Skip to content

Rébusy 25 - Stany Mystery Cache

Hidden : 2/14/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 25. kešky ze série Rébusy a tím jsou tentokrát stany (nebo angl. tents). Možná že jste už tento rébus viděli v časopise nebo v novinách....

(Pokud byste se na celou sérii už chystali, tak ještě asi dva nebo tři týdny počkejte, po tomto rébusu už bude jen jeden a pak bonusovka, i když v ní možná taky ještě bude rébus :)

Pravidla jsou tentokrát zase celkem intuitivní. V mřížce máte stromy a vaším úkolem je nakreslit ke každému stromu právě jeden stan. Políčko se stanem se svým stromem musí sousedit stranou. Oproti tomu stany se navzájem nesmí dotýkat ani stranou a ani rohem. Čísla v řádcích a sloupcích vám říkají, kolik je v řádku/sloupci stanů.

Políčka bez stanu se značí zeleně (jako tráva), na políčka se stanem se kreslí stan :) Je na vás, jestli si to na papíře budete taky takhle malovat, případně můžete použít místo zelené trávy křížky a místo stanu třeba tečky, nebo jak vám to bude vyhovovat.

Pokud si troufáte, můžete zkusit luštit hned (ale ono ten rébus 15x15 zas úplně jednoduchý není), pokud by vám to nešlo, můžete na netu potrénovat na lehčích rébusech 10x10, ty jsou docela lehké, případně se podívat na následující rady a tipy, ono všechny z nich vás asi samy od sebe nenapadnou.

Začněte tím, že si zeleně (nebo křížkem) označte všechna políčka, kde stan být nemůže. To znamená políčka v řádkách/sloupcích s nulou, ale také všechna políčka, která žádnou stranou nesousedí s žádným stromem - tam být logicky stan nemůže. (doporučuji vše znovu překontrolovat, přehlédnutí se stane snadno)

Poté se podívejte, jestli u nějakého stromu není pouze jedna možnost kam dát stan, případně jestli někde počet volných políček v řádku/ sloupci neodpovídá číslu.

Jakmile zakreslíte nějaký stan, pokud je to možné (občas to hned možné není), zjistěte, k jakému patří stromu a spojte ho s ním čárou. Jelikož každý strom má jen jeden stan, můžete tak zbylá políčka, která se stromem sousedí stranami (a nesousedí stranami s žádným jiným stromem, na to pozor) označit zeleně.

Vzhledem k tomu, že stany spolu nesmí sousedit ani rohem, osm políček kolem dokola stanu můžete označit zeleně (většinou jich bude méně kvůli dalším stromům a stanům, kvůli políčkám, která už zelená jsou,nebo u políček v krajových oblastech...)

Trochu složitější principy: Můžete se zkusit koukat po nejvyšších číslech, občas se stane, že číslo v sloupci/ řádku, které označuje počet stanů i odpovídá počtu stanů, které v tom sloupci/řádku teoreticky mohou být. Třeba když máte druhý řádek. Sem mohou zasahovat stany patřící stromům, které jsou v 1. 2. a 3. řádku. Pokud v řádku máte číslo 6 a stromů v těchto třech řádcích je taky 6, všechny stromy budou míst stany ve druhém řádku. (je pravda, že toto se moc často nestává, ale v krajních řádcích a sloupcích občas ano)

Když se řídíte čísly, počítejte s tím, že stany se navzájem nesmí dotýkat. Tj. pokud máte v řádku u sebe dvě volná políčka, může v nich být jen jeden stan. Takže při počítání dvě volná políčka berete jako jedno. (podobně 4 volná políčka jako 2, 6 jako 3)

Také počítejete s tím, že u jednoho stromu může být maximálně jeden stan. Pokud tedy máte v řádku strom a od něho volně políčko vpravo i vlevo (které nemůže patřit jinému stromu), zas je to vlastně jen jedno políčko.

Pokud máte u dvou stromů u sebe jen dvě možnosti, někdy může vést k posunu, zkusit si u každého obě z nich, někdy třeba přijdete na to, že jedna možnost možná není, protože u druhého stromu by pak nebylo kam stan dát, aby se nedotýkal jiného rohem ani stranou.

A poslední pravidlo, které by vás dost možná nenapadlo a je hodně důležité. Pokud máte dvě políčka vedle sebe a vy víte, že v jednom z nich bude stan, ale nevíte kde, můžete zazelenit dvě políčka nad nimi a dvě políčka pod nimi (pokud jsou tato dvě políčka pod sebou, pak můžete zazelenit dvě políčka vpravo a dvě políčka vlevo), ať totiž bude stan v jakémkoliv políčku, s témito bude sousedit stranou nebo rohem. (pokud byste náhodou věděli, že ve třech políčkách vedle sebe bude někde jeden stan, pak bude zelené jen políčko nad a pod prostředním políčkem)

Podobně to pak bude platit pro dvě políčka v úhlopříčce - toto využijete, pokud budete u stromu mít pouze dvě možnosti, kam dát stan a ty budou u sebe, např. nahoře a vpravo) Políčko, které je mezi těmito políčky a s oběma sousedí stranou (vytváří s nimi elko). musí být zelené.

Pro pochopení pravidel se můžete podívat i na příklad. Vybrala jsem lehčí rébus 10x10, který by se dal luštit jednoduše a intuitivně, ale já vám na něm ukážu ty trochu složitější principy, které se vám při luštění většího rébusu budou hodit.

Začneme tak, že si zazeleníme (případně označíme křížkem) všechna políčka v řádcích a sloupcích, kde je nula a také všechna políčka, která žádnou stranou nesousedí se stromem - v těch být stan nemůže.

Hledáme řádky/sloupce kde počet volných políček odpovídá číslu, tady např. v 1. řádku, kde bude jeden stan. Je hned jasné, že může patřit jen stromu pod ním, tak si ho s ním propojíme. Poté zazeleníme všechna políčka, která se stanem sousedí stranou nebo rohem - tady to bude pouze políčko úhlopříčně vlevo pod stanem.

Podívejte se také, jestli u nějakého stromu není jediná možnost kam dát stan. Tady tomu tak je u prvního stromu v posledním řádku, stan může být jedině pod ním. Z toho pak i vyplývá, že strom pod tímto stromem musí mít svůj stan taky jedině pod sebou.

Dále se dívejte, jestli zde není nějaký strom, u kterého jsou jen dvě možnosti, kam dát stan a ty jsou u sebe. Tady to je u stromu ve 3. sloupci v 6. řádku - stan může být jen vpravo nebo dole. Ať bude tam či tam, bude se dotýkat stranou políčka, které s těmito dvěma tvoří elko, to tak musí být zelené.

Díky doplnění prvního stanu (viz výše) máme nyní jedinou možnost kam dát stan u stromu, který je v 7. sloupci ve 3. řádku. A následně pak můžeme vyřešit i celý shluk stromů, tak jak to vidíte na dalším obrázku. U tohoto rébusu je to tady vše celkem jednoznačné, ale v jiných rébusech si na tyto shluky stromů dávejte velký pozor, ne vždy je tam jasné, který stan pak patří ke kterému stromu, někdy už třeba podle čísla v řádku víte, že na místě musí být stan, ale ke kterému stromu patří lze určit až déle.....

Rébus by se dal nyní celkem jednoduše doluštit, já vám teď ale ukážu nějaké složitější principy. Podívejte se na poslední sloupec. Zde můžou mít stany pouze stromy z předposledního a posledního sloupce. Stromů je tady celkem pět a číslo nad posledním sloupcem je taky pět, tj. všechny stromy budou mít své stany v tomto sloupci (dva už jsme doplnili). Jediná možnost, jak je přiřadit, je následující:

Poté se podíváme např. na 2. řádek. Mají zde být 4 stany. Dva už máme, zbývá volné jedno políčko v 1. sloupci a pak dvě políčka vedle sebe. Stany se sebou nesmí sousedit, tudíž jeden stan bude v prvním políčku (a všimněte si, že tady zatím není možné určit, ke kterému stromu patří) a druhý stan na jednom z těch dvou u sebe. Tím pádem hned využijeme další princip - když víme, že stan bude na jednom ze dvou políček vedle sebe, automaticky dvě políčka nad nimi i pod nimi budou zelená. Tady tím pádem zazeleníme 3. políčko ve 3. sloupci.

Podíváme se ještě na poslední řádek. Zde máme čtyři volná políčka. Když se ale podíváte na první dvě políčka, obě patří jednomu stromu a žádnému jinému, takže v nich může být jen jeden stan, tím pádem máte vlastně v řádku jen tři volná políčka (tady vám to zatím k ničemu nepomůže, protože stany zde budou jen dva, ale v jiné situaci to jindy pomoci může.....)

Podíváme se pro změnu na sloupce. Ve třetím sloupci s trojkou bude stan v obou samostatných volných políčkách (tím se nám vyřeší, ke kterému stromu patří který stan vlevo nahoře), třetí pak na jednom ze dvou políček pod sebou. (tady už všechna sousední políčka vpravo i vlevo zelená jsou) V 7. sloupci s jedničkou pak bude stan na jednom ze dvou políček pod sebou, což nám tady pomůže tak, že můžeme zazelenit  políčko, které je vlevo od spodního i to vpravo od vrchního.

A ještě jedna věc, kterou jsem tady zatím nemohla ukázat, protože stromy byly moc u sebe, pokud k nějakému stromu přiřadíte stan, dívejte se, jestli neexistují další políčka, která patří pouze k tomuto stromu (nesmí patřit žádnému jinému, u kterého ještě stan není),ty pak budou zelená, tak jak to vidíte na dalším obrázku. (strom v 1. sloupci ve 3. řádku a 2. strom v posledním řádku)

Pokud byste si chtěli doluštit, výsledek vypadá takto:

K vyluštění jsem vybrala rébus 15x15, patří sice do lehčí obtížnosti, ale i tak chvilku zabere a je potřeba být pozorný. Pokud ale využijete všechny principy, nemělo bý to být až zas tak těžké a není potřeba tipovat. Dávejte hlavně pozor na místa, kde je víc stromů u sebe, který stan ke kterému patří, ne vždy se to dá určit hned.

Trénovat zas můžete na těchto stránkách: https://www.puzzle-tents.com/

Až budete mít vyluštěno, tak se tentokrát podívejte, v kolikátém políčku od konce (tj. zprava) se nachází ten poslední stan v každém řádku. (pokud si říkáte proč takhle divně, proč ne první zleva, tak je to proto, že s největší pravděpodobností nejdřív vyluštíte levou horní část a tu pravou horní až nakonec :) Bude vám stačit prvních šest řádků. Pořadí políčka se stanem pak dosaďte za A - F  (A - 1. řádek, B - 2. řádek atd.) a dosaďte do vzorce:

 

N 50 25. (A - 5)  (B - 1)  (C + 1)

E 16 08.  (D + 1)  (E - 1)  (F + 4)

 

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo Y !!!

Additional Hints (Decrypt)

cnerm, uarq h crfvaxl (crpyvir mnznfxhw)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)