Skip to content

Rébusy 2/1 - Galaxie Mystery Cache

Hidden : 3/13/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pokud bude nějaká keška ze série chybět nebo nebude v pořádku, pište mi to prosím u obou sérií i do logu k jedničce. Snažím se maily s logy číst, ale když logujete najednou obě série, je lehké přehlédnout, že je mezi logy nějaký nenález. Logy u obou jedniček budu pravidelně kontrolovat. Díky.

Snad jste si nemysleli, že s rébusy bude konec? :):) Tak to nééé, přátelé! Jelikož se podle logů zdá, že rébusy se vám docela líbily a mě jejich tvorba baví (a podobných rébusů se dá stále najít dost), rozhodla jsem se, že vytvořím ještě jednu sérii, i když tahle už bude kratší. A koho luštění nebaví, tak věřím, že si zas poradí jinak....

Série tentokrát povede z Kramolny směrem k zámecké aleji - asi do její poloviny, odsud vlevo dolů ke koupališti a rybníku Podborný a poté polními cestami poblíž Popílku a zpět nahoru na Kramolnu. Proto prosím, nezakládejte mi na trase pokud možno žádné další kešky. Po trase se budu muset vyhnout asi třem tradičkám, takže se nedivte, že sem tam bude větší mezera mezi keškami, ale neměla by být větší než 400 m. Myslím si, že trasa zas povede hezkou přírodou, převážně lesem a loukami. Atribut kola nechávám, i když u této trasy bude víc převýšení a více nerovných cest a pěšin...Rébusů by se mohlo vejít kolem patnácti. Budou zas vycházet postupně, zhruba jednou za 10 - 14 dní. Obtížnost rébusů bude podobná jako v minulé sérii.

Pro začátek dokončíme rébusy ze známých stránek. Jako první jsem vybrala Galaxie. Mně se tenhle rébus líbí snad nejvíc ze všech, co tu byly, tak snad vás bude taky bavit.

Pravidla jsou jednoduchá. Mřížku je potřeba rozdělit na oblasti (galaxie) tak, aby každá oblast měla právě 1 kruh - ten je středem jeho rotační symetrie. To znamená, pokud otočíte oblast kolem kruhu o 180 stupnů (tj. vzhůru nohama), vznikne vám naprosto shodný tvar, co se týče polohy i orientace.

Všichni se asi radši podívejte na příklad, stačí prvních pět nebo šest obrázků.

Začneme už vyřešeným příkladem, abyste pochopili, o co jde.

 

(Doufám, že když tohle vidíte, tak vás bude lákat vzít si pastelky do ruky a malovat si jak malé děti :)

Útvary si budete kreslit různými barvami. Tentokrát je výjimečně luštění na papíře s pastelkami (případně můžete luštit v Malování jako já) mnohem jednodušší než online na stránkách - tam totiž barevně luštit nejde, jde tam jen kreslit obrysy útvarů, což je mnohem těžší a třeba pro mě to je v této velikosti už hodně těžké.....

Ve vyřešeném příkladu tak vidíte, jak budou tvary vypadat. Jsou tedy možné čtverce a jakékoliv obdélníky a poté nepravidelné tvary, kde platí, že, co je vlevo, to je vpravo, co je nahoře, to je dole, i když obráceně. (kruhy jsou středem útvarů) Tj. když se podíváte třeba na zelený tvar vlevo nahoře, tak vidíte, že jedno políčko zasahuje nahoru úplně vlevo nahoře, tím pádem jedno políčko zasahuje dolů úplně vpravo dole. Když útvar převrátíte vzhůru nohama, bude stejný. Luštění není ale tak těžké, jak se ted může zdát, na příkladu vše pochopíte:

Máme zde kruhy: středy budoucích útvarů. Všimněte si, že jsou tři možné pozice kruhů: 1) uvnitř jednoho políčka, střed tak bude jedno políčko, 2) mezi dvěma políčky (vodorovně nebo svisle), střed jsou tak dvě políčka, 3) na průsečíku čtyřech políček, střed jsou tak všechna čtyři políčka. Vemte si pastelky a každý střed si zamalujte jinou barvu. Středy, které jsou daleko od sebe, tj. na opačných stranách a rozích mřížky si můžete malovat stejnou barvou, tyto útvary se navzájem dotýkat nebudou. Stačí tak zhruba 10 pastelek.

Při celém luštění pak už defacto používáte jedno jediné pravidlo. Aby útvar mohl vést nahoru, musí vést i dolů,aby mohl vést vpravo, musí vést i vlevo (jen trochu to tam ztěžuje ta věc, že to bude obráceně)

Začneme tak útvary, které jsou u strany nebo sousedí s jinými útvary. Jednodušší jsou ty, kde je střed jen jedno políčko. Pokud nelze políčko nahoru, nelze ani dolů, pokud nelze doprava, nelze ani doleva. Když se podíváte na první dva středy v 1. řádku : nemůžete nahoru, takže nemůžete dolů. (vpravo i vlevo můžete) U červeného středu ve 2. řádku nemůžete dolů (je tam oranžový útvar), proto nesmíte ani nahoru. Když někam nemůžete, místo si zataraste čárou.

Trochu složitější je, pokud máte ve směru vedle sebe dvě a více políček, tj. u středů se dvěma a čtyřmi políčky (nebo když se vám pak už rozšíří na větší útvary), tam už pak rozšiřujete cik cak. tj. naproti na té druhé straně. Podívejte se na oranžový útvar vpravo dole. Vy nesmíte nahoře doprava (tam je červenofialový střed), tudíž nesmíte ani dole doleva. Oproti tomu dole doprava můžete, tak zas můžete i protilehle nahoře doleva. Podobně to vidíte u druhého oranžového nebo u růžového útvaru.

A co dál? Ze samotného útvaru už nyní nezjistíte, jak ho rozšířit. Vaším úkolem je pozorně se dívat a hledat políčka, na která může zasahovat pouze jeden útvar. (stále pamatujete na to, že aby útvar mohl vést jedním směrem, musí tak vést i protilehlým směrem) Určitě vidíte že na, většinu políček muže zasahovat více útvarů, ale co třeba 6. políčko v posledním sloupci? Žlutý ani růžový útvar sem vést nesmí, ty jsou zatarasené. Co modrý útvar uprostřed? Měli byste tak čtyři políčka dole doprava,musely by tak být i čtyři políčka protilehle nahoře doleva. Tam ale narazíte na růžový střed, takže to nejde. Jediný útvar, který sem může zasahovat je ten fialový. (zkoumejte radši vždy i vzdálenější středy, někdy se útvary můžou táhnout docela daleko)

Všechna políčka v rámci útvaru spolu musí sousedit stranou, to znamená, že políčko vlevo vedle bude taky fialové. Jak dál? Co 5. políčko v předposledním sloupci? Sem opět může dosáhnout jen fialový útvar. A to samé platí i pro čtvrté políčko.Ve chvíli, kdy máme útvar rozšířený na jednu stranu, to samé uděláme i na straně protilehlé. (všimněte si, jak to tvoříme obráceně: na pravé straně jdeme vpravo, dolů a doprava, na té druhé proto vlevo, nahoru a doleva)

(Dál už budeme tento princip jen stále opakovat dokola, tak buď můžete ještě sledovat dál, nebo už se vrhnout na luštění)

2. a 3. políčko v 8. sloupci a 3. políčko v 9. sloupci opět mohou patřit jen fialovému útvaru. (tím pádem pak protilehle dvě políčka pod fialovým středem a jedno políčko úhlopříčně vlevo pod středem). A vzhledem k tomu, že toto "elko" nemůže dál pokračovat nahoře (tam je hnědý útvar), nesmí ani dole. Pozor ale na 1. políčko v 8. sloupci. Sem může zasahovat fialový, ale taky šedý útvar, necháme ho tak otevřené a tím pádem i protilehlé políčko dole.

Vytvořením levé strany fialového útvaru se nám ohraničí červený a oranžový útvar vpravo. Ty se tím pádem nemůžou rozšířit ani vlevo a budou z nich jen čtverce.

Podívejte se na políčko pod oranžovým čtvercem (vlevo od modrého středu). Sem může zasahovat jen tento modrý útvar. Tím pádem když půjde nahoře vlevo, musí jít i dole vpravo, nahoře vpravo nesmí a tak nesmí ani dole vlevo a bude z něho "zetko".

Políčko vedle nad hnědým středem může patřit jen tomuto hnědému útvaru, tím pádem k němu bude patřit i políčko pod středem, další možnosti rozšíření zatím necháme být.

Podívejte se na zelený útvar vlevo nahoře. Snad si všimnete, že první čtyři políčka ve 2. řádku mohou patřit jedině k tomuto útvaru. Tím pádem k němu musí patřit i první čtyři políčka 4. řádku. A z toho vyplývá, že k němu musí patřit i první čtyři políčka ve 3. řádku.

Máte tak celkem velký zelený útvar obdélník 3 x 4. Co tady bude platit? Pokud půjdete v 1. sloupci nahoru, musíte jít ve 4. sloupci dolů, pokud půjdete ve 2. sloupci nahoru, musíte jít ve 3. sloupci dolů, a obráceně. Podle tohoto pravidla si už můžete udělat zátarasy, jak je vidíte na dalším obrázku. (občas mezi políčky dvou barev jsem čáru - zátarasu nenakreslila, beru to jako samozřejmost, že zde pokračovat nelze, takže pochopitelně zátarasa je i nad růžovým středem) Takže např. nemůžete ve 2. sloupci dolů, z toho vyplývá, že nemůžete ve 3. sloupci nahoru.

Zelený útvar tak nesmí na 5. políčko 1. sloupce. Tady může být jedině růžový útvar. V 6. políčku 2. sloupce pak může být pouze šedý útvar. Tyto útvary se jinam než o políčko vlevo a vpravo rozšířit nemůžou a budou to tak dva obdélníky.

V 5. políčku 4. sloupce musí být jedině zelený útvar, jiný se sem nedostane. Ve 4.sloupci tak zelený útvar vede dolů, tím pádem v 1. sloupci musí vést nahoru.

Tím pádem červenofialový útvar v 1. řádku nesmí doleva a bude to tak jen čtvereček o jednom políčku. Žlutý útvar tak ale musí doleva (a proto i doprava) a bude to obdélník. Šedý útvar pak musí zůstat, jak je, a fialový útvar musí vést nahoru (a pochopitelně i protilehle dolů).

Hnědý útvar dole musí vést doleva (jiný se tam nedostane) a tím pádem naproti doprava.

Ze stejného důvodu musí šedý útvar vést doleva a nahoru, a tím pádem pak doprava a dolů.

Poté už není těžké dokončit...

Rébus k vyluštění je zhruba stejně těžký. Doufám, že většina z vás si s ním poradí (mně trval asi 15 - 20 minut), ale přece jen je asi potřeba trocha představivosti, tak kdyby vám to opravdu nešlo, hledejte skrytou pomoc ( v ní je přesná pozice největšího útvaru, což je celkem velká nápověda, s ní věřím, že už to dá každý) Pomoc je ale myšlena, pokud vám to opravdu nepůjde, třeba po hodině a půl luštění, tak ji prosím nezneužívejte, uvidíte, že bez ní budete mít z vyluštění větší radost. Luštěte buď s pastelkami nebo v Malování, v Malování se vám bude asi lépe gumovat, ale pokud budete pozorní, tak gumovat nebude potřeba.....Rébus najdete také na známých stránkách:https://www.puzzle-galaxies.com/. Jak jsem ale psala, jdou zde kreslit jen obrysy, ale menší rébusy 5x5 nebo 7x7 jsou relativně dobře luštitelné i tímto zpúsobem.

Až budete mít vyluštěno, tak spočítejte, kolik útvarů zasahuje do každého řádku a postupně po řádcích (prvních osm řádků) dosaďte za A - H . Keš se nalézá na těchto souřadnicích:

N 50 2 (A - 2). (B - 7) (C + 3) (D - 3)

E 16 0 (E + 1). (F + 1) (G - 5) (H + 1)

S bonusovými čísly se už trápit nebudem....

Pozice největšího útvaru: 1. řádek : 4., 5. políčko, 2. ř. : 4., 5. políčko, 3. ř. : 4. - 7. políčko, 4. ř. : 4. - 7. políčko, 5. ř. : 6., 7. políčko, 6. ř. : 6. 7. políčko

Additional Hints (Decrypt)

fzex, ivfv, wqv bqfuben n fgenan qny bq prfgl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)