Skip to content

Transformátory #06 Mystery Cache

Hidden : 6/5/2022
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Otevřeli jste šesté zastavení s transformátory. Tentokrát jsem vás přivedl do obce  Borek , kde také stojí místní historická transformovna. Tyto transformovny jsou dědečky dnešních sloupových transformátorů a podle mého názoru mají něco do sebe. Rozhodně zapadají do krajiny vesnic a vesniček lépe, než betonové sloupy.

Dnes si trošku rozebereme jeden z transformátorů, a to  oddělovací transformátor . Princip transformátoru je zde nedotčen, jen nedochází k transformaci napětí a proudu nahoru nebo dolů, ale pouze k převodu z jedné strany na druhou se zachováním počtu závitů na obou stranách. Samozřejmě v případě ideálního transformátoru. A k čemu je takový transformátor potřeba, když z hlediska elektrotechniky nic nedělá? Odpověď je zřejmá hned z názvu tohoto transformátoru - slouží k oddělení elektrickýchvh obvodů. Pokud tedy na jedné straně dojde například ke zkratu, porucha se nepřenáší na druhou stranu a zařízení je ochráněno. 

Na úvodních souřadnicích najdete tuto transformovnu:

Na dveřích opět najdeš transformační poměr této transformovny, bude se ti hodit.

 

Osobnost ze světa elektrotechniky:

Dnešní osobnosti elektrotechniky je  Luigi Galvani, který se narodil 9. září 1737 a zemřel 4. prosince 1798 v Bologni. Byl italský lékař (anatom, fyziolog) a fyzik. Proslavil se hlavně svými pokusy s živočišnou elektřinou. Galvani se domníval, že objevil druhou elektřinu – „živočišnou elektřinu“, elektrické fluidum, které nervy roznášejí do svalů, přičemž svaly samotné tuto elektřinu i generují. Pro Galvaniho byla elektřina neoddělitelná od života, od živých tvorů. Allesandro Volta, Galvaniho současník a oponent, považovaný za takový vitalistický výklad za nesprávný. Vyslovil domněnku, že živočišná elektřina má fyzikální základ, že jejím zdrojem a příčinou je chemická reakce dvou kovů. Úsilí dokázat tuto svou koncepci přivedlo Voltu později k sestrojení prvního elektrického článku – Voltova sloupu, který generoval elektřinu prostřednictvím chemické reakce.

JAK NA KEŠ:

Pokud jsi pozorně četl listing, tak snadno vypočteš počet závitů sekundárního vinutí oddělovacího transformátoru. Primární vinutí má 3 388 závitů. Počet závitů sekundárního vinutí dosadíme:

N 50° počet závitů

Druhou část souřadnice vypočítáme z transformačního poměru transformovny. Primární vinutí má 482 625 závitů. Počet závitů sekundárního vinutí opět dosadíme:

E 013° počet závitů  

 

Additional Hints (No hints available.)