do středu, dokud nenarazíte, na číslo, tady na dvojku.

Dále využívejte pravidlo, že pokud se dvě čísla dají spojit vodorovně nebo svisle, tak je spojte. (i když to není stoprocentní pravidlo) Tady se to týká patnáctek a sedmiček. Všimněte si, že kolem patnáctek se nabízí vést čtyřky, ale zatím je ještě necháme být. Kolem sedmiček se zas nabízí vést šestky, ty už zakreslíme. A nyní se kolem nabízí vést pětky, i když to je trochu delší trasa, ale zas se to hezky nabalí. Pamatujte si, že je vždy pravděpodobnější vést trasu delší cestou, ale po obvodu a celkem rovně, než ji vést kratší klikatou cestou uprostřed. A navíc vlevo dole vznikl hezký obdélník, pokud čáry tvoří obdélník nebo čtverec, ne nepravidelný útvar, bývá to skoro vždy dobře.

Ještě se podíváme na pravý dolní roh. Je celkem časté, že pokud vedete čáru podél rohu, tak vede z/do nějakého čísla, které je na obvodu mřížky. (jak to vidíte u pětky). Prostě z důvodu, že čára se pak neklikatí. Ale nefunguje to vždy. Tady by se vpravo nabízelo vést čáru k desítce nebo devítce, ale ty už máme vyřešené. Další kandidát je čtyřka. Ale po zakreslení žluté čáry k pětce se dole uprostřed zas vytvořil další volný roh, kde povedou čáry po obvodu, jak vidíte na dalším obrázku, a takovéto propojení čtyřek se tak jeví dost nepravděpodobné. Všimněte si, že už v tomto okamžiku se tak jeví pravděpodobné propojit tudy trojky, i když to je opravdu dlouhá cesta po obvodu až ke spodnímu pravému rohu. A tak nějak to i směřuje k propojení dvojek. Ale teď to ještě necháme být, nabízejí se jistější věci.

Podívejte se na jedenáctky a dvanáctky. Jsou od sebe kousíček, nabízí se je propojit krátkou cestu.U jedenáctky máte dvě možnosti: horem nebo spodem. Kdybyste ale jeli spodem, dvanáctky by se nabízelo propojit pod nimi a odříznete třináctku. Když ale pojedete horem, krásně nabalíte dvanáctky a poté i osmičky...

A když si chvilku pohrajete, myslím, že není nijak těžké propojit i další čísla pod tím. Všimněte si, že zas vyšel hezký obdélník, nikde žádné zuby. I když tím netvrdím, že správné řešení vám nikdy nevytvoří žádný zub, dost často i ano, ale většinou jich není moc.

Pokud vám rébus vypadá takhle hezky, vše je nabaleno na sebe, většinou to bude dobře. Takže nyní už je potřeba jen propojit poslední čísla, tady už se to dá i stylem pokus omyl.

Dívejte se na počet čísel a prostor, který máte. Tady už čísel moc není, ale prostoru dost, to znamená, že si nějaké číslo trochu víc vyrazí na vandr, skoro v každém rébusu takové číslo/a budou.

Dále hlídejte, abyste nepřekřížili cesty čísel. Je tedy jasné, že trojky se nemůžou napojit nejkratší cestou, nevyjeli byste od jedničky.

Možná je rozumější to zas řešit od obvodu, jaké číslo může vést po obvodu, aby se trasa moc neklikatila. A tady se vám už nabízí trojka v horním řádku, jednička v tom pod ním. Ve chvíli, kdy vám dojde že trojka je zbloudilec, který musí objet rébus kolem dokola, už pak nebude těžké dokončit...

Všimněte si ale, o co je jednodušší k tomuto závěru dospět, když si budete kreslit ty obvodové černé čáry - v předešlém obrázku jsou, v tom před tím ne. Trochu nevýhoda luštění online je, že tam kreslit nejdou.

A hotovo. Všimněte si, že všechny principy zmíněné výše celkem platí, s výjimkou čtyřek. Jsou blízko, ale nejsou spojeny nejkratší cestou. Je to také kvůli patnáctkám. Pokud si máte vybrat, jestli propojit dvě čísla rovně, nebo dvě nejkratší cestou, většinou je správně propojit ty rovně.

Aby vám bylo luštění jasnější, tentokrát přidávám ještě další dva rébusy s řešením (už bez popisu):

(tento rébus je z 1.5.2022)

 

a rébus z 27.6.2022:

 

Luštění tentokrát proběhne netradičně. Vzhledem k tomu, že toto je typ rébusu, že u některého se prostě seknete a nejde to dál, některý občas nesedne, dávám vám sem tentokrát rébusy tři a k získání souřadnic stačí vyluštit pouze jeden z nich. ( i když aktivitě se meze nekladou :) Jsou to rébusy 13x13, 14x14 a 15x15 (ale netvrdila bych, že 13x13 je nejlehčí) ze známých stránek: https://puzzlemadness.co.uk/numberlink/large. Schválně mi napište do logu, jak jste luštili, já tipuju, že si načnete všechny tři a pak je budete střídavě zkoušet, který dřív povolí:) Kdyby opravdu nešel ani jeden, tak tentokrát nápověda nebude, pohrajte si, ale doporučuju trénovat na menších rébusech, je prostě potřeba si zažít ten grif, jak na to. V  žádném rébusu žádný velký podraz není, tj. pravidla nahoře celkem platí, jen některá čísla povedou trochu oklikou.... Doporučuji zas luštit online, i když ty obvodové čáry kreslit nejdou. Případně souběžně luštěte i na papíře a tam si je kreslete.

Rébus 13x13 (1.6.2022)

Pokud se vám povedlo vyřešit tento rébus, spočítejte, kolika políčky prochází čára mezi následujícími čísly: A mezi desítkami, B mezi devítkami, C mezi třináctkami, D mezi trojkami, E mezi jedničkami, F mezi čtyřkami (dvoumístná čísla ciferujte na jednu číslici) a dosaďte do vzorce:

N 50 25. (A - 2) (B - 2) (C - 3)

E 16 09. (D - 3) (E - 3) (F - 3)

 

Rébus 14x14 (28.6.2022)

Pokud se vám povedlo vyřešit tento druhý rébus, spočítejte, kolika políčky prochází čára mezi následujícími čísly: A mezi jedničkami, B mezi devítkami, C mezi čtrnáctkami, D mezi šestnáctkami, E mezi pětkami, F mezi trojkami (dvoumístná čísla ciferujte na jednu číslici) a dosaďte do vzorce:

N 50 25. (A - 3) (B - 2) (C + 1)

E 16 09. (D - 2) (E - 4) (F + 2)

 

Rébus 15x15 (25.6.2022)

Pokud se vám povedlo vyřešit tento třetí rébus, spočítejte, kolika políčky prochází čára mezi následujícími čísly: A mezi jedničkami, B mezi sedmičkami, C mezi čtrnáctkami, D mezi osmičkami, E mezi čtyřkami, F mezi jedenáctkami (dvoumístná čísla ciferujte na jednu číslici) a dosaďte do vzorce:

N 50 25. (A - 4) (B - 3) (C - 3)

E 16 09. (D - 3) (E - 3) (F + 1)

Additional Hints (Decrypt)

qibwfgebz, h prfgl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)