Skip to content

Kostel v Lanžhotě - Virtual Reward 3.0 Virtual Cache

Hidden : 3/1/2022
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kostel v Lanžhotě - Virtual Reward 3.0


Tato virtuální keš vás zavede k dominantě Lanžhota - k římskokatolickému kostelu Povýšení svatého Kříže. Najdeme jej na náměstí v centru Lanžhota u křižovatky hlavních cest. Původně raně barokní kostel byl v letech 1892–1893 kompletně přestavěn dle návrhu architekta Karla Weinbrennera. Jde o farní kostel farnosti Lanžhot.



Historie kostela

Počátky původního kostela v Lanžhotě jsou nejasné. Podle pověstí zde stával románský kostelík již koncem 9. století. Z roku 1373 pochází zmínka o farské škole a kostele. Vznik současného kostela je odhadován na polovinu 16. století, kdy je v pramenech zmiňována lanžhotská farnost.

Postupem času původní kostel přestával kapacitně dostačovat potřebám rostoucí obce. Prvním, kdo usiloval o rozšíření kostela, byl Pavel Příhoda působící jako lanžhotský farář v letech 1819 až 1842/1850. Se svou snahou neuspěl, avšak v poslední vůli odkázal farnosti 14 000 zlatých na rozšíření kostela. Tato suma, uložená do státních dluhopisů a zúročená, se později stala základním finančním zdrojem pro výstavbu nového kostela. Uspěl až farář Dominik Gottwald, který spolu s farníky dosáhl v říjnu 1890 souhlasu majitele panství Jana II. z Lichtenštejna s přestavbou kostela. Následně bylo vypracováno několik plánů možné přestavby. První dva návrhy od dnes neznámých autorů přinášely výrazné přebudování a rozšíření stávajícího chrámu. Pravděpodobně z finančních důvodů nakonec došlo k přijetí skromnějšího návrhu třetího, vytvořeného Karlem Weinbrennerem, dvorním architektem Jana II. z Lichtenštejna. V lednu 1892 bylo okresním hejtmanstvím v Hodoníně vydáno povolení ke stavbě. Stavební práce započaly v dubnu 1892 a byly dokončeny v červnu následujícího roku. Kolaudace chrámu proběhla v říjnu 1893. Z původního kostela bylo zachováno zdivo kněžiště a kostelní věž po zvonicové patro. Po historizující přestavbě přibyly dvě boční lodě, nová sakristie a kůr (vyvýšená a podklenutá konstrukce v zadní části lodi kostela, určená pro varhany, pěvecký sbor a hudebníky). Také kostelní věž se dočkala výrazné úpravy. Celkové náklady na výstavbu činily asi 50 235 zlatých, z toho asi 40 316 zlatých bylo získáno z pozůstalosti faráře Příhody, dalších 7 500 zlatých darovali radní Lanžhota. Zbytek uhradil kníže Lichtenštejn, který kostelu také věnoval věžní hodiny.

Největší škody kostel utrpěl v dubnu 1945, když Lanžhotem procházela frontová linie. Věž, německými vojáky využívaná jako pozorovatelna, byla z velké části zničena dělostřelectvem. Silně poškozen byl i samotný kostel. Po skončení války započala postupná rekonstrukce, financovaná z farních sbírek. Věž byla do původní podoby obnovena architektem Vladimírem Richtrem. Náklady na opravy dosáhly výše 500 000 Kčs.

Během 50. let probíhaly další úpravy, především interiéru. Roku 1952 byl zakoupen hlavní lustr, o tři roky později přibyly reliéfy svatých do dosud prázdných nik. V roce 1958 došlo k obnově vitrážových oken, zničených během války. Interiér doplnila ornamentální výmalba oblouku mezi hlavní lodí a kněžištěm. Ta dnes již neexistuje.

V roce 1992 proběhla rekonstrukce fasády. Roku 2009 došlo k nahrazení poškozené původní glazované krytiny. Nová dvojbarevná krytina stylově připomíná původní. Byla pořízena díky veřejné sbírce občanského sdružení "Spolek pro Lanžhot". V roce 2012 byla zpřístupněna kostelní věž.

V letech 2018-2019 proběhla generální oprava varhan.



Exteriér

Kostel Povýšení svatého Kříže v Lanžhotě je stavba půdorysu latinského kříže. Základ tvoří hlavní loď s pravoúhlým kněžištěm. Na její západní straně je situován hlavní vchod zdobený trojúhelníkovým frontonem. Po stranách hlavní lodi se nacházejí dvě boční lodě (kaple), každá se samostatným vstupem. Na severovýchodní straně navazuje kostelní věž, opatřená zvonicí. Na jihovýchodní straně stojí přístavba sakristie. Okna kostela jsou několika typů: oblouková (příčné lodě), půlkruhová (hlavní loď) a kruhová (nad hlavním vchodem).

Zvony ve věži, ulité roku 1946 Rudolfem Manouškem v Brně, nesou reliéfy svatého Josefa, Madony s dítětem, Cyrila a Metoděje. Stylové ztvárnění stavby se přibližuje formám severského manýrismu. Tomu odpovídá například nárožní bosáž nebo půlkruhové ostění oken. Věž je stylově rozdělena na dekorativně ztvárněné zvonicové patro a lizénami členěné těleso původní věže. Střechy lodí i věže původně nesly dvojbarevnou glazovanou krytinu původem z lichtenštejnské cihelny v Poštorné. Ta byla roku 2009 nahrazena stylově podobnou novou krytinou.

Při severní straně věže stojí zděný pilíř s drobnou plastikou svatého Jana Nepomuckého z poloviny 18. století.

Interiér

Celková koncepce interiéru je dílem Karla Weinbrennera. V interiéru je patrné trojlodní členění, s hlavní lodí zakončenou kupolí. Kněžiště, stejně jako postranní lodě završuje křížová klenba. Hudební kruchtu nesou pilíře a dva sloupy. V zadní části kněžiště je umístěn bohatě zdobený plasticky utvářený hlavní oltář. Za oltářem se nalézá vitráž s motivem Nalezení svatého Kříže svatou Helenou. Tato vitráž jako jediná z okenních výplní přečkala v původním stavu až do dnešní doby. Hlavní prostor bočních oltářů zaujímá socha svatého v půlválcové nice. V západním oltáři je to socha svatého Floriána, ve východním svatého Vendelína. Kazatelna ve tvaru ciboria je umístěna na rohu mezi západní a hlavní lodí.



Zajímavost našeho kostela

Kostely mívají v interiéru obraz, sochu nebo vitráž, která se týká zasvěcení kostela. V našem kostele by tedy mělo být zobrazení Povýšení svatého Kříže. Jenže za hlavním oltářem máme krásnou vitráž s tématem Nalezení svatého Kříže.

Na sklonku devatenáctého století zhotovitel vitráží obdržel objednávky na zhotovení barevného mozaikového okenního obrazu do kostela od dvou městeček Lanžhota a Cahnova (v Rakousku Hohenau). Lanžhot požadoval pro svůj kostel výjev na téma Povýšení sv. Kříže a Cahnov pro svůj kostel objednal výjev Nalezení sv. Kříže. Obě farnosti tehdy patřily pod správu Lichtenštejnů (Rakousko–Uhersko) a při instalaci vitráží došlo k záměně: Za hlavním oltářem v našem kostele v Lanžhotě nyní máme velké barevné mozaikové okno s výjevem, který představuje Nalezení sv. Kříže, ačkoliv máme kostel zasvěcený Povýšení sv. Kříže. A v Cahnově se nyní nachází mozaikové okno s výjevem Povýšení sv. Kříže, přestože je jejich kostel zasvěcen Nalezení sv. Kříže.

Výměna obrazů by zřejmě byla finančně náročná, a proto o ni léta nikdo neusiloval. Až bývalý duchovní správce Mgr. Pavel Holešinský se o tuto možnost začal zajímat. Telefonicky se spojil s farností cahnovskou a zjistil, že výměna by možná byla, ale není to jednoduchá záležitost, jelikož kostel v Cahnově je památkově chráněnou budovou, a žádost by se musela domlouvat s vyššími institucemi. Protože Mgr. Holešinský z naší farnosti odešel, už se jednání neuskutečnilo. Je možné, že se časem obě farnosti domluví a výměnu zajistí.


Podmínky pro zalogování

Úvodní souřadnice Vás zavedou na náměstí v Lanžhotě. Podmínkou pro zalogování je pořízení fotografie Vás (nemusí být vidět obličej) nebo Vaší GPS s kostelem. Nemusíte se fotit přímo z místa úvodních souřadnic, ale fotka musí být pořízena z nejbližšího okolí kostela (od městského úřadu, od pizzerky, od fary…). Fotografie připojte k logu, neposílejte mi je prosím na profil. Logy nesplňující tuto podmínku budou smazány.


Zdroje: wikipedia, https://www.farnostlanzhot.cz/kostel/, bakalářská práce S. Markovičové



Virtual Rewards 3.0 - 2022-2023

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between March 1, 2022 and March 1, 2023. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 3.0 on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)