Skip to content

Rébusy 2/4 - Minesweeper Mystery Cache

Hidden : 4/22/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 4. kešky z 2. série rébusů. Dalším rébusem je Minesweeper (česky miny).

Miny asi znáte z PC her, rébus je na podobném principu, jen tady nebudete hádat a postupně odkrývat políčka, všechna políčka s informací o počtu min jsou odkrytá od začátku. Máte tedy mřížku a v některých políčkách jsou čísla. Ty vám říkají, kolik min je v políčkách kolem dokola čísla. Pokud je číslo uprostřed mřížky a všechna políčka okolo jsou prázdná, máte k dispozici 8 políček. (Většinou jich ale bude méně kvůli krajům mřížky a dalším číslům. V políčku, kde je číslo, být mina nesmí) 

Toť vše. Princip luštění je snadný, provedení už úplně triviální není (platí pro středně těžké rébusy, který je v této keši). Ale luštění je intuitivní, tak můžete zkusit hned sami, případně se zas podívejte na příklad.

U středně těžkých rébusů už je potřeba hledat vztahy mezi blízkými čísly.(stačí mezi dvěma) Tj. pokud máte políčko s pětkou a kolem něho šest volných políček a dvě z nich patří políčku s jedničkou, tak víte, že v těchto dvou políčkách bude jen jedna mina. Z toho vyplývá, že ve všech ostatních políčkách pětky budou miny a ve všech ostatních políčkách jedničky miny nebudou. Hledejte hlavně místa, kde mají společná políčka vysoká a malá čísla (hlavně jedničky), ale můžou pomoci jakákoliv čísla se společnými políčky, (záleží, kolik políček je společných - čím víc, tím líp, a kolik křížků a min jste už doplnili) takže zvlášť ke konci už zkoumáte všechny možnosti....

Pár situací vám ukážu v následujícím příkladu:

Nejprve hledejte nuly a čísla, kde číslo odpovídá počtu dostupných políček. Doporučuju jet číslo po číslu, abyste nic nepřehlédli, zbytečně byste si ztížili další postup. Tady máte jednu nulu, díky ní je jednoznačná i dvojka pod ní. V prvním sloupci zleva jsou pak jasný dvě trojky.

 

Když takto něco doplníte, hned se dívejte, jestli se nevyřešila i další čísla. Tady díky dvojce vyřešíte jedničku vlevo a díky trojkám trojku vpravo. Při luštění online vám vyřešená čísla zezelenají, na papíře si to musíte hlídat sami. (zakroužkovaná čísla jsou pro další krok)

 

Tento postup by stačil pro lehké rébusy, ale to by bylo moc easy :) Takže zkusíme středně těžký rébus a hledat vztahy mezi čísly, která mají společná políčka. Nejprve hledejte velká a malá čísla blízko sebe, ideálně 1 a 3, 1 a 4, 1 a 5..... Nějaké kandidáty jsem zakroužkovala. Jak vidíte,ne vždy tato kombinace pomůže, ale občas ano. Třeba nahoře máte kombinaci dvou jedniček a čtyřky (červeně), ale vzhledem k tomu, že kolem čtyřky je hodně volných políček, tak to moc nepomůže. Stejně tak modrá jednička a červená čtyřka dole. Ale třeba čtyřka a jedničky (modře) vpravo nahoře už jsou lepší. Je jedno, kterou jedničku vezmete v potaz, já zvolila tu šikmo vpravo. Máte dvě společná políčka, díky jedničce v nich bude jedna mina, z toho vyplývá, že ve všech ostatních políčkách čtyřky budou miny a v políčku jedničky, které nepatří čtyřce, mina nebude.

Podobně to platí pro modrou jedničku a modrou čtyřku dole.

Dále je dobré zkoumat čísla, když je jich víc vedle sebe v řádku nebo sloupci (tj. mají hodně společných políček). Podívejte se na pětku a trojku vpravo dole. U pětky je šest políček, u trojky sedm, a čtyři z nich jsou společná. U pětky může být maximálně jedno políčko bez miny, tj. tři ze čtyřech musí mít minu. U trojky logicky budou mít minu maximálně tři. Z tohoto vyplývá, že ve třech ze čtyřech společných políček bude mina (můžete si to tam třeba nějak napsat) Tím pádem ve zbývajících dvou políčkách pětky musí být dvě miny a ve zbývajících políčkách trojky mina být nesmí.

Sice při středně těžkých rébusech vztahy mezi třemi čísly většinou řešit nemusíte, ale někdy si třeba všimnete...Podívejte se na zeleně zakroužkovaná čísla v dalším obrázku. U trojky jednu minu máte. Dvě políčka dole jsou společná s jedničkou, kde, jak vidíte, musí být jedna mina. Dvě políčka nahoře jsou společná se čtyřkou, tam taky musí být jedna mina (jinak by u čtyřky byly jen tři miny).Z toho vyplývá, že všechna ostatní políčka u čtyřky musí mít minu a všechna ostatní políčka u trojky budou bez miny. (toto v obrázku není a jak uvidíte, postupně k tomu taky dojdem)

Jakmile takhle vyřešíte dvojice čísel, zkoumejte okolí, často se tím vyřeší i další čísla. (v dalším obrázku zakroužkovaná hnědě) Vpravo nahoře se nám vyřešila jednička, je v ní jedna mina, další políčka tak můžeme zakřížkovat. Dále trojka dole uprostřed. Ve společných dvou políčkách se čtyřkou nahoře bude jedna mina, jedna mina tak musí být ještě ve volném políčku vpravo od trojky. Tím se vyřeší jednička dole.

U jedničky v pravém dolním rohu zbylo jediné políčko, kam dát minu.

A co dvojka nad ní? Jedna mina už tu je a vy víte, že ve zbývajících dvou políčkách pod dvojkou patřících i pětce a trojce taky jedna mina musí být. Z toho vyplývá, že ve všech ostatních políčkách dvojky už žádná mina nebude. (a taky z toho vyplývá, že když v políčkách nad trojkou a pětkou bude jedna mina, tak v těch pod nimi budou dvě miny, i když ty už v obrázku nejsou)

 

A ještě jeden poslední obrázek a pár dedukcí. Podívejte se na trojku a čtyřky, které jsou v dalším obrázku žlutě (dívejte se i v předešlém obrázku). U trojky dvě miny máme, ve zbývajících políčkách tak bude jen jedna. Vrchní čtyřka má s trojkou společná dvě políčka, dolní dokonce tři. Pro obě čtyřky platí, že ve společných políčkách s trojkou musí být jedna mina a všechna políčka, která společná nejsou, musí mít minu. (jinak by počty nevyšly). Z toho vyplývá, že mina musí být na tom jediném políčku, které je společné pro trojku i obě čtyřky. Pro větší přehlednost jsem tuhle minu nakreslila červeně.

Po tomto kroku jsou u dolní čtyřky (zakroužkovaná šedě) tři miny. Ta čtvrtá musí být nad nebo pod pětkou (u pětky může být jen jedno políčko bez miny). To znamená, že mina musí být nad i pod trojkou.

A ještě se podíváme na trojku a dvojku vlevo dole. U trojky jsou dvě miny, chybí tak jedna, Dvě políčka jsou pro trojku a dvojku společná. Dvojka má ale celkově k dispozici jen tři políčka, to znamená, že ve dvou společných políčkách bude jedna mina a ta druhá bude v políčku, co společné není. A zároven z toho vyplývá, že políčko u trojky, které není společné s dvojkou, bude prázdné.

Snad jste už nyní pochopili, jak na věc. Doluštit už není nijak těžké, kdybyste si chtěli dokončit, tak přikládám i řešení:

Rébus k vyluštění je podobně těžký, možná malinko těžší. Trénovat tentokrát můžete na těchto stránkách:https://puzzlemadness.co.uk/minesweeper/medium. Tentokrát se rébusy dají dohledat v archívu, takže se můžete vrátit k rozluštěnému rébusu a také můžete rébus z této mysterky luštit online. Rébus v této keši je z 18.1.2022 (příklad je z 8.1.2022). Je to jeden z menších rébusů střední obtížnosti.

Myslím si, že pokud najdete dvojice čísel, které vás posunou dál, tak luštění už není těžké, těžší je spíš ty dvojice najít. Věřím, že většina z vás si s tím poradí, kdyby to nešlo (a nezneužívat :), ve skryté pomoci najdete dvojice čísel, které vás posunou. (I když u těch posledních v nápovědě není úplně jasné, které přesně myslím, to musíte zjistit sami. A také předpokládám, že jednoduché kroky, které vyplývají ze samostatných čísel, zvládnete doplnit sami, pokud vám něco chybí, tak dvojice nemusí pomoct....)

Vzhledem k tomu, že nejtěžší je doplnit spodní řádky, po vyluštění tentokrát spočítejte počet min ve všech dvanácti řádcích a postupně po řádcích dosaďte za A - L. Keš najdete na těchto souřadnicích:

N 50 25. (B - D) (E - C) (I + J)

E 16 09. (A - G) (K - H) (L x F)

Pozor! Pokud budete lovit tuto keš samostatně, pěšina od východu je hodně prudká (je to malý kousek) a není sjízdná pro cyklisty. Pokud půjdete ve směru série, tak po ní nepůjdete a odpovídá T2.

Pro následující kroky je potřeba mít doplněné miny, které vycházejí z jasných jednotlivých čísel. U následujících kombinací je možné něco doplnit.

1) Dvě čtyřky nahoře uprostřed, pak dvojka pod nimi, pak šestka vlevo...

2) Dvojka a čtyřka vpravo nahoře, pak jednička a trojka vlevo, pak další trojka vlevo, pak dvojky vedle sebe pod tím...

3) Jednička a čtyřka vpravo

Další dvojice vyžadují, abyste měli doplněné vše nad nimi, tj. předešlé dvojice a co z nich vyplývá a navíc je potřeba věnovat se jim postupně:

4) Dvě dvojky vpravo dole

5) Dvojka a trojka dole uprostřed

6) Jednička a trojka vlevo dole

Pro případ nouze: předposlední řádek: Zvan wr ir gergvz, bfzrz, qringrz, gevanpgrz n pgeanpgrz cbyvpxh.

 

 

Additional Hints (Decrypt)

xenwav fzeprx, mrmnqh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)