CS: Připomenutí statečných vlastenců a odbojářů z doby 2. sv. války.
Kudy ke keši?
Na výchozích souřadnicích (WP S1) nalezneš pomník paravýsadku BARIUM a naproti infotabuli s počtem A fotografií. Na WP S2 nalezneš pomník manželů Frošových, počet řádků na čelní straně pomníku si poznamenáš jako indicii B. Čísla dosadíš do vzorce:
N 50° 08.(B)(A-1)(A/2) E 016° 14.(A-1)(B+1)(B-2)
Finálku si můžeš zkontrolovat 

BARIUM
BARIUM je krycí jméno tříčlenného paradesantního výsadku vyslaného za 2. sv. války z Anglie zpravodajským odborem exilového Ministerstva národní obrany. Nadporučík Josef ŠANDERA, četař aspirant Josef ŽIŽKA a četař Tomáš BÝČEK seskočili 3. dubna 1944 u Vysoké nad Labem. Po neúspěchu v Holicích dokázali s pomocí vlastenců přepravit a opravit poškozenou vysílačku "MARTA", zpravodajsky působit a vysílat střídavě od Lokajíčkových z Rychnova nad Kněžnou a z hájovny Frošových v Kostelecké Lhotky.
Působení výsadku v této oblasti se Gestapu podaří překazit až v říjnu 1944. Vysílačka byla přesunuta k dalším vlastencům - na statek rodiny Žabkových do Žamberka. Zde jsou přepadeni 16. ledna 1945. Šandera s Žižkou volí sebevraždu, Žabkovi jsou násilně vyslýcháni, ale konci války se dožijí v Terezíne. Třetí člen výsadku uprchne a přežije v řadách partyzánů na Turnovsku.
Činnost a výsledky skupiny BARIUM jsou vysoce hodnoceny. Skupina byla jednou z nejúspěšnějších paraskupin vyslaných z Anglie do vlasti. Ze stovek obětavých pomocníků-odbojářů plných čyřicettři padlo v boji za svobodu vlasti.
Manželé Frošovi
Hájovna manželů Frošových bylo jedno z míst odkud parašutisté vysílali do Anglie. Gestapo místo přibližně určilo a v rámci zátahu 10. října 1944 předběžně navštívilo, později jsou obyvatelé varováni a vyzváni k úprku dalším ze spolupracovníků. František Froš, český legionář, volí jinou cestu zamezující výslechům a možnému prozrazení. Svátečně se s manželkou ustrojí, napíší dopis na rozloučenou a pak František Froš, třiašedesátiletý muž, zastřelí loveckou puškou manželku a pak sebe. Kostelečtí četníci je najdou ráno v 5 hod., 11. října 1944 při pokusu o zatčení již mrtvé.
Hájovna dnes již nestojí, nacházela se přibližně v místě vodojemu dnešního vepřína. Před vjezdem do areálu se na waypointu S2 nachází pomník statečným vlastencům.
František a Božena Frošovi byli v roce 2010 a opětovně v roce 2013 navrženi k udělení státního vyznamenání. Podvýbor pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání PS PČR doporučil v roce 2013 udělit Medaili Za hrdinství. Toto vyznamenání nebylo prezidentem republiky uděleno.

František a Božena Frošovi v lepších časech

[Last listing update: 14.06.2022; unsaved]