Skip to content

Rébusy 23 - Heyawake Mystery Cache

Hidden : 1/29/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 23. kešky ze série Rébusy. Další rébus se jmenuje Heyawake.

Pravidla jsou následující. Vaším úkolem je určit, která políčka v mřížce budou bílá a která černá. Mřížka je rozdělena do tučně zvýrazněných oblastí. Pokud máte v oblasti číslo, tak toto číslo říká, kolik políček v oblasti bude černých. Samotné políčko s číslem se tentokrát chová jako kterékoliv jiné políčko a také bude černé nebo bílé. (pokud v oblasti číslo není, počet a pozice černých políček vyplyne z dalších pravidel) Černá políčka spolu nesmí sousedit stranou (rohem můžou). Bílá políčka musí být navzájem propojená, tj. z jakéhokoliv bílého políčka musí být možné dostat se do jakéhokoliv jiného bílého políčka pouze posunem nahoru, dolů, vlevo nebo vpravo (černá políčka nesmí bílé políčko nebo políčka nikde odříznout, jak to už znáte z hitori) A poslední pravidlo: Přímka z bílých políček v řádku/sloupci (tj. vodorovně nebo svisle) může vést maximálně přes dvě oblasti, do třetí už nesmí.

U tohoto rébusu je zas trochu problém, že v rébusu online jsou na začátku všechna políčka šedá a pak po kliknutí zbělají nebo zčernají, takže si při luštění zas musíte najít svůj způsob, jak políčka značit (např. bílá žlutě, kroužkem, křížkem a černá červeně, šedě atd), značte si je tak, aby čísla zůstala viditelná. Také dávejte pozor, abyste stále viděli hranice oblastí, ty jsou pro luštění klíčové. (všechny rébusy se luští trochu lépe, když je luštíte online, tak když vám to na papíře nepůjde, zkuste si nejdřív nějaký rébus online, doporučuji spíš menší, max 8x8),

Zase se radši všichni aspon zběžně podívejte na příklad, ono tentokrát moc textu ke čtení nebude, zato více obrázků, u tohoto rébusu je hlavně potřeba, abyste ty kroky viděli po sobě v obrázcích.

Ze všeho nejdříve si najděte oblasti s nulou. To znamená, že v oblasti nebude žádné černé políčko, tj. všechna budou bílá.

Dále pokud budete mít oblast o jednom políčku a v něm jedničku, můžete hned políčko začernit. (to zde není)

Pokud budete mít oblast o třech políčkách a v něm dvojku, musíte začernit obě krajová políčka a to uprostřed bude bílé. To vychází z pravidla, že černá políčka nesmí sousedit žádnou stranou. (toto vidíte v posledním řádku)

Podobně např. pokud budete mít čtverec 2x2 a v něm dvojku, černá políčka budou dvě v úhlopříčce (máte dvě možnosti).

Jakmile nějaké políčko označíte černě, všechna políčka sousedící stranou (tj. nahoře, dole, vlevo, vpravo) budou bílá. Toto znáte z hitori.

Dále při luštění už budete defacto využívat pouze dva principy a to za prvé, hlídat, aby "lajna" bílých políček (svislá nebo vodorovná) nezasahovala do třech oblastí a za druhé, hlídat, aby žádné bílé políčko nebo políčka nebyla nikde odříznutá černými. Přitom si ještě pochopitelně hlídáte čísla, takže jakmile u oblasti, kde má  být jedno políčko černé, jedno políčko začerníte, tak v tom okamžiku můžete všechna ostatní označit jako bílá.

K prvnímu principu: podívejte se na předposlední sloupec na spodní čtyři políčka. První dvě patří do oblasti s nulou (proto jsou bílá), to pod nimi patří do jiné oblasti bez čísla, to úplně dole patří zas do jiné oblasti s nulou (proto je bílé). Jelikož v žádném sloupci ani řádku nesmíte mít souvislou bílou lajnu, která zasahuje do více než dvou oblastí, musí být políčko v předposledním řádku černé. A tím pádem zas všechna políčka která s ním sousedí stranou budou bílá.

K druhému principu: 3. a 5. políčko v posledním řádku jsou černá, kdyby bylo černé 4. políčko v předposledním řádku, 4. bílé políčko v posledním řádku by tak bylo odříznuté, proto 4. políčko v předposledním řádku musí být bílé. (toto bude platit vždy, když budete mít černá dvě políčka na kraji a mezi nimi jedno bílé)

A pokračujeme zas dál využíváním prvního principu. Když se podíváte na předposlední řádek, bílá políčka (3. až 6. políčko) už vedou přes dvě oblasti, do další tak nesmí a tím pádem 2. políčko bude černé (všechna políčka sousedící stranou zas bílá).

Podobně v 6. sloupci dole. 8.řádek je jedna oblast, 7. řádek další oblast, 6. řádek další oblast - v tom tak musí být černé políčko. Vzhledem k tomu, že toto políčko patří do oblasti s jedničkou, všechna další políčka v této oblasti už budou bílá.

A stále opakujeme stejný princip. Teď jsou bílá políčka ve dvou oblastech v 5. sloupci, ve 4. řádku tak bude černé políčko. (a zároven tak vyřešíme další oblast s jedničkou, ostatní políčka budou bílá).

Podobně dvě oblasti už jsou celé bílé v pátém řádku, v dalších oblastech vpravo i vlevo tak musí být černá políčka. Automaticky pak zas vždy všechna políčka sousedící stranou označíme jako bílá.

Podobně 6. řádek - zatím šedé políčko bude černé, jinak by bílá políčka vedla přes tři oblasti.

Stejně tak třetí políčko v třetím sloupci musí být černé, jinak by byla bílá políčka ve třech oblastech svisle. (a tím vyřešíte oblast s jedničkou, další políčka budou bílá)

A stejně tak v 6. sloupci - 3. políčko bude černé.

Zase pochopitelně všechna políčka sousedící s černými políčky stranou budou bílá (dále už toto psát nebudu, berte to automaticky).

Čím více políček máte černých, tím více budete využívat i 2. pravidlo: žádná bílá políčka nesmí být odříznutá černými. Kdyby 7. políčko ve 4. řádku bylo černé, černá políčka vám rébus úhlopříčně rozdělí na dvě části, k tomu nesmí dojít, takže toto políčko bude bílé.

Úplně ze stejného důvodu musí být pak bílé 6. a 8. políčko v prvním řádku a 8. políčko ve 3. řádku. Kdyby jakékoliv z nich bylo černé, máte mřížku rozdělenou na dvě části a bílá políčka na jedné straně nejsou nikde napojena na ty na druhé straně.

(takže jak vidíte, napojení být musí, ale stačí jedním políčkem)

Poté se nabízí ještě 1. princip: 1. políčko čtvrtého sloupce bude černé, zas aby v tomto sloupci nezasahovala bílá políčka do třech oblastí.

Poté se zas nabízí 2. princip, 5. políčko 2. řádku musí být bílé, jinak zas máte mřížku úhlopříčně rozdělenou na dvě části.

Tím pádem 2. políčko 2. řádku bude černé podle 1. principu, aby bílá políčka v řádku nezasahovala do třech oblastí.

1. políčko 3. řádku musí být bílé, jinak odříznete 1. políčko 2. řádku.

Tím pádem 4. políčko 1. sloupce musí být černé, aby ve sloupci bílá políčka nezasahovala do třech oblastí.

Poslední šedé políčko bude bílé, jinak byste odřízli levý dolní kraj.

Rébus k vyluštění je o trochu větší, možná o trochu těžší, ale vystačíte si hlavně se dvěma principy, které jsou vysvětlené v příkladu. (Pozor, bílá políčka nesmí být nikde odříznutá ani uvnitř rébusu, např. černá políčka mohou obklopovat jedno bílé pouze ze třech stran) Pokud vám příjde, že je potřeba tipovat, tak někde něco přehlížíte. Trénovat zas můžete na známých stránkách: https://www.puzzle-heyawake.com/. Většina rébusů 10x10 je ale o něco těžších, kde už je potřeba použít složitější dedukce, nebo předvídat a tipovat... (rébus k luštění jsem tentokrát musela vybrat z té nejlehčí obtížnosti a ještě jeden z těch nejlehčích, tyhle rébusy tam jsou prostě dost těžké)

Až budete mít vyluštěno, tak zas jen spočítejte, kolik černých čtverečků je v každém řádku, označte je A - J a dosaďte do vzorce:

 

N  50 (A + 1) (B + 2). (C + 1) (D) (E + 1)

E 16 (F - 3) (G + 5). (H + 3) (I + 5) (J + 2)

 

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo W !!!

Additional Hints (Decrypt)

cnerm (miepuh), nfv 5 z bq prfgl, grfar h fgebzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)