Skip to content

Rébusy 22 - Light up Mystery Cache

Hidden : 1/22/2022
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 22. kešky ze série Rébusy. Jako další bude Light up (tj. česky rozsviť, taky se setkáte s názvem Akari).

Pravidla jsou celkem prostá. Vaším úkolem je rozmístit do mřížky žárovky tak, aby všechna políčka byla osvětlená. Žárovka vždy rozsvítí všechna políčka v jednom řádku a sloupci (včetně toho, na kterém je ona sama), dokud se jí do cesty nepostaví černé políčko nebo políčko s číslem. Žádná žárovka nesmí osvětlovat žádnou jinou žárovku. Políčka s čísly určují, kolik žárovek sousedí s tímto políčkem stranami (tj. maximální počet je čtyři, nahoře, dole, vpravo, vlevo). Žárovky však budou i jinde v mřížce než u těchto políček, musíte je dát tak, aby všechna pole byla osvětlená.

Zas bude vše jasnější díky příkladu (u tohoto rébusu doporučuji úplně všem se na příklad aspon zběžně podívat - stačí první čtyři obrázky s popisem, jen s pravidly výše asi s rébusem nehnete):

Ze všeho nejdřív se podívejte na třetí obrázek, kde už je doplněná jedna žárovka, abyste viděli, jak svítí. (ve hře online se vám políčka rozsvítí sama, na papíře si je musíte žlutit sami, případně můžete použít třeba červenou, ona žlutá pastelka bývá dost nevýrazná a bývá hůř vidět) Žárovka teda rozsvítí řádek a sloupec, až do místa, kde ji zarazí černé políčko nebo políčko s číslem. Políčka s křížky nemají na její dosvit vliv, ty znamenají, že na místě nebude žárovka (jsou např. kolem nul), ale všechny musí být také osvícené. Jakmile už je políčko žluté, už na něho nesmíme dát žárovku, žárovky nesmí osvěcovat žádné jiné žárovky. Rébus je pak vyřešen, když jsou všechna políčka žlutá.

A nyní k řešení od začátku:

Pokud byste měli políčko se čtyřkou uprostřed, políčko s trojkou na okraji nebo políčko s dvojkou v rohu, můžete hned na začátku rozmístit žárovky, v tomto rébusu to zatím takhle nejde.

Můžeme ale začít rozmisťovat křížky. (těmi značíme, že v políčku žárovka nebude) Křížky budou logicky na všech čtyřech políčkách sousedících stranou s nulou.

Dále budou křížky ve všech čtyřech políčkách sousedících rohem s trojkou. Proč? Podívejte se na trojku vlevo dole. Podle tohoto pravidla tak např. v druhém políčku v dolním řádku bude křížek. Kdyby zde totiž byla žárovka, osvětlila by políčko vlevo od trojky a zároven políčko pod trojkou. Trojka ale znamená, že tři políčka sousedící stranou s trojkou musí mít žárovku, což by už potom nebylo možné splnit, na políčku, které je osvětlené (žluté), být žárovka nesmí.

Podobně budete postupovat i u dvojek a jedniček, které jsou u kraje nebo jejichž sousední políčka jsou černá, obsahují číslo nebo už je na nich křížek. Prostě kdykoliv víte, že jedno ze dvou políček bude obsahovat žárovku a nevíte které, nesmíte dát žárovku na políčko, které osvětlí obě tato políčka. Tak např. u dvojky u horního okraje máte tři políčka sousedící stranou. To znamená, že jen v jednom z nich žárovka nebude, tím pádem nemůžete dát žárovku do 5. políčka 2. řádku, protože by osvítila políčko vlevo od dvojky i políčko pod dvojkou. (to samé platí i pro 7. políčko 2. řádku, i když v něm je křížek i díky tomu, že stranou sousedí s nulou). Podobně dvojka vlevo.Dole máte křížek kvůli políčku s nulou, tím pádem zbývají tři možnosti, kam dát žárovku. Proto nesmí být žárovka ve 4. políčku třetího řádku - osvítila by totiž dvě z možností a zbyla by už jen jedna. Oproti tomu u dvojky vpravo tento princip nemůžete použít, protože máte stále 4 možnosti, kam žárovku dát (křížky v políčkách sousedících rohem jsou dole kvůli trojce a nahoře kvůli nule).

Tuto strategii nepoužíváte jen na začátku, ale je potřeba se k ní vracet neustále během celého luštění a je jedním z hlavních klíčů úspěchu.

Přestože není možné umístit žárovku, když se koukáte na políčka s čísly individuálně, nekdy pomůže se dívat, jak jsou čísla u sebe. Tak např. vlevo nahoře máte úhlopříčně jedničku a dvojku. Políčko dole pod jedničkou a vpravo od jedničky jsou zároven políčka, která stranou sousedí s dvojkou. Kvůli jedničce může být v těchto políčkách  maximálně jedna žárovka ( a také musí být, jinak by už v okolí dvojky nebyla kam dát). Tím pádem druhá žárovka u dvojky musí být jedině vpravo od dvojky a políčko nad jedničkou a vlevo od jedničky označíme křížkem.

Podobně to bude u trojky a jedničky, které sousedí úhlopříčně vpravo dole.Políčka nad jedničkou a vlevo od jedničky jsou společná. Vzhledem k tomu, že tři ze čtyřech políček sousedících s trojkou budou mít žárovku, jediná možnost je, že v jednom z těchto políček žárovka bude a v druhém ne, Tím pádem v políčku vpravo od jedničky i pod ní žárovka nebude. (a žárovky budou v políčku nad trojkou i vlevo od trojky, jen jsem je sem zatím nedávala, aby vás nemátly v tom, jak svítí jedna žárovka u dvojky, později se k ním stejně dostaneme)

Další princip je ten, že hledáte políčka, která lze osvítit pouze z jednoho jediného políčka - tam pak žárovka být logicky musí. Většinou to jsou políčka, na kterých je křížek (i když nemusí to tak vždy být) a která jsou na krajích, v rozích a obklopena políčky s křížky, černými políčky a políčky s čísly.

Toto platí pro 1. políčko ve třetím řádku: jediná možnost, jak ho osvítit je dát žárovku do 1. políčka ve 4. řádku.

Podobně 3. políčko ve spodním řádku (toto je bez křížku). Vzhledem k tomu, že v políčku vpravo i vlevo už je křížek, lze rozsvítit pouze tak, že dáme žárovku do políčka samotného.

A stejně tak poslední políčko v 8. řádku. (vpravo od jedničky) To lze rozsvítit pouze umístěním žárovky do políčka nad ním.

Určitě i sami vidíte, že předešlé kroky nás zas posunou dál. (dále už budete používat již zmíněné strategie, takže pokud už předešlé chápete, dál číst nemusíte)

U jedničky nahoře vlevo zbývá jediná možnost, kam dát žárovku.

Stejně tak u trojky vpravo dole zbyly právě tři možnosti. Tím pádem se rovnou vyřeší i jednička vedle.

U dvojky vpravo uprostřed zbývá jediná možnost, kam dát žárovku.

Poté se podívejte dolů. Předposlední políčko v posledním řádku lze osvítit pouze tak, že dáte žárovku do políčka vpravo od jedničky.

Tím pádem je jednička hotová, políčko nad ní bude bez žárovky.

Jediná možnost, jak osvítit předposlední políčko v předposledním řádku , je dát žárovku vpravo od trojky.

Jediná možnost, jak osvítit druhé políčko v prvním řádku, je dát žárovku vlevo od dvojky.

Jediná možnost, jak osvítit druhé políčko v druhém řádku, je dát žárovku do políčka pod dvojkou.

Jediná možnost, jak osvítit 5. políčko v 8. řádku, je dát žárovku do 5. políčka v 5. řádku.

Dvojka nahoře už má tak žárovky vyčerpaný, aby i 8. políčko v 1. řádku bylo osvícené, musíme dát žárovku jedině do něho samého.

Levý dolní roh už je pak potřeba doluštit trochu intuitivně. U trojky chybí jedna žárovka, buď nad ní nebo vlevo. Pokud byste ji dali nad ní, brzy zjistíte,že podle pravidel (tj. na osvětleném políčku být žárovka nesmí) nelze rébus doluštit tak, aby všechna políčka byla osvětlená. Pokud dáte žárovku vlevo od trojky, tak už rébus snadno doluštíte.

Rébus k vyluštění je zas podobně těžký. Pokud se budete řídit důsledně pravidly, není zas potřeba nikde tipovat. Rébus patří k těm středně těžkým, na stránkách https://cz.puzzle-light-up.com/ najdete lehčí i těžší rébusy.

Až budete mít vyluštěno, jednodušše spočítejte, kolik je žárovek v prvních osmi řádcích a dosaďte za A - H (A = počet žárovek v 1. řádku, B = počet žárovek v 2. řádku atd. ). Keš pak hledejte na těchto souřadnicích:

 

N  50 2 (A + 3). (B + 3) (C + 1) (D)

E 16 0 (E + 6). (F + 3) (G + 6) (H + 1)

 

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo V !!!

 

Additional Hints (Decrypt)

zrafv fnzbfgngal fzeprx, ivfv qbyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)