Skip to content

Rébusy 20 - Tapa Mystery Cache

Hidden : 12/24/2021
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítám vás u 20. kešky ze série Rébusy. Jako další bude Tapa.

Tapa je vlastně takové obrácené nurikabe. Ve finále máte mřížku a v ní bílá políčka (ostrovy) a kolem nich černé moře. Tentokrát ale vytváříte moře. V některých bílých políčkách máte čísla, buď jedno nebo více. Tato čísla říkají, kolik políček kolem dokola daného políčka bude černých. (kolem dokola tentokrát znamená 8 políček kolem políčka - čtyři se dotýkají stranou, čtyři rohem, v rozích a ve stranách mřížky jich je logicky méně) Pokud je v políčku např. pětka, pět políček bude černých, navíc tato políčka tvoří jeden blok,  tj. všechna se musí dotýkat stranami, není mezi nimi žádné bílé. Pokud je v políčku dvě a více čísel, takovéto bloky budou dva nebo víc, mezi nimi pak musí být minimálně jedno políčko bílé (ale i více). Pořadí těchto bloků není dané a musíte ho zjistit sami.

Černá políčka, stejně jako v nurikabe, musí být navzájem propojená, tj. z jakéhokoliv černého políčka je možné pouze posunem nahoru, dolů, vpravo, vlevo dojít do jakéhokoliv jiného černého políčka. Žádné černé políčko nebo více černých políček nesmí být nikde odříznuté bílými políčky (toto stejné pravidlo bylo i v hitori, ale tam se vztahovalo na bílá políčka).

A poslední pravidlo, zase stejné jako v nurikabe, černá políčka nesmí tvořit čtverce 2x2 a větší, maximální velikost je tedy elko o třech políčkách.

Pokud tak u políčka není žádné číslo, to, jestli bude černé nebo bílé, rozhodujete pouze na základě posledních dvou pravidel.

Vše zas bude jasnější během příkladu:

(v obrázkách je zas více kroků najednou, sledujte kroky, jak jdou za sebou v textu)

Aby bylo jasné, co znamená 8 okolních políček, podívejte se v 2. obrázku na sedmičku. 8 okolních políček je těch 7 černých plus políčko s čísly 1 1 1. Políčka s čísly vždy zůstanou bílá. Proto tedy můžeme začernit všech zbylých 7 políček.

(pokud by ale místo políčka s číslem bylo bílé políčko, nemůžeme začernit zatím ani jedno, protože bílé by mohlo být jakékoliv z osmi políček)

Většinou je nejvíce možností, kde začít, po stranách a v rozích, zde je totiž počet okolních políček menší. Tak např. u dvojky v levém horním rohu jsou okolní políčka pouze 1. a 2. políčko v druhém sloupci - můžeme je tedy obě začernit. U trojky pod ní jsou okolní políčka první tři políčka v druhém sloupci a první políčko v třetím řádku. Dvě políčka už černá jsou, vzhledem k tomu že pokud máte jedno číslo, černá políčka musí být souvislá, černé bude 2. políčko ve 3. řádku. To, co bude bílé, si označíme tečkou.

Poté se podívejte na políčko 3 3 dole. To znamená, že v okolních políčkách budou dva černé bloky po třech políčkách. Vzhledem k tomu, že políčka s čísly budou bílá, jediné řešení je začernit všechna ostatní políčka.

Tím pádem jsme už vyřešili okolí políčka 1 1. Políčko nad ním, které je vpravo od černého, tedy už bude bílé.

Co první políčko s jedničkou? (5. políčko posledního řádku) Do jeho okolí patří tři políčka nad ním (tj 4.5.6. políčko předposledního řádku). První černé je, další dvě tak budou bílá.

Podíváme se na jedničku vedle, do jeho okolí zas patří 5.6.7. políčko předposledního řádku. První dvě jsou bílá, to vpravo tak bude černé.

A tím pádem také dořešíme okolí políčka 1 1 vpravo: nahoře už 1 černé políčko je, to druhé černé může být pouze to vpravo dole.

Ještě se podíváme doprostřed na políčko 1 1 1. Dvě jedničky už zde máme, mezi nimi musí být mezera, sousední políčka tedy označíme tečkou.

Základem úspěchu luštění rébusu je tak hlavně správně si uvědomit, která políčka patří do okolí políčka a nenechat se zmást krajem, rohy a dalšími políčky s čísly ...

Dále nás budou zajímat čísla, která jsou vyšší než je polovina políček, které máme v okolí k dispozici. (zároven je potřeba, aby tato políčka byla u kraje nebo aby v okolních políčkách bylo nějaké políčko s číslem - což ale většinou tak je) . Podívejte se na čtyřku u levého kraje. Okolí tady tvoří 5 políček (dvě nahoře, jedno vpravo, dvě dole) A tady budeme postupovat jako u malovaných křížovek: odpočítáme 4 políčka z jedné strany (od kraje mřížky), potom 4 políčka z druhé strany a políčka, která budou společná můžeme začernit, tj. 3 políčka ve 2. sloupci. (tečky pod čtyřkou si teď nevšímejte)

Když se podíváte výše, na políčko 1 3, tak díky předešlému kroku už máte blok o třech políčkách vlevo hotový. Bloky musí být od sebe odděleny minimálně jedním bílým políčkem, na obou sousedních políčkách si tak udělejte tečku.

Vedle se pak nabízí políčko s pětkou. V okolí je políčko 1 3, nad ním políčko s tečkou, k dispozici tak máme 6 políček. Zas odpočítáte 5 políček z každé strany a čtyři, která jsou společná, můžete začernit.

Dále si všímejte políček s dvojicí nebo trojicí čísel, kde jejich součet plus mezera odpovídá počtu dostupných políček. Vlevo dole to je 1 5. (1 +mezera+5=7) V jednom směru jsou dvě možnosti: jedna mezera pět nebo pět mezera jedna. Pokud si ale tyto dvě možnost zakreslíte, zjistíte, že v obou možnostech 1., 3. 4. 5 a 7. políčko bude černé. Ty si už tedy můžete začernit (je jedno, jestli postupujete po nebo proti směru hodinových ručiček, je to stejné)

Zároven si znovu uvědomte, že pro vše napsané výše je klíčové, aby políčko s číslem/čísly bylo buď u kraje nebo aby jedno z osmi okolních políček bylo políčko s číslem nebo s tečkou (od toho se při počítání odrazíte), pokud bude kolem dokola 8 bílých políček, neurčíte vůbec nic.

1 a 5 je také vpravo nahoře. Díky tomu, že jedno políčko u sedmičky je už vyplněné, je možná jen kombinace 1 5 po směru hodinových ručiček.

Podíváme se ještě na 2 3 dole. Dvě černá políčka už máme, sice zatím neurčíme, kde bude 2 a kde 3, ale na dvě políčka už obě rozšířit můžeme.

A ještě se podíváme doprostřed na prostřední 1 1 2: nahoře už jedno černé políčko máme, dole tak chybí 1 a 2. Máte k dispozici 4 políčka a jedna + mezera + dva zabere akorát 4 políčka. Zas si tedy nakreslíme obě varianty a zjistíme, že první a poslední políčko bude černé.

A nyní poslední věc, pokud během luštění uvidíte tři černá políčka ve tvaru elka, do čtvrtého bílého si udělejte tečku, čtverce 2x2 nejsou povolené.

Během luštění se také dívejte, jestli někde není nějaké černé políčko nebo více políček, které jsou odříznuté a lze je napojit pouze v jednom místě. Tady to je černé elko vlevo dole, které lze napojit pouze tak, jak vidíte v dalším obrázku. Pokud ale existuje více způsobů, tak zatím nic nenapojujte.(může svádět první řádek vlevo, ale když se podíváte na obě černé části, obě mohou být napojeny mnoha jinými způsoby)

Tímto propojením rovnou vyřešíte okolí políčka 1 5.

Co dál? Díky tečce pod čtyřkou (zamezuje čtverci 2x2), dokončíme čtyřku černým políčkem nad ní.

Dále se podívejte do pravého horního rohu. Jednička může být pouze černé políčko vlevo od jedničky. Dokončit tak můžeme i kombinaci 1 2. a poté, co si označíme tečkou bílé políčko u elka, i kombinaci 1 2 dole.

Podíváme se ještě na prostředek. Kombinace 1 1 1 je hotová, vedle černého políčka dole si tak uděláme tečku. Tím pádem můžeme dokončit vedlejší kombinaci 1 1 2. A zrovna se podíváme i na horní 1 1 2, kde je zas jediná možnost, jak toto vyřešit.

Jak se blížíme ke konci, nabízí se víc koukat na propojování. Když se podíváte na celou černou část na levé straně (sahá odshora až dolů), tak není nikde napojena (rohy se nepočítají, napojení musí být horizontálně nebo vertikálně) a jediná možnost propojení je v prvním řádku vlevo, takže co se nabízelo už minule je nakonec správně.

Poté se podívejte na větší útvar hned vedle v dolní části mřížky. Vlevo není nikde napojený a jediná možnost, jak ho napojit je přes dvě zatím bílá políčka vpravo (políčka s tečkou musí zůstat bílá). Ani potom ale vzniklý útvar není propojený s hlavní černou spojnicí, musíme ho tak k ní napojit přes políčko vpravo a pak směrem nahoru. (je to zas jediná možnost, jak útvar napojit)

A nakonec vyřešíme pravý dolní roh. U spodního políčka 2 3 už tři černá políčka máme, ve spodním řádku tak budou jen dvě (v políčku vpravo od políčka 2 3 uděláme tečku). Obdélníček o dvou políčkách ve spodním řádku je zatím odřízlý, jediná možnost jak ho propojit je na dalším obrázku.

Vzhledem k tomu, že tento rébus je podle mě trochu komplikovanější, rébus v příkladu i rébus k vyluštění jsem se snažila vybrat spíš trochu lehčí. Pokud vám bude připadat luštění moc lehké, na stránkách https://www.puzzle-tapa.com/ si můžete zkusit větší nebo těžší rébusy.

Při luštění naprostou většinu políček doplníte jen na základě políček s čísly (použijte principy vysvětlené v příkladu), nebo podle pravidla, že nesmí existovat čtverce 2x2. Pouze pár políček budete muset propojit na základě pravidla, že žádné políčko/a nesmí zůstat odřízlé/á. Propojujte ale jen v případě, že je jediný možný způsob, kde políčka napojit, tipovat není nikde potřeba.

Po vyluštění pak jednodušše spočítejte černá políčka ve všech deseti řádcích a označte si je jako A - J. Keš naleznete na těchto souřadnicích:

 

N 50 (A - 2) (B). (C) (D + 1) (E - 6)

E 16 (F - 3) (G + 1). (H - 3) (I) (J + 4)

 

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo T !!!

Additional Hints (Decrypt)

iryxl cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)