Skip to content

Rébusy 2/7 - Filomino Mystery Cache

Hidden : 6/10/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 7. kešky z 2. série rébusů. Dalším rébusem je Filomino.

Na pravidlech zas není nic těžkého. Máte mřížku a v ní nějaká čísla. Vaším úkolem je vytvořit oblasti, které budou mít tolik políček, kolik udává číslo. Číslo si pište do každého políčka. Tj. oblast o sedmi políčkách bude mít v každém ze sedmi políček sedmičku. Políčka jedné oblasti jsou propojená stranou (tj. nestačí rohem) a oblasti se stejným číslem se nesmí dotýkat stranou, ale rohem můžou. Žádné políčko nezůstane prázdné.

Každá oblast už má alespon jedno číslo vyplněné, tj. netvoříte žádné nové oblasti.

Pokud jsou dvě stejná čísla blízko u sebe (např. je mezi nimi jedno volné políčko), musíte sami zjistit, jestli patří do jedné oblasti nebo do dvou. Zvlášť u vyšších čísel to většinou poznáte podle prostoru, který máte k dispozici, jestli se vám tam vejdou např. dvě oblasti o devíti políčkách nebo jedna. U nižších čísel to takhle většinou nepoznáte a vyplyne to během luštění jinak.

Luštění je zas intuitivní, můžete zkusit hned, nebo se zas podívat na principy a na příklad:

Na začátku většinou najdete několik políček s čísly, které je možné rozšířit jen jedním směrem, těmi začněte.

Také většinou najdete políčka, která se sice dají rozšířit více směry, ale počet políček v jednom směru nestačí, takže je jasné, že musíte pokračovat i druhým směrem.

Opačná strategie je vycházet ne z čísel ale z volných políček. Většinou najdete nějaká políčka, na která dosáhne jen jedno číslo. To tam pak bude.

Pokud už předešlé strategie nestačí, je někdy potřeba zkoumat možnosti vedení oblastí blízko sebe. např. nesmíte žádné číslo nebo volná políčka nikde odříznout.

Úplně jasné bude vše z příkladu:

Na začátku máte už celkem dost čísel (ty zakroužkované jsem zakroužkovala já pro první krok). Ty dvě růžové dvojky znamenají, že oblast už je kompletní (pro lepší orientaci se hotová oblast při luštění online vybarví každá jinou barvou). Na začátku hledáte čísla, která mají jedinou možnost rozšíření, tj. tady ta zakroužkovaná, kam je rozšířit je v dalším obrázku. Tak např. dvojka v prvním řádku má volné políčko jen vpravo (a tím je oblast hotová). U tohoto jen pozor na místa, kde jsou dvě a více stejných čísel u sebe. Podívejte se na zakroužkovanou trojku ve třetím řádku. Má jedinou možnost, kam pokračovat, ale tím by vznikly čtyři trojky. Když jsou dvě čísla u sebe, tady dvě trojky pod sebou, tak pozor, protože můžete pokračovat přes to druhé číslo...

Žlutých kroužků si ještě nevšímejte.

Takže teď ty žluté. V každém rébusu je většinou dost čísel, které se sice mohou rozšířit více směry, ale počet volných políček v jednom směru nestačí, tak musí i druhým. (dívejte se vždy v předchozím obrázku, v dalším je řešení) Tak hnedka šestka. Můžete dvě políčka vlevo, jedno vpravo a spojíte se s další šestkou, i tak ale máte šestek jen pět, takže v každém případě musíte na políčko směrem dolů (pochopitelně nalevo i napravo můžete ale nemusíte, to zatím necháme být, na první pohled vidíte, že šestky mohou také vést jen směrem dolů). Podobně trojka v 1. řádku, směrem vlevo je jen jedno políčko, takže určitě musíte jedno políčko dolů. Šestka v 2. řádku: vpravo jsou jen 3 políčka, takže musíte dvě vlevo. Stejně tak trojka vpravo od šestky: dolů můžete jen jedno, takže musíte i vlevo.

Opět pozor na místa, kde jsou dvě stejná čísla u sebe. Zatímco jiné číslo funguje jako zarážka, stejné číslo funguje jako prodloužení oblasti. V takových místech je většinou hodně možností řešení a často je lepší nechat tato místa až na konec. Podívejte se třeba na trojky vlevo nahoře, určitě vidíte, že zatím není moc jasné, co s nimi....

Podobně čísla v zelených kroužcích. Sedmička musí vést dolů, čtyřka nahoru, devítka vlevo.... Jen zas pozor na stejná čísla u sebe. Podívejte se na dvě zelené osmičky vpravo nahoře. Můžou vést dole vlevo (i když tady už asi vidíte, že tam povede seshora šestka), ale stejně je možností jak to přesně vést ještě dost. Když se ale podíváte na dvě osmičky pod nimi, je jasné, že ty musí nahoru. Tady můžete doplnit dvě propojovací políčka, jinak se to propojit nedá. Další ale zatím necháme být, když si nejste jisti,nechte to vždy zatím být, chyba se tady už většinou napravit nedá a vše rozbije.

Bývá lepší postupovat z místa kde je číslo jen jedno. Když se podíváte na šestky vpravo od osmiček. Je lepší postupovat od té zakroužkované jedné spodní.Vlevo a vpravo jsou jen tři políčka, takže musí dvě nahoru a hezky se napojí.

Podobně třeba osmička dole. Vpravo a dole není dostatek políček, musíme jet vlevo a nahoru a napojit se na horní osmičku.

A pozor třeba na šestky vlevo dole, je jich tam hodně u sebe. (beru stav před doplněním osmiček) Všimněte si,, že u zakroužkované šestky nefunguje, že máte jen tři políčka nahoru, tak musíte vpravo, protože se napojíte na další šestku a to mění situaci. Ještě to necháme být.

(červených kroužků a žlutých křížků si teď nevšímejte)

Po doplnění předešlých čísel se objevilo pár míst, kde je jasné, jak pokračovat (zakroužkováno červeně).

Další jednoduchá strategie je zkoumat prázdná políčka, většinou najdete některé, do kterého dosáhne jen jedno číslo. Ta jsem zakřížkovala žlutě. Tak např. 1. křížek v 1. řádku: zde může být jen šestka. Druhý křížek: jen trojka. Po jejím doplnění může být na místě 1. křížku v posledním sloupci jen šestka. Křížek pod červenou dvojkou: jen čtyřka, stejně tak křížek pod čtyřkou: jen čtyřka. Tím pádem je čtyřková oblast kompletní a pod ní musí být trojka. Spodní roh se pak dá snadno dokončit.

Na místě křížku v levém dolním rohu musí být čtyřka.

Zvlášť ke konci už někdy předešlé principy nestačí a je třeba zkoumat vztahy mezi oblastmi. Podívejte se na dva červené křížky. Může tu být čtyřka nebo šestka. Kdybychom ale dali do políček čtyřky, odříznete šestku vpravo a už z ní neuděláte šestipolíčkovou oblast. Takže tu musí být šestky. (v políčku vpravo v posledním řádku tak bude osmička, šestka už tam nedosáhne)

Jak budou čtyřky? Máte 4 políčka a potřebujete čtyřky doplnit do třech z nich. Tady je dobré se podívat na osmičku vlevo nahoře. Nahoru se osmičková oblast nevejde, musíte ji propojit s tou vpravo dole. A máte na to jen jedno políčko, zbylá tři potřebuje čtyřka. To lze udělat pouze tak, že osmička bude nahoře a čtyřky pod ní.

Podobně třeba vlevo nahoře trojky a šestky. Budou vlevo dvě oblasti po třech nebo jedna? Kdybyste vytvořili dvě (tj. dali trojky do 1. řádku), šestková oblast už se tam nevejde, trojková tak může být jen jedna.

Poté už není těžké dokončit.

Rébus k luštění je možná maličko těžší, ale pokud se budete řídit předešlými pravidly, jde celkem dobře vyluštit bez tipování. A opravdu, u tohoto rébusu nikde nehádejte, chyba vám to celé rozbije a opravuje se jen velmi těžko (jedině úplně na konci, když už zbývá málo políček, se dá tipovat). Můžete zas luštit i online, tenhle rébus by zas měl jít bez problému i na mobilu: https://puzzlemadness.co.uk/fillomino/medium. Rébus k luštění je z 2.5.2022, ten v příkladu z 19.5., opět je to obtížnost medium. Pokud by luštění opravdu nešlo, hledejte zas malou pomoc....

Po vyluštění zas jen dosadíte do vzorce pro finálku:

N 50 25. (A - 1) ( B + 1) ( C - 4)

E 16 09. ( D - 1) ( E - 2) ( F - 1)

Pokud si řádky označíte 1 - 12 (seshora) a sloupce A - L (zleva), potom D3 = 7, C8 = 3, I5 = 6.

Additional Hints (Decrypt)

qhgvan fgebzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)