Skip to content

Opuštěné budovy plzně (#1?) Multi-cache

Hidden : 5/13/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ahoj, vítám tě u této multiny, která tě provede po 5ti opuštěných budovách v Plzni. Celá trasa má cca 5,5 km a z větší části se dá objet MHD. V listingu najdete shrnutou historii každého objektu. Doufám, že se vám bude keška líbit ;) 


 

      1. stage - Kino Hvězda

 

V roce 1913, rok po založení stavebního družstva strany, byly zhotoveny první plány pro postavení čtyřpatrového Národního domu v místech jednopatrového řadového obytného a obchodního domu z 19. století. Realizaci stavby, pro niž byla již získána veškerá úřední povolení, však zastavila první světová válka.

1918- Po vyhlášení samostatné Československé republiky strana přijala nový název  Československá strana socialistická a její plzeňští členové dále usilovali o výstavbu svého domu. Nové poměry včetně finančních si však vyžádaly změny v jeho stavebním programu. 

V roce 1921 vypracoval stavitel Václav Teřl projekt Národního domu československých socialistů na místě obytného a obchodního domu z 19. století. Přední budova se po úpravě využívala pro restaurační, kancelářské a obytné účely, ve dvorní. 

Dne 20. prosince 1944 byla přední budova „těžce a totálně“ poškozena během leteckých útoků a následně podstoupila řadu stavebních úprav. Přístavbě vznikla další restaurace a velký sál (tehdy největší sál v Plzni s kapacitou více než 900 míst), který sloužil jako biograf, lidová scéna, konaly se tu koncerty a přednášky.

V letech 1945–1946 Československá strana národně socialistická vlastním nákladem provedla nápravu většiny škod (při využití různých daňových úlev) pod vedením stavitele Františka Němce; uliční trakt předního domu však s největší pravděpodobností nebyl obnoven v původní podobě a roku 1945 byl zabedněn prkny.

V polovině padesátých let, kdy objekt již patřil Československému státnímu filmu, byla provedena adaptace hostinských místností. Součástí úprav v roce 1956 bylo i nahrazení dřevěného provizoria uličního traktu zděnou hradbou a ubourání poničené budovy do hloubky 6,70 m. Vzniklé prostranství mělo být sadově upraveno. 

Roku 1957 pak pražští architekti J. Hesoun a K. Hubený vypracovali nakonec nerealizovaný projekt přestavby celého souboru.

Komplex prochází rekonstrukcí provedené v letech 1968–1969 podle projektu Zbyňka Tichého a Dagmar Chalušové.

Objekt se pro veřejnost uzavřel v roce 1996 a je zakonzervován před plánovanou rekonstrukcí.

2017 - Probíhá demolice čelní části (vchodu do kina).

     zdroje: prazdnedomy.cz ; jsmezplzne.cz

2. Stage - Městské lázně

 

Tato budova byla vystavěna v roce 1931, nicméně první “zárodky” sahají až do dob Rakouska-Uherska. Oficiální výstavba však začala v roce 1929. První vznikla tzv. parní lázně vznikly o 2 roky později. V roce 1932 se otevřen bazén a luxusní část. Projekt vypracoval Bedřich Bendelmayer, později upravil Ladislav Fiala.

V roce 1944, konkrétně v prosinci, byla budova zasažena při náletech během druhé světové války. Došlo k poškození hlavního sloupového průčelí. Poválečná rekonstrukce architekta Václava Neckáře už s obnovou sloupového průčelí nepočítala. Opravy se táhly až do roku 1953. Lázně sloužily k účelu ještě necelých 40 let, avšak objekt potřeboval údržbu, která byla za socialismu zanedbána.

1993 - Lázně se uzavírají. Město spočítalo, že na opravu by bylo potřeba 100 milionů korun. Od té doby budova chátrá. V roce 1994 ji město vyměnilo za akcie společnosti, která později zkrachovala. Město náhle dostalo možnost objekt odkoupit zpět za 10 milionů korun, to se ale nestalo a tak budovu získala společnost Amádeus, která ji městu opět nabídla, tentokrát za 25 milionů. I přes některé zastánce, nedošlo ke koupi. Nakonec se stala vlastníkem italská firma TWB, která měla snahu vrátit lázním svou slávu, ale nakonec zůstalo jen u vizí. Firma se pokoušela objekt prodat za 150 milionů korun, žádný zájemce se však nenašel.

23.4.1996 se budova stala památkově chráněná

2009- Plzeňská architektonická kancelář Jana Soukupa vypracovala v roce 2009 projekt rekonstrukce, podle které by mělo dojít k obnově bazénového provozu, prostor by zde měla najít i kavárna, hotel, byty i parkování. Prozatím fungují prostory jen jako paintballová aréna.

2013  - Budova je v havarijním stavu. Stavba je dlouhodobě bez údržby. Střešní krytina se nachází z velké části v okapech a do budovy zatéká, zdivo je popraskané, omítka opadaná a z budovy roste všelijaká zeleň. Interiér je značně poznamenán vandalismem. Budova dospěla do stavu, kdy je nutná její celková stavební obnova

2018- V současné době objekt vlastní firma TWB která si nechává vypracovat projekt, na jehož základě by měly v budově vzniknout nejen komerční prostory. V bývalých lázních by měly vzniknout byty a komerční prostory, tedy obchody a kanceláře.  

Na počátku roku 2018 ohlásil primátor Plzně záměr budovu odkoupit a vybudovat zde wellness centrum. Majitel budovy však následně zadal kanceláři Jana Soukupa provedení změn někdejšího projektu. Budoucnost je tak nejasná.

                     zdroj: prazdnedomy.cz

      

       3. Stage - bývalý autosalon Carmiex

 

Tento objekt vznikl v roce 1995 kdy byl založen podnikatelem Milošem Hauserem, jehož záměr byl původně administrativní objekt s autosalonem, později rozšířeným o sklad. Od tohoto plánu však Hauser upustil, a začal přemýšlet nad jiným využitím, tentokrát administrativní objekt a hotel, nebo ubytovnu. Nakonec opustil i od tohoto, a jako poslední plán byl uveden administrativní objekt s velkoprodejnou. Zajímavostí je, že stavba proběhla legálně jen z části. Horní tři patra a několik přístaveb nemají vůbec stavební povolení. Dále se objekt nachází z části na pozemcích města, které odmítá pozemky Hauserovi prodat. V roce 2006 dostala budova dodatečné stavební povolení, které se však týká jen 4 podlaží. Budova je ale o tři patra vyšší. Budova je prázdná. V roce 2015 se jednalo o povolení zbývajících tří pater, nicméně o rok později je stavební řízení přerušeno, protože stavební úřad čeká na doložení potvrzení, že získal do vlastnictví nebo pronájmu městský pozemek.

V současné době objekt obývá několik bezdomovců a podle všeho zde sídlí celá organizovaná skupina těchto lidí.

 

         4. Stage - Levitova Vila

V roce 1905 založili plzeňští podnikatelé židovského původu Adolf Eisner a Leopold Levit továrnu „Eisner & Levit“ na výrobu drát u, drátěnek a šroubového zboží. Usídlili  se v Lobzích, v té době ještě vesnice poblíž Plzně. Zde vystavěli téhož roku výrobní areál a vilu. Realizace a vypracování projektu se ujali plzeňští stavitelé Václav a Josef Paškovi.

V roce 1933 Leopold Levit pověřil architekta Lea Meisla  návrhem modernizace a adaptace vily, kterou měl následně obývat nový společník firmy Karel Levit.

1952 - Vila chátrá a je opuštěná. Samotný podnik fungoval jako Krajská opravna strojních a traktorových stanic. 

2009 - Vila je používána jako sociální ubytovna, ale o rok déle znovu chátrá.

2016 - Vilu obývají pouze bezdomovci, později sem zřídili buňku s ochrankou kvůli prodeji objektu. Ten trval až do roku 2018. 

2021- Vila je prázdná a chátrá.

          zdroj: prazdnedomy.cz

       5. Stage - Bývalá porodnice Slovany

Budova vznikla v roce 1937, stavba však pokračovala do roku 1939 kdy byla dokončena. Projekt i jeho realizaci provedla firma Müller a Kapsa, přičemž 

projekt navrhl známý plzeňský architekt Václav Klein.Zahajovala ještě jako nezkolaudovaná v únoru 1939. Žákům však sloužil pouhý rok. "Prvního září 1939 přijelo k budově gestapo a zatklo zastupujícího ředitele. Důvodem bylo to, že začala druhá světová válka a oni potřebovali různá rukojmí pro případ nepokojů. Zatknout tohoto ředitele jim zřejmě přišlo výhodné, na tu školu bylo vidět, byla v té době prezentovaná. Objekt byl v té době velmi moderní stavbou. Byly zde korkové podlahy, v každé místnosti topení podlahou, bylo i zvlhčování vzduchem. Zatčení ředitele vyvolalo šok. 

Na začátku školního roku 1940/1941 zabrala budovu německá armáda, během války byl v objektu lazaret. 

Od prosince 1942 přestavovali zaměstnanci firmy Müller a Kapsa budovu pro nový účel, takže od ledna 1944 mohla sloužit jako porodnice.Přestože po válce bojovalo sdružení rodičů a přátel školy o získání objektu zpět pro žáky, nepodařilo se to.

V porodnici na Slovanech se po válce narodily celé generace obyvatel města, poslední ženu přijalo zařízení k porodu 30. srpna 2007.

V lednu 2010 byla budova vyhlášena nemovitou kulturní památkou. O osudu objektu, který vlastní stát, se v Plzni v posledních letech jednalo. Zvažovala se varianta bezúplatného převodu na město Plzeň. Město ale od myšlenky odstoupilo poté, co se stát rozhodl na prodeji budovy vydělat. Zájem o objekt projevila soukromá firma, a to za účelem vytvořit z chátrajícího objektu domov pro seniory se sociálními lůžky.

Do teď se tam nic neděje, objekt chátrá, v okolí objektu je nepořádek po sociálních občanech. Parkoviště využívá stavební firma.

zdroj: https://prazdnedomy.cz/

 

Ke keši:

Tato krabička vám zabere trošku více času kvuli vzdálenosti, než většina ostatních multin. Doufám, že vám přijdou stavby a hlavně jejich historie zajimavá, protože mě rozhodně ano. Přeji mnoho štěstí a zábavy 

Až vypočítáte hodnoty A-E a dosadíte je do vzorce:

N 49° AB.CDE´ E 013° EA.DFA´

zkontrolovat souřadnice si můžete buď tímto součtem:  A-F je 22

TUŽKU SI VEMTE S SEBOU!!!

 

Additional Hints (Decrypt)

Xqlfv gh oýiny urmxý fgebz. Nyrfcba gebpuh ub anuenqíz...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)